Návrat bílého tesáka

Ritorno di Zanna Bianca, Il

Návrat Bieleho tesáka

Dobrodružný

Itálie / Francie / Západní Německo, 1974, 98 min

O dost brutálnější než první díl a samozřejmě tak trochu na úkor děje... Ale co už, herecké obsazení ve velmi sympatické, prostředí nádherné a i když mi ve filmu chyběla nějaká velmi silná scéna (ne, scéna s orlem rozhodně nedosahuje síly scény s medvědem z jedničky), Fulci dokázal, že není jen hororovým řezníkem, ale umí velmi dobře natočit i film jiného žánru...(10.5.2012)

• kkarx

Druhý díl navazuje na první a nemá nic nového, co by řekl. V prvním díle se seznamujeme s Bílým tesákem a jeho přilnutí k lidem, ke Scottovi a k indiánskému chlapci. V druhém z něho Fulci udělal Lasie nebo komisaře Rexe. Ten pes je chytřejší než lidi. Příběh je prakticky totožný s prvním filmem. Steiner se vrací jako padouch a opět ovládá městečko, Tesáka si pro změnu oblíbí bílý chlapec (indiánský chlapec je na začátku zastřelen). Fulci rovněž značně přitvrdil a přidal hodně drsný scény, které se do snímku nehodí. Nemůžete mít takhle nadpřirozeně inteligentního psa, který zachrání den a naturalistické scény. To nejde dohromady. Rustichelli mě opět zklamal a udělal ještě melancholičtější soundtrack. Jako celek film na člověka působí extrémně depresivně, podobně jako například zimní western Velké ticho od Corbucciho, k čemu přispívá i naprosto otřesná česká zvuková stopa. Tu sice nemůžu na vrub přičítat Fulcimu, avšak i bez je to až moc temnej film.(16.12.2018)

Všeho je víc a všeho moc někdy opravdu škodí. Fulci totiž evidentně přitvrdil a krve i mrtvých znatelně přibylo, stejně tak akce. Tesák se ale už chová jako dokonale vycvičený pejsek ňuňuňu a mnohem větší prostor dostává i lehce otravný dětský hrdina. Vítaným zpestřením bylo naznačení zakázané náklonnosti sestry Evangeliny k Johnu Scottovi, za níž však byla potrestána upálením, a to nedostala ani pusu! Bigotní Bůh! Pořád dobré, ale už jen to. Nakonec ale za dvě napínavá finále s psími spřeženími znovu za čtyři.(17.1.2017)

Pokračování příběhů statečného, nebojácného a inteligentního vlka (vlčáka) Bílého tesáka, obětavé sestry Evangeliny, zastánců spravedlnosti spisovatele Jasona Scotta (Franco Nero) a jeho přítele důlního inspektora Kurta proti vychytralému plánu Krasavce Smithe alias Charlese Fortha na využívání zlatokopecké horečky pro svoji lačnou kapsu. V pozadí kanadské scenérie a uplakánek Bill, kterému nakonec spadne jeden dosud nevlastněný důl do klína. Není nouze o napětí, akci, humor (i když scéna při rvačce v saloonu a při partičce pokeru je hodně suchopárná), romanci a dobrodružství, ve které nakonec zvítězí dobro nad zlem. Orel se nažral a vlčák zůstal celej.(1.9.2012)

Zdařilé pokračování Fulciho dobrodružství, na kterém spolupracoval mj. Joe D´Amato. Není divu, že dva horroroví režiséři dali dohromady poněkud drsnější podívanou. Smrt přichází častěji a úmrtí jsou daleko brutálnější. Uhoření zaživa, umrznutí zaživa, přejetí saněmi zaživa. Souboj s dravým ptákem se rovněž neobejde bez škopíčku krve. Přesto jde opět o příběh ze země zlatokopů zakončený napínavým soubojem na život a na smrt. S Bílým tesákem je to pro mne nejpovedenější filmová podoba Londonovy klasiky.(29.3.2011)