Nejvyšší nabídka

Najvyššia ponuka

The Best Offer

Drama / Romantický / Mysteriózní / Krimi

Itálie, 2013, 124 min

Film o světě vysokého umění musí být vysokým uměním. A Giuseppe Tornatore to dobře ví. Práce s kamerou je ryzí poezie, tak vizuálně čistý film se rodí výjimečně. (A jako bonus je též nejpůsobivější reklamou na Prahu.) Nadbytečná je snad jen velmi rozvolněná stopáž, ale všechny výhrady, které jsem měl v průběhu sledování snímku, smetlo opravdu silné finále. I když jsem to celý film vlastně čekal, stejně mne samotný průběh peripetie a katastrofy překvapil. Ta katarze byla silná. Film je pro Tornatoreho chrám a já jsem se jím opravdu rád procházel a nasával tu zvláštní atmosféru.(16.3.2014)

Krása utajených obrazů visících na stěnách, zvyšující se napětí účastníků aukcí umění úměrné tomu, jak stoupá cena jejich vyhlédnutých pokladů k obohacení sbírek, tajemství artefaktů starých mechanismů a především tajemství, která lidé skrývají za přísně střeženou maskou svých tváří a pečlivě kontrolovaných emocí, za fasádou svého postavení a sociálních vztahů. Tornatore si hraje se svým hrdinou i se svými diváky. Odhalil jsem sice zhruba už v polovině, kam ta hra směřuje, kupodivu jsem ale nemusel nic ubrat na mimořádně vysokém výsledném dojmu. Nejvyšší nabídku stojí za to sledovat už kvůli špičkovému řemeslu, Tornatoreho perfekcionalismu, fascinujícímu výkonu hereckého veterána Geoffreye Rushe, atmosféře zanedbaného šlechtického paláce i kvůli procesu objevování toho, co se skrývá pod nánosem prachu, starých barev i slov. Nejvyšší nabídka je vlastně příběh o (sebe)lásce, pozdním prozření a pozdní lítosti. A v neposlední řadě i o naději, protože ta, jak známo, umírá poslední. Měl jsem možnost v jednom dni sledovat Vlka z Wall Street a tenhle snímek, přičemž pomalý Tornatore po emoční stránce nad Scorsesem zvítězil. Celkový dojem: 90 %. Hned bych se rozjel do Prahy přesvědčit se, jestli tam Virgil ještě čeká...(21.2.2014)

Nejvyšší nabídka patří mezi ty typy filmů, kdy naběhnou závěrečné titulky a vy máte chuť zvolat- dejme si to ještě jednou, však to jsou jen dvě hodiny! Rovněž patří mezi filmy, kdy si na konci řeknete- sakra, zase mě doběhli. Zase se jim podařilo mě vodit za nos pěkně jak zamýšleli.. Skočila jsem jim na ty jejich filmařské fígle a ještě jim mám chuť zatleskat. A v neposlední řadě.. Nejvyšší nabídka je plná krásných vět, myšlenek a slovních obratů.. nu jak by ne, když tam vévodí Geoffrey Rush.. Snímek nám představí osamělého muže, který se straní lidí a vyhledává krásu uměleckých děl, poté "potká" tajemnou ženu, která trpí agorafobií a jeho život se změní. Nakolik, nebudu spoilerovat :-), podívejte se sami a, jedna myšlenka, ne od Virgila Oldmana, ale překvapivě od jeho podřízeného (na otázku, jaké to je, žít se ženou)- "Je to jako neustálá aukce. Nikdy nevíte, jestli jste vy ta nejvyšší nabídka..." ;-)(24.11.2013)

První polovina byla skvělá, líbil se mi především způsob pojetí a budována atmosféra. Natočené je to s takovou vznešeností, po celou dobu mi stále připadalo, že se dívám na klasické dobové drama, a když zazněla slova jako mobil, nebo počítač, jakoby tam ani nepatřila a úplně to se mnou trhlo. Na druhé polovině filmu už mi ale něco stále nesedělo a dlouho jsem nedokázala pojmenovat co. Nevěřila jsem vztahu ústřední dvojice, možná i proto, že celý závěr mi byl jasný tak hodinu před koncem a za vinu to dávám Tornaterovi, který na to nešikovně poukázal velmi brzy. Celá druhá hodina se tak u mě změnila jen v čekání na to, co mi bylo už jasné a tak to na mě nemohlo mít ani jakýkoliv emocionální dopad. Chvíli jsem dokonce uvažovala ještě o hvězdě méně, ale ve výsledku jde o velmi dobrý film, ve kterém jde toho spoustu najít a první půlka na mě určitě dokázala zapůsobit.(22.9.2013)

Musím přiznat, že k novým filmům se stavím trochu despektem, protože mám dojem, že všeho nejlepší bylo již natočeno. Asi jsem zpátečník, tak mi to promiňte. Na druhou stranu je to úžasné, když v roce 2013 někdo natočí film, postavený na konverzaci, důvtipu a mazanosti, a já jej nějak objevím. A já to rád ocením, jako v tomto případě. Zprvu prostinký, až romatický, příběh až v posledních minutách nabírá správný směr a odhaluje skutečný příběh, oloupaný od klišovitého romantismu, šťastných náhod a bůh ví čeho ještě. Tohle mám prostě rád.(27.7.2014)

• - Přibližně od 48. minuty Oldman (Geoffrey Rush) používá nový smartphone s kapacitním displejem. Má však rukavice, díky kterým by se za předpokladu, že nepoužívá speciální speciální rukavice pro obsluhu těchto telefonů, dovolat nemohl, protože by telefon na jeho ruce nereagoval. (Slim007)

• - Když Virgil (Geoffrey Rush) podruhé sleduje Claire (Sylvia Hoeks), upadne Virgilovi mobil a ten poté vyběhne ven z domu, zavře za sebou bránu, ale nezamyká. Poté se vrací zpět a bránu odemyká. (vandertom)

• - Film získal pět Davidů, nejprestižnějších italských ocenění. (M.B)