Jak vyřešit alarmující míru kriminality? Legalizací všech zločinů. Na jednu jedinou noc v roce se Amerika blízké budoucnosti proměňuje v nejnebezpečnější místo na Zemi. Když se vás někdo rozhodne zabít, nikdo vám nepomůže, protože všechny složky záchranného systému jsou během Očisty mimo provoz. Funguje to náramně, i díky tomu život v téhle zemi v ostatní dny připomíná ráj. Jen se ho nemusíte dožít. Krvavý thriller s hororovými prvky natočili tvůrci série Paranormal Activity, kteří vás budou děsit tak, jak je jim vlastní. Úspěšní a bohatí Sandinovi se na Očistu připravují v bohorovném klidu. James (Ethan Hawke) prodává bezpečnostní systémy, díky nimž svůj dům proměnil v nedobytnou tvrz. Jeho manželka (Lena Headey) a děti, teenageři Charlie a Zoey, proto mohou nerušeně pozorovat prostřednictvím bezpečnostních kamer svět tam venku a výjimečná dramata, která tahle specifická noc přinese. Všechno změní jeden cizinec, který se znenadání objeví u jejich dveří a úpěnlivě prosí o záchranu. Pustit ho dovnitř, nebo nepustit? Rozhodnutí, které učiní, obrátí jejich život naruby. Z nezúčastněných pozorovatelů se stanou hlavními postavami v mimořádně krvavém dramatu, které nemusí ani jeden z nich přežít. Tahle noc bude zatraceně dlouhá. (oficiální text distributora)

jefff

Nápad originální, ale jinak zpracováním spíš průměr a nemělo to bůhví jaký spád. Očista opravdu těží jen z myšlenky, kterou ani nijak nerozvádí a nic nevysvětluje. Je to příběhově hodně ploché a zasloužila by si kvalitnější scénář. Podruhé už se na to asi nepodívám. ()

zsn

Vraždy a násilí - to mě baví! Ethan Hawke hraje vždy ve skvělých filmech, počínaje Training Day, kde jsem jej prvně viděla. Skvělého úchyla si "zahrál " i po boku Angeliny Jolie, každou roli mu absolutně žeru. V tomhle filmu se mi líbí, že nutně a romanticky nepřežil hlavní hrdina, čehož si u každého amerického filmu vážím. Pro mne neznámý Rhys Wakefield byl fascinující mešuge (skoro jsem zaplakala při jeho skonu), připomíná mi verbala :-P Očistu by mohli zavést i v ČR, ať se "vyamnestovaní" pročistí. ()

Pipes

Velmi zajímavý nápad a dobře udržené napětí, ačkoliv film trošku sráží jeho překombinovaný konec. Také druhá polovina filmu ponořená do tmy diváka sem tam nutí jen odhadovat, co se zrovna na plátně děje. ()

Fox85

OK, přejděme smysluplnost a logiku celé Očisty jako nástroje pro snížení kriminality a napumpování ekonomiky. Zůstane nám hrozně nevyvážený film, kde se v druhé půli změní drama v jednoduchou vyvražďovačku v obrovském domě. ()

netahlo

Tohle byl teda hodne spatnej vtip! Puvodni myslneka zajimava. Ovsem to, co se delo pote, co neuveritelne debilni synek vpusti do baraku v dobe, kdy je beztrestne kohokoliv zabit, nejakeho negra, kteryho nikdy predtim nevidel, to jsem uz dlouho nevidel. Nastava prehlidka kokotu, kteri se vybijeji jeden po druhem a to jen proto, ze procitnuvsi rodine prislo nemoralni vydat negra tem venku a jit se v klidu divat ne televizi. Misto toho jim pripadlo jako lepsi napad nechat se napadnout a strilet jednoho agresora po druhym. Dal to nechci rozebirat, protoze neni co Jedina hvezda za Lenu Headey, ktere to tady neuveritelne seklo a byt moji mamou, tak jsem ucebnicovym prikladem Oidipovskeho komplexu :-) ()

Gyorgy

Tak jo..Filmu jsem se zprvu bál. Daný námět odpovídal přesně dnešnímu americkému filmu; Noc, kdy se lidé můžou dělat to, co chtějí - policie, záchranka a jiné služby jsou uzavřeny; to přece musí být blbost - a ba ne. Mýlil jsem se. Tak parádní napínák tu dlouho nebyl. Od toho, kdy se spustila siréna až po poslední minuty filmu jsem seděl přimáčklej k židli a divu že jsem se tím napětím nepoto. James DeMonaco na sebe zase po dlouhý době nechává upoutat pozornost + má u mě velké plus za roli Ethan Hawke, toho jsem si po tom hereckém výkonu z Sinisteru hodně oblíbil - a tentokrát zase nezklamal. Jasně, Ils, The Strangers, Static, Home sweet home a jiné kvalitní horory na podobný téma to nepřekoná, ale v žánru hororu hodně příjemná jednohubka. ()

PfefferSalz

Palec nahoru za nápad, palec dolů za scénář. On jeden zpozoruje logickou mezeru, když se dítě snaží zachránit cizího člověka na úkor hrozby vyvraždění celé rodiny dítěti vlastní. ()

Lukoboss

Ten námět z filmovýho hlediska je na žánr thriller/horor fakt dobrej, to jako jo. Z toho by se dalo vytavit tolik, že by se jeden nestačil divit. Tady se to ale nepovedlo. Nejenom, že hlavní hrdina, kterej prodává zabezpečovací systémy a v popisku filmu je napsaný, že má dům opevněnej jako tvrz, hned na úvod řekne, že jim asi to megalomanský zabezpečení vlastně ani nepomůže. Je tam především tolik naprosto tupých a hloupých scén, co se týče chování postav, že jsem si to nahlas komentoval nadávkama. A hlavní psychouš je tak moc inspirovanej a stylizovanej do Funny Games, že víc už to asi nešlo. Až mě skoro mrzí, že E. Hawke a L. Headey do takové kraviny šli. ()

lulka5

Zajímavej námět. A dál? Shit, shit, shit a pak taky dost bullshitu. Všichni už přece dávno víme, že Amíci jsou retardovaný. ()

MiaMoonlight

Na jednu stranu skvělé, na druhou jsem očekávala ještě něco víc. Ale tři hvězdy by byly málo. Snímek je důkazem o tom, že děti se musí pořádně VYCHOVÁVAT, aby z nich nebyli přitroublí anarchisté co si pouští do baráku kde koho! ()

Forsberg11

"Ty dnes večer zomrieš. A možeš zomrieť ako chlap, alebo ako zbabelec, spolu s celou mojou rodinou". Blbosť na entú. Teraz pozerám, že to malo len 85 minút. No mne to prišlo dlhšie ako Schindlerov zoznam v hlavnom vysielacom čase na Markíze (čítaj 60 minút reklám). Neskutočne som sa pri tom nudil, americké preafektované ksichty mi nesmierne liezli na nervy a prial som si nech už je koniec, a to už asi od desiatej minúty, nekecám. Chovanie postáv postrádalo akúkoľvek logiku, od útočníkov, cez napadnutých až po "záchrancov". Dej bol samoúčelný a vykonštruvaný, niektoré udalosti takmer vycucané z prstu. Solídny námet bol, opäť raz, dokafraný americkou produkciou. A že to mohla byť fajn rezba, keby to chytil do rúk niekto poriadny, trebárs Wan. Ale čo tam po tom, veď to už nikdy neuvidím. Nebudem sa predsa rozčuľovať... Pár vecí, ktoré ma na filme potešili: 1.) Zaujímavý námet (viem si dokonca predstaviť seriál), 2.) Videl som život v roku 2022, 3.) Dokázal som to dopozerať do konca. ()

Zemi11

Když už je dobrák na kolenou a raubíř se mu chystá utnout hlavu, uf, tu se objeví jakýsi spasitel a raubíře na poslední vteřinku odstřelí. To celé se děje ve filmu zhruba třikrát... Námět podobně skvělý jako v "In Time". Jenže to samo o sobě nestačí. Scénárista sám film neudělá. Raději bych si přečetl knihu The Purge od vytříbeného spisovatele, který by dokázal vygradovat armosféru, přidat moment překvapení! ()

sedm.1

Naprosto geniální, famózní, excelentní, originální a prostě dokonalý námět ve zpracování, které rozhodně nechci označit za špatné, nicméně, ani na chvíli se nemohu zbavit dojmu, že z toho mohlo jít vytřískat daleko, ale opravdu daleko víc. Celková ta myšlenka filmu je samozřejmě nehorázně ujetá, naivní a nesmyslná, nicméně, jako nápad po film mě jednoduše nadchla, a konkrétně pro přímočarý thriller vážně umožňovala lahůdkovou příležitost udělat výjimečný biják. O přímočarý thriller tedy nakonec jde i ve výsledku, o své výjimečnosti si ale bohužel může nechat jen zdát. Proč tedy k oné filmové události nakonec nedošlo? Samotná zápletka zas až tak špatná není. Problém je především v tom, že i přes krátkou stopáž nedokázali tvůrci film rozběhnout do řádných otáček, o nějakém strhujícím tempu pak ani nemluvě, prostě tam bylo spousta scén, které šli rozhodně buď zkrátit, nebo lépe úplně vynechat a naopak, bylo i spousta momentů, které šli pořádně rozvinout a celý film by pak díky tomu nabral i poměrně jiný směr a hlavě by dostal úplně jiné grády. Dále bych řekl, že se autoři celkově báli přitlačit ve většině směrech na pilu, hodně míst je nedotažených, mohli sakra lépe zapracovat i na efektivnosti útočníků a vlastně i obraně domu, nemuseli se až tak obávat zasranýho ratingu, který se jim ve finále stejně nevyhnul a mohli se rozhodně více zaměřit i na působivost nabízející se nekompromisní atmosféry, která též nebyla ani zdaleka využita. A v podstatě ani obsazení nebylo z mého pohledu zcela vítězné, Ethan Hawke tu jako hlavní hrdina spíš působil jako slizák roku, Lena Headey zas byla tuctovka roku a zbytek byl prostě jen nezajímavý, tedy samozřejmě až na ústředního „očišťovače“ Rhyse Wakefielda, který byl ovšem opět trestuhodně nevyužit. Pro mě zkrátka neměla Očista ty správně našláplý koule, tvůrci celkově nedokázali dostatečně využít neuvěřitelně nabytého potenciálu, ale přes všechny ty výtka si Očista stejně zaslouží velkou pozornost, protože o napínavou, místy strhující a slušně vygradovanou thrillerovou zábavu jde bezpochyby. Jinými slovy, nestrhne, nenadchne a neudeří pěstí mezi oči, spíš potěší, pobaví a dá říznou facku. ()

The Viper

Chtěl jsem napsat něco k tomuto filmu, ale vše co jsem chtěl napsat je skoro totožné s tím co napsal uživatel Lima. Já ale musím slevit z hodnocení, protože jediné co je na tomto filmu plusem je poster a námět, zbytek musím shodit. ()

BMAJTZ

Stokrát viděné a klišoidní, ale lhal bych kdybych řekl, že to člověka nezabaví. Mimochodem bezpečnostní systém domu hlavních aktérů byl naprosto k smíchu. ()

civrss

Řekl bych, že zbytečně přechytralá a příliš silná kritika se snesla na tento snímek. Ovšemže se nejedná o nějakou významnou kinematografii, na kterou budou dekády vzpomínat se slinou v koutku pusy, ale zase takový propadák to taky není. Námět je trochu absurdní, protože podobná hovadina jako jeden povolený vraždící den v roce je tak nereálná, jako že Babiš začne rozdávat jídlo zadarmo. Proto očekávání byla prachbídně nízká, ale konečný výsledek mě potěšil. Když pominu pár nepochopitelných stupidit ve scénáři, kterými ovšem překypuje nejeden podobný snímek, film jako celek mi nakonec dává smysl a na konci necítím, že by projekce byla ztrátou času. Obsazení je příjemné, přestože z podobných amerických rodinek se mi většinou zvedá kufr. Lena Headey je díky roli Cersei z Game of Thrones slavná až na prdel, proto vidět ji v něčem jiném je potěšující. Závěrem jen dodám, že celé je to vlastně ohromná píčovina, avšak rychle utíkající a vcelku zábavná. ()

LexBarker

Krátké,napínavé,přímo se nabízející pro sychravý podzimní večer...Logiku jsem hodil za hlavu,jen jsem se nechal bavit a vyplatilo se... ()

herr_carter

Netradiční, originální námět přetavený do průměrného amerického thrillero-hororu, jako jednohubka se mi to líbilo, na dvojku se teprve chystám. Z Rhyse Wakefielda ještě pořádný hovado vyroste................ moje hodnocení = 6,5 z 10. ()

Firebug

Zajímavý námět (vpravdě zcela debilní, ale zábavný :-) je bohužel nemilosrdně zadupán otřesným zpracováním libujícím si v klišé. Postavy se chovají naprosto retardovaně a to dokonce i v rámci hororového žánru. Občas prostě zmizí, aniž by bylo známo co, kde, kdy, jak a hlavně sakra proč(?!) dělají, jenom aby se mohly zase libovolně zjevit ve chvíli, kdy je někdo potřebuje. To vše se navíc děje v jednom uzavřeném domě bez el. proudu! No a znáte to, když je nějaká postava ve smrtelném nebezpečí, najednou se ozve vystřel a padne záporák, protože se někde zjevil dobrák, co hrdinu na poslední chvílí zachránil? Tak to se v The Purge stane (pozor spoiler) asi 5x (a nudí to už napoprvé). Shit... ()

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Očista míří do televize

Očista míří do televize

04.10.2016

Kolik znáte hororových sérií, které jsou čím dál tím lepší a výdělečnější? Ano, Očista je spíš thriller než horor, rozhodně ale vydělává „hororové" peníze. Není tedy divu, že mají její tvůrci velké… (více)