Stará puška

Vengeance One by One

The Last Straw

Válečný / Thriller / Drama

Francie / Západní Německo, 1975, 100 min

Ví se o mně, že žeru filmy z okupované Francie. Většina je komedií, ale dramata zasazená do nádherné země mají jedinečnost. Film, v němž se hlavní hrdina plíží kanálem a prochází tajnými zdmi starého zámku, aby jednomu Fricovi po druhém rozčísl úsměv kulovnicí, se musí líbit klukům, chlapcům i pánům. Je hodně naturalistický a scény znásilnění a zabití jsou tvrdé, připadá mi ale, jako kdyby tvůrci schválně šli nejtvrdší z možných cest, aby diváka otupěli, šokovali, ale neznechutili. Úžasný film, jemuž jsem musel dát přednost v českém dabingu (Jaromír Meduna) a k němuž si seženu titulky.(12.11.2017)

Ta scéna smrti jeho rodiny byla hnusná, srcervoucí na kusy a mnou fakt pohla (z polohy vleže do vsedě, abych na to líp viděl). Ne, opravdu to byl celkem masox, obzvlášť když to byli jeho milovaní. Jinak mám takový dojem, že jsem přišel na to, z čeho čerpala hra Return to Castle Wolfenstein, ale bez monster. Taky mi to trochu připomnělo Ramba (osamělý bojovník). Těch retrospektiv tam bylo možná trochu moc a pro Romy Schneider plamenem nehořím (na rozdíl od ní). Byl to ale dosti pohlcující děj a Noiretovi jsem všechno věřil. Je to pan herec. A krvavej doktorskej řeznickej oděv mu sluší.(23.10.2007)

Chirurgicky přesný Noiret dokonale využívá domácího prostředí.(1.7.2010)

Mám rád emocionální filmy s pomstou a tahle stará "pecka" je hodně silným zážitkem. Alespoň do chvíle, kdy začne druhá část s pomstou. On Philippe Noiret není žádný akční hrdina, ale hlavně je druhá polovina prošpikována flashbacky milující rodiny hlavního hrdiny. Takže se jakékoliv tempo tříští na kousíčky a už jsem jen čekal na konec.(20.11.2015)

V poslední době jsem přišel Philippe Noiretovi na chuť, je to vynikající herec a Stará puška to jedině potvrdila. Důkazem toho všeho je krásný záběr v závěru filmu, kdy Noiret jako Julien prožívá několik pocitů naráz a přitom stačí jen záběr na Noiretův obličej. Začátek snímku je dost brutální, ale ještě žijí lidé, kteří bohužel mohou potvrdit, že to takto skutečně bylo, že se znásilňovalo a vraždilo různým způsobem a že voják ve válce se po čase může stát totálně bezpáteřním člověkem či zvířetem.(2.1.2009)

Postavit se zlu, i když nejste hrdina od narození, se za určitých okolností musí.Pro mě stále nejsilnější komorní válečné drama nejen ve francouzské kinematografii.(6.1.2010)

hhm, prehŕňajúc sa v rebríčkoch filmov natrafil som na Starú pušku. Film som videl niekoľko krát a pozrel by som si ho znovu. Výborný scenár a excelentný výkon Filipa Noireta. Skvelo ho doplnila nezabudnutelná Romy. Este aj po rokoch sa mi objavujú v pamäti obrázky na zhrbenú postavu Filipa siahajúceho na pôjde po starej puške aby pomstil smrť tých čo miloval.(5.5.2013)

Uzasnej film o pomste jednoho obycejneho doktoro, ktery ztrati strasnou smrti (opravdu hrozne) svou milovanou manzelku. Neni nic co bych k tomu dodal. Musite si to vychutnat sami. Mohu jen doporucit.(20.5.2004)

Jde asi o nejlepší film o pomstě, v tomto případě odehrávající se na pozadí 2. světové války. Jedinečný výkon Noireta, temná atmosféra, vynikající a realistické akční scény, spousta flashbackových scén dodalo filmu onu syrovou atmosféru a hlavně výjimečnou kvalitu (bez nich by to nebylo tak dobré). Taktéž hudba byla výborná.(29.8.2009)

Dávám pět*. Krásnou romantiku, téměř dokonalou, vystřídá drama pro silné povahy. Napětí až do konce, skvěle vymyšlená pomsta doktora, nekonečný smutek na závěr. Na takový film člověk nezapomene.(3.7.2013)

Pomsta na hrade.(21.10.2014)

Reziser Robert Enrico /Dobrodruzi/ natocil dalsi vyborny vojnovy film s Philippe Noiretom /Atentat v Parizi, Zivot na Zamku, Sympaticky dareba/ v hlavnej roli jednak doktora a jednak otca, ktoremu nacisti brutalnym sposobom odprevadia rodinu zo sveta, preto sa rozhodne pre staru dobru pomstu. Film ma tempo a dobru dejovu liniu, ktoru ale Gudeazial spomaluju flashbeky. Noiret bol na urovni, zahral to na urovni, a Romy Schneider /The Trial, Tripple Cross s Gertom "Goldfingerom" Frobem/. Scenar je silny, a par scen stoji za to, aby mal filmuznaly divak tento film vo filmoteke. 86 %(12.9.2015)

citové vysušení, chlad, bolest, smutek, nenávist k sobě. A zlom. Pak vzpomínky. Bravo, pane Noirete.(8.12.2009)

Asi nejvíc se mi "líbila" scéna v kostele, při které jsem si říkal, že pokud opravdu Bůh je (lol), tak je to akorát zkurvená zlá svině, která na všechny totálně mrdá. Film jako takový je hodně drsná válečná záležitost, která, ač obsahuje slušnou bojovou pasáž, se zaměřuje spíš na osudy obyčejných lidí. Hodně silný zážitek. 90%(13.7.2017)

Nádherný film... jsem dojatá, takže bez srandy a stručně: krásný film!(10.1.2010)

Noiret v roli doktora působí trochu komicky a nikdy by vás ze začátku nenapadlo, že tenhle intoš s psíma očima se rázem promění v krve žíznivou šelmu prahnoucí po pomstě. Ono se není čemu divit, když dostanete záběr ,kde plamičem sežehnutá manželka umíra. Hlavní hrdina se starou puškou v ruce překvapí a nadchne.Pomsta byla sladká!(5.10.2010)

Myslím si, že tento film v sobě skýtá obrovský potenciál, který ovšem divák neobjeví při prvním zhlédnutí snímku. V každém případě je zde titulní postava doktora jménem Dandieu vyobrazena jistými archaickými prostředky, které ve spojení s plynoucím dějem vytváří celkem jasný psychologický portrét hlavního představitele a tím místy vzhledem k dílčím okolnostem až děsivou atmosféru. V nejsmutnějších chvílích filmu má divák téměř pocit, jako by byl přímo účasten odehrávajícímu se příběhu. To je dáno především zvláštním hudebním podkreslením snímku, který mu dodává na tajemnosti. Kdybych to měl tedy nějak uceleně na závěr popsat. Přidadal jsem si jako hudební posluchač slyšící řemeslně dobře poctivě natočenou píseň s neuvěřitelně zajímavým zvukem aranžmá.(4.7.2011)

Toto psychologické drama z válečného období bylo natočeno efektně a ambiciózně. Jeho působnost na diváka se vyznačuje vydatným účinkem na emoční strunu vnímání. Válečná doba přináší brutalitu, strach a touhu po přežití. Krutým sadismem doprovázené skutky často vyvolávají pomstychtivost a umanuté hledání soukromé satisfakce a spravedlnosti. Zřejmě jedinou nelichotivou skvrnkou tohoto filmového díla je nestřídmé nadužívání flashbacků ke změně rytmu a atmosféry a zvýšení požadovaného účinku. Je to pochopitelné, účelné a občas i dotěrné. Naštěstí nám zůstává silný příběh beznaděje, strachu a odplaty. Hlavní postavou je obětavý a mírumilovný nemocniční lékař Julien Dandieu (dobrý Philippe Noiret). Jeho přeměna z opatrného člověka s rodinným šťastným životem v neústupného krvavého mstitele je okamžitá a úplná. S dokonalou znalostí místopisu, s temným a věčným mrakem na duši a s originální duchaplností se stává stínem a postrachem všem, na které míří ruka nesmiřitelné odplaty. Hlavní ženskou postavou je Julienova manželka Clara Dandieu (šarmantní Romy Schneider). Její oddaná láska je znenadání ukončena a zardoušena. Z dalších rolí: Julienův věrný přítel a nemocniční lékař François (Jean Bouise), Julienova bezstarostná a nadaná dcerka Florence (Catherine Delaporte, jako menší Caroline Bonhomme), Julienova starostlivá matka (Madeleine Ozeray), pragmatický německý hlavní nemocniční lékař Müller (sympatický Karl Michael Vogler), či krutí němečtí vojáci se strachem při čekání na smrt (Joachim Hansen, Robert Hoffmann, Antoine Saint-John a další). Osud ve své zvrácenosti připravil psychedelické peklo tomu, kdo veřejně nikomu nestranil a každému nemocnému nezištně pomáhal. Za nejvýraznějším zlomovým okamžikem v životě přívětivého člověka navíc stojí i vlastní chybné rozhodnutí, které mělo přinést bezpečnost a záchranu vlastní rodině. Je to silné, je to působivé, a přesto zůstává zřetelný pocit, že mohlo být nabídnuto mnohem více.(22.9.2016)

Hodnocení za kdysi...(21.6.2018)

Pro mě asi největší film všech dob. Kdybych měla ze všech těch tisíců filmů vybrat jeden, bylo by to nesmírně těžké. Ale byl by to asi tento film, ač nemá krásné scenérie ani kostýmy, nic z toho, co dělá film kasovním trhákem a ani nekončí dobře. Ale hloubka citu a pro mě skutečné fillmové umění dělá z filmu Stará puška nezapomenutelný film. Už navždy budu v mysli vidět scénu, kterou film začíná a slyšet nezaměnitelnou hudbu, která ji provází. Šťastné úsměvy ještě kompletní rodinky na kolech hladí, to co následuje, trhá na kusy. Neznám jiný film, který by toto všechno na malé ploše měl v sobě a dokázal tak zasáhnout. Můj obdiv hercům i režisérovi. Má filmová láska, i když bolí.(18.6.2012)

Väčšinou u takýchto starších snímok viem prehltnúť pomalšie tempo, ale tu to akosi nešlo a strašne som sa nudila. Vôbec by to nebolo zlé, keby bol spôsob rozprávania úplne iný, povedala by som trochu plynulejší. Nevadilo by mi ani to dlhšie intro, oceňujem keď si má divák čas vytvoriť k postavám vzťah, vzbudzuje to vo mne taký pocit spoluprežívania ich osudu. Ale tu to vôbec nefungovalo. Samotného začiatku vendety som sa skoro ani nedočkala. A keď som sa konečne dočkala všetko bolo príliš často prerušované flashbackmi, ktoré mi prišli úplne zbytočné a akýkoľvek náznak akčnosti alebo napätia udupali do prachu. Oceňujem herecký výkon Noireta, ktorý bol absolútne bezchybný a uveriteľný.(11.11.2015)