Osudy Boda, nezaměstnaného bývalého vojáka a Sissi, sestřičky na psychiatrii, se jednoho dne protnou díky dopravní nehodě na ulici Wuppertalu. Pak se potkají znovu: v bance, a to zrovna během loupeže... Jinými slovy by se dal film popsat jako příběh lidí, kteří si museli nejprve vzájemně zachránit život, aby se mohli do sebe zamilovat. (oficiální text distributora)

cashplouch

Mistrovský Tykwerův kousek. Po Lole absolutní změna tempa vyprávění, které se soustředí na vývoj vztahu dvou lidí, Sissi a Boda, odlišných a přitom si v mnoha věcech tak podobných. Oba se poprvé viděli vleže – ovšem za velmi dramatických okolností. (Scéna jejich „setkání“ je prostě neuvěřitelná a dechberoucí.) A oba zachránili život tomu druhému. Osud, náhoda, vlastní činy – to vše používá Tykwer jako základní hybatele životní cesty hrdinů. Film, který je bezchybně zrežírovaný, skvěle nasnímaný, podpořený výbornou hudbou a silnými hereckými výkony nejen ústřední dvojice. Princezna a bojovník je v podstatě originální variací na romantickou lovestory nebo pohádku, což je (pro mě) vlastně jedno a to samé. ()

knoxville

Priserne sa vlecuca nudna hovadina v ktorej sa vsetci spravaju jak uplne pribrzdeni mentali...nechapem ako som to dokazal dopozerat az do konca - snad kvoli super hudbe... ()

Loganberry

Je pravda, že německou kinematografii v malíčku moc nemám, maně si vybavuji jen trapárnu Dva nosáči tankují super a retrovzpomínku Goodbye, Lenin. Příjemná love story, která se sice do mého top tenu nezapsala, ale rozhodně ani nezklamala. ()

leo8111

odoma jednoznacne plna palba 5 hviezdiciek bez debaty.este nikdy som nevidel film v ktorom by bolo tolko emocii.prava realna laska nekomercna romantika to Tykwer vie natocit bez konkurencne.apropo Nebo je na tom podobne aj ked Prinzecna a bojovnik ma uplne dostal.nieje potrebne to nejak extremne hodnotit staci sa pozriet kazdy si z toho vezme to svoje ()

BabyMilena

Tykwerovsky zasněné a milé. I když místama trochu nereálné, na druhou stranu zase: proč ne? K oběma hlavním postavám mi úžasně sedí název, jak k princezně, tak k bojovníkovi. ()

Baala

Ani nevím, proč se mi film tak moc líbil. Zřejmě kvůli kombinaci velmi zvláštní atmosféry a obou hlavních představitelů, která povýšila příběh několika více nebo méně vyšinutých lidí na něco zvláštního a jen těžko popsatelného. ()

revere

Kdo je tu vůbec normální? Blázni v blázinci, blázni mimo něj - a před obrazovkou jsem také jednoho načapal. Mohlo to plynout rychleji, ale o to dříve bych se vrátil do normálu. A to by byla škoda. ()

Vlkopec

V dílčích ohledech zajímavé a výborně natočené, ale jako celek mi to vlastně přišlo docela slabé - taková vymyšlenina. ()

gizi

Když se naladíme na opravdu loudavé tempo, když se oprostíme od drobných detailů, které úplně nesedí, tak jde o výborný film s příjemnou hudbou. A scéna se skokem ze střechy dle mého názoru patří mezi top filmové scény. 80%. ()

Dupac

S odstupem dvaceti let se se Bojovník chová jako o něco větší pozér než před lety a ani Princeznu zub času úplně neušetřil. Franka Potente je herecky nezvěstná a filmařské postupy, ve svojí době tak moderní, dneska potřebují poctivou dávku divácké shovívavosti. Déšť, ve kterém Princezna běží za svým vyvoleným, je najednou zřetelně umělý, stejně tak scénáristické propriety ve chvílích, kdy je potřeba propojit dva hlavní protagonisty (u náhodného rande při přepadení v bance jsem přemýšlel, jestli Tykwer celou dobu nevyprávěl o nějakém alternativním vesmíru, ve kterém se něco takového opravdu může stát). Protože Princezna už je dávno dáma v letech, dokáže dneska okouzlit už jenom s určitou dávkou nostalgie. Jako připomínka přelomu milénia, kdy jsme ve filmáči stáli frontu na tenhle typ filmů, ve kterých se na konci všechny osudy protnuly, případně přišlo nějaké mírně šokující odhalení. Skoro až katarze, dalo by se říct. Koho by tehdy napadlo, že to jednou bude působit trochu vychtěně. 70 % ()

FireFox

Já mám prostě slabost pro filmy nevyzpytatelné, kde si děj plyne kam chce, proplouvá mezi žánry a všechna vaše očekávání dostávají na frak. Mám ráda hravé, neomezené scénáře, které baví a překvapují. A celkem se nebráním happy endům. Taková je i Pricezna. ()

TheCaptain

Tykwer má styl. Jeho film jde poznat, i když tím neříkám, že točí pořád to samé. Je to podle mě super, když poznáte režiséra podle jeho typického rukopisu (samozřejmě to myslím v pozitivním smyslu, ne když zapnete televizi a po půlminutě poznáte, že sledujete nějakej shit Zdeňka Trošky...). Princezna a bojovník je natočená v hodně pomalém tempu, ale na to jsem si hned zvykl a myslím, že to dává filmu napínavou atmosféru. Franka Potente a Benno Fürmann hrají skvěle. Stejně tak ale i ostatní. Příběh je hodně zajímavý a myslím, že není potřeba ho tu rozebírat... To podstatné je tady v obsahu od distributora. Takže další super Tykwer! 9.5 ()

lineker

Jak jednoduše a přitom účelně dokáže Tykwer točit. Stačí mu vzít dva lidi z periférie společnosti a postavit trnitou, nelehkou cestu k jejich vzájemnému sblížení. Možná chvílemi v jednotlivostech zdlouhavé, ale nakonec si uvědomíte, že to vše mělo nějaký význam, přesah, který do celkového filmového obrazu dokonalé zapadá. Posledních dvě-tří minuty za doprovodu jednoduché klavírní melodie si nenechte ujít. ()

splaty

Tak to bylo pořádné psycho. Patrně nedokážu docenit hloubku ale musím dát **. Hudba výborně dokreslovala ponurost dění. ()

PRASÁK

Zodpovědnej německej režisér, scénárista, producent a hudební skladatel Tom Tykwer (nar. 23. 5. 1965 ve městě Wuppertal) natáčí vysoce kvalitní snímky, jenž se dají zařadit do kategorie art film, mezi který patří: „Zimní spáči“ (1997), „Lola běží o život“ (1998), „Nebe“ (2002), „Parfém: Příběh vraha“ (2006), „International“ (2009) nebo „Atlas mraků“ (2012). Ale dle mýho soukromýho názoru je jeho nejlepším filmovým dílem snímek „Der Krieger + die Kaiserin“, kterej si odbyl svou světovou premiéru 2. září 2000 na 57. Benátským filmovým festivalu (57th Venice International Film Festival), jenž proběhl ve dnech 30. srpna – 9. září 2000. Hlavními hrdiny filmu, jehož česká premiéra pod názvem „Princezna a bojovník“ proběhla 26. ledna 2002 na filmovým festivalu Febiofest 2002 (24. 1. – 6. 3. 2002), jsou Sissi (herečka Franka Potente) a Bodo (herec Benno Fürmann). Oba dva, jak ukáže průběh celýho snímku, jsou ve světě osamoceni a nemají již žádný příbuzný, ke kterým by se hlásili. Dohromady je svede náhoda, přesněji řečeno dopravní nehoda, při níž Bodo zachrání Sissi život (provede jí tracheotomii). Divák musí velice pozorně sledovat dějovou linku, v níž zpočátku životní příběhy obou hrdinů probíhají odděleně. Ale nakonec se nádherně protnou ve chvíli, kdy Sissi a Bodo jsou pronásledováni uprostřed noci a stojí na střeše blázince, kde Sissi pracuje jako ošetřovatelka pacientů. Chytí se za ruce, kouknou se na sebe a skočí dolů… do malý vodní nádrže před psychiatrickou klinikou. A následně ujíždějí oranžovým autem značky Opel a společnou budoucnost maj před sebou… Ještě bych mohl dodat, že celej film se točil v Tykwerově rodným městě Wuppertal a že jeho tvůrce v něm používá různý vizuální metafory, který jsou až neuvěřitelný, ale přitom tak prostý. Tenhle snímek jsem viděl mnohokrát a pokaždý, když se na něj koukám, se ho nemůžu nabažit! Je to totiž NÁDHERNEJ A ÚŽASNEJ PŘÍBĚH DVOU OSAMOCENEJCH LIDÍ, kterým je díky náhodě dána možnost spojit svý životy dohromady a mít tak alespoň jeden druhýho. A na úplnej závěr bych rád dodal, že ve filmu „Princezna a bojovník“ je minimum hudby a velice často je i v emocionálně vypjatejch situacích TICHO, podobně jako v luxusním belgickým snímku „Blízko“ (2022). ()