V hlubinách

• Norsko Pioneer (více)

Na začátku 80. let se v Norsku rozmohl doslova ropný boom. Nová naleziště ropy a plynu skýtala netušené možnosti a bohatství, které se odpovědné úřady snažily vytěžit z 500 metrové hloubky Severního moře. Petter, profesionální potápěč, a jeho bratr Knut mají potřebnou disciplínu, sílu a odvahu, aby se vydali na nejnebezpečnější misi na světě – na dno Severního moře. Avšak nenadálá tragická nehoda vše změní. Petter je vyslán na riskantní cestu, na které ztrácí přehled o tom, kdo tahá za jeho nitky osudu a postupně zjišťuje, že tato mise je nad jeho síly a že v sázce je jeho život. (Film Europe)

angel74

Byla jsem trochu zaskočená, že retro drama V hlubinách právě dění pod mořskou hladinou mnoho času nevěnuje, přesto necítím zklamání, že jsem tento film zhlédla. Jedná se o norský korupční příběh natočený podle skutečných událostí, který v podstatě ukazuje, jak je lidské plémě hamižné a čeho všeho jsou velké korporace i jednotlivci schopni, aby získali ekonomickou moc nad ostatními. Zarostlého Aksela Hennieho jsem zpočátku nemohla vůbec poznat, ovšem postupně se prozradil jednak svýma očima, tak řečí těla a nenapodobitelným hereckým projevem. (75%) ()

kinghome

Od Erika jsem ještě žádnej film neviděl, ale uvažuju o tom, že to napravím, protože Pioneer je překvapivě dost kvalitně natočený Thriller se skvělými herci. Výsledek umocnila věta "natočeno na základě pravdivých faktů" ale film to nikomu nevnucoval a dal mi pořádnou dávku napětí a tak trochu beznaděje, protože přesně takhle by se zachovali společnosti i teď. Prachy prachy prachy, o nic jinýho nejde. Místo toho aby uznali chybu to svedou na někoho, kdo byl u toho a nebyl tak docela při smyslech a ještě k tomu to je bratr zemřelého, takže si myslí že bude truchlit, jenže se zmýlili a Petter se začne zajímat o to, kdo za všechno může a to se samozřejmě nelíbí hnusům z vrchu, tak ho začnou pronásledovat a chtějí ho zabít, celý se to vyvíjí dost překvapivě a do konce jsem nevěděl jak to skončí. Jsou ale dvě věci, který se mi tolik nelíbili a to je hudba, která se do filmu vůbec nehodila, to musel vybírat nějakej hluchej důchodce. A druhá věc je konec, který bych si představoval trochu víc vyhrocený, ale jinak spokojenost. ()

noriaki

Pokud jde o ropu, tak jdou Američané přes mrtvoly (doslova), ať už jde o Irák a nebo Norsko. Tenhle chytlavý námět Erik Skjoldbjærg zpracoval do paranoidní thrilleru bez napětí, atmosféry, i bez té paranoie. Film drží jen v prvních několika minutách.Cím víc se děj zamotává, tím je méně zajímavý, a nakonec těch 106 minut trvá tak dvě a půl hodiny subjektivního času. Od režiséra výborné Insomnie, a herců jako Aksel Hennie a Wes Bentley jsem čekal o dost víc. Stejně jako u ní, i u tohohle snímku Hollywood plánuje remake. Snad dopadne lépe než originál, protože příběh chudáků potápěčů si to určitě zaslouží. ()

ghatos

Tohle mělo být o psychologii, konspiraci a kriminální zápletce. Místo toho se podivně poskládaný příběh ploužil. Nemá to náboj ani pořádný konec. 49%. ()

drackula

Na základe pár povrchných informácií, som čakal drámu, ktorá by sledovala ponorkovú chorobu v uzatvorenom priestore menšej ponorky niekde na dne mora. O to väčšie bolo moje prekvapenie, že drvivá väčšina diania sa odohrávala na suchu a namiesto holého boja o život sledujeme politicko-konšpiračnú drámu v ktorej ide o obrovské peniaze. Boj jednotlivca proti korporáciám a vládnym mašinériám je tu zobrazený naozaj vierohodne, čomu nemalou mierou prispel aj sympatický hlavný hrdina. Film občas stráca tempo, a neprináša nič neočakávané, čo by divák netušil už približne po prvej polhodinke. Zlý chlapci sú naozaj zlý a dobrých je minimum. Film ale spracúva tému, o ktorej som doteraz netušil, takže dokázal udržať môj záujem, ale vyslovene očarený som nebol. 65% SCANDI 2015 - Kino Film Europe ()

kolemjdouc

excelentně,inteligentně natočený, po evropsku, thriller.Zajímavá zápleka se kterou si tvůrci pohráli.O zisky jde až na prvním místě.Exteriéry všední a i interiéry mírně opotřebované ale tak to v reálu bývá.Norové moc možností nemají.Je to krásná země ale všude samá voda a skály....A opět v původním znění spoře otitulkované tak až uniká souvislost některých událostí. ()

xtraper

Film je inspirován událostmi, které se uskutečnily v sedmdesátých letech minulého století v Norsku. Tehdy bylo ve velké hloubce Norského moře objeveno velké naleziště ropy a zemního plynu. Norsko tehdy řešilo velký problém, jak tyto suroviny dostat z té velké hloubky na pobřeží. Noři investovali nemalé finance do výcviku potápěčů, kteří by mohli provádět práce v hloubce ve více než 300 metrech. Najmuli si proto americké specialisty na potápění , kteří měli s tímto velké zkušenosti. Film začíná v tlakové zkušební komoře, ve které jsou simulovány podmínky pro skupinu potapěčů potopených až do hloubky 500 metrů. Pokus se povede a Norsko si tak zapíše rekord, který byl do té doby nepřekonaný. Hlavní hrdina Petter - Aksel Hennie, přijde při prvním potopení do hloubky 320 metrů při nehodě o bratra a přes nebezpečí, které mu hrozí ze všech stran, dokonce i z té domácí norské, se pokouší přijít na to proč k tomu došlo a jestli na jeho smrti nenese velký podíl viny plyn, který jim amíci přidávali do kyslíku, který dýchali ve velké hloubce.... ()

Vesecký

Na to, že to byl thriller, to bylo docela povedené, nezajímal mě ani tak vlastní děj a hlavně to, co sedělo pod vodou a čemuž jsem nemohl rozumět, jako spíše příčiny neštěstí, které se stalo během prvního zkušebního ponoru. Trochu mi to připomínalo motto filmu "Vyšetřování skončilo, zapomeňte". Ona skutečná pravda asi ve filmu ani nebyla odhalena - bylo to přepísknutí v tlakování, chyba toho nemocného mládence nebo tajemný plyn ? Všechno ukazuje na tu poslední příčinu, jinak by Američané a jejich norští pohůnkové neměli takový zájem na Petterovu likvidaci. Konec byl kompromisní, Američané byli z další spolupráce vypoklonkováni, firma byla zestátněna - a má se prý hledět do budoucna a minulost nechat minulostí... Njak polovičaté. ()

Ombak▼Penari

Norové mě poslední dobou začínají fakt zajímat. Tohle je hodně zajímavé retrodrama s velmi sugestivními scénami z mořských hlubin a zajímavým odhalováním spletitého pozadí jedné obyčejné nehody. ()

rekkky

Pioneer has very nice first half, where some of the scenes are outstanding, but then in gets little bit chaotic. Even though, it has strong storyline with wider impact and it couldn't be more critical of the government of Norway. Nevertheless the whole picture is very nice, different in some way. ()

Franc1s

Někdo rád zamotat hlavu? Jak je libo.. Troška ropy, jedna smrt, dva bratři a boj o to, kdo bude mít více ropy. Prostě taková jedna konspiračka z Norska, založená na skutečných událostech. Občas se až moc mluví, tím napětí ubývá a až někdy nuda. Konec jsem si teda představoval větší nářez, ale potápění a scény ve vodě neměly chybu!! 7/10 ()

DavidWebb

Úprimne, nie som si istý, čo je vlastne na Pionierovi zle. Ale aj keď režisérova snaha o "dobovú dokumentaristiku" vyšla, v popise žánru je napísané thriller a popravde, napätia je vo filme málo a scenár samotný z filmu triler nespraví. Zaujímavejšie scény sa striedajú s veľmi nevýraznými a celé to miestami pekne nudí. Malo by sa to do vás zahryznúť a nepustiť až do konca, nanešťastie v mojom prípade sa tak nestalo. Herci nie sú zlí a ani ostatné aspekty filmu nevybočujú z lepšieho priemeru ale najmä prvá polovica je riadne zmätočná. Divák síce vie čo sa stalo ale dlho nevie o čo vlastne "ide". Neskôr sa celá pointa trochu vyjasní, aj tak mám ale z tohto fliku pocit choroby z dekompresie ako potápači samotní. Viem, že by to vyriešila druhá projekcia a z mojej strany väčšia sústredenosť, ale ak tak urobím, tak až po dlhšom čase. Každofádne, veľmi dobrý námet, pekná nórska scenéria a aj napriek žlto-modrému filtru, ktorý mi moc nesadol, celkom zaujímavý filmársky štýl. ()

RAFT

Norské filmy atd mě vůbec netáhnou,ale u tohoto snímku sem dal vyjimku.Snímek není zase nijak extra natočen.Docela zajímavej kousek na jedno sychravé odpoledne.60% ()

elimS

5% - komentář 20ti slovy: Přiznávám, že po 35ti minutách jsem přestal vnímat, protože to byla děsná nuda. Prostě tam týpek vyšetřoval něco s plynem, konec nevím. ()

ervina

Myslím,že by seveřani neměli točit filmy podle skutečných událostí.To jim podle mého názoru moc nejde.Lepší,když točí vlastní nápady.Já byla vděčná za závěrečný titulky. ()

Mamlas

Na to, jak málo se tam toho událo, to bylo vcelku zmatené. Taky protivná kamera a filtry, celý takový divný a nudný film. (14%) ()

DonBraso

Jsem zklamaný.Na to,že mám chuť od Erika Skjoldbjærga nahodit jeho Insomniu,tak se trochu bojím.Ten chlap postrádá tempo a posloupnost jakkoliv ukočírovat film,kde se vlastně má stát jeden zlatý hřeb a pak má nastoupit kriminální zápletka,která je tedy přímo zoufalá na severský počin.Čekal jsem emocionálně vyčerpatelného Pettere ne zrovna moc v dobrém přesvědčení v podání herce Aksel Hennie,ale budiž.Je fakt,že je to hodně norsky zaměřený a člověk si má vzít do hrobu jedině to,že ta práce má své meze a není to lehký čajíček,ikdyž za to můžou "Amíci"??Nejlepší na filmu jsou bohužel první a závěrečné sekundy,kde se píše skutečnost,proč tento film vzniknul.50% ()

blondboss

Nórska produkcia otvára chúlostivú tému vplyvu nebezpečných látok na človeka v mori pri stavbe ropovodu a otvára túto tému zaujímavým a pútavým spôsobom, hlavne zo začiatku. Potom to už sklzne do akejsi detektívky s nejasným záverom, avšak celkový dojem to nestratí. Zaujímavý európsky filmový snímok, ktorý má ale premrštenú stopáž a miestami naozaj nudí. Preto len priemerné hodnotenie. 55 % ()

fafejt001

Roztáhlé , vleklé , nějak dlouhé . Určitě to byli borci , ale film je tak neukázal . Od půlky se to trochu rozjede . Alesponˇ tak . ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech