Gottwald, prezident země, Slánský, generální tajemník strany. Muži, jejichž přátelství rozežere komunistická moc. Smrt jednoho jako jediné řešení, nechtějí-li zemřít i ostatní. Gottwald je čtvrtým rokem u moci. Mohl by být šťastný, ale není. Utápí se ve strachu a v alkoholu. Rusové se k němu i k nejvyšším představitelům země chovají jako k pomocnému personálu, nejde to přehlédnout. Teď se v řadách českých soudruhů začíná šířit strach, bude třeba obětovat jednoho z nich, aby dokázali, že nepřátelé socialismu nejsou trpěni ani ve vlastních řadách. Bude třeba čistit, protože v Sovětském svazu už se začalo. Tehdejším politikům – Gottwaldovi, Zápotockému a Čepičkovi – pomalu dochází, že pokud nezabijí Slánského, jsou v ohrožení sami. Bratrovražedný boj, doprovázený rozkladem osobností na vrcholu komunistické moci, začíná. (Česká televize)

Spielbergo

Dokonalé konverzační drama. Doporučuji vynikající komentář uživatele noriaki. Závěrečná scéna je mrazivá a člověk si naplno uvědomí, že nebýt toho, že Stalina si odnesl v třiapadesátým čert, tak jsme tu do let šedesátých mohli vstupovat jako regulérní ČSSSR - Československá sovětská socialistická republika... ()

Tumbik

Vyorálek přesvědčil, že je úžasný herec. Zdatně mu sekundoval i David Novotný. Perfektní epizoda. Zvrácený komunistický režim a odsouzení kamaráda na smrt po tlaku Moskvy... Budař opět perfektní. ()

NikoKovac

Tenhle díl je podle mě vrcholem celého Českého století. Ukazuje odpornost a krutost komunistů, kteří střílí i do vlastních řad. Jiří Vyorálek je zde ještě přesvědčivější než v prvním díle, tentokrát má však docela konkurenci v Janu Budařovi, který zahrál Václava Kopeckého naprosto věrohodně. David Novotný, ač je taky famózní, tak to prostě je Jarda Kužel, s tím nic nenaděláme. I Radek Holub, ten má snad talent na hraní parchantů a šmejdů, nejlépe komunistických. To, co předváděl v roli Hejla ve Zdivočelé zemi, přenesl i do tohoto seriálu. Trošku víc prostoru možná mohl dostat Jaromír Dulava, jeho ztvárnění Zápotockého je taky geniální. Záporáci se prostě vždycky hrajou líp. Pokud bych něco vyčetl, pak nějaká nesouvislost ve faktech, hlavně na začátku, kdy Gottwald v den popravy Milady Horákové mluví se Slánským o narozeninách, které však měl v listopadu a proč by dostával z Číny dárky půl roku předem? Všiml jsem si vícero takových detailů, ale to na kvalitě tohoto dílu nijak neubírá, herecky byl fantastický. Zajímavý je také pohled na Slánského. On měl ve skutečnosti rezavé vlasy, ale nechával si je barvit na černou, zatímco zde byl vykreslený jako zrzek. To byl zajímavý tah od Sedláčka, jen nevím, proč přesně. Že by ho chtěl takto odhalit? ()

pajkir

Super nápad obsadit do role Klémy ne dědka, ale "mladýho" Vyorálka, kterej má drive a je neuvěřitelně přesvědčivej...pro mě televizní výkon roku, kdyby nějaká taková cena existovala ()

MaleRipley

Tak přímo na tohle téma mohl Sedláček klidně natočit celovečerák. Jak se mi jinak České století nezdálo jako nijak vyjímečná historická série, tenhle díl se opravdu povedl a dlouho mě nic z české tvorby takhle nedostalo. Závěrečná scéna je zpracována geniálně, až člověka mrazí v zádech. Skoro to člověka nutí Gottwalda litovat. ()

A_Shearer

Možná nejlepší díl. Krásná analýza moci, která postupně zjišťuje, že žádnou mocí není. Sedláček s Kosatíkem nezabředli do banálního antikomunismu a vypracovali děsivě reálný obraz vznikající paranoi, nejistoty i mezi těmi, kdo zdánlivě zem vedou. Po letech se soudruzi dostali společně až na vrchol, aby nakonec zjistili, že každý bojuje hlavně sám o sebe. Soudruh Stalin zkrátka řekl a Gottwald nebyl Tito. ()

Black.Adder

"Revoluce, jako Saturn, požírá své děti." Řekl bych, že nejlepší díl série. Hltal jsem dialogy Gottwalda se Slánským. Film neukáže nic z jeho procesu, ale to nevadí. ()

u_vox odpad!

Ploché, mrzce popisné, a dramaturgicky povrchní a vykonstruované jako samotný proces. Herecké výkony na úrovni ochotnického divadla, bez výrazu, bez mimiky, nahodile exaltované nebo pro změnu přehnaně afektované (viz otřesný Budař). Místo vypointované dramatizace únavně se vlekoucí dialogová vata, kde absenci atmosféry dobového temna alternují naprosto odpudivým způsobem prvky laciného naturalismu. Otřesně napsaný scénář a snad nejhorší režie, kterou takhle ambiciózní dílo mohlo potkat. ()

gapa466

Skvělý scénář, skvělé herecké výkony, výborná režie. Dále k k tomu připočítám, že se člověk něco dozvěděl a udělal si představu o poválečném poúnorovém období. 5* ()

horskejvlk

Museli vzpomínat na liberální demokratickou republiku za Masaryka a Beneše aneb tehdy to byli bratři pak již statisti kde vládla atmosféra vzájemného strachu. Proč ale vlastně se midlili mezi sebou čert ví ? Je fakt že film Toman ledacos objasnil, po přečtení knihy Kontrola od Suvorova jsem pochopil i chování Stalina a jak fungoval ten oligarchicky režim. Velký potlesk účinkujícím hercům Kléma i Slánský tak i Zápotocký skvěle… ()

vasosak

Povrchní, nepřesné, anachronické, nesourodé, místy rádoby šokující, občas teatrální, celkově prázdné. Omlouvám se tvůrcům za příkré hodnocení, ale za mě se to nepovedlo. Je to pěkně, profesionálně natočené, jinak zklamání. Namísto tohoto filmu doporučuju skvělý dokument "KDO JINÉMU JÁMU Rudolf Slánský". Je rovněž dostupný v iVysílání ČT a trvá téměř stejně dlouho. Chápu, dokument není hraný film, ale mě prostě nebaví se hodinu a půl dívat na povrchní fabulace bez přesahu. ()