Nejvyšší nabídka

• Kanada

The Best Offer

Drama / Romantický / Mysteriózní / Krimi

Itálie, 2013, 124 min

Ááááh, tak toto jo, toto by šlo. Bezprostředně po skončení jsem chtěl dát čtverec, a to díky tomu, že se mně zakončení zdálo jaksi nepatřičné. Jak nepatřičné? No ve vztahu k první polovině, která se mi zdála mnohem lepší. Proč se mi zdála mnohem lepší? Protože byla tak parádně mysteriózní, že se mně z kebule dýmilo. Toto pak ve mně po mnohem konvenčnějším vyústění vyevokovalo pocit, že zakončení bylo špatné. Proč jsem dal teda nakonec plný počet? No protože s odstupem času mi připadá Tramatoreho pohrávání s divákem prostředníctvím excelentního Geofreyho Rushe naprosto dokonalé. Vynikající film o umění. V první polovině jsem se v duchu mystery bavil jak naposledy u Dokonalého triku. Doporučuju!(9.9.2014)

Brilantní Geoffrey Rush jako Virgil Oldman, který je světoznámým znalcem uměleckých děl, si žije svůj nenápadný a osamělý život starého mládence. Objíždí dražby a občas oceňuje pozůstalosti. Jednoho dne však narazí na případ, se kterým se ještě nesetkal, a který mu velmi zásadně změní život. Naprosto ohromující herecký výkon hlavního představitele zastínil všechny ostatní. Pompéznost a vytříbené anglické chování, hraničící až se snobstvím, předvedl Rush naprosto dokonale. Dokonale zajímavá je i první polovina příběhu, která se ani při dlouhé stopáži nijak zvlášť nevleče. Druhá polovina však již prozrazuje, kam se bude vše ubírat a předvídatelnost toho všeho je více než patrná. Naivně romantická pohádka o důvěřivém staříkovi, který objevil ten nejkrásnější cit a zároveň poznal i ten nejhorší, je posléze neuvěřitelná a nepravděpodobná. Na konci mne velice mile překvapila Praha, která sice nebyla vykreslena příliš věrohodně, ale roztomile uzavřela celou dějovou linku vcelku přijatelným závěrem a scénou v kavárně. Celkově nadprůměrné dílko, které neurazí ani náročnějšího diváka. 85%(2.7.2014)

Geoffrey Rush si jednoznačně řekl o hodně vysoké ocenění. Nechci psát o Oscara, protože těmhle cenám bych nevěřil ani nos mezi očima. Nejvyšší nabídka je vynikajícím filmem, který nejlépe připomíná staré plátno. Hudba, režie, vyvíjecí se postavy a dechberoucí provedení. Tenhle film má zkrátka všechno. Nevím jak dále snímek vychválit, snad jen mohu plně doporučit. Zcela určitě jeden z 5 nejlepších v letošním roce.(17.12.2013)

Tornatore je fantastický režisér aj scenárista, to je bez debaty. Jeho filmy sú komplexným umeleckým zážitkom, potešenie pre oči aj "dušu".Priznám, že La Migliore Offerta ma bavila najviac pri zoznamovaní sa s postavou Virgila a Claire, resp. ich vzájomné spoznávanie. Nevravím, že druhá polovica je slabšia , ale už to nebolo to "maximálne zaujatie a pohrúženie". Po formálnej stránke niet čo vytknúť, celkový dojem je ešte umocnený "podprahovou" hudbou samotného Maestra Morriconeho. Záver jemne rozpačitý, ale nič to na celkove pozitívnom dojme nemení.(18.10.2013)

Po tomto filmu jsem šel cíleně a to hlavně díky Geoffrey Rushovi. Po Zlodějce knih kde byl skutečně famózní jsem se zaměřil tedy na tento film. A opět to byla trefa do černého. On opravdu umí. Jelikož jsem se v době studií také velmi blízce ochomýtal kolem památek, restaurování a starožitností, byl mi film ihned velmi blízký... Snad jen ty počáteční vyvolávací ceny na aukci pana Oldmana byly mimo můj obzor :-). Vyvolávací cena 6 000 000 Liber - to je tedy masakr... Ve chvíli, kdy se děj pomalu ale jistě přesouvá z aukčních síní do starého sídla jsem ani nedutal... Jenže pak se film začne ze skvělého, originálního a neočekávaného rozjezdu trochu zpomalovat. Divák ví, že se něco zásadního stane, ale je k tomu jen pomalu posouván. Závěr se zase velmi dobře rozjede a konec je skvělý. Velmi potěšila účast Prahy na tomto projektu. Vidět Rushe kráčet mně velice dobře známou Kozí ulicí (na rohu jsme měli školní jídelnu .-) k hospodě U Milosrdných zkrátka zahřálo na srdci a Praze film udělal skvělé jméno, neboť v něm byla po právu vychválena jako krásné místo. Třešničkou na vrch byla Morriconeho hudba. Opět jsem si uvědomil jak musí Hollywood štvát, že jej tenkrát v prvopočátcích odmítli :-). Tornatore opět zamachroval a být to o 30 min kratší, šel bych na plný počet hvězd. Navíc a to je asi čistě subjektivní mi Sylvia Hoeks nepřišla dvakrát krásná, spíš mi připomínala feťačku. Neříkám, že byla ošklivá, ale pro takovouto zásadní roli asi měla být zvolena kočička o pár levelů krásnější a zároveň křehčí. Dávám 4 ozubená zrezivělá kolečka. * * * *(12.8.2015)

• - Přibližně od 48. minuty Oldman (Geoffrey Rush) používá nový smartphone s kapacitním displejem. Má však rukavice, díky kterým by se za předpokladu, že nepoužívá speciální speciální rukavice pro obsluhu těchto telefonů, dovolat nemohl, protože by telefon na jeho ruce nereagoval. (Slim007)

• - Giuseppe Tornatore natočil aj alternatívny koniec, ktorý sa odohráva v rímskej reštaurácii. (vander19)

• - Celosvětová premiéra proběhla 17. února 2013 na filmovém festivalu v Berlíně. (Varan)