Koleje osudu

• Nizozemsko

Drama / Životopisný / Romantický / Válečný

Austrálie / Velká Británie, 2013, 116 min

• Frajer42

Myslím si, že kdyby film neměl nálepku "based on true story", tak po něm ani pes neštěkne, přestože většina obyvatelstva zřejmě tuší, že takhle nějak, ba i mnohem hůř to za války chodilo. Film jsem vyhledal zejména kvůli hlavní roličce, kterou si bravurně střihl Colin Firth a jednak díky válečné tematice. Kdyby se jednalo o romantickou sračku, tak Firth neFirth, vysral bych se na to. Tenhle snímeček tu výše zmíněnou romantickou sračku nezanedbatelnou část stopáže připomínal. Naštěstí se včas dostalo na nádherné vzpomínky z ozdravného pobytu kdesi z okolí řeky Kwai. Zřejmě divákům byl dodán k nahlédnutí jen ten lepší materiál. Na šikanování nebohého Lomaxe se vystřídaly zástupy žlutých rukou, ale skoro bych dal až tu svoji bílou do rozpáleného ohně, že žádné z těch žlutých rukou nebyl vlastníkem ukřivděný tlumočník Masemeno Nasaku, nebo jak mu nadávali. Samozřejmě, že i pan Masemeno Nasaku byl mučení součástí, ale myslím, že si Lomax mohl najít jinou živou oběť, u které by si nemusel házet mincí, jestli svoji rambokudličku použít, či nikoli. Moje divácké smysly bylo do značné míry neuspokojeny. Přesto film sračkou rozhodně není. 2 *.(15.5.2014)

Téma určitě silné, herecké obsazení kvalitní, ale film se nedokáže zavrtat pod kůži a donutit diváka, aby s hlavním hrdinou všechny jeho strázně prožíval. Ať už to bylo vykreslení vyrovnávání se s válečnými traumaty, nebo o scény ze zajateckého tábora, pokaždé jsem měl pocit, že sleduji scény z obyčejné životní rutiny a ne něco, co by mě donutilo říct si "To muselo být hrozné.". Colin Firth sice házel posttraumatické scény, jeho mladší já procítěně křičelo, když ho brutální japonští dozorci týrali, ale mě to tady bylo jedno. Něco do sebe má až samotné setkání Lomaxe a Nagaseho, ale to celkový velmi rozpačitý dojem nenapravilo. A nenapravily ho ani solidní výkony Nicole Kidman a Hyroyuki Sakady. Celkově to vidím jako promarněnou příležitost. 50%(9.1.2015)

Australské drama založené na skutečném příběhu, který sám o sobě působí neuvěřitelně silně a o to větší škoda, že se toho nechopil známější a hlavně zručnější režisér a nedokázal potenciál tohoto filmu využít naplno. Neříkám, že Jonathan Teplitzky natočil špatný film, nicméně si příliš neporadil s dramatickou částí příběhu a sekvencemi ze zajetí, které mimo jiné působí velmi nedůvěryhodně a nevyvolají ten správný efekt, když si k tomu připočtete poměrně suché dialogy a odfláknutý konec filmu, tak se bohužel žádný koncert nekonal. Na druhou stranu se nedá říci, že bych se v téměř dvou hodinách v nějaké pasáži více nudil, na čemž má rozhodně zásluhy skvěle hrající Colin Firth, který podal skvělý výkon a je radost sledovat každičký jeho výraz na tváři. Moje hodnocení 60%(12.8.2014)

Krutý i krásný, a hlavně velmi dojemný příběh, vyprávěný s velkým citem. Není to určitě romantická, ani životopisná pecka, ale určitě jde o film, který mě měl čím oslovit. Není moc co psát, sáhodlouhý popis něčeho, co vypráví skutečné události mi nikdy moc nešlo, lepší je určitě si film pustit a posoudit sám. Pro někoho bude film možná táhlý a nudný, jsou zde přemýšlivé pasáže, místa, kde se hlavní postavy zamýšlí nad svým osudem, nad tím, co bylo a bude. Film mohu ale doporučit těm, kteří mají rádi klidné filmy, které mají svou duši a které vyprávějí skutečné životní osudy. Kidman, Firth a Skarsgard jsou zde úžasní.(27.6.2014)

• Lacike

Tak neuveritelne sterilny film si taka silna tema rozhodne nezasluzila. Pritom hlavna myslienka filmu je chvalihodna a pacila sa mi a len vdaka nej davam aspon priemerne hodnotenie, ale musime sa k nej prepracovat cez mnozstvo scen pri ktorych som si hovoril, ze v rukach schopnejsich tvorcov mohli byt ovela pôsobivejsie a vdaka zavaznej teme z toho mohol byt nezabudnutelny film. Lenze v tomto prevedeni na neho zabudnem behom par dni. 5/10.(8.3.2015)