Kluci z party

The Boys in the Band

USA, 1970, 118 min

Show me a happy homosexual and I'll show you a gay corpse. 1) Ano, o této smutné pravdě je v podstatě celá divadelní hra. Začíná nenápadně jako vtipná komedie plná bonmotů a postupně s pokračujícím večerem a narůstajícím množstvím vypitého alkoholu a vykouřené trávy se mění na existencionální drama reflektující gayovské vidění světa._____ 2) Mart Crowley, autor divadelní hry i filmového scénáře, prosadil kompletní původní herecké obsazení z divadla. A i když dílo "smrdí" divadelní hrou na sto honů, přesto některé záběry kamery dodaly příjemný filmový nádech._____ 3) Hra je svižná od začátku až do konce, téměř nemá hluchá místa. A i když mi některá místa připadala jako přejatá z výuky dramatu na DAMU, nebyla v tom žádná křeč. Konec konců je milé vidět dramaturgii i režii takovou, jaká by měla být._____ 4) Smutný osud řady herců, kteří zemřeli na AIDS, jen dokresluje celkové vyznění hry (Kenneth Nelson - Michael, Frederick Combs - Donald, Leonard Frey - Harold, Robert Latourneaux - CowBoy)._____ 5) Who do you have to fuck to get a drink around here?(17.7.2009)

Velmi působivý snímek se skvělými a přirozenými herci. Začíná narozeninová oslava, na kterou postupně dorazí osm různých, odlišných osob. Začínáme se seznamovat s jednotlivými charaktery a rozpoznáváme, jaký vztah mají k ostatním zúčastněným. Jenže pak se tam objeví někdo, kdo tam původně vůbec neměl být. Díky němu a za pomoci konzumace návykových látek začne pomalu houstnout atmosféra a začíná se mezi kamarády vytvářet napětí. A pak začne hra, o které nejspíš nikdo netuší, jak skončí. Je však jisté, že pro většinu z nich to bude hodně znamenat a změní to vztahy mezi nimi i vztah k sobě samotným. Ve filmu je velký prostor věnován dialogům a díky tomu, že jsou velmi inteligentní, vtipné a svižné, mne ani na chvíli nenudily. Oslava Kluků z party začíná jako velká zábava a končí velkým zamyšlením pro všechny. Za celý život potkáme spoustu lidí, máme je rádi, ale někdy nám po celý život zůstane v srdci jen jeden. Konec filmu je otevřený a to je možná dobře, dává divákům možnost, aby se zamysleli. I když já jsem již od začátku byla zvědavá a napjatá, proč vlastně Alan Michaelovi zavolal a proč měl slzy v očích...(17.7.2009)

Na svoji dobu poměrně odvážný a ve zobrazování homosexuality překvapivě střízlivý (mám na mysli nezatížený tendenčními dobovými vlivy) a otevřený film Williama Friedkina, provedený jako divadelní hra. Evidentní vliv Freudovy psychoanalýzy a komorního psychologického dramatu na způsob Čechova, prodchnutý „woody- allenovskou“ intelektuální chandrou.(1.8.2009)

Film disponuje velmi silným scénářem a skvělými hereckými výkony. Ovšem po zhlédnutí jsem se cítil hodně rozpačitý. Pro mě osobně totální psycho, ze kterého se budu dlouho vzpamatovávat.(18.3.2010)

• WANDRWALL

Film pro ženy, či diváky začátečníky.(13.8.2010)

Božínku, asi jsem se zamiloval do Michaelovejch sarkastickejch hlášek. Ale teď vážně. Vykonstruovanej děj vyvažujou bravurně napsaný rozhovory a charaktery postav. Bez těch pár scénáristickejch berliček by se ale z filmu asi nevyklubalo takový psycho. Divadelní stylizace je fajn a na předlohu bych si do divadla klidně zašel. Na poli konverzaček silnej nadprůměr. Zajímavej komentář: fauxthum(26.4.2010)

Film "jednoaktovák". Psychologické drama, stylizované každým coulem :).(2.8.2009)

Konverzačka, která nadchne spíše touhou nakouknout do trochu jiné kultury, než samotnou kvalitou snímku. Thanks to the silver screen your neurosis has got style.(18.3.2010)

Ano, ano. Dovoluji si citovat kolegyni Sněžnou... Kam jde vývoj, když William Friedkin natočil tuhle hříčku 35 let před Zkrocenou horou??? Asi je to jako s objevením Ameriky. Někdy se to holt musí předžvejknout. A když je to silné sousto, tráví se dlouho a dlouho... A tohle bylo velmi chutné a neotřelé sousto, které zřejmě leželo mnohým lidem v žaludku stejně, jako mě teď leží v žaludku úspěch "objevné" Zkrocené hory. Dokonce i evropané se s tím popasovali daleko dřív - viz Fassbinderovo Fist-right freedom z roku 1975. Diví se tedy ještě někdo proč netleskám kovbojům?(14.12.2010)

• Skip

Uřvané a stupidní, herecké výkony hrozné. Režijně docela zvládnuté, ale jinak děs a hrůza. Nikde nic, co by zaujalo a ty pitomosti, co herci vypouštějí z úst... K tomu jakási hra na hru, která dokáže rozhodit způsobem, že se z toho hroutí a zase jen hysterák. No prostě dokoukat se to dalo jen s velkým sebezapřením. Vidím, že jsem tu s negativním hodnocením jaksi osamělý, ale tohle si nic jiného nezaslouží. Takový je můj názor.(13.10.2009)

Průlomový film.(29.10.2011)

Skvělý film o osmi homosexuálních přátelích a jednom večírku. Velice povedené a gradující drama s prvky komedie. Komorní prostředí, velice dobré herecké výkony. Rozhodně doporučuji shlédnout každému, kdo netrpí předsudky a pocitem méněcennosti.(3.8.2010)

• danecek24

28. Zlatý Glóbus za rok 1970 - nominace (1) - Objev roku (herec) - Kenneth Nelson(5.1.2009)

Perfektní drama, celý film se odehrává v jednom bytě, takže moc záleží na hercích, scénáři a režii. A ti všichni odvedlí skvělou práci. Herci byly neobyčejně dobří, nominace na objev roku (Zlatý Glóbus) pro Kennetha Nelsona zasloužená, scénář a to především dialogy je na výborné úrovni a režisérovi se daří udržet divákovu pozornost a atmosféru celé 2 hodiny. I přesto, že je z filmu poznat že jde o adaptaci divadelní hry, není to vůbec na škodu.(17.7.2009)

Krásná sladká tragikomedie o homosexualitě, se kterou je někdo smířený a někdo stojí na homorozcestníku a chce uhnout k heterákům. Hra na pravdu, drásání starých ran a žití si nad poměry. Svetříkový Mickey se pěkně rozjel, aby propadl záchvatu úzkosti a strachu ze smrti. Jak řekl, život homosexuála na prahu třicítky opravdu nekončí, i když jeho zenit jakoby ano. Oslava narozenin se proměnila ve frašku a vzájemné osočování. Bylo zde také pěkně zobrazeno, jak Michaelův hetero kamarád odsuzuje Hankyho, který se oženil a založil rodinu, aby zjistil, že ho opravdové a nefalšované štěstí čeká mezi gayi. Nedokázal pochopit, že člověk se homosexuálem rodí. Domnívám se, že film byl skvěle herecky obsazen, Emory se krásně pitvořil a Midnight Cowboy bohudík nepřekonal skvělého J. Voighta. Vikuňový svetřík od Hermés bych si také nechala líbit:-)(13.8.2009)

Majstrovské dielo plné sarkazmu. Skupina dlhoročných priateľov zažije noc, počas ktorej sa odhalia ľudské charaktery, vynoria nesplnené sny a rozjatria staré rany. Je ľahké byť šťastným homosexuálom?(22.6.2014)

Bez debat 5 kulí:-)))!!!!!!!Kluci šikovní mě dokonale pobavili.Z nevinné komedie se stává nervy drásajíci schizofrení drama jak se patří.(23.10.2009)

Úžasný film, kde napětí nenápadně a plíživě stoupá, až všechno to potlačované a skryté zcela nekontrolovatelně vytryskne na povrch. Excelentní herecké výkony, výborná hudba, interiéry a kostýmy. Posledních 15 minut je slabých, což je trošku škoda, ale i tak jsou Kluci z party asi jedním z nejlepších filmů zpracovávajících téma a dilema homosexuality. Jo, tomu se říká večírek...s řádnou kocovinou na konci. Kocovina z filmu naštěstí není.(29.5.2010)

Divadelní adaptace každým coulem, často přehrávané dialogy (jde o stejné herce jako v divadelní hře), ale hlavně výborná atmosféra oscilující mezi laškovným začátkem a mrazivým závěrem. Ruku v ruce s přicházející bouří se prudce mění i nálada homosexuálního ansámblu trávícího společně narozeninovou party. Výborně napsaný scénář, klobouk dolů před autorem.(17.7.2009)

Moje první reakce je, že to byl neuvěřitelně sladký fim. Obzvláště první polovina byl hodně dobrá. Pak jak se postava Michaela začal víc a víc opíjet a víc a víc upadat do opileckých stavů - záchvatů, snímek pro mě začínal ztrácet to prvotní kouzlo. Nejspíš to mělo být vyvrcholení filmu, stejně jako zápletka, která se vlastně ani nerozpletla. Mě se však líbilo to kolem. Klid, který s filmu vyzařoval. Líbila se mi ta atmosféra. Koukám, film má být drama, no musím říct, že spíš komediální, protože je tam hodně vtipných scének. Konec se mi nelíbí, čekala bych trošku víc. Nejraději bych sem napsala přesněji, co se mi líbilo, co mě naprosto uchvátilo a co bylo mírně děsivé, ale nechci opět "spoilerovat". Film rozhodně stojí za shlédnutí.(17.7.2009)

Divadelní předloha se nezapře. Ale to není na závadu, právě tak jako neznámí, "nehvězdní" herci. Překvapení, že jde o americkou, nikoliv britskou produkci. Kam jde vývoj, když Ang Lee natočil Zkrocenou horu o pětatřicet let později až po šestiletém úsilí?(17.7.2009)

<< předchozí 1 2