Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

Entity

Tohle byl tak výborný film. Určitě v tom bude hrát velkou roli to, že Tom Hanks je jeden z mých nejoblíbenějších herců, ale když nad tím tak přemýšlím, i pirátská parta byla skvěle obsazená, jeden z nich mi naháněl hrůzu v každém záběru. Poslední zhruba půl hodinu až tři čtvrtě hodiny jsem seděla s otevřenou pusou, držela si přes ni ruku a nedokázala odtrhnout oči od monitoru :). ()

jerdnok

Z ocekavane nudy se vyklubala totalni pecka, plna napeti a silenych zvratu. Navic podle skutecne udalosti. A samozrejme, pred hereckym vykonem Toma Hankse smekam!! ()

shinlove

Mám z tohoto filmu rozporoplné pocity. Na jednu stranu je to zajímavý náhled, jak to bohužel ve světě chodí. Na druhou je to velká propaganda americké armády, která mě v každém filmu vytáčí... Tom Hanks podává strojově přesný výkon, jak jsme u něj zvyklí. Greengrass se svým dokumentárně-akčním pojetím dodává filmu napětí a ačkoli víme, že Phillips nezemře, prožíváme film s ním. Ale je to film na jedno shlédnutí, který brzy zapomenu, proto pouze 3* ()

dauby

Takový normální film, který mě ale nijak neuchvátil. Hlavně scénář je mizerný a děj rozvleklý, protože tohle by šlo nahustit do jedné hodiny záznamu, a ne do 134 minut. A přijde mi, že postava kapitána Phillipse je poněkud psychologicky nevěrohodná, hlavně v závěru. Klasické americké tlachání o tom, že kapitán má rodinu a hrozně ji miluje atd. si bohužel Američané asi nikdy ve "vážných" filmech neodpustí. Lepší průměr, 70%. ()

Raziel811

Greengrass ze sebe vyplodil koukatelný film ve smyslu klidné kamery a ne vyklepané (chaotické) jako u Bournova mýtu. Je pravda, že by se měl držet podobných, spíše dokumentárních, témat a akční řemeslo nechat lepším. Každopádně film má solidní napětí a Hanks se na roli Phillipse vyloženě hodí. ()

(fun)tomas

Paul Greengrass je jednotkou v pseudodokumentárnych filmoch. Jeho Bloody Sunday, United 93 a Captain Phillips s nevtieravou ľahkosťou a bez zbytočného pátosu poukazujú na tragédie v dnešnom svete. Každý film z tejto (skúsim povedať) trilógie je rovnako dôležitý pre všeobecné povedomie ľudí, vypovedá o súčasnosti a o škvrnách v histórii, ktoré by sa nemali opakovať. Na prvý pohľad sa Captain Phillips viac zameriava na osud jednotlivca a jeho snahu zachrániť loď a priateľov, no úvodná scéna nám podáva širší pohľad na vec. Posádka lode Alabama i piráti sa snažia prežiť a zarobiť si na každodenný chlieb a okolie im nenúka dostatočné možnosti sebarealizácie. Preto na konci filmu Captain Phillips nie sú porazení ani hrdinovia, zostáva nám len pocit skľúčenosti, že obidve strany sa už niekde na začiatku dostali do bezvýchodiskovej situácie. Tento pocit umocní Hanksov výkon, ktorý bol v posledných dvadsiatich minútach filmu strhujúci a neuveriteľne uveriteľný. No obávam sa, že to pri celkovej stopáži 134 minút nebude stačiť na nomináciu, či na oscara. ()

kotrlak

Proč si skinnies nevydělávaj něčím poctivým? Třeba nabídkou a organizací turistickejch zájezdů za radikální odtučňovací kůrou pro vyžraný evropany a američany? ()

ragtime

Prvá tretina je napínavá a skvele zrežírovaná aj keď tušíme, čo príde. Greengrass dokázal vyťažiť z mála maximum. To, čo príde potom je už len smutné a nudné. ()

vrgulnik

Rekonstrukce podaná bez zásadní dramatizace. Trochu mi vadila velmi dobrá angličtina velitele pirátů, ale jinak super film. Opět platí, že když je pod něčím podepsaný Hanks, tak to nemůže být špatný. ()

Leachim_

Skvělej thriller z drsného prostředí Somálie vypráví o reálných zážitcích... Ok příběh je fajn, parta zfetovanejch negrů bez zásob hraje svoje role perfektně, ale jednu hvězdičku jsem musel ubrat za zřetelné nelogičnosti - cestují na moři skrze vody kde se vyskytují piráti a nemají ozbrojenou část posádky? Sealové Irishovi řeknou ať zůstane sedět na sedačce kde byl předtím, ale poté stejně čekají na to až se piráti ukážou a místo usazení nehraje roli i když to oznámili zřetelně 2x ať tam zůstane? Mkay. ()

raru

Trvalo mi dosť dlho,kým som si tento film pozrel.Nejako sa mi nepozdával ten príbeh-únos nákladnej lode.Ale po zhliadnutí musím priznať,že to je fakt dobré.Stabilne výborný Tom Hanks,dobrá kamera,napätie a samozrejme bravúrna réžia môjho obľúbenca Greengrassa.To všetko spolu vytvára konzistentný filmový zážitok,ktorý ako celok vyznieva kvalitne.Pretože ale koniec je ľahko predvídateľný,k plnému počtu mu predsa len kúsok chýba. ()

zeromen

Skvělý Tom Hanks, v kvalitním filmu. Mám rád toho to herce a zde jen dokazuje že zahraje opravdu cokoliv a skvěle. Film ještě potrhuje skvělá režie, a mám docela rád filmy podle skutečných událostí. Ale pořád to není na 5*. ()

Jake.Hoyt

Ja som čakal viac... hrozne ma nudila druhá polka filmu, opakuje sa to nudí to!...Spoiler: úvod bez chybi, predstavenie lode posádky všetko ok, pre mňa to smerovalo k plnení hodnoteniu... no po zajatí phillips sa film odohraval v záchrannom člne a fakt hodinu a niečo to bolo veľa... ()

M_crha

Co na americkych filmech obdivuji je. Jak se z absolutně malé a pruhledné zápletky všeho všudy na 3 řádky dá vystavět drama, kde ani nedycháte. Greengrassovi se to podařilo naprosto dokonale. Samozřejmě Tom Hanks v hlavní roli odvedl opět herecký koncert. ()

franti11

Velmi silný film. Na první pohled se tam toho až tolik neděje, ale opak je pravdou. Posledních 15 - 20 minut je naprosto strhujících, scéna na ošetřovně mě fakt odrovnala, měl jsme slzy v očích. A to nejsem žádná slečinka, ale starej chlap. Klobouk dolů před Tomem. ()

medveed

Divák sice od začátku ví, co se bude dít a jak to asi celé dopadne, přesto je přikován k sedačce a jen v napětí hledí na plátno. To samo o sobě vypovídá o mistrovství režiséra a zúčastněných herců. P.S.: Vychutnal jsem si po dlouhé době herectví Toma Hankse v plné kráse! 85% ()

lusota

Chvílema jsem si musela říkat, že je to truestorka, a proto je to tak dlouhé. A trošku nudné. Aspoň první půlka. Že si to filmaři nemohli zkrátit a upravit dle vlastních představ. Přetrpěla jsem tu brutální stopáž, film dala nadvakrát, samozřejmě jsem fandila Forestovi, ale nadšení se nedostavilo. Prostě celkem okoukaný akční film, který dělá zajímavějším jen to, že takhle nějak to asi doopravdy bylo. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí