Pot a krev

Pain & Gain

Krimi / Akční / Komedie / Drama

USA, 2013, 130 min

• J*A*S*M

Všechny potenciální odrazové můstky k něčemu chytřejšímu a satiričtějšímu zabíjí fakt, že na režijní sesli sedí Michael Bay. Tvůrce s mentalitou, vkusem a etickým rozhledem desetiletého školáka. Pain and Gain je ztělesněním toho, co se mi na filmech hnusí. Zesympatičťování ubohých záporných postav, zlíbezňování násilí, cílení na první signální, primitivní humor. Argument, že je film ve skutečnosti kritickou výpovědí o hloupých, primitivních a povrchních postavách, je jen lacinou výmluvou, kterou si lidé sami před sebou mohou obhájit smutný fakt, že jim veškerá ta tupá tělesnost, fóry na účet tlustých lidí / gayů / přistěhovalců, glorifikace násilí atd. přijdou opravdu cool. Stejně jako Bayovi.(12.8.2013)

Neskutočný náter. Fascinujúca historka spracovaná do výživného scenára, v ktorom je každá jedna postava až po tú poslednú kurvu zaujímavá a zábavná. Herci, ktorí nikdy nehrali s takou chuťou. Bay, ktorý zase raz našiel látku, pre ktorú je jeho remeselne suverénna réžia úplne ideálna. Perfektný komediálny timing. Lavína smrtiacich hlášok. Autá, svaly, kozy. "Ich hlavnou vinou bolo to, že boli dumb stupid fuckers." Najlepší Bayov film, ktorý budí dojem, že s tými debilnými plechovkami zbytočne zabil svoje najlepšie roky.(13.8.2013)

Cool vizuál ještě jaro nedělá!! Bicáky, tricáky, titěrné plavečky, jdeme na to!! Je přetransformerováno, utrousil zřejmě Michael Bay se svým megalomanským týmem a pustil se na první pohled do skromnějšího projektu. Osobně u mě Bayova do té doby „skvostná“ tvorba přestala existovat právě po prvních Transformerech. Dvojici pokračování jsem doslova protrpěl, a další efektní výbuchy a zpomalovačky mě nutili přidat plyn u ovladače. Pot a krev mělo být odlehčenou kriminální komedií. Není!! Bay nám předkládá tragikomickou gangsterku, kterak si parta kulturistů plní svůj americký sen. Zápletka je mělká jak voda ve studních po červencových vedrech. U těch pitomých blockbusterů ještě leccos odpustíme, tady se ovšem chvíli loví v temnějších (vážnějších) vodách, pak se zase sklouzává k absurdní komedii. Což o to, fungovalo to jinde, proč ne tady? Protože BAY. Je to hlavně o přístupu k látce jako takové. Měl od začátku hloupý příběh a od začátku k němu přistupoval se svým samolibým stylem – všechno pere na maximum, a i když se to příliš nehodí, přidá přesto další rychlostní stupeň. Chybí mu cit balancovat mezi několika žánry, eskaluje absurdní momenty, přepaluje už přepálené. Nedokážu si představit, co by režisér udělal třeba s takovými komornějšími kousky jako Město, Drive nebo Nelítostný souboj, které se stylové akce nebály? Je třeba rozlišovat styl a přeplácanost. Bayův běžný záběr začíná projetím nějakého úzkého otvoru, efektní zpomalovačkou, obtočením se po místnosti, aby se pak mohl dostat k postavě, která to zanedlouho schytá. I pitomá diskotéka je o tom, že by člověk hned chtěl naklusat k jedné z tyčí se striptérkou a doufat, že mu bodyguard dovolí dopít aspoň jednu matonku. Prostě všeho je nějak nezdravě moc. Před kamerou navíc pobíhají vesměs duševně vyšinutí idioti, kteří na jednu slušnou hlášku vytrousí čtyři laciné vtípky z Kameňákova. Ve výsledku spokojený nejsem. A nebyla ani ta hrstka lidí, která se mnou seděla v kině. Po těch třech robotích fantasmagoriích je to asi krok dopředu, jen zdaleka nechytne každého!!(11.8.2013)

Tak takhle dobře jsem se naposledy pobavil někdy v květnu, když nový popík František přišel s tezí, že i nevěřící se mohou dostat do nebe, čímž torpédoval onu dvoutisíciletou hierarchickou svoloč více, než kdyby v přímém přenosu Noe tývý na plácku před svatým Petrem s mocným funěním prozkoumával pětiletému ministrantovi tlusté střevo. Tasím jen dva dotazy - kdo finančně tyl z prodeje práv na onen příběh (tipuji Kershawa, ani Vám nevím proč)), a kdy se z Johnsona stal herec. ,,Zakoupením" tohoto sqostu nemůžete nic pokadit, přísahám na svou čest švitořivé panny.(2.10.2013)

Tak vazeni pratele ano tohle mne rozsekalo! kdyby mi nekdo rekl ze to delal Michael Bay a ja to predtim nevedel tak mu to fakt neuverim tenhle film se totiž naprosto vymyka jeho dosavadni tvorbe a poprve mne presvedcil ze neni jen mr blockbuster ale opravdovy pan filmar tenhle film je mixem krimi dramatu a neskutecne absurdni cerne komedie to se tezko popisuje to se proste musi videt!!! a pokud je to podle skutecny udalosti cemuz jsem se teda zdrahal uverit tak je to jeste o to vetsi zasah na komoru a dukaz ze ty nejneuveritelnejsi pribehy dokaze opravdu napsat jenom sam zivot jinak herecky osazenstvo super Rock mne poprve presvedcil ze kdyz chce tak hrat opravdu dovede a Wahlberg pak opravdu doslova exceluje a musim rict ze poslední dobou se mi zacina libit vic a vic takze co jeste dodat? je to neskutecnej ulet a pro mne osobne zatim nejhustsi film co jsem v roce 2013 zhlednul a muzu hrde prohlasit ze všechny ty nalesteny vypatlany blockbustery na jedno brdo z miliardovymi rozpocty se muzou jit vycpat Bay prekvapil a je v nem rozhodne vic nez by se dalo cekat tady si naprosto nekompromisne vytrel prdel z takzvanym Americkym snem a velmi drsnou zvracenou a tezce cernohumornou formou tu ukazuje co vsechno jsou lidi schopni pro ten Americky sen udelat proste a jednoduse luxusni zalezitost a uz se tesim az budou fanousci predchozich Bayovych filmu rvat ze nedostali to co cekali protoze pravda je takova ze jeho predchozi kousky byly svizny akcni zabavny coz je fakt ale vesmes vypatlany az na pudu snad z vyjimkou Skaly takze zapomente na jeho predchozi tvorbu a uzijte si film kterej vas nejenom uplne rozseka ale zaroven i donuti k zamysleni a mozna budete po jeho zhlednuti tak jako ja naprosto nepokryte a fanaticky nadseni tohle je proste po nejaky dobe opet naser kterej mne naprosto nekompromisne oddelal jsem Daniel Lugo a verim v kondici(24.6.2013)

• - Původní plán na oloupení Marca Shillera vymyslel Delgado s úmyslem ho zabít, což se nepovedlo. (Element2)

• - Když vede gang Grigu (Michael Rispoli) a jeho přítelkyni k Adrianovi (Anthony Mackie) do bytu, můžeme vidět Nintendo, které vyšlo až v roce 2001. (Element2)

• - Ve scéně, kde Paul Doyle (Dwayne Johnson) hlídá Victora Kershawa (Tony Shalhoub) ve skladišti, má Doyle na sobě černé tričko s nápisem na hrudi Team Jesus. Tričko je odkaz na jeho vlastní triko ze shopu WWE rovněž černé barvy a nápisem "Team Bring It". (bluejay)