Nejvyšší nabídka

Najvyššia ponuka

The Best Offer

Drama / Romantický / Mysteriózní / Krimi

Itálie, 2013, 124 min

Veľmi príjemná, štylizovaná dráma prekypujúca skvostnou talianskou atmosférou, ktorej hlavnými motívmi sú láska, krása a nefalšovanosť v umení a vzťahoch mužov k ženám. V prvej hodine sa z nej nedá vycítiť hlavná dejová linka, všetko je len jemne naznačené, ako ladné krivky dám na portrétoch talianskych renesančných umelcov, no postupne sa príbeh prehlbuje až k nezameniteľnému, pôsobivému a pomerne deprimujúcemu záveru. Geoffrey Rush v hlavnej roli starnúceho popredného znalca je skvelý, a Sylvia Hoeks je pre mňa objav roka. Dosť mi však vadila tá zjavná snaha o dokonalé zapadnutie celku bez poznateľných rýh a medzier, vďaka čomu pôsobí miestami Tornatoreho réžia až príliš vyumelkovane. I tak jeden z najzaujímavejších filmov roka. UPDATE: Po druhom zhliadnutí: Mise-en-scène, mise-en-scène, mise-en-scène. Dodatočná virtuozita doložená rozplývaním sa nad scénou, kamerou a kompozíciou. Réžia na druhý pokus znateľne citlivejšia a opatrnejšie narábajúca s každým jedným elementom, Oldman a.k.a. Rush ešte silnejší a uveriteľnejší. Film, ktorý zreje ako víno. Nutnosť zhliadnuť opakovane, podobný osud stihne aj Veľkú nádheru - a to na plátne. 95%(31.12.2013)

Geoffrey Rush, dostává od dob "Královy řeči" další výraznou a hlavně zajímavou i bizarní postavu, stárnoucího sběratele umění, který poprvé v životě, projevuje zájem a možná i lásku k tajemné, ukrývající se ženě. Rush výborný, příběh poutavý a zajímavý, jen ta Morriconeho hudba je zbytečně nevýrazná. Přesto výborný snímek.(14.9.2013)

Nejvyšší nabídka patří mezi ty typy filmů, kdy naběhnou závěrečné titulky a vy máte chuť zvolat- dejme si to ještě jednou, však to jsou jen dvě hodiny! Rovněž patří mezi filmy, kdy si na konci řeknete- sakra, zase mě doběhli. Zase se jim podařilo mě vodit za nos pěkně jak zamýšleli.. Skočila jsem jim na ty jejich filmařské fígle a ještě jim mám chuť zatleskat. A v neposlední řadě.. Nejvyšší nabídka je plná krásných vět, myšlenek a slovních obratů.. nu jak by ne, když tam vévodí Geoffrey Rush.. Snímek nám představí osamělého muže, který se straní lidí a vyhledává krásu uměleckých děl, poté "potká" tajemnou ženu, která trpí agorafobií a jeho život se změní. Nakolik, nebudu spoilerovat :-), podívejte se sami a, jedna myšlenka, ne od Virgila Oldmana, ale překvapivě od jeho podřízeného (na otázku, jaké to je, žít se ženou)- "Je to jako neustálá aukce. Nikdy nevíte, jestli jste vy ta nejvyšší nabídka..." ;-)(24.11.2013)

I když mi konec filmu připadal slabší, než jeho záhadně tajemný začátek, i den po jeho zhlédnutí ve mě zvláštně buší a stále rezonuje. Ta psychologie, umělecká linka, styl, hravost a exkluzivita příběhu je opravdu výjimečná (!) a i když jako zmlsaný konzument kinematografie jsem chtěla ještě něco víc, přece jenom se musím vrátit do profilu filmu zpět a zvýšit své hodnocení na maximum. Když se mě film dotkne, nejde hodnotit ani o hvězdičku méně.(3.4.2016)

Parádní úvod s hrdinou-outsiderem a tajemnou ženou natočený naprosto precizně. Roztahaná a trochu romanticky usoplená střední část. A depresivní "překvapivý" konec, ve kterém se na chvili objeví Praha v celé své kráse. Nečekala jsem to, ale tenhle film mě bavil, a to hlavně díky dvěma pánům: Geoffrey Rush má charisma na rozdávání a ani v pokročilém věku neztrácí na magnetismu a Giuseppe Tornatore je parádní režisér, který dokáže nastolit úžasnou atmosféru. Škoda jen, že více materiálu neskončilo na podlaze střižny, film by pak ubíhal o poznání lépe. A konec je sice dostačující, ale zdaleka neodpovídá na všechny divákovy otázky. Solidních 75 %(6.5.2014)

• - Film získal pět Davidů, nejprestižnějších italských ocenění. (M.B)

• - Automobil, který Virgil (Geoffrey Rush) vlastní, je BMW 640d. (Iktus)

• - Přibližně od 48. minuty Oldman (Geoffrey Rush) používá nový smartphone s kapacitním displejem. Má však rukavice, díky kterým by se za předpokladu, že nepoužívá speciální speciální rukavice pro obsluhu těchto telefonů, dovolat nemohl, protože by telefon na jeho ruce nereagoval. (Slim007)