Praktický průvodce Bělehradem za zpěvu a slz (festivalový název)

• Srbsko

Praktični vodič kroz Beograd sa pevanjem i plakanjem

• německý

Rendezvous in Belgrad

• slovenský

Praktický sprievodca Belehradom so spevom a plačom

(festivalový název)

Practical Guide to Belgrade With Singing and Crying

Povídkový / Romantický / Drama / Komedie

Srbsko / Německo / Francie, 2011, 87 min

Bojan Vuletić

Spevácke predely (tak, ako sú vymyslené) sú super, originálny nápad, ktorý funguje a to je aj najlepšia časť filmu. Tie 4 poviedky sú kvalitatívne nevyvážené - napríklad: prvá je úplne o ničom, amatérska, naivná, zle natočená, zahraná a strašné klišé.... druhá to mierne vylepší, aj keď je to len taká anekdota, ktorú ťahá sympaťák Jean-Marc Barr svojou charizmou... z priemeru to vyťahuje druhá polovica, tretia a štvrtá poviedka, ktoré sú vtipné, dobre zahrané a cítiť tam toho balkánskeho ducha. jednotná téma stretu cudzincov s belehradčanmi je tu striedaná s vnútorne silnejšou témou nevery, zrady a klamstva a podvádzania (v láske/vzťahu), pričom prechody - spevácke čísla - sú vtipne (až sarkasticky) a obsahovo veľmi dobre postavené "encyklopedické" heslá o stave súčasného belehradu a sú najlepším v tom filme po stránke informatívnosti i po stránke presahu a autorského pohľadu.(11.11.2012)

U poviedkových filmov je vždy otázne, koľko príbehov sa divákovi bude naozaj páčiť. Praktický sprievodca mi sadol prakticky celý, aj keď je jasné, že niektoré príbehy boli o niečo lepšie ako ostatné. Skvele som sa bavil či už na samotných príbehoch alebo na originálnych zborových spevoch, ktoré sa postarali o prepojenie jednotlivých pasáží. Irónia a trpký humor je všadeprítomný a keďže ja mám tento štýl veľmi rád, som maximálne spokojný. 90 % IFF Bratislava 2012(30.11.2012)

Paříži, miluji Tě tentokrát z Bělehradu. Město nabyté osobitě rozervanou romantikou tohle téma prostě nabízí tak nějak přirozeně. Praktični vodič není rozhodně prvním podobně laděným snímkem (ačkoli začal vznikat dříve než například Tamo i onde). Tvůrci se pokusili dát filmu i politické vyznění. Je poměrně povrchní, ale o to více realistické. Srbsko se snaživě integruje do Evropy a jak jinak než přes postel. 53%(27.3.2013)

Poviedkové filmy sú často robené ako všehochuť - aby nejaký fragment chytil aspoň istú časť publika. Tieto mačkopsy rozprestierajúce svoje ambiciózne ciele diktované sledovanosťou sú potom výsledne také nemastné- neslané. Časť veľmi dobrá, časť nezaujímavá, lebo určená inému publiku. Takže výsledné hodnotenie je u mňa vždy okolo priemerných hodnôt.(16.11.2012)

Několik povídek tvoří portrét současného Bělehradu. Jak to tak u podobných povídkových filmů bývá, tvoří jej lepší i slabší části. Přesto musím říct, že jako celek působí svěže a žádná epizoda nespadne pod průměr. Snad jen ta svatební (byť herecky nejlépe obsazena) působí ve filmu trochu nepatřičně...(23.8.2017)