Vajont - šílenství mužů

• Itálie

Vajont - La diga del disonore

Itálie / Francie, 2001, 116 min

4* hlavně za to, že je moc dobře, že filmy na tohle téma někdo točí... Hazardérský eufemismus inženýrů na jedné straně - na té druhé hrabivost, zištně motivovaná politická rozhodnutí a zmanipulované odborné posudky... Není to náhodou naše žhavá současnost? ... A pátá, nejdůležitější * za to, že tvůrci nenatočili velkofilm, který by odváděl pozornost od vlastního tématu, ale udrželi ho v odborně korektní a realistické rovině. Bravo!(15.10.2011)

Rozpočet ITL 17miliónov($8miliónov)Tržby Celosvetovo $3,400,000(25.6.2010)

Novodobá italská dramatická tvorba zavání na sto honů televizní pachutí a rekonstrukce neštěstí pod horou Mont Toc se v tomto ohledu neliší - ať byla její receptura jakákoliv, televiznost sráží třeba zajímavý a dobře míněný projekt do (televizního) průměru.(15.6.2010)

Kvalitní kamera.(5.5.2010)

Aneb nikdy neslibuj ženě, že přijdeš večer včas, protože to se vždycky něco podělá. Jestli tady chybí označení "TV film" správně, tak pan Renzo přecenil svoje schopnosti stejně jako to kdysi udělal italský dream team inženýrů, od kterých bych si nenechal vyprojektovat ani poutko na ručník. Donedávna jsem stavby z historie bezmezně obdivoval, ale čím víc podobných dokumentů a filmů vidím, tím víc si myslím, že to tenkrát byla taková stavební ruská ruleta. Však ono nahoru nic nespadne a dole všechno najdem...(14.3.2017)

Až mě to překvapilo. Nevím, proč je všude uváděn Serrault na prvním místě, protože hlavní role a nejepší výkon podal Daniel Auteuil. Kolem poloviny film trochu přešlapuje na místě a nůžky by se jistě hodily, tak posledních třicet minut Vám to vynahradí, navíc podpořené výbornou hudbou. Je to radost vidět "katastrofický" film v jiném podání než made in Hollywood. A to je příjemné...(7.7.2012)

Katastrofické filmy nesnáším, ale to platí pro ty "coby kdyby" (nejhorší jsou ty, kde přistanou zlí mimozemšťani). Příroda pak většinou předevede něco, co Hollywood nenapadne, jako třeb Katrinu a New Orleans pod vodou. No a když přírodě "pomůže" člověk se svou hamižností a pocitem neomylnosti jako v Mexickém zálivu, je to ještě horší. Vajont byl podobný případ, název filmu je výstižný, akorát stál daleko víc lidských životů. Italové i Francouzi umí perfektně točit retro, speciálně období po válce, 60. léta, povrdilo se mi to mockrát. Já nevím, jsem spíš člověk, který hodnotí obsah než formu, takže při sledování zkázy údolí, zmařených životů notabene s vědomím, že je to podle skutečnosti, jsem na nějaké kontrolování, jestli jsou tam trikové záběry a jestli jsou popřípadě kvalitní, neměla ani čas a hlavně chuť. Jen jsem byla ráda, že je to pietní a ne hollywoodské zpracování. Daniel Auteuil je Pan Herec. A Vajont považuji za dobrý film.(16.6.2010)

Naprostá klasika .. bohužel až příliš pozdě odhalená lidská hamižnost a zaslepenost jdoucí ruku v ruce s naprostou ignorancí přírodních zákonů .. omezeností a neomalenou nadutostí k přírodě i životům obyčejných lidí, kterou musí nakonec zaplatit jako vždy ti nevinní .. velmi zdařilé zobrazení doby, kdy k této tragické události došlo …(16.6.2010)

Před filmem jsem moc nechápal název, ale po jeho konci byl odpovídající.(5.5.2010)

Takových 70%. Je to velice dobře natočena a kvalitu snímku určitě umocňuje fakt, že je to popis reálné události. Kdyby to bylo smyšlené, tak by to asi tak zajímavé nebylo. Nicméně jsou zde použity velice zajímavé záběry katastrofy, i hudba je docela zvláštní a hlavně v poslední půlhodince dokonale pasuje. Film mohl být možná o 30 minut kratší, protože místy se to trošku táhlo, hlavně bych vypustil to milostné drama "hlavního" hrdiny. Ale to se dalo překousnout. Poslední půlhodika byla opravdu vynikající a dech beroucí. Celkově odvedená dobrá práce, která osciluje mezi dokumentární rekonstrukcí a "katastrofickým" filmem a tento mix se povedl. Akorát škoda těch slabších triků, na druhou stranu by možná nějaké velkolepé scény ala 2012 film pokazily a narušily komorní atmosféru. Opět se ukázalo, jak dokáže být silná touha po penězích a moci, ale to už je na jiné povídání... U mě s filmem spokojenost. Howgh!(5.5.2010)

Stopáž mola byť o 30 minút pokojne kratšia. Film by nabral na dynamike. Inak spokojnosť. 3,5*(5.5.2010)

Nejlepší byla ta nudle z nosu toho muže, když plakal na tom písku u té židle... Ale teď vážně: na to, že tento film není asi zase tak známý, není vůbec špatný. Naopak mě příjemně překvapily netradiční záběry valení se vody do bytů a do města. A hlavně mě potěšily hezké slečny, které tam hrály. Celkově tedy pochvala za experimentální prvky, které ovšem nemusí sednout každému, ale zase bych vnesl trochu kritiky na určitou nudnost filmu a přílišnou snahu o dokumentární vyznění filmu.(4.5.2010)

Závěr filmu mě doslova zmrazil. Na rozdíl např. od snímku 2012 triky hrozné, i na tu dobu vzniku, ale o to více působivé. Já cítil nejen husí kůži na zádech, ale i kapičky vody na obličeji. Velmi sugestivní snímek.(14.10.2015)

Nemyslím si, že by to byl špatný film. Jistě svý dělají trochu okatý triky a ta hudba mi k tomu taky moc nesedne. Ale jinak lehký nadprůměr.(4.5.2010)

Vzhledem k tomu, že byl film natočen dle skutečné události, mne až mrazilo, jak byli Ti, kteří měli za takovou důležitou věc odpovědnost, chladní a hamižní! :O( ...to je život a myslím, že tento trend přetrvává do dnes a bohužel se prohlubuje a nabírá větších rozměrů! :O( ...jj, chudáci všichni Ti, kterých se pak takové pochybení "mocných" týká :O( Jinak moc hezky natočené :o)(6.5.2010)

• Stejšn

Hrozně televizní zpracování a nicmoc dramatizace. Chápu že je to de facto rekonstrukce skutečné události, ale právě to až moc připomíná novodobé "hrané dokumenty" a to se mi nelíbí.(5.5.2010)

Udalosť určite stojí za povšimnutie, spracovanie je však na môj vkus príliš melodramatické až naivné. Pekné zábery, ale v skutočnosti to určite vyzeralo inak.(27.4.2013)

Nehorázně podceněný film.Asi proto,že v něm nehraje Brad Pitt,nebo tak někdo..Hraje tam ale Daniel Auteuil a ve své záporácké roli je jako vždy skvělý.Za zmínku stojí i výborné výkony Michela Serraulta v roli slávychtivého inženýra Semenzy a pro mě neznámého Jorge Perugorríi,jakožto předáka a správce.Fantastické je,jak důsledně se tým okolo režiséra Martinelliho držel faktů.Z tragických událostí v rozmezí let 1959-1963 vytáhnul téměř vše,včetně skutečných jmen,či detaillů,jako je ráz trhliny,apod.Klobouk dolů.Samozřejmě,efekty nejsou nijak extra,ale tohle je přesně ten případ filmu,kterému to bez mrknutí oka odpustím s plnou parádou.Tohle je mrazivý příběh o tom,čeho je člověk schopen pro vlastní ziskuchtivost docílit a kam až může zajít lidská ješitnost.(3.4.2014)

Velmi zdařilé. Akorát ten český název je trochu úlet.(4.5.2010)

Tato filmová rekonstrukce si určitě zasloužila kvalitnější zpracování, když se zde objevily takové hvězdy jako Morante nebo Auteil. Morante podala asi nejkvalitnější herecký výkon ve své roli novinářky. Jinak byly výkony ostatních hodně chabými odvary. Největší klad filmu je tak zmíněná kamera a hudba, což je trošku škoda.(5.5.2010)

Velice pěkný film. Pěkný popis, vybarvení postav se mi zdálo dokonalé...(21.6.2010)

<< předchozí 1 2