Náhradník

• slovenský

Náhradník

Komedie

Francie / Západní Německo, 1975, 95 min

Tým filmu Hořčice mi stoupá do nosu se rozhodl pro repete, ale nastavenou laťku se mu nepodařilo dosáhnout. Přesto však nelze říct, že by byl Náhradník špatnou komedií. První půlhodinka na téma Pierre Richard ředitelem banky připomíná komedie s Les Charlots, pak přijde trochu těžkopádnější část ve vlaku, ale konec už je zase celkem povedený. Některé nedotažené gagy jsou vyvažovány parádními etudami Pierra Richarda se záchodovou mísou (neděste se) nebo jeho osvobozování se ze zajetí v židli. Z nápadu, že úředník musí vypáttrat a vrátit do banky to, co z ní bylo ukradeno, se ovšem dalo vykřesat mnohem víc. Přesto však 70%.(6.4.2005)

Nadprumerna Richardovka, ktera mi prislo, ze se trochu lisi. Jednak tu je docela originalni, zajimavej a sviznej pribeh, kdy to nejdriv vypada, ze pude o delani bordelu v bance a nakonec se z toho stane hon na lupice. Pak Pierre, ackoliv se mu porad stavaj malery, tak mi neprislo, ze by tady byl vylozene za saska. A navic je jeho pritelkyne super sexy Jane Birkin. No a krome toho tu je par perfektnich a originalnich forku, takze film rychle utece a dobre pobavi.(24.9.2008)

Na obalu DVD je co do obsahu napsáno: "Stačí jen dva nápady - smlouva bez podpisu a zástupce ředitele banky, který se stane na čas šéfem. To je základ pro bezva komedii plnou skvělých gagů, nečekaných zápletek a rozuzlení." Víc netřeba. Já jsem tuhle komedii viděl dnes úplně poprvé a velmi se mi líbilo, že jsem o ní nevěděl vlastně nic a mohl jsem jen čekat, co se bude dít v další scéně, kam to všechno směřuje... Nápaditý scénář s perfektní pointou musím pochválit stejně jako výkon Pierra Richarda (etudy se záchodem, židlí, vanou i závěrečná akce na jevišti patří k tomu nejlepšímu, co kdy na stříbrném plátně vyváděl) a spolehlivou Zidiho režii s dokonalým citem pro vtip. Jen kdyby tam nebyl ten "fór" s kálejícím rackem...(21.11.2014)

Příjemně lehce ztřeštěná komedie o zástupci ředitele bankovní pobočky Pierrovi Vidalovi (dobrý Pierre Richard). Vidal se svou ztřeštěností řeší partnerskou krizi, kdy jeho přítelkyně Janet (půvabná Jane Birkin) se začíná ve vztahu nudit stereotypem. Se svoji paranoiou vidí za každým druhým návštěvníkem banky lupiče a vydává se na cestu do Anglie, aby přinesl zpět dokumenty ztracené z bezpečnostního sejfu. Výletem začíná velkolepá karnevalová show, kdy jde ústřední dvojici nejednou o život. Vše je s krásně hravým nadhledem a rozuzlením, kdy je Vidal po zásluze odměněn za uchování česti a odhalení pravých pachatelů k výpovědi, neboť pro veřejnost je už nyní každý bankovní ředitel homosexuál, který loupí ve své bance, aby mohl milenci koupit vydělávající music-hall. Další zajímavé postavy: komisař Brunet (Michel Aumont), který je Vidalovi stále v patách, tanečníci music-hallu Marc (Marc Doelnitz), Gunter (Amadeus August), Mike (Henri Dues) a Franz (Luis Rego), kteří mají prsty ve zmizení dokumentů, ředitel banky (Jean Martin), jehož prostřednictvím se banka stává vykraditelnou, a De Rovére (Claude Dauphin), původní majitel dokumentů a tím pádem i music-hallu, který mu po výpovědi z banky vyfoukne sám Vidal. Příjemná zábava, která lehce pohladí a je plná optimismu.(24.2.2011)

Pierre Richard je hned po Funésovi můj neoblíbenější francouzský komik. Náhradník spolu s Hořčice mi stoupá do nosu považuji za jeho nejzdařilejší film. Dlužno poznamenat, že v obou hrála jeho partnerku půvabná Jane Birkin. Náhradník nám ukazuje Richarda jako popleteného smolařského zástupce ředitele banky, který musí na čas zastoupit svého šéfa. Ve strachu, že zrovna dojde v této době k vyloupení banky, působí komický zmatek, který nakonec vyvrcholí krádeží jedné ze schránek. Pierre Richard se snaží lupiče vypátrat, dostane se do zajetí transsexuálních baleťáků, je pronásledován nejen žárlivou přítelkyní, ale také ambiciózním policejním inspektorem, který se domnívá, že lupičem je on sám. Vynikající komedie, u které se dobře pobavíte. Nezapomenutelná je pro mne např. scéna, ve které se Richard přivázaný k židli snaží osvobodit anebo finále na divadelním jevišti, kde naruší představení. Náhradník není tak známý jako např. Velký blondýn nebo Hračka, je to šperk Richardovy filmografie, stojící bohužel neprávem v pozadí.(14.1.2009)