Praktický průvodce Bělehradem za zpěvu a slz

(festivalový název)
  • Srbsko Praktični vodič kroz Beograd sa pevanjem i plakanjem (více)

Francouzská šansonová zpěvačka, mladý řidič Stefan, americký diplomat, domina Melita, německý podnikatel, pokojská Jagoda, chorvatský policista Mate a policistka Đurđa. Ti všichni se, každý po svém, snaží najít ideální protějšek v současném Bělehradě, který se po dlouholeté izolaci opět otevírá světu. Hrdinové tápou ve vztazích, hroutí se, zamilovávají, objevují své kořeny... Praktický průvodce Bělehradem za zpěvu a slz je povídková romantická komedie, která na pozadí proevropských snah dnešního Srbska s inteligentním humorem, nadhledem a lehce podvratnou ironií vypráví o lásce čtyřikrát jinak. Jak sami tvůrci s humorem poznamenávají: „Ačkoli pro vstup do EU musíme splnit ještě celou řadu podmínek, milováním se se zahraničními hosty se obyvatelé Bělehradu Evropě alespoň o krok přibližují.“ (MFF Karlovy Vary)

Radko

Poviedkové filmy sú často robené ako všehochuť - aby nejaký fragment chytil aspoň istú časť publika. Tieto mačkopsy rozprestierajúce svoje ambiciózne ciele diktované sledovanosťou sú potom výsledne také nemastné- neslané. Časť veľmi dobrá, časť nezaujímavá, lebo určená inému publiku. Takže výsledné hodnotenie je u mňa vždy okolo priemerných hodnôt. ()

B26354

Typický povídkový film se všemi jeho neduhy a plusy. Čtyři krátké příběhy o čtyřech fenoménech týkajících se vztahů (zamilování, krize, nevěra, svatba) podkopává nevyrovnanost jednotlivých povídek. Film má přesně tu hřejivou kvalitu co se od něj očekává, několik opravdu vtipných momentů, ale v ničem opravdu nepřekvapí. ()

drackula

U poviedkových filmov je vždy otázne, koľko príbehov sa divákovi bude naozaj páčiť. Praktický sprievodca mi sadol prakticky celý, aj keď je jasné, že niektoré príbehy boli o niečo lepšie ako ostatné. Skvele som sa bavil či už na samotných príbehoch alebo na originálnych zborových spevoch, ktoré sa postarali o prepojenie jednotlivých pasáží. Irónia a trpký humor je všadeprítomný a keďže ja mám tento štýl veľmi rád, som maximálne spokojný. 90 % IFF Bratislava 2012 ()

Brunsvik

Spevácke predely (tak, ako sú vymyslené) sú super, originálny nápad, ktorý funguje a to je aj najlepšia časť filmu. Tie 4 poviedky sú kvalitatívne nevyvážené - napríklad: prvá je úplne o ničom, amatérska, naivná, zle natočená, zahraná a strašné klišé.... druhá to mierne vylepší, aj keď je to len taká anekdota, ktorú ťahá sympaťák Jean-Marc Barr svojou charizmou... z priemeru to vyťahuje druhá polovica, tretia a štvrtá poviedka, ktoré sú vtipné, dobre zahrané a cítiť tam toho balkánskeho ducha. jednotná téma stretu cudzincov s belehradčanmi je tu striedaná s vnútorne silnejšou témou nevery, zrady a klamstva a podvádzania (v láske/vzťahu), pričom prechody - spevácke čísla - sú vtipne (až sarkasticky) a obsahovo veľmi dobre postavené "encyklopedické" heslá o stave súčasného belehradu a sú najlepším v tom filme po stránke informatívnosti i po stránke presahu a autorského pohľadu. ()

dzira

Několik povídek tvoří portrét současného Bělehradu. Jak to tak u podobných povídkových filmů bývá, tvoří jej lepší i slabší části. Přesto musím říct, že jako celek působí svěže a žádná epizoda nespadne pod průměr. Snad jen ta svatební (byť herecky nejlépe obsazena) působí ve filmu trochu nepatřičně... ()