Stačí jedna malá lež a nic už nebude jako dřív... Čtyřicátník Lucas má za sebou rozvod a pracovní přeložení z postu učitele na vychovatele ve školce. Ale postupně se začíná upínat k optimistickým vyhlídkám, navíc má své dlouholeté přátele a v komunitě rodného maloměsta je oblíbený. Stačí ale jedna malá lež a vše začne brát za své. Kamarádství náhle nahlodává nejistota a zneklidnění, ale nikdo jakoby ani nechtěl slyšet Lucasovu verzi. Prohlubující se nedůvěra eskaluje do otevřené agresivity, ale Lucas se nehodlá vzdát a jde hlavou proti zdi. Intenzivně gradující drama naplňuje diváky svíravým napětím, zatímco bez příliš okatých schémat vykresluje nemilosrdnou štvanici na nevinného člověka, ale i jeho urputný boj za svou důstojnost. (Česká televize)

muti

I don't want to jump to conclusions buuuut I do. and I cant tell you. and children don't lie. they are angels. aand you white devil who is not allowed to defend. ... fakt??? jednoducho zapletka ako ukuta zo zivota s nepriestrelnym pribehom. film mi celkom pripomina filmy Kladivo na carodejnice a Carodejnice zo Salemu. podla mna je to riadna utopia a toto by sa v zivote nemohlo stat. nikto tu neriesi co sa vlastne (ne)stalo, vsetko akosi plynie a hlavny hridna trpitel nedokaze pomaly ani zdvihnut hlas. uz som myslel ze si to hodi alebo ze v style Brevika rozstriela polovnickou snajprou susedstvo. suhlas s: verbal ()

Jadro

Brilantne zohratá "skrumáž", no škoda pár detailov. Veľmi nejasný priebeh od podozrenia, ku obvineniu a hlavne postavenie pred hotovú vec... Postavy skvelé, plus triumfálny koniec = 80% ()

Filipkoz

Příběh příliš přetažen do absurdity bezmocnosti jedince stojícího proti celé společnosti, kterou je nepochopen, nevyslyšen a nakonec zavrhován. Cítím příliš silně kafkovský Proces a prvky absurdního dramatu, které ve filmu evidentně aspirujícím na silný dojem z reality, nemají co dělat. Opravdu mě to mrzí, jelikož herecké výkony a inscenace je opravdu špičková. Nemůžu se však zbavit dojmu, že celý film je vytvořen podle vzorce "podívejte, jak jsou na něj všichni nespravedlivě zlý a on je úplně sám". ()

AARONN

Děti nikdy nelžou.. pravila chytrá starší dáma. Blbost! Děti lžou pořád. A když zrovna nelžou, tak neříkají pravdu. Humorný je fakt, že muž, který žije spořádaný život 40 let, tak má menší váhu slova než 6ti letá holčička. V mžiku, co se ta fáma, alias nevýslovný mor dostane do oběhu, tak Lucasův život, takový jaký byl, skončil. Následné utrpení nejen Lucase, ale také jeho syna Marcuse nabírá na obrátkách, až přijde zdrcující moment. Lidé se snaží být moralisty, hrdiny a kdo ví čím ještě, ale odnesou to vždy jen nevinní. Nevím, zda bylo Lucasovo jméno veřejně očištěno, ale jisté je, že ten malý ďábel, ten černý anděl by zasloužila pranýř.. ale vlastně.. děti nikdy nelžou. ()

mnx

Ty kráso.. Který film ukáže realitu takovou, jaká doopravdy je? Bezúhonný muž, jehož život se nedá označit za procházku růžovou zahradou, dostane falešný cejch pedofila. A i potom, co se prokáže, že to není pravda, prochází si peklem. Dokonce i po čase, během něhož spousta věcí dále poukázalo na jeho nevinu, a je více než jasné, že on to opravdu nemohl udělat, tak v zatvrzelých vesničanech tento "názor" stále přetrvává. Nemilosrdně se tím poukazuje na některé hluboké a staré pravdy o lidské společnosti, o tom, čeho jsou lidé schopní, například v rámci honu na veřejného nepřítele. Ale také o tom, že děti jako nevinné bytosti vždy mluví pravdu, z čehož se často vychází, a dnes je navíc veliká a nezdravá móda povolit dětem vše, hlavně na západě. Hlavní postavy jsou velmi dobře vykreslené: Přihlouplá ředitelka mateřské školy, která věří svěřeným dětem více než cokoliv jinému, a neváhá proto na základě několika vyfantazírovaných slov zhrzelého dítka zahájit tažení proti svému podřízenému. Dospívající syn oběti, který společně s otcem čelí té náhlé, obrovské a nepochopitelné nenávisti. Také ona malá holka, která to všechno zpackala. Chtělo by se řvát: "mrcha jedna!". Ale jsou tu i její rodiče, kteří v tom všem vlastně nesou hlavní vinu, svými každodenními hádkami, zanedbáváním výchovy, což vše děcko vidí, vstřebává a podepisuje se to na něm. Celé by se to dalo brát i jako sonda do naší moderní společnosti, prošpikované všelijakými zákony, nařízeními, a různými jinými pomůckami, které mají zlepšit život lidí celkově, ale tím paradoxně stále více nemocné.. Co dodat, byla to síla.. ()

JacksLFC

Výborně natočený dánský drama, kde až nevěřícně musíte vrtět hlavou, jak by "malá" lež mladé dívky, nejlepšího přítele hlavní postavy, mohla naprosto znepříjemnit a změnit život každému muži. ()

gefr

Už dlouho se mi nestalo že mě drama takhle dostalo. Primitivní zápletka, která se rozvíjí v psychický teror a vytahuje ty nejtemnější myšlenky každého z nás. Zde je jasný důkaz, že za málo peněz se dá pořídit veliká legrace. Dánsko se tímto snímkem vyšplhalo na vrchol žebříčku světové kinematografie a opravdu k tomu stačilo málo. Úžasná krajina, kvalitní herci a tomu scénář, který ví kde zasáhnout. To je recept na božský film....opravdu nechápu proč se něco podobného nemůže natočit i u nás. ()

Vasyl

Jo, přesně takhle by to klidně mohlo vypadat. Protože naše malá je tak boží, že její úžasnej mozeček všechno zlý hned vytěsnil a ona ještě toho úchyláka odpornýho obhajuje. A nikdy nelže. Nikdy! Já říkám pořád že blondýny jsou zlo. Líbilo se mi že lidi vypadali fakt jak z dánskýho lontu, žádný modelky a modelíni ale poctiví vesničtí hnusáci. Dal bych i 5* kdyby poslední scéna v lese měla "severskej hepyend". Každopádně příští film co si pustím bude nějaký sci-fi nebo akční výplach, těch mezilidských vztahů zase na dlouhou dobu stačilo. ()

yazik

Hodnotím plným počtem. Ačkoliv se mi tenhle typ filmů nelíbí a sám od sebe bych se na něj nikdy nedíval, tak natočeno je to skvěle. ()

lobo87

Uff. Ťažký film. Asi tým, aký by mohol byť skutočný a pravdivý. Fantastický scenár, ktorý sa drží pri zemi a neskĺzne mimo potenciálnu realitu. Mikkelsen je európsky herecký boh... 85% ()

CrazymanM

Uff,to byl film!Sice jsem ho viděl nadvakrát,ale jinak výborný film,výbušné téma,skvěle zahrané snad všemi herci!!!Už,už jsem čekal,že ho na konci nějakej dobrák fakt sejme! ()

maxmi

přesně tak, dospělí slyšeli, co slyšet chtěli, malá slečna tomu nemohla zabránit, i když se snažila říci, že se nic nestalo, malé děti nemají pojem o čase a vymýšlejí stále, nakonec ji zvrácená fantazie a obavy dospělých přitlačili, nechápu, že tu někdo odsuzuje tu holčičku nebo způsob výchovy, tohle je čistě o dospělých a jejich touze po lynčování ()

zzzzzjjjjj

Realistický nepříjemný film,kde nemůžete vydržet tu hrdinovu nemohoucnost.Nominace na Oscara.Zvláštní,jak jeden pitomej kec od malé pitomé holky může zničit život.Takovou kvalitu za severu jsem ještě nikdy neviděl.85%. ()

Lurtz37

Mikkelsen charismatický, námět velmi zajímavý, taková ta zvláštní atmosféra severské kinematografie, ale celkově jde o nehorázně povrchní zkratku a laciné opíjení diváka rohlíkem. Jestliže by šlo o promyšlenější konstrukci a mnohem citlivější hru s emocemi postav, tak prosím. Jestliže by šlo o polemiku se severským přístupem k ochraně dětí, tak prosím. Ale tady nám byla naservírována akorát hysterická ředitelka školky, banda "nejlepších" kamarádů až za hrob a znechucení řadoví obyvatelé obce, kteří hlavního hrdinu rádi zlynčují, ale když se za nimi vrátí dát jednu hlavičku, dělají jakoby nic. Bezmoc hlavního hrdiny je samozřejmě skličující, ale vlastně pořádně nefunguje, když je divák neustále rozptylován odfláknutím všeho ostatního. Tenhle film není syrový, je jen velmi zjednodušený. ()

kokofek

Ačkoliv během filmu má divák zlost na bezbranné dítě,které nemluví pravdu a nevědomky tak kazí život nevinnému člověku tak já ten pocit nemám.Dítě je pořád dítě a to, že je něco špatně tak za to nenese vinu.Najít však rozumnou míru ochrany dítěte je však asi velmi těžké a složité.Co je však na tomto snímku jednoznačné je, že nejhorší pocit je bezmoc. ()

chewbac.Ca

Jedním slovem BRILANTNÍ.. jak herecké výkony tak i příběh.. drsná syrovost dánské přírody a skutečné problémy a nespravedlnost skutečného života.. jenom nechápu jak člověk může tohle odpustit! ()

jfaba

Nikdo nemá naději něco takového vyvrátit! A když tomu pomůžou nejlepší "přátelé" a aktivní šéfová školky... je konec a zůstane to navždy v hlavě i hlavách. Skvělé vystavěný a zahraný hon až do úplného konce. ()

gotham

Takřka bezchybné severské drama, něco na způsob americké klasiky Byl jsem lynčován. Velkou zásluhu na skvělé podívané má především Mads Mikkelsen, který je snad v každé scéně a předvádí dechberoucí emotivní výkon. Je šílené, jak jedna malá lež dokáže zničit kariéru i život naprosto nevinného člověka. 90% ()

Kamy

Už príšerne dlho som nechcel tak strašne vraziť toľkým ľudom naraz. Nemyslím tým teraz tvorcu film, ani hercov nie, ale postavy vo filme. Tak mrazivú drámu som už dlho nevidel. Nebolo to tým, že by film bol hororovo strašidelný, ako skôr preto, že si reálne viem predstaviť, že by sa niečo také mohlo stať naozaj. Veta "Deti predsa neklamú", ktorá zaznela z úst riaditeľky škôlky to zaklincoval. Z technického hľadiska filmu v podstate nemám čo vytknúť. Nevyzerá to síce draho, ale k danej téme a prostrediu to vynikajúco sedí. A niekoľko krát som sa prichytil pri myšlienke, že niečo podobné by vôbec nebolo náročné natočiť aj u nás. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014