Gang

The Gang

Krimi / Drama / Komedie

Francie / Itálie, 1977, 105 min

• vesper001

I mistr Deray se někdy utne a v tomto případě se seknul pořádně. Přestože zápletka - z pera autora Povídky o policajtovi, Rogera Borniche - vypadá slibně, její podání mě vrcholně nezaujalo. Přestože herecké obsazení je luxusní – Alain Delon, Adalberto „Minos“ Merli, Maurice Barrier (Cikán) nebo Nicole Calfan (Borsalino), postavy nevzbuzují zájem ani sympatie. Přestože o akci není nouze, o napětí bohužel ano, rodinné výjevy postrádají jiskru a ústřední charakter Robert se chová a vypadá jako psychopat. Nakonec mi začala jít na nervy i hudba. Tohle se nepovedlo.(28.2.2011)

• sud

Pominu-li kudrnatou paruku, která Alainu Delonovi vůbec nesluší, zarazí mě fakt propastného hozdílu mezi Povídkou o policajtovi a Gangem. A přitom sází na stejné karty (Delon, Deray, předloha od Rogera Borniche, retroatmosféra). Ta retroatmosféra se povedla - o tom není řeči. Alain Delon, ač s nemožnou imagí, hlavní roli zahrál přesvědčivě. Ale co se proboha stalo Jacquesovi Derayovi? Kde je jeho obvyklé, gradované tempo a v určitých chvílích až nevydýchatelné nepětí? Kde je jeho až bleskurychlá akcelerace akčních scén? Film má totiž až nevěřitelně laxní tempo (tady se nedá říci pomalé) a víc než půl filmu se nic neděje. No co, nikdo není dokonalý a i mistr tesař se někdy utne. Jacques Deray se s Alainem Delonem naštestí vrátili do starých dobrých kolejí o tři roky později filmem Tři muži na zabití. 40%.(15.7.2008)

Vůbec bych to neviděl tak černě. Dobrá bitka na začátku na lodi, skvělý přepadovky a útěky. Vyklouznutí z oblíčeného domu je trochu přitažený za vlasy, ale hned to zachrání překvapivý závěr, kdy největšího z gangu střelí klenotnice v obchodě. Moc se mi líbila postava starého bývalého gangstra na vozíku, kterého každý uznává i když nemluví a je ochrnutej.(27.8.2009)

Francouzská variace na Bonnie and Clyde. Příběh je vyprávěn romantizujícím pohledem milenky, která sice vidí, jak dopadlo manželství Robertovy pěstounky, ale přesto si přeje, aby ten krásný letní den nikdy neskončil. Delonova netypická paruka má sice vyjadřovat, že tentokrát jde o skutečný příběh a nikoliv o další akční dobrodružství, jenže tato vnejší změna nezastře, že Delon hraje pořád jednu a tutéž roli. Opět se stylizuje do role Jánošíka, který bere vydřidušským bankám a drahám, brání chudáky Alžířany, kteří si chtěji po tvrdé práci taky trochu zašpásovat, před neschopnou policií ztělesňovanou přiblblým prefektem. O oslavě mužského přátelství nemluvě, ta je nezbytnou součástí těchto filmů. Neurazí, ale je to jen x-tá varianta stále opakovaného syžetu.(19.6.2010)

• Radko

Nevýrazné charaktery členov lúpežníckej bandy sú len krovinatým pozadím pre zdôraznenie príbehu vzostupu a pádu ich vodcu. Rutinná gangsterka s ľúbostným motívom, ktorá, s výnimkou smiešnych Delonových kudrliniek v občasnej kombinácii s čiernymi lenonkami (viď napr. tu http://www.dvdrama.com/imagescrit2/g/a/n/gang_haut.jpg ), neponúka nič zapamätaniahodné. Smiešnosmutné je, že takto upravená hlavná postava je neustále vidieť, a pritom nejde o komédiu. Čo už. Francúzski kaderníci a maskéri sa na Delonovi viackrát tak vyšantili, že jeho konečný výzor zatienil samotný dej. Okrem Gangu sa to výrazne prejavuje napr. aj v Borsalinovi a spol.(9.9.2008)