Nejvyšší nabídka

• Itálie La migliore offerta (více)
Drama / Romantický / Mysteriózní / Krimi
Itálie, 2013, 124 min

Virgil Oldman (Geoffrey Rush) je světově uznávaný znalec v oblasti výtvarného umění a starožitností. Ve svém osobním životě je však uzavřeným samotářem pronásledovaným mnohými obsesemi. Nikdy se nedokázal sblížit s jiným člověkem, není schopný s někým spolupracovat a v životě se nezamiloval do žádné ženy. Jeho okolí jej tedy považuje za výstředního génia. Bližší vztah má jen s Robertem (Jim Sturgess), mladým a zručným restaurátorem historických mechanických strojků a hodin. Ale ani tento vztah nelze nazvat osobním. Jedinou věcí, které Virgil věnuje svou vášeň, je tajná sbírka ženských portrétů všech uměleckých stylů a období, kterou mu pomáhá doplňovat Billy Whistler (Donald Sutherland), druhý člověk, kterého je ochoten pustit do svého soukromí. A tak jeho život běží zcela bez emocí a nečekaných změn. Až v den jeho šedesátých třetích narozenin přijde nečekaný telefonát od neznámé ženy (Sylvia Hoeks), která se představí jako Claire Ibbetsonová. Ta jej naléhavě žádá o pomoc při odhadu a prodeji zděděné rodinné umělecké sbírky. Virgil její nabídku nakonec přijme a dostaví se v domluvený čas do starého domu, který je zaplněný starými obrazy, sochami a nábytkem. Jeho nová klientka však na schůzku nepřijde. Pomocí dalších telefonátů jej Claire postupně přemluví k dalším pokusům o setkání, k nimž nakonec opět nedojde. Tak začíná zvláštní hra, která jej začne přitahovat. Snaží se zjistit identitu této tajemné ženy a pomocí triku zjistí, že Claire je mladá, velice krásná a trpí panickou hrůzou z okolního světa. A proto žije ve skrytých místnostech starého domu. Robert Virgilovi začne radit, jak krok za krokem získat srdce ženy, která se skryla před světem. Virgil se ocitá ve víru vášně a uprostřed hry, která navždy změní jeho šedivý život. (oficiální text distributora)

LdaVinci

Teď, když jsem to viděl z odstupem času po druhé, musím říct, že mě ten film oddělal. Finále je jedna velká emoční jízda, ve které absolutně soucítíte s Geoffreym Rushem, který tu podává absolutně geniální výkon, ostatně jako v ostatních jeho repertoárech. Kromě toho je však celý film velmi poutavý a originální. ()

Ex_Machina

„V každom falzifikáte je kúsok pravdy“. Film o premene človeka, ktorý si na sklonku života myslel, že našiel svoje šťastie a podstatu života a je tomu ochotný podriadiť všetko. No nikdy nič nie je tak, ako to spočiatku vyzerá. Alebo ako sa hovorí, ak chceš spraviť zo starého muža blázna, daj mu lásku mladej ženy. Svojim spôsobom veľmi smutný film, podčiarknutý veľkolepou hudbou od Morriconeho, ktorý vyvrcholí v ešte veľkolepejšom finále. ()

hrumsrt

Na Nejvyšší nabídku jsem dostal hned několik doporučení, z nichž se často objevoval názor, že se jim líbilo, jak si s nimi film jako s divákem hraje a nebojí se twistů, i proto jsem po čase dal snímku šanci.. Příběh sleduje život Virgila postaršího asociálního zaměstnance aukční síně, který je na jednu stran celou komunitou sběratelů umění ceněn pro svoje mistrné odhady, ale za to současně mu nedělá problém překračovat morální hodnoty spojené s jeho postavením v aukci a společně s kamarádem si za levné ceny skupující umělecké kusy, na které ostatní účastnící dražby nemají takový čuch, anebo si nejsou tolik jistí jejich pravostí. Musí tedy pokaždé sehrát s kamarádem Billym divadlo s nejvyšší nabídkou. Jeho život nestárnoucího mládence se změní, když mu zavolá neznámá žena s prosbou o prodej svých obrazů. Brzy vyjde najevo, že tahle klientka je něco extra, a to nejen proto, že trpí agorafobii a silnou apatií vůči ostatním lidem a teprve pak tajemná žena začne hlavního hrdinu opravdu zajímat.. Nejvyšší nabídka baví svým zasazením do pražských uliček a motivací diváka zjistit, o co tady vlastně jde. A i když se musíte prokousat pro skutečně povrchní vztah starce s mladou holkou, který pochopil, že tohle je jeho životní šance si ještě užít, stejně se na to celkem dobře dívá.. Jen od jisté chvíle (která přijde dříve, než by bylo zdrávo) je jasné, že tady se chystá twist a bohužel scénář pracuje s tak málo postavami, že není úplně těžké něco dopředu odhadnout a bez onoho překvapení je zážitek skoro poloviční.. Velmi opatrné prohlubování gerontofilního vztahu sice dokáže zabavit, jen až příliš málo ustupuje dříve nastíněné fobii, jejíž odemykání je tady zatraceně naivní (ano, má to svůj účel, ale současně dělá z inteligentně představených postav hormony svázané hlupáky).. Nejvyšší nabídku podobně jako řadu filmů, které si takhle tajemně hrají s divákem, ve velkém spasí závěr, v němž se poodhalují skutečné úmysly postav a rozmotává se očekávaný twist. A jak to někdy bylo naivní, nebo vlezlé, tak stejně závěrečné odhalení karet ještě ponechalo některé trumfy neprozrazeny.. Nejvyšší nabídku někdy táhnou zdánlivě opatrné postavy, které se ale moří v prostotě a nezkušenosti, jindy překrásný  Morriconeho audio-doprovod, ale stejně se neubráním dojmu, že tohle mohlo jít mnohem dál a diváka si propracovaněji povodit.. P.S. Podfukáři! 70% ()

carbono

Neskutečný zážitek. Do poslední chvíle nevíte co od toho vlastně čekat a nakonec..nakonec jen zíráte! Jasných pět hvězd, protože celé to komplexní psychologicko-sociální zpracování nemá chybu! ()

DJ Kritik

I keď je tu všetko podľa šablony a predvídateľné, celý film je zaujímavo podaný a skutočne dostane diváka tam, kam má. Krásna jemnosť spoznávania, pekné zábery a príjemný herci. ()

dzberry

Ano, souhlas s těmi, kteří píší, že pointu vytušíte dávno dopředu... Ale přesto...a možná právě proto...ta obrazová lahoda, mystično, herecké výpůjčky z Austrálie (ta především!!!), Kanady, Velké Británie, Holandska, Etiopie a krátký záběr na nizozemského bobříka vydají za čistokrevných pět. Vivat Italia. Italia? ()

alpeew

Nejen kvůli konci mne to totálně dostalo! Přitom komorní, téměř One-Man-Show, protože Rush z plátna nesleze a je naprosto dokonalý a famózní). Viděno včera, v hlavě neustále a pořád se sama sebe ptám zda viděné jsem pochopila, když jsem přijala viděné jako rozuzlení nebo bylo-li to přeci ještě trochu jinak. Nechci tu nic prozrazovat, takže....každá byť banální věta (Praha jako místo jistoty a štěstí a konkrétní místo vzpomínané jako pevný bod ve vesmíru či poznámky "dům se pronajímá filmařům", "pamatuj, že ať se stane cokoli, miluju tě", aj) může příběh posunout do další úvahy zda když filmaři, kdo byla Claire? Najatá herečka nebo opravdu součást té zrady, pak ale proč opakovaný odkaz na Prahu? Když tam pak Oldnman je, má šanci se dočkat nebo se stále nemůže od iluze prožitého odpoutat? Geniální zkrátka. Pak ta kamera, prostředí a Morriconeho (v Praze natočená) hudba...vše do sebe zapadlo jako ta zubatá kolečka co hrají tak podstatnou roli vedoucí k rozuzlení. ()

kymla

První půlka je moc povedená, zákoutí aukčních síní, cit pro uměni, vše tu najdete, ale pak to nějak ztrácí své kouzlo. Jak už tu bylo řečeno, druhá půlka je dost předvídatelná. A taky Geofrey Rush jako milovník? to mi moc nešlo dohromady. ()

gicous

Zamyšlení a zpětné ohlednutí za Nejvyšší nabídkou přínaší v mysli spíše pochybnosti a nedůvěru než bezmezný obdiv a potěšení. Ty vyvěrají především ze závěrečné pointy, jenž by měla být důkazem dokonalého podvrhu a manipulace s divákem. Nicméně v mém případě selhává, protože je až příliš odvážná a okázale dokonalá, a ve svém důsledku laciná a nedůvěryhodá. Pokud se rozhodnu ignorovat závěr, tak mi zbyde dokonale natočený film, jenž je hlavně ve své první polovině velice působivý. Postupné vylézání Virgila ze své ulity, ve které strávil celou část svého dospělého života, je ukazkou výborné filmařiny. Arogantní odborník a vynikající řečník se nechává zavléci do vztahu s psychicky nemocnou ženou. Následné sblížení a láska odstraňuje poslední zábrany v podobě averze a nedůvěry k ostatním lidem. Ulita praská a Virgil stojí obnažen a zranitelný tváří tvář lidským emocím a citům, se kterými si neumí poradit. Zde přichází veliký zlom a Nejvyšší nabídka nabírá kurz k velké pointě, jenž strhává pečlivě budovaný most mezi filmem a divákem a přináší rozporupolné reakce. Herecké výkony jsou ozdobou filmu. Samozřejmě, Geoffrey Rush předvádí další ze svých poutavých kreací. Kromě toho se mi velice líbila Sylvia Hoeks v roli femme fatale. Celé to rámuje krásná hudba od Morriconeho. S těžkým srdcem dávám 7/10. ()

boombang

Měl jsem tušit, jak to celé dopadne... leč nestalo se a mně bylo nakonec Rushova hrdiny dost líto. Ale jsem spokojen, protože formální stránka filmu je přímo skvostná. A co se týče děje... holt, takový je prostě život... někdy... někde... ehm. Ale s Prahou by se podvádět nemělo! ()

lucky.loo

Rozmýšlel jsem se nad absolutoriem pěti hvězd. Film rozhodně ztvárněním i podáním patří mezi výjimečné. Sice jsem celou dobu tušil botu, ale přesto to nebylo prvoplánovité. Obsazení Geoffreyho Rushe byla v tomto případě sázka na jistotu, byl vynikající. Celkově hodnotím: 88% ()

Dzegr

(1) "Můj obdiv k ženám byl vždy vyvážen strachem z nich." (2) " V každém podvrhu se skrývá vždy něco nefalšovaného" ()

vinc_vega

Prvá polka filmu rozohrá zaujímavý príbeh a navnadí na veľké finále. Tu však kosa udrie na kameň. Výborne rozbehnutý vlak zaškrípe brzdami a odkloní sa do patetického konca, ktoré v kontraste s videním pôsobí len ako lacné, bezpečne doznenie obyčajnej pointy. Pekne nakrútené s výbornými hercami. Je to akoby ste mali otvorené dve lahodné fľaše vína a druhú vám niekto vyhodí von z okna. ()

Behind

Spíš než italský je film skrz naskrz americký. Vcelku slibný začátek vystřídá zmatek, který skončí naprostým gulášem. Dlouho jsem doufal, že se příběh nebude vyvíjet tak, jak je už od začátku patrné, ale bohužel vše se vyplnilo do posledního puntíku. Škoda, tak pěkný nápad a takhle ho zahodit. Film je nekonečný, postavy se často chovají nelogicky, jenom kvůli popletení diváka a vše nakonec vyústí do tak hloupého konce, že se v něm ztratil i samotný režisér. (Spoiler) Bože! Proč si všichni myslí, že ve filmu musí být ZVRAT! ()

germiny

Pěkné. Samozřejmě, že kdyby se to bralo do detailu, tak příběh je po logické stránce docela děravý, ale když ono je to tak pěkně podáno :) Sympatické obsazení rolí, pěkný soundtrack a hlavně příběh s femme fatale, což já rád. ()

jafuska

Bohužel mě tento film nezaujal, nejsem milovníkem umění, hudba mě lezla na nervy, dějově takové podivné, zápletka také podivná, není to rozhodně můj styl filmu, ()

blowup

No, tak to, že vyvezou Geoffreyho Rushe až do Prahy, toho jsem se ve snu nenadála. Že se bude sestavovat robot, který mi bude připomínat C3 PO a že...Zároveň jako parodie na Twin Peaks (trpaslice). Prostě očekávání velké a překvapení, jak to je blbé, taktéž. Nemohla jsem se ubránit dojmu, že Rush se Sutherlandem dobře vědí, v čem to hrají. Velké zklamání a nuda. Ta restaurace byla u milosrdných. I já budu a dám tři hvězdičky - je to ale jen za Sutherlanda. A že jsem se i někdy zasmála, i když to film neměl v plánu. ()

0sanny0

Vzhledem k tomu, že jsem před shlédnutím neměla nejmenší ponětí o tom, co se bude dít, byly mé první odhady takové, že Claire Ibbetson je duch. Jo, nějak jsem to přeháněla s fantazií. Tipovala jsem to na nějáké zamilované fantasy-drama. Poté co Virgil našel tolik ozubených koleček, že by si mohl otevřít hodinářství, jsem si už byla jistá. Claire musí být robot ( - kam se hrabe Čapkovo R.U.R.). Kdybych jen už tehdy tušila, že Claire je... --- Geoffrey Rush v hlavní roli je zkrátka sympaťák, já mu s Claire tak fandila, dokonce jsem mu prominula i ty podvody v dražení uměleckých děl společně s Billym. (Kterému se rozhodně dostalo největšího zadostiučinění, když se Virgil na úplném konci "kochá" jeho obrazem.. Ale pryč s tou škodolibostí !) Snad jen Robert aneb oblíbenec Jim Sturgess byl pro mě zklamání, proč jen mi z něj museli udělat takového - jinak to asi říct nejde - podrazáka? --- Děj je plný lásky a umění a i tento film je uměleckým kouskem sám o sobě, legendární pan Morricone hudbou ještě vylepšil už tak skvěle poutavou atmosféru. ()

miki68cz

Muzika, atmosféra, herecké výkony, kamera, scénář, režie bez chyby. Škoda, že se nakonec jedná o bohapustou krádež i když geniálně vymyšlenou. Na plné hodnocení bych přijal spíše pokračování v záhadném rytmu první poloviny, včetně odhalení tajemství robota. Povedlo se, chyběla kapka. Doporučuji vřele ()

PF 2014

PF 2014