Nymfomanka, část I.

• Dánsko Nymph()maniac (více)

Otevřená studie ženské sexuality, prostřednictvím hlavní postavy. Hlavní hrdinku Joe najde zmlácenou v parku, starší muž jménem Seligman. Nymfomanka Joe odhaluje samotářskému intelektuálovi tajemství svého pokrouceného životního osudu, plného sexuálních prožitků. Vyprávění Joe je rozděleno do osmi kapitol, ve kterých se postupně dostáváme od jejího mládí a dospívání až k dospělosti. (Aerofilms)

J*A*M*A*L

Trier je bůh! Klidně bych tento film mohl titulovat nejlepším evropským filmem roku, protože Nymphomaniac by si to klidně zasloužil. Není to jen nějaký dánský zvrhlý film o sexu od úchylného režiséra, tohle je mistrovské dílo! Jak krásně se tam propojují životy dvou lidí (Gainsbourgh a Skarsgård) podle jejich zcela rozdílných zájmů a jak se tam vzájemně doplňovali, to se mělo stát. Ne setkání Jeromeho a Joe, ale Joe a Seligmana, to byla boží vůle o čem se ve filmu zmiňovali. Nikdy bych neřekl, že tento film by mohl být tak čistě krásný. To dokáže skutečně jen Trier. Už se nemůžu dočkat dvojky. ()

Prochy38

Na jednu stranu ctím L. von Triera za jeho dokonalé zobrazení reálného života věcí s ním spojených. Jeho cit pro zobrazení lidských pocitů je neuvěřitelný. Ale ať se mi nikdo nesnaží namluvit, že Nymfomanka nešla natočit bez porno záběrů. To ať se na mě nikdo nezlobí, to je kravina. Je to tvrdé, syrové, kvalitní, hluboké a procítené. Ale není to moje krevní skupina. S. Martin je nádherná holka, přeji jí skvělou kariéru. S. LeBeouf pro mě není herec a ani tady nezměnil můj názor, opět ve filmu prostě jen vadil... Ostatní? Výborné. ()

Milodar

Lars opět ukazuje, že umí na ženském nadkolení najít i něco hezkého a opravdu umí polichotit. Více mi seděl více skrytý obdiv k ženám, jako např. v Antikristovi, ale i zde je zřejmé, že Lars je znalec žen. Výborně dopadl i kásting, protože Charlotte je opravdu sexy dáma a dodává nymfomance přirozenost a atmosféru. Ve druhém dílu mě již mírně zmáhaly sexuální "klišé", jako je sadomasochismus. A přitom je tolik jiných zajímavých praktik, viz erotické televizní seriály. ()

angloumene

Ze zdejších komentářů jsem nabyla dojmu, že diváci kteří shlédli poněkud "otevřenější" director's cut, snáze shledali, že tehle film prostě není o sexu. Moc tedy nechápu marketing distribuce, protože je jasné, že kdokoliv kdo šel na Nymfomanku jenom kvůli sexu, musel být zákonitě zklamaný. K samotnému filmu - nezbývá mi než uznat, že Trier tentokrát zvolil vcelku lacinou formu, totiž šokovat tímto společensky částečně zavrhovaným tématem. Koneckonců je také pravda, že Nymfomanka obsahuje asi nejvíce všeobjímajících témat, ze všech Trierových filmů. Řeší se zde záležitosti typu emocionálního odcizení, vztah s rodiči, vnímání a zahledění do sebe sama, nemožnost reálné diskuze, všednost a mnoho dalších. Navíc je vše zahalené do typického téměř poetického Trierovského kabátku, který si jako vždy navíc hraje s mnoha dalšími principy - opravdu zajímavá kamera v úvodu filmu, románové členění jednotlivých kapitol atd. Celkově film opravdu nemohu doporučit tomu, kdo s jistou shovívavostí nevyhledává konverzačky, grafické a umělecké filmy. Osobně se mi ale přesně tento styl líbí, takže jsem rozhodně nemohla být zklamaná. ()

Rozjimatel

"It was about f*cking and about having the right to be horny."     Tretia časť trilógie depresie, ktorá ma nechytila až tak ako nápaditejšie prvé dve časti (Antikrist (2009) a Melancholia (2011)). Filmové rozprávanie je vedené prostredníctvom spomienok nymfomanky Joe (Charlotte Gainsbourg), ktorá ako taká Šeherezáda rozpráva staršiemu Seligmanovi (výborný Stellan Skarsgård), príbehy zo svojho zhýralého života, pričom sa vo svojej spovedi ani trochu nesnaží zatajiť svoju zvrhlú povahu. Seligman sa ju naproti tomu neustále snaží utešovať a pozerať sa na jej život z tej lepšej stránky. Obaja pritom hľadajú rôzne paralely z iných oblastí, často krát dosť podivné (rybárčenie), ale občas aj celkom vydarené (Bach - matematika - sex s viacerými chlapmi). Film je dosť otvorený čo sa týka zobrazovania sexuality (množstvo šteklivých scén), cítiť v ňom režisérovu obvyklú snahu šokovať (nejedného) diváka. Z hercov ma zaujali výborný Shia LaBeouf a ešte Stacy Martin ako mladá Joe.     "They said that love was the secret ingredient in sex, but, to me, love was just lust, with jealousy added." ()

fredisek

Čekáte bohapusté porno, dočkáte se cenzurované verze opravdu skvělé komedie. Trier překvapil. Jakkoli se mi protiví sekání filmů na díly, už teď je mi jasné, že když na druhou část Nymfomanky nepůjdu devátého, tak desátého určitě. Zajímá mě, jak dopadne příběh, ne kolik dalších můžu si Charlotte Gainsbourg dá...jestli právě toho chtěl Trier dosáhnout - vybudování příběhu přes sex - podařilo se. Není to prvoplánová provokace, ostatně na porno člověk nemusí do kina, Trier to pochopil, sex už nešokuje, jen to, jak ho zapracujete do příběhu. ()

Pájusha

Už toho mám dost! Režisér si myslí, že může s diváky manipulovat, jak se mu zlíbí, a divákům se to zjevně líbí. Mě ale ne. Film je to technicky brilantní, zábavný a inspirující, i když místy utahaný. Takový je první dojem, když se nad ním ale zamyslíte podruhé, připadáte si podvedeni, obelháni. Leckdo tvrdí, že se jedná o studii sexuálního (i když značně pokřiveného) světa ženy. Mně se to tedy moc nezdá, ale budiž. Mám pocit, že se nám tvůrci snaží naservírovat něco, s čím bytostně nesouhlasím. Totiž, že ONA je taková chudinka, která si jde jen za svým štěstím. Což má podtrhnout ON, který jí nesoudí a ták jí rozumí. To jim nežeru! Nabulíkovat nám, že je naprosto v pořádku používat lidské životy jako toaleťáky, stylem použiju, zahodím, totiž pořádku není. Pořád tu máme to tradiční hodnocení mužů a žen, dva metry, chlap, který má mnoho sexuálních partnerek, nic o nich neví, lže jim, je kdo? Napadají Vás slova? Dá se to brát dvěma způsoby, buď je to fakt machr, bejk, anebo je to sukničkách, hajzl. A co když něco takového vyvádí žena (pomiňme tu možnost, že si za to nechává platit) - je to vážně jenom chudák holka, která nemá na vybranou? Fakt je tak bezMOCná? Ani náhodou! Násilné skloubení explicitního sexu a snahy popsat ho vzletnými slovy jaksi nefunguje. Vyžadování se sexu pořád a všude bez ohledu na následky je pořád jen sobecká honba za vlastním uspokojením, i když to popíšete jako jednorožce zářícího jako tisíce diamantů. Edgar Allan Poe/onanie/Bach/kouření atd. zas a znova – to jako vážně?! Zdá se, že žijeme v době, kdy se sex je kult, sex je všechno, sex je všude, kam se vrtnem. A všemu, čeho si můžeme vážit v naší kultuře a vztazích, ukážeme vztyčený prostředníček, protože Trier je přece tak neotřelý a cool! ()

Mikino00

Ve všech ohledech průměrný film, který už v dnešní době nijak nemůže šokovat ani překvapit. Unylému pozvolně plynoucímu ději, neprospívají promluvy Skarsgarda, přerušující děj. Celý příběh o narušené hlavní hrdince není ani zajímavý, jako nejpovedenější z několika segmentů, do kterých je film rozdělen, se mi jevila scéna s Thurman. ()

Phorbo

Brát von Triera vážně nejde. Je to složitý režisér. Je to ještě složitější scénárista. Dřívější filmy mě od něj nebraly. Jak jsem měl v plánu shlídnout Dogville (což jsem shlídnul) ale ty dva další díly, to by byla vražda pokud by to bylo to samé. Naopak Antichrist a Melancholia byli skvělý. Jak režisérský, tak i po kamerové stránce, a to ať už ze strany Clara nebo Mantleho byly prostě precizní. Claro si dal záležet i tady. Svým způsobem nezajímavé a nudné záběry hned ze začátku filmu jsou kamerově vysoko na úrovni. Spolu se zvukem je to pošušňání. A u toho měl von Trier skončit. Natočit klidně půlhodinový film o totálních hovadinách, které nedávají smysl, ale vypadají dobře. Spíše velmi dobře a ne točit Nymfomanku. Mohl bych tomu vytknout tolik věcí, že bych tady mohl mít nejdelší komentář ze všech, ale tím bych si asi vylepšoval ego a zase tak moc si nepotřebuju vylívat srdce jako na facebooku. Von Trier mě baví, ona ta Nymfomanka něco do sebe má, jen nevím, co přesně to je. Hra kamery a světel je super, to se mi líbí moc. Herci, snad krome Skarsgarda nemají ani zajímavé charaktery, natož aby je zahráli dobře. Jestli je to komplikovaností postav nebo hektická spolupráce s režisérem, to už nechám jejich rozjímání. Sami dobře ví, co to muselo být za peklo s ním spolupracovat na dvojfilmu. Nebýt na začátku Rammsteinu a na konci Rammsteinů, stál by ten film za hovno. Jsem hodně zvědav, co bude s dvojkou, jestli to bude taky taková snůžka vaginálních muk a mrdacích praktik, které jsou nudné a nezáživné a nebo se konečně v něčem posuneme dál a pochopíme ten základní úmysl, který pan velký rejža scénárista zamýšlel. ()

Nethar

No tak nevím, no. Atmosférické intro s Rammsteiny bylo výborné, ale pak mě to začalo docela nudit. Některé scény byly povedené a jakási moudra zazněla, ale moc mi to nestačilo. Smíchy jsem se za bříško taky nepopadal. Erotické to je dost, ale představoval jsem si, že to bude "horší", vyloženě porno záběry tam jsou tak tři dvouvteřinové (a byly natočeny "profesionály" a "přimíchány digitálně"), ale asi jsem viděl kratší verzi pro děti. Možná na mě všechny ty metafory dostatečně nedopadly, když film v půlce skončil bez nějaké přehnané pointy. Ale nejsem si jistý, jestli se na druhý díl vůbec podívám, moc důvodů nevidím. Stellan dobrý, zatím se naštěstí stejně jako Charlotte nesvlékal. Dvě až tři hvězdy. ()

mira007

Šokové téma, film s předem varujícím oznámením jak je to jako porno a kontroverzní režisér. Jenže když se nad to ve přenesu tak ten film je opravdu zajímavej. Ten kdo hledá porno, tak ať si ho najde na internetu a nechodí na tento film do kina. ()

kamigava

Super výkon Umy Thurman! :-) To jsem opravdu nečekal. Jinak jsem se "bavil" průměrně. Alespoň jsem se dozvěděl, jak těžký a zoufalý život může vést taková nymfomanka. Erotický naturalismus = 100%. ()

Movie Gourmet

Povídkové drama, který popisuje osud ženy postižené chorobou jménem "nymfonánie", resp. závislost na sexu a sexuálním uspokojení, které je pro onu osobu drogou. Nijak zářivě krásná herečka Charlotte Gainsbourg popisuje své mláďí skrze sexuální život a její chorobu - závislost na sexu, která je pro ni však jistým utrpením a ne výhrou, jak by si mnozí z nás mohli přát, či myslet. Velkým minusem filmu, je že mladou hlavní představitelku ztvárňuje ještě méně pohledná herečka Stacy Martin, ale chápu, že zřejmě nebylo v zájmu režiséra obsadit do hlavních rolí (známé) sexbomby, to by snímek posunulo do nechtěných rozměrů. Zajímavé mi přišly postavy ztvárněné Shia(ou) LaBeouf(em), Stellan(em) Skarsgård(em) nebo tátou hlavní představitelky, kterého si zahrál Christian Slater. Zvláště jeho obliba v krásných stromech (zde jasanech) mě zaujala :-) Verdikt: 2* až 2 1/2* a 60-70 %. ()

Marys

Prvá nymfomanka, napriek tomu, že bola pomerne vláčna, nezáživná a pritiahnutá za vlasy, mala aspoň zaujímavé myšlienky a asociácie a mladá Joe pôsobila v retrospektíve celkom príjemným dojmom. No z filmu ako takého som dobrý pocit nemal. Aspoň sa o ňom ale dalo porozprávať. ()

ArthasKarfa

Depresivní zpověď jedné holky co pro svojí nymfomanii ze života udělá jednu velkou sprostou cestu, plnou depresivního souložení aby.....no proč vlastně? Nějaký lístečky, aby lidi brečeli, tatínek doktor, aby to mělo úroveň a maminka mrcha zlá a studená, a z dcery pokrytecký žalobce všeho čeho má sama na rozdávání. Sex jako čísla a do toho Bach, podle mě nevkusné a sprosté. Nakonec ale i sexuální mašina najde lásku, taková pohádka no, jdu do lesa potkám prince :D funny = ** (kamera a střih) ()

Lars von Trier a sériový vrah

Lars von Trier a sériový vrah

27.12.2016

Slavný dánský režisér se po Nymfomance na pár let odmlčel, jeho fanoušky tak určitě potěší, že konečně chystá další projekt. Trierův nový film se jmenuje The House That Jack Built, uvidíme ho v roce… (více)

PF 2014

PF 2014