Strach nad městem

• Francie Peur sur la ville (více)
Ukázka z filmu

V pařížských ulicích řádí vrah, který si své oběti pečlivě vybírá. Říká si Minos, podle postavy z Dantovy Božské komedie, a svými zločiny chce očistit společnost od bahna, které představují ženy žijící amorálním způsobem. Nejdříve jim vyhrožuje po telefonu a pak udeří. Vyšetřování vede inspektor Le Tellier, který je znám svými poněkud netradičními způsoby a především svou buldočí povahou, s níž se honí za „svými“ zločinci. V tomto případu nemá Le Tellier příliš času, neboť Minos stále uniká a nechává za sebou oběti doslova inspektorovi pod nosem... Strach nad městem byl již šestou spoluprací režiséra Henriho Verneuile a Jean-Paula Belmonda. I zde je Belmondo šarmantní, svůdný a neúprosný. Jeho kaskadérské kousky ho v tomto filmu málem stály život. (Česká televize)

MaxForValue

Treba si uvedomiť, že Belmondo sa nikdy neobjavoval, alebo možno presnejšie, vo väčšine prípadov, vo filmoch, ktoré si nárokovali byť dokonalými po dejovej stránke. Belmondo, ako aj na konci konštatuje, mal "veľa svalov" a preto aj ten vrtuľník je prehliadnuteľný v záujme filmu ako takého. A myslím, že Verneuilovi sa podarilo Belmonda v tomto filme vykresliť trochu inak, než ako toho dobrého a milého policajta, ale skôr policajta, ktorého metódy sú neraz na hrane. ()

subic

Po vlažné první půlhodince přijde první akce. Belmondo šplhá po pařížských střechách vč. legendární Galerie Lafayette, jede na střeše metra a honí padoucha se skleněným okem. Takhle si to pamatuju už z dětství. Rozhodně se nejedná o komedii a já mám moc rád Belmonda v rolích drsňáků a tady je těch jeho kaskadérských kousků celá řada. 8/10 ()

Dinsberg

Tentokrát to šlo i bez komickéch eskapád čí mužného šarmu. Tentokrát šlo o čirou akční detektivku. To Belmodovi také svědčí. Přece jen však komediální nádech víc sedí jeho nátuře. ()

MirkaP

Už ten hudební úvod je atmosférická lahůdka. JPB v nejlepší formě, úžasné výhledy na Paříž, docela dost napínavý příběh. I když právě v něm bych viděla nějaké ty slabiny, ale čert to vem, že jsem se párkrát zasmála, celek velmi dobrý, 85%. (Kde jinde lze vidět JPB slaňujícího z vrtulníku na pozadí Eiffelovky ;). ///uživatel ScreamJay mi to napsal z duše. ()

Jehan

V té době vlastně průměrná francouzská kriminálka, kterou Belmondo přizdobil narůstající muskulaturou a zálibou v těžkotonážních revolverech a kaskadérských eskapádách. Ovšem ve spojení se sugestivní hudbou a pohledy na město, potažmo ve spojení s patologickým vraždícícm slizounem, podařilo se vytvořit nezapomenutelný film. Už jen díky dobovému . francouzskému designu, na který jsme (spolu s pornografickými konotacemi) v 70. letech v kinech civěli jako na zjevení. ()

PlayEasy

Dobrá francouzská kriminálka se skvělým a zatraceně odvážným (viz. scéna na střechách) "Bébelem", která má ale čtyři velké mínusy kvůli kterým výš s hodnocením opravdu nepůjdeme. Tak zaprvé slabší dojezd filmu, dále pak extrémní nelogičnosti (např. "vrtulník, který nikdo neslyší"), naprosto zbytečná linka s nějakým bankovním lupičem a opravdu hodně přetáhlá minutáž, být to tak o 20 min kratší, byl by to ideál. I tak to není žádná ztráta času a těch více než 2 hodin nelitujeme. 65% ()

ostravak30

Kriminálka Strach nad městem zaujme zaryté fanoušky Belmonda, k nímž se hrdě hlásím, snad jen akčními scénami, kterými francouzská legenda oslnila publikum a jednou, naštěstí nepovedenou, dobrovolnou kaskadérskou sebevraždou, tím spíš, když v té době překročil čtyřicítku. Příběh o tom, že muž obtěžuje dámy po telefonu zrovna není z nejsilnějších, jistě mohly být použity zajímavější náměty. Stejně ani průběh vyšetřování není z nejdůmyslnějších. A konečně, kromě pěstí a dominance síly na mě policisté nezapůsobili bůhvíjak. Jo, to byly ještě doby, kdy poldové používali tvrdé metody a nikomu to nijak zvlášť nevadilo. Strach nad městem je též zbytečně sáhodlouhý, kdy řadu scén si mohli tvůrci odpustit, protože působí čistě jen jako výplně. Tak by se z filmu stala trochu svižnější akčňárna. ()

Pete

V Paříži řádí jednooký úchylák, telefonuje ženám oplzlosti ve dne v noci, kdo to asi vyřeší? Nebýt Belmonda a jeho kaskadérských čísel, nestálo by tohle béčko za nic - všechny scény bez Jean-Paula jsou k uzoufání nudné, nebo z dnešního pohledu nechtěně směšně, mimochodem jeho šéf tu vypadá jako ten největší psychopat. Celé to slouží jen jako ukázka toho, že na to Bébel pořád má, a to opravdu měl. Zhruba uprostřed filmu se nachází nejméně půlhodinová ikonická honička po střechách Galerie Lafayette, včetně přestřelky s figurínama, posléze projížďka autem a metrem po městě, je však příliš dlouhá, samotný závěr zas pak poněkud stupidní, a vůbec celkově Strach nad městem bohužel nemá spád, a zasloužil by zkrátit, asi jako toto souvětí. ()

soviczka

Ještě, že ten okap tak dobře držel, ufff... Belmondo ve své vrcholné formě a mém nejoblíbenějším filmu s ním. Atmosféra je tak hustá, že by se dala krájet, a to hlavně díky hudbě mistra Morriconeho. ()

DAF1

První a nejlepší kriminálka s Belmondem. Strhující scény podkresluje démonická hudba maestra Moriconeho. ()

Radimko

Tenhle film jsem videl nekdy na zakladce a tenkrat na me pusobil dost intenzivnim dojmem opravdovyho strachu... navic po nem nasledovala jedna z nocnich mur s hlavnim padouchem v hlavni roli, ktere tenhle dojem jeste ponekud umocnila :o) Belmondo klasik... ()

V4nd4l

Skvělá francouzská detektivka. J.P. Belmondo neztrácí humor ani smysl pro gesta, roudává rány a předvádí různé nebezpečné jkousky. Kromě Jeana Paula se objeví pár krásných záběrů Paříže sedmdesátých let. Další klad vidím v tom, že se pátrání po duševně narušeném vrahovi překvapivě změní v úplně jiný příběh. Hudba je taky výborná (aby taky nebyla, když ji dělal jeden z mistrů soundtracku) Jen je trochu škoda, že totožnost vraha prozradí autoři trochu zbytečně brzo. ()

LordMack

Dokonce bych dal i pět. Prostě takovéhle filmy se prostě už netočí. Letellierovi, dá se říct, nesahá žádný z jiných filmových detektivů skoro ani po kotníky. ()

Blackadder

Film, který drží nad průměrem jednak hudba Morriconeho, poté Belmondovy kaskadérské kousky a nakonec pořádný záporák. ()

Stanmi

V Paříži dochází k vraždám osamělých žen, které má na svědomí tajemný muž, který si říká Minos, vyšetřování se ujímá ostřílený komisař Jean Letellier (Jean-Paul Belmondo)... Jean-Paul po většinu své vrcholné kariéry střídal odlehčené filmy s těmi vážnějšími a v roce 1975 vedle komediálního Nenapravitelného natočil právě Strach nad městem. Ten je dnes (ale i vlastně v době svého vzniku) známý především jako film, kde Bébel předvedl hned několik povedených kaskadérských kousků (např. běhání po střechách nebo poněkud netypické cestování metrem), ale film je zajímavý i svým příběhem a provedením. Hon na Minose je správně napínavý, navíc v něm nechybí přestřelky i honičky, takže je i dostatečně akční, mimo to je tady ještě vedlejší linka, kde Letellier se snaží dostat zločince Marcucciho se kterým má nevyřízené účty, ta sice také není nudná, ale vzhledem k hlavní Minosově linii působí krapet nadbytečně. Jean-Paul je zde prostě typický tvrďácký frajer, který se zločinci moc nepáře, prostě klasika, která mu sedí. Je pravda, že kromě Bébela tady není žádná herecká superhvězda, ale třeba Charles Dehner nebo Adalberto Maria Merli zde ukázali, že jsou bezesporu schopní herci. K atmosféře filmu příspívá také hudba Ennia Morriconeho, která v kombinaci se záběry na noční Paříž působí opravdu znepokojivě. Strach nad městem je prostě poctivá kriminálka francouzské školy, která možná není úplně dokonalá, ale já se na ni vždy s chutí podívám. ()

Aniki

Pres veskera, ve filmu obsažená klišé musim dat za pět, neboť jako malej kluk jsem se za onoho sobotniho večera bál jednookého ničemy no....jako malej kluk. ()

muti

Na to ze malo ísť i seriózny film, tak miestami som sa nebránil smiechu. Na 70's to možno stačilo, ale dnešnému divákovi sotva vyrazí dych. Scény na strechách budov a vozidiel boli však napínavé a ozaj realistické ()

Zemřel Jean-Paul Belmondo

Zemřel Jean-Paul Belmondo