Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

NEO27

Byť na palube Steven Seagal, tak film trvá 5 minút a zvyšok minutáže môže posádka popíjať kávičku... Ale pohoda, všetko ťahá nahor skvelý Hanks - pán herec !!! ()

Jindra_S

Skvěle natočené a uvěřitelné drama o únosu. Některé scény mě nutí zamyšlení a to pravděpodobně jinak, než tvůrci zamýšleli. Možná to bylo filmově přibarveno, ale pokud na lodích převážející milionové náklady v prostředí s piráty nemají ani pistoli a mohou se bránit jen vypouštěním vody - je to spíše ukázka hlouposti naivity. Stejně tak o únosu se americká válečná loď, která podporuje boj proti pirátství (!) dozví až později, až je skoro po všem. A i tak může člun pouze sledovat, jak ujíždí k hranicím a čekat, až zasáhnout speciální jednotky. Raději člun pomalu pronásledují a moc ji ani nesledují, takže při pokusu o útěk netuší, co se děje. Jak ukázáno, jak málo chybělo k úspěšně provedenému únosu a jak málo je platná technologie proti čtyřem skoro bosým pirátům s AK-47. Hlavně že všude se všechno natáčí a dbá na to, aby bylo provedeno zcela korektně až skoro roboticky. ()

Jirims

Drama takového rázu se vidí málokdy. Tom Hanks tuto roli zahrál bravurně, jako ostatně ve většině filmů. Byl jsem rád, že se zase vrátil na moře, kde mě již oslovil s filmem Trosečník a moře prostě Hanksovi padne. Trochu mi bylo zvláštní, jak předem kontroloval zabezpečení lodi a takové to očekávání toho co se stane, ale jinak bych neměl výhrad. Této role se zhostil skvěle a vynalézavost ve filmu byla také na vysoké úrovni. Hodnotím jako skvělé, protože děj je hezky promyšlen a nevidím co zlepšovat. ()

Mat.t

Jediná vec mi vadila a to, že na záchranu jedného človeka z rúk štyroch pirátov je potreba toľko lodí amerického námorníctva, toľko odstreľovačov, toľko taktizovania, u mňa to práve tým tú autenticitu strácalo a postup pri záchane zo strany americkej armády, bol ukážkou neschopnosti, neefektívnosti o to viac, že to bolo natočené podľa skutočného príbehu. Chcelo by to prečítať knihu. Hanks výborný. ()

Joe_le_fou

Je to blbá situace, blbá jak pes. Bez možnosti držet jakoukoliv zbraň, bylo jen otázkou času, kdy nebude stačit Somálci vypláchnout střední ucho, aby se odplaval zpátky na Africký roh nažrat písku. Tom Ík je ale kabrňák, hele na rovinu, jestli si někdo umí vyrazit bruslí zub, tak banda negrů je pro něj jen pamlsek i když ve finále to kolize - katarze - exploze - expanze dutin somálských tělesných dopadlo tak, že ženy a slabší povahy v sevření kinosálu propadaly v hysterický odevzdaný pláč pod tíhou předobrazené situace loučícího se Filipse tužkou černochovi na záda. Pokud na to berete do kina nějakou koc, je vhodné trochu připravit nervy - nějakou společensky přijatelnou, nikoliv stihomam a úzkost vyvolávajcí látkou. Film je silný vývar, který se, gastronomicky řečeno, ze začátku pomalu táhne, ale jistojistě postupně houstne, než jej kuchař nakonci mírně zředí, patrně aby byl stravitelnější. Nezavděčí se všem, ale rozhodně není nemastný, neslaný spíše hořce sladký. Gurmáni mají bouillon tohoto typu rádi, just pokud kuchař vsadí na flákotu typu Thanks. Dobrou chuť a vodákům ahoy! ()

oxiddusny

Naprosto výborný film ve všech směrech. Napětí od začátku až do konce, super kamera i střih. Vynikající výkon Toma Hankse i herců představujících somálské piráty. Na tento film se podívám určitě ještě několikrát, po celou dobu stopáže si totiž udržuje neuvěřitelné tempo a je to jeden z nejlepších snímů co jsem za posledního půl roku či rok viděl. ()

HonzaZ84

Dvě hodiny čekání a stejně skore 75%. Kdyby pověsili i toho čtvrtýho tak dam tři hvězdy a když už si našli kapuv profil na CIA facebooku tak mohli jednim vrzem postřílet i management "nou alkajda only fišrmen" company Ltd. Tak pak bych dal i 4 hvězdičky. Jinak nuda, je mi lito. ()

Kylee

Po zklamání z dánského Únosu jsem dost váhala, zda filmu na téma "piráti a Somálsko" dát ještě šanci, a od americké provenience jsem čekala i značnou dávku patosu. Captain Phillips mě ale velmi příjemně překvapil. Tom Hanks byl skvělý. V průběhu filmu bylo celkem snadné vědět, jak to nakonec dopadne, ale i tak bylo sledování cesty, po které se k tomu konci dojde, dostatečně napínavé/zábavné... Nutno dodat, že akademici se museli zbláznit, že se neobtěžovali tento film,ani Hankse za jeho realistický výkon nominovat. Ale téma pirátství kdesi v afrických vodách zřejmě pro Ameriku není tolik zajímavé a nepředstavuje tak velkou příležitost demonstrovat svou politickou korektnost a ubírat na svém pocitu "bílé kolektivní viny", jakou nabízí např. oněch neadekvátně oslavovaných 12 Years a Slave.... ()

TeresskaK

Upřímně hned na začátku musím napsat, že od filmu jsem raději nic nečekala. Netušila jsem o co vlastně půjde, ale na základě kladného ohodnocení a tuším tří nominací na Oskara, jsem došla k závěru, že to je snímek, který bych měla vidět. Po shlédnutí můžu prohlásit, že mě film překvapil a naprosto nadchl. Herecký výkon T. Hankse byl vynikající, doteď nechápu, jak je možné, že není mezi nominovanými herci. Do poslední chvíle jsem netušila, jak závěr dopadne. Konec i průběh filmu díkybohu postrádal veškerá americká klišé v podobě dojemné hudby, shledání se s ubrečenou, ale šťastnou rodinou, americká vlajka v každém záběru a tleskání (důkaz toho, že se dá točit i bez těchto, pro mě nepodstatných, "maličkostí"). Kapitána Phillipse bych doporučovala každému diváku bez rozdílu, ať si každý udělá svůj názor :-), ten můj je ale jasný a to za pět hvězd. ()

Pecaldo

Yes !!! Konečně dobrý film, který poukazuje na tuto konkrétní problematiku (piráti.. a nejen ti somálští) a krásně si s tím pohrál. Ve filmu nenajdete potoky krve ani kýčovité řešení ze strany USA námořnictva. Film je vytvořen na základě originálních výpovědí svědků jak ze strany amerických námořníků, tak ze strany pirátů a já věřím , že právě takto jak je film natočen se přepadení odehrávala či odehrávají. Famozní výkon Hankse , zejména poté co se dostane se Somálci do člunu a v neposlední řadě musím vyzvednout africké herce, kteří působí neskutečně věrohodně. Obzvláště při jejich angličtině mi běhal mráz po zádech. 5* ()

fifotron

Perfektná kamera, super práca Paula Greengrassa a heroický výkon Toma Hanksa. Ale ani to ma neprinúti dať filmu plný zásah. Ten film bol až priveľmi uťahaný a produkcia až priveľmi vsadila všetky karty na Hanksa. Na tom by nebolo nič zlé, len časom aj ten zaujatý pohľad na skvelý herecký výkon hlavnej postavy vychladne a vám neostáva nič iné, ako čakať na koniec. Filmy ktorým dám plný počet, musia byť filmy, u ktorých chcem, aby pokračovali ešte minimálne raz takú dobu. Tuto to bolo naopak. Chcelo by to predovšetkým vystrihnutie momentov, ktoré neovplyvnili dej a nijako sa mi nezaryli do pamäte. A ten záver - no mohol byť ešte uťahanejší? Aj napriek kritike musím dať filmu 4 hviezdy a to predovšetkým preto, že ide o veľkofilm, ktorý nesklamal ale ani neočaril. ()

karmalat

Moc dobře natočené, napínavé, o to lepší protože podle skutečnosti...Líbilo a Hanks hraje opět skvěle. Navíc není typicky americky heroické.....takže jednoznačně doporučuji. ()

Hezoun Marw

Když si to tak uvědomuji, tak jsem si moc nedokázal představit, jak v dnešní době probíhá útok pirátu. Vždycky jsem si to (s jistou mírou nadsázky) představoval, že do sebe dvě rovnocenně velké lodi pálí z děl :). V podstatě stačí pár vyzáblých nezkušeným rebelů nadrogovaní nějakým svinstvem, s pár palnými zbraněmi a malým člunem a dokáží převzít pod kontrolu obří kontejnerovou loď. Nebýt vychytralosti kapitána a posádky, tak se jim to i málem povedlo. Obzvlášť se mi líbilo, jak v závěru probíhalo vyjednávání, došlo ke zmobilizovaní flotily válečných lodí kvůli jednomu malému záchrannému člunu a americkému kapitánovi. Mívám rád takovéto životopisné dramata, mohlo by tam být ještě o několik pár scén navíc s pohledem na ty obří lodě z dálky, proto slabších 90. ()

KcarlosK

Ono by to možná bylo o dost lepší, nebýt toho, že všichni ví, jak to celé dopadne. Tím pádem odpadá jakékoliv napětí a překvapení. To je celkem častý problém filmů podle skutečných událostí. A i když se Hanks snaží o 106, hlavní tahouni jsou rozhodně bubáci ze Somálska. Jak je vidět, když je talent, skvěle může zahrát i řidič auta. Možná by tomu prospěla kratší stopáž. ()

jzhk

Ze začátku jsem měl trochu strach, že to spadne do plitké střílečky současných amerických filmů. Byl jsem opravdu příjemně překvapen. Celý film mohl být o pár minut kratší, ale upřímně řečeno asi to tak mělo být, aby si divák opravdu uvědomil jaké asi jsou pocity být unesen takovou hladovou chátrou. Na druhé straně se mohlo víc ukázat kdo vlastně za vším stojí, protože je zde několik ubožáků, kteří jsou hladoví a na druhé straně je někdo kdo si žije v blahobytu. To je však námět na další pokračování. Celkově musím říct, že jsem po dlouhé době viděl film, který mě upoutal po celou dobu. Palec nahoru!!!!! ()

DoktorkoKlat

film je užastný :) a ešte k tomu moj oblubený Tom robi kvalitných a zaslužených 99% to 1% ? miestami to moc moc natahuju ,strhana kamera , ale to su chyby čo sa daju prehltnut :) Film hodný Oscara! ()

Krachen

Akční žánr není můj oblíbený. Jenže Kapitán Phillips působí skoro dokumentárním dojmem. Kamera, střih, zvuk, napětí, celou dobu jsem se nepřestala soustředit. Objektivita je narušena nenápadně a promyšleně, kapitán budí přiměřený obdiv, piráti částečně lítost a obavy (hlavně když koulí očima), vysvobození je temná groteska, o které ještě teď přemýšlím. Ani Tom Hanks není můj oblíbený, ale byl opravdu vynikající, asi zraje. ()

megiiii

Dobrý film od začátku až téměř do konce. Ty černý huby bych oddělal nejraději už v Somálsku. Vůdce pirátů je vysloveně opičák a zmr*****d, kterýmu chybí jen banán v ruce. Hanks jako vždy perfektní. Dal bych 5 hvězd, ale finálová uplakaná scéna na ošetřovně jinak slušný snímek potopina na 4 hvězdy ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí