Francouzský film Povídka o policajtovi byl natočen podle skutečné události. Podkladem se stala stejnojmenná kniha vzpomínek někdejšího inspektora Rogera Borniche. Na vzniku filmu se podílel i bývalý příslušník podsvětí Alphonse Boudard a bratr Emila Buissona Jean-Baptiste, vystupující v příběhu pod přezdívkou Le Nus. Emile Buisson proslul již za okupace Francie jako bandita a lupič, po dopadení byl odsouzen na doživotní nucené práce. Pro výrazně psychopatické chování byl umístěn do psychiatrické léčebny, odkud v září 1947 utekl. Byl na svobodě pouze několik měsíců, a za tu dobu spáchal přes dvacet loupeží a téměř deset vražd. Byl dopaden za okolností, které film přesně rekonstruuje. Příběh nelítostného vraha, psychopatického Buissona a „jeho“ policisty, inspektora Borniche je drama dvou hereckých osobností – Jeana-Louise Trintignanta a Alaina Delona. (Česká televize)

sto7ra

herecké výkony jsou skvělé. bezvýrazný a zároveň krutý obličej Emila tvoří celou atmosféru filmu a zároveň vás kdykoliv rozesměje (stejně jako scény, kdy se vstupuje do dveří = kam se to zase dostali?). nešetří se významnými pohledy a drsnými vraždami, které doplňují zvláštní rozhovory a komické situace. chvílemi se zločinci podobají mafii (jakoby některé scény kmotr okopíroval). bezvadný zážitek kazí trochu situace, kdy úplně nevíte, kdo je vlastně zlý a kdo dobrý a zároveň otázka, kterou si musíte často pokládat: "o čem to ti chlapi vlastně mluví?!" celý film podkresluje krásná hudba. ()

p.a.douch

Dobrý. Podle skutečný události. Émile Buisson byl první veřejný nepřítel č. 1 ve Francii. Trintignant a Delon byli skvělí. Správná retro atmosféra. Jen na okraj Roger Borniche ještě žije a je mu 95 let. ()

zigy

Vždycky jsem si myslel, že nejlepším Delonovým dabérem je Ladislav Lakomý, ale Abrhám zde mé přesvědčení řádně nahlodal......v kombinaci s Vinklářem jako padouchem představují neodolatelné dabingové duo, kvůli nim nemůžu jít pod čtyři hvězdy, i když by si to někdy proklatě pomalé tempo vyprávění zasloužilo.....ovšem závěrečná zatýkačka v restauraci je lahůdkově napínavá. ()

Dosou

Skvělá ukázka krimi žánru z Francie sedumdesátých let. Je to jistě štěstí, mít takové herce, kterým stačí jenom oči a režiséry, kteří toho umějí využít. Pak je radost se dívat. ()

brasek

Priamočiara kriminálka zameraná na akciu, zvyšné veci ktoré bežne patria do filmu sú považované za balast. Mne sa film páčil a dokonca Jean-Louis Trintignant mi bol pochuti. ()

v.indruchova

Je to poplatné své době. I jak je to natočeno, jsou tam chybky, ale samozřejmě to beru že je film 40 let stary. Doba psycho, hulí se jako sadrový panáci a ještě je to modní. Snad i zdraví někdo tvrdil. Ty učesy XD Je to rozvláčné, trochu to působí groteskně. ALe nemyslím to jako urážku. /spíš jako že je to dobrý ale jde znát že je film starý/ Lecos se změnilo i divák. řekněme že nepatřím /nemám zde fetiš/ mezi obdivivatele tohoto specifického typu filmu. Alan je fešák. ()

Heywood

Trapně okopíruji " Vzorová francouzská filmařina, které zároveň vévodí starý poctivý český dabing." Ano, to mi dnes hodně chybí..80% ()

Aberdeen

Nádherné retro, které je podle mého názoru postaveno na vynikajícím výkonu Trintignanta. Jeho Emile Buisson, chladný kruťas a jeden z největších filmových vrahů, ukazuje nakonec i lidské stránky ("Jen pokračujte, mám rád Edit Piaf...", anebo scény z výslechů s četbou Le Figaro). Příběh, kostýmy, scénář, režie, to vše za čtyři, a za Trintignanta ještě jedna navíc, takže pět! ()

gizi

Skvělý výkon Jean-Louis Trintignant v roli psychotického zločince, ovšem také Delon podává zde dobrou práci. Mám rád takovéto klasické kriminálky, působí hodně realisticky bez nějakých přehnaností nebo přikrášlování. 80%. A český dabing z roku 1980 je velmi povedený, Josef Abrhám kupodivu na Delona dobře sednul. (4.10.2009). Znovu jsem se podíval na film 16.7.2012 a opět jsem si vychutnával tu krásnou Maigretovskou atmosféru poválečné Paříže. Nyní možná 75%, ale pořád dobré. ()

moorks

Zručně natočený film stavící na herectví Delona a Trintingnanta. Skvěle se zde podařilo vykreslit atmosféru doby i samotných postav. Film si běží pěkně svým tempem a směřuje k rozhodujícímu rozuzlení. To je možná trochu překvapivé, ale zapadá do formy filmu. Dávám jednoznačně vysoké hodnocení. ()

marai

Trampoty pána úradníka. 1947, Paríž. Je po vojne a vojaci, partizáni aj práskači pre gestapo sa vracajú do civilu. Až na Emila Buissona. Ten bol grázlom pred, počas aj po vojne. Jemu nepretrhla niť. Je konzistentný, vlastne veľmi konzervatívny. Každý deň číta Le Figaro (v tom čase skôr pravicový denník), nadáva na odborárov, zároveň ocení kvalitné Bordeaux a Edit Piaf. Je kapitalisticky efektívny, nestráca čas, ide z kšeftu do kšeftu. Zbalia mu parťákov, zajtra si nájde nových. Zato nový maigrett - inšpektor Borniche, čo mu ide po krku, je šablónový úradníček šplhajúci po kariérnom rebríku. Pri kolegoch uvoľnený,  pripaľujúci si jednu od druhej, pred vstupom na koberček však úzkostne zahasí a rukami vyhladí oblek. Šéfko, ktorý je rovnaký úradník s bobkami z vlastného šefa mu namotá medový motúz povýšenia a byrokrat ide na vec. Hlavné je dodržiavať oficiálne postupy, pátranie po masovom vrahovi ešte nie je dôvod nehodiť si deň voľna na polihovanie v posteli. Už na tretí pokus mu docvakne, že ísť na tajnú raziu v policajných uniformách nie je až taký dobrý nápad, no aj vtedy mu kolega sekunduje ("nezabúdaj, že sme úradníci"). Po dolapení postačí slabých 9 rokov a Buissona konečne popravia. "Na jedeň deň by som chcel byť Emilom Buissonom", povzdychne si večer pri stole Borniche. ()

vincbenet

Proklatě dobrá kriminálka. Dechberoucí Delon má furt cigáro v hubě a Trintignant je úžasnej, charismatickej psychopat. Co víc si přát? =) ()

Kosir

Nemohu se ztotožnit s těmi, kteří jsou z toho celí pryč. Možná to vystihuje, a asi dobře, podstatné, co na práci policie a ve vyšinuté hlavě jedince, je. Pro mně ale ve výsledku jde spíš o nudu. Jako bych kvůli tomu ani nemusel jít do kina. Stejně napínavé je stát za řidičem tramvaje a dívat se co dělá a zároveň sledovat dění na ulici. Je jasný, že nejde přehlížet dobu vzniku, jenomže tady to není tak důležité, protože šlo o natáčení jen cca 20 let poté, co se děj měl odehrávat. I ty figury jsou dost schématické, což není nic zvláštního, ale chování toho komisaře působí zvlášť přehnaně. Takže na závěr: Alain Delon a Jean-Louis Trintignant jsou hlavním tahákem. Čemuž se nelze divit, stejně jako tomu, že odvedli dobrou práci. ()

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant