Havíři Kubovi a jeho ženě Markýtce přinesla vrána dvanácté dítě. Havířina nenese a proto jde Kuba poprosit bohatého sládka Pandrholu o trochu jídla pro hladové děti, ale ten ho odmítne. Kuba hledá kmotra pro své dítě. Odmítne Pánaboha i čerta, protože je považuje za nespravedlivé vůči chudým lidem a vybere Smrťáka. S jeho pomocí se Kuba stane zázračným doktorem. Od bohatých si nechá platit a chudé léčí zdarma. Když onemocní Pandrhola, Kuba ho nechce léčit. Vymyslí si nesmyslné úkoly a když je sládek splní, vyléčí ho i přes Smrťákův zákaz. Sládek nechá Smrťáka zavřít do sudu a lidé, ani zvířata nemohou zemřít… (Filmexport)

bombit

Jak mohl nespravedlivý Bůh stvořit spravedlivou smrt? Nebo je snad smrt postavena v kosmické hierarchii výše než Bůh? Takže Bůh je smrtelný? To jediné mi tady trochu zadrdává. ()

andydufrsn

Jedna z mála mých opravdu oblíbených pohádek. Kulisy jsou tak hezky roztomile naivní a hlavně příběh je moc pěknej se silným morálním poselstvím, že se na tuhle pohádku vždycky rád podívam! ()

Jirkacek

Dařbuján a Pandrhola - pod těmito podivnými jmény se skrývá poučná a dnes již klasická pohádka a také její dva důležití účastníci. Dařbuján je chudý havíř, mající milou ženu a neuvěřitelných jedenáct dětí a zahrál si ho skvělý Jiří Sovák. Z jednoho platu se to špatně táhne i v dnešní době s dvěma dětmi, natož s celou jedenáctkou, takže mají pořád hlad. A když se jim na začátku filmu narodilo dvanácté, Kuba Dařbuján se vydal hledat pro dítě kmotra, což nebylo tak lehké. Postupně odmítl Boha i čerta, protože podle něj nejsou spravedlivý, až potkal chlapíka s kosou, čili smrt, kterého skvěle zahrál Václav Lohniský. Jeho nabídku přijal a tak mu smrťák nabídl dohodu, aby se Kuba stal doktorem. Pokud bude stát Smrťák u nohou postele může pacienta uzdravit, pokud u hlavy, není již nemocnému pomoci. Kuba nabídku přijal a dal se do léčení. Samozřejmě mu to přineslo více peněz než povolání horníka, ale mne potěšilo, že nezapomněl ani na chudé ve vesnici a vyléčil je zdarma, z čehož si zřejmě o mnoho let později vzali příklad komunisté. Protipólem milého Dařbujána byl pak bohatý, namyšlený a odporný Pandrhola, jehož role skvěle sedla výbornému Rudolfu Hrušínskému. I na tohoto tlustého boháče přišla jednou nemoc a protože se lidové léčitelství Dařbujána osvědčilo, nechal pro něj poslat. Když k němu Kuba dorazil. stál kmocháček smrťák u Pandrholovi hlavy, přesto se mu nakonec rozhodl pomoci, čímž porušil daný slib. Nebylo to však zadarmo a tak ve vesnici potokem teklo pivo namísto vody - ta scéna se mi vždy moc líbila, klobásy rostly na stromech a podobně. Uzdravením Pandrholy teprve začal film finišovat a ten závěr byl opravdu zajímavý, když samozřejmě vezmu v úvahu rok jeho natočení. Každopádně je pro mne Dařbuján a Pandrhola milá a poučná pohádka, na kterou se zase někdy rád podívám. Možná trochu škoda pouhých osmdesáti minut stopáže, ale to se už změnit nedá. Dařbuján a Pandrhola ode mne tedy získávají pěkné čtyři havířské hvězdy ****. ()

Jarsey

Moje nejoblíbenější pohádka!! A pro někoho, kdo má ještě nejoblíbenější český film Marečku, podejte mi pero, je to o to větší lahůdka. Krásné prostředí, chaloupky, v každé se odehrává příběh, který je nám alespoň zčásti zprostředkován. Kuba Dařbuján je pracovitý otec 12 dětí a hodný smrťák, protože nemá nic, co by dal novorozeněti ke křtu, mu pomůže, aby je uživil. Nezní to možná nijak extrovně, ale ta pohádka má nádhernou atmosféru od začátku do konce. Samozřejmě, vynikající výkon Rudolfa Hrušínského. ()

rades

Odporně politická pohádka, ale jako děcku mi to nikdy nevadilo a nijak mě to myslím ani nepoznamenalo. Je tam spousta kultovních scén a ten nejlepší smrťáček na světě. Glogloglo... 75% ()

mdf

Jako pokaždé i na vánoce koukáme na malebnou,ted uz i nostalgickou pohádku,ve které je úplně všechno,co má v pohádce být. ()

pankito

Jako dítě jsem ji měl rád. Ale když v tom člověk pochopí nejen ty komunistické žvásty o zlém panstvu a dobrých hornících, ale dokonce i dost ubohé špinění církve a víry obecně, tak se mu udělá zle. Kam se Dařbuján hrabe na Hrátky s čertem. ()

milos.bradik

Výborný Sovák a Hrušínský, ale hlavně životní role smrťáka Václava Lohniského. Tato komediální pohádka je dokonalá, včetně kulis a hudby. Ještě bych nerad zapomněl na Stanislava Neumanna a jeho "Ona mne kopla, podruhé ti zase donesu jitrnici, mrcho! Všechny ženský jsou potvory i ta svatá Barbora." ()

boogi

Nechápu proč je tu tolik komentářů, které říkají že to nemá chybu a i přesto dali pouze 4 klobásy. Asi protože po i po 4-tém pivu se 4 klobásy zdají jako moc. ()

dolik25

Perfektně natočená pohádka, ke které se vždy rád vracím a vychutnávám si herecké výkony Hrušínského, Sováka, Neumanna nebo Lohniského, pod taktovkou jednoho z nejlepších českých režisérů Martina Friče. Pohádka má spád a je podkreslená skvělou hudbou Jiřího Srnce. Režisér dokázal z minima doby vytěžit absolutní pohádkové maximux a po 60 letech patří mezi českou pohádkovou klasiku, což se o dnešních pohádkách říct bohužel nedá. ()

Tomas129

Zpočátku jsem si říkal a sakra...vždyť to je jen čistá komunistická propaganda... Ale pak mě příběh chytil. Příběh super, ale 1 hvězda dolů za komunistické kecy. ()

Seteh

**31** Nevím, proč bychom za vším měli hledat politiku... taková pěkná pohádka! :) Lituju, že jsem Dařbujána a Pandrholu poprvé viděla až v dospělosti, protože přesně tohle je ten typ pohádky, kdy bych se jako dítě příjemně bála. Postava smrťáka se v pohádkách moc často nevyskytuje a Václav Lohniský má na to ksicht jak vyšitý. :) Scéna s kohoutem, kterému střídavě přiskakuje a odpadává hlava, to je taky dobrý žrádlo, aby měl dětský divák oči navrch hlavy. :)) No za mě prostě pět hvězdiček. :) ()

GrooteLulu

...tohle nelze nemilovat, nebo se snažit vytvořit něco lepšího... tohle je poctivá lidová, budovatelská práce s perfektními kostýmy, prostě Ladovská a Drdovská atmosféra v čele s nejlepšimi protagonisty Sovák a Hrušínský.. ()

Hvezda1

Neuvěřitelně komunistická masírka. Všichni chudáci mají tolik dětí, že si ani nepamatují jejich jména a čekají, že se s nimi bohatí rozdělí. Když se nerozdělí, jsou vyslovené zlo. Zajímavé ale je, že na hospodu vždycky peníze najdou. Jediný, kdo se tam chová normálně je Pandrhola, který si, zcela logicky, chrání svůj majetek, který také jistě nedostal zadarmo. Kdyby se Dařbuján trochu držel na uzdě, mohl mít jen děti dvě a nemusel by žebrat. Ale jinak pěkně natočené a skvělé herecké výkony. ()

Dzanecki

Znám tuto pohádku už dlouho a musím říct, že její hodnotu jsem pochopil až jako dospělí. Když začnu pozitivy, sešli se tu výborní herci, kteří odvedli dobrý výkon. Zejména oceňuji pana Hrušínského a Neumanna. Dalším plusem jsou poselství, které měla pohádka předat. Je jich hodně a víceméně dobrých. Oceňuji i kostýmy a kulisy. Co mě ale velmi drásá je už bohužel na dnešní dobu politické poselství, které chtěli komunisté vyjádřit. Pokud bych pominul povahu Pandrholy, všichni havíři mluví jen o tom, jak jsou bohatí špatní. Přitom většina z nich tam má přes tři děti, které nedokáže uživit, nejraději by potok piva a hlavní hrdina léčí děti uzenými klobásami. To je bohužel už na dnešní dobu absurdní :D  NIcméně i tak pohádku mám rád a dávám 4* ()