Útok z hlubin

• Austrálie

• Kanada

Akční / Thriller

USA / Velká Británie, 2018, 121 min

Takovej Top Gun pod vodou. Stejně jako Top Gun je to poplatný době. Přesně řečeno je to poplatný právě právě tý době, kdy vzniknul Top Gun. Jenže zatimco Top Gun má s odstupem času pro svou naivitu bezmála status legendy, tady to nejspíš nehrozí – je to totiž poplatný době, v níž už jedna legenda natočená byla. Podobně jako v Top Gunu se tu spousta věcí odehrává nelogicky. Jednou z nejenelogičtěji se odehrávajících věcí tohohle filmu je skutečnost, že v něm hraje Gary Oldman. Bohužel to ale neni tak zábavně blboučký, aby si to vysloužilo plnej počet. Což Top Gun je. S odstupem času, žejo. Tady na to s odstupem času člověk akorát zapomene. Na rozdíl od Top Gunu. Žejo. Lepších 50 % – hlavně za ty cool záběry na digitální ponorky a Tatry 815.(26.11.2018)

Trailery mě nenadchly, ale kvůli Butlerovi jsem na to vyrazil. Ten si sice podle očekávání ani nepráskne, ale aspoň svým charizma film jako tradičně táhne. Jinak průměrný béčko v devadesátkovým stylu který se v kinech ocitlo asi omylem. I když obsazení je slušné, ale nikdo nemá šanci vyniknout. Souhlasím, že Oldman je úplně zbytečný. Naopak přesně obsazení jsou záporáci z nichž jeden je ten Rusák co se rubal se Sádelníkem i Indiana Jonesem, ale bohužel mají malý prostor. Jinak by neuškodilo míň keců a víc akce, ale když už tu nějaká je kouká se na ní dobře. Jenom zarazí ty opravdu mimořádně špatné triky, jak od studia Asylum. Ty digitální ponorky jsou k popukání. Takže suma sumárum před 20 lety by to byl hit dneska to rychle zapadne prachem.55%(27.11.2018)

Baví-li vás akce, drsní protagonisté, válečné hrátky velkých velmocí, hra na čest a bratrství ve zbrani a kopa patriotismu a patosu, Útok z hlubin vás asi nezklame. Akce pod vodou je výborně a celkem autenticky natočená (nebereme-li v potaz tak trochu nadpřirozenou odolnost ponorky) a je vidět, že si na ní filmaři dali opravdu dost práce (pokud vás zajímá, jak natáčení (na němž spolupracovala i skutečná posádka s opravdovou nukleární ponorkou) probíhalo, mrkněte na video zde). Nemohu říci, že bych se u něj vyloženě nudil. Film jako takový má slušný spád a obě linky (podmořská a s ní se prolínající akce utajeného komanda v Rusku, snažícího se zachránit tamního prezidenta) jsou dostatečně osudové. Postavy jsou dost dobře nastíněny, spolu s motivací a dějovým pozadím, abychom jim fandili. Ačkoli jsou dost neoriginální a (jak už tu několikrát padlo) šablonovité. Co filmu vyloženě chybí, je charismatické záporák, protože onen “zlý muž” ruského prezidenta je prostě příliš generický a nezajímavý. Co naplat, že jak prezidenta, tak ministra hrají ruští herci… Zkrátka a dobře, tohle je americké válečné béčko s kvalitními efekty, které nezklame, ale pokud očekáváte něco víc, tak ani nenadchne.(10.12.2018)

Pokud od filmů očekáváš intektuální přednášku, tak se tomuhle vyhni velkým obloukem, protože počet píčovin na metr čtvereční je tady vskutku masovou záležitostí. Na druhou stranu, koho to u filmu tohoto typu sere, že ? Daleko podstatnější, že film po celou dobu stopáže neztrací tempo a pořád se v něm akční. Gerard je charismaťák až na půdu a ty rusko-americké akční hrátky v dnešní době baví dvojnásobně.(28.11.2018)

• jokino

Trailer ma nijak extra neoslovil, takže som ani nič extra nečakal. A presne to sa mi aj dostalo.. Filmy s ponorkami + k nim rôznymi dejovými "prídavkami" naokolo, rozhodne môžem. Či už sú to drámy, thrillery, akčné, alebo dokopy, kľudne vrelo vítam, prečo nie. Ale malo by to byť aj aspoň trochu inteligentné, bez extra klišé, s určitou vážnosťou deja, uveriteľnosťou a pod. Toto "čudo" pobralo len akési typicky Americké klišé s rýchlym strihom v príbehu. Amíci opäť "zachraňujú" celý svet od potenciálnej vojny a,..nič viac, nič menej. Prišlo mi to skôr celé ako nejaký 3-ťo triedny film s, v 90-tych rokoch vcelku populárnym M.Dudikoffom v pod.filmoch z nejakej Tv produkcie.. Avšak s trochu drobným rozdielom v tomto "diele", ktorý mal vcelku slušné herecké obsadenie,..napodiv.. Za mňa ale viac ako 2*, žiaľ, nie.. A aj to s prižmúrenými očami.(11.11.2018)

• - Při tiskové konferenci se jeden z novinářů zeptal prezidenta ruské federace Vladimira Putina, co na tento film říká. Putin odpověděl: „Je to málo pravděpodobný scénář – fantastický. Dva malé čluny, které darovaly USA Ukrajině, nepropluly přes Kerčský průliv. A ty chceš aby atomová ponorka vplula na naši základnu. Špatný film.“ (Maulincio)

• - Kvůli roli kapitána podmořského plavidla strávil Gerard Butler spolu s režisérem Donovanem Marshem pár dní na palubě skutečné jaderné ponorky, a díky spolupráci s americkým námořnictvem měli možnost zde i natáčet. [Zdroj: prochlapy.cz] (Bioscop)

• - Film měl původně režírovat Phillip Noyce, poté Antoine Fuqua, McG, Steven Quale a Martin Campbell. Nakonec se režie ujal Donovan Marsh. (Gary)