Probuď se, špione

• Česko Špion, na kterého nezapomněli (více)
TV spot

Sébastien Grénier je francouzský tajný agent, který pokojně žije ve švýcarském Curychu, pracuje jako vysoký bankovní úředník a čeká na případný úkol. Jednoho dne skutečně přichází záhadné zadání, Grénier je však nedůvěřivý. Bezprostředně následující schůzka se Jean-Paulem Chancem, záhadným člověkem, o kterém neví, na čí straně vlastně je, jeho nejistotu jenom posílí. Není jasné, odkud jeho úkol přišel, a také není jasné, co je vlastně jeho obsahem. Každý agent, kterého Grénier kontaktuje, je brzy nato zlikvidován. Grénier začíná pátrat na vlastní pěst, kdo za tím vším stojí, neboť je ohrožen i jeho život. (Česká televize)

tatopulos

Ten konec ! To se jen tak nezapomíná. Líbilo se mi pomalé tempo filmu, žádné akční scény, Ventura není žádný akční super hrdina, trochu profík, trochu amatér, který střílí od boku, neví, co se děje a proč se to děje. ()

ostravak30

Lino Ventura je agent, který se má dostat do akce. Člověk by mu ani nehádal těch 60 a víc, ale přeci jen je to trochu nevěrohodné i tak. To byl základní stavební kámen mých pochybností. A další se kupily. Ono těch konspirací začalo přibývat a tím se temnila i atmosféra, ale než se k tomu filmaři dopracovali, to trvalo. A ani poté se nelze zdárně orientovat v mnohých hláškách a konverzacích. No jo, není to bondovka. Tato špionážní akce se odehrává v Curychu, což je mimochodem též atraktivní místo na podobný děj, neboť Švýcarsko nebývá zrovna dějištěm vzruchu. ()

carl.oesch

Hodně dobrý špionážní film. Skvělá atmosféra dělá snad tři čtvrtiny filmu, nicméně možná jsem přehlédl, proč k tomu všemu vlastně došlo. A nebo jsem to nepochopil. A to mně znemožňuje dát plný počet hvězd, jako například k mým oblíbeným filmům stejného žánru a la Čtvrtý protokol. Tady se mi zdálo, že logika poněkud kulhá. Proč měl Bruno Cremer nechat zabít Lina Venturu, když ten vlastně zlikvidoval dlouholetého špióna KGB, usazeného v Curychu s perfektním krytím a maskováním. A proč bylo neutrální Švýcarsko najednou svědkem tak divokých událostí, když se ve skutečnosti jednalo o zemi, kde účastníci války udržovali status quo pod bedlivým dohledem velice kvalitní švýcarské tajné služby? Nechal by se Ventura skutečně tak hloupě na konci zabít? Asi těžko. Nebo se dát zabít víceméně chtěl nechat? Těch otázek je celá řada a tak zápletka je poněkud "nedomrdlá", předvídatelná a poněkud pozérská (viz. třeba Belmondo v Profesionálovi nebo Delon v Třech mužích na zabití. Ale přes to všechno, Ventura je Ventura, Curych je Curych a nevěda, kdo složil hudbu jsem si říkal, že to nemohl být nikdo jiný než Morricone a ejhle - byl to on. A tak dobrých 70%, ale do toho Čtvrtého protokolu tomu chybí právě ta kvalitnější a propracovanější předloha.... ()

BoKo_CzT

Nečakajte žiadneho Bonda. Tu ide o realistický špionážny príbeh odohrávajúci sa na vrchole studenej vojny. Výborné! ()

brasek

Špióni, vraždy a zákulisné hry... žiaľ aj keď sa to všetko v snímku objaví tak príbeh nie je až taký zaujímavý. Iba priemerné dobrodružstvo. ()

zigy

V druhý půlce to zachrání paranoidní atmosféra, kdy nevíte, kdy to na Venturu spadne a odkud, ale první půle nepřehledná a nevíte, kdo, proč a s kým. Jen pro milovníky špionážních thrillerů. ()

PTuranyi

Špionážna dráma zo starej školy. Dobrý príbeh a kvalitné herecké výkony. Tajné služby, krytie, masky a hlavný hrdina nevie kto je vlastne nepriateľ. Atmosféra hustne a ide do tuhého. Nečakajte však žiadny happy end. ()

gizi

Zpočátku se film jevil jako celkem nic moc. Pak přichází na scénu mistr Piccoli a začíná skvělý herecký koncert. Film postupně tak graduje, že v závěru jsem byl jako přikovaný napětím a naštváním. Hudba Morriconeho není úplně jeho typická, ale zcela zplývá s filmem (tedy dobrá, nenápadná, nerušivá). Přestože jsem vlastně vůbec nepochopil, o co mezi špiony šlo a kdo byl kdo či ke komu patřil, jednalo se o výbornou ukázku nesmyslnosti špionáže. Film od 75% do 95%, celkově asi 85%, 23.8.2014. ()

Moraldo

Nečekejte žádného Jamese Bonda... Čekejte reálný svět a reálné postavy. Čekejte charakter člověka vystavený špíně mocných a špíně pozlátek soudobé společnosti.. Čekejte špatný konec, tak totiž lidé s charakterem obvykle končí.. Čekejte silný zážitek, pokud patříte mezi ty, kteří se odmítají ohnout... Čekejte film, který už dnes nikdo nenatočí. Z mého pohledu prvotřídní. ()

rafzaw

Opět výtečný Lino Ventura. Film pojednává o životě špionů… Nikdo z nich pořádně neví, kdo je kdo, jestli pracuje pro toutéž zpravodajskou službu či nikoliv. Dosti paranoidní situace a v tom se proplétá hlavní hrdina Sebastien Grenier. Rozhodoval jsem se mezi 4* a 5*. Nakonec jsem se přiklonil k vyšší známce, neboť Ennio Morricone byl zase bravurní. ()

Mates Hradecky

Ponuré a místy nudné, tichá válka zpravodajských služeb. Hlavní hrdinka se neustále drží za hlavu nebo si čechrá účes ve stylu Upír Krejčí a tak místo dojetí po jejím skonu dostaví se spíše lehká úleva. Ventura tradičně výborný, Morriconeho hudba k filmu dobře padnoucí. Dávám tři hvězdy - jedna za Venturu, druhá za konec filmu a třetí za hudbu. Bez těchto tří veličin by toto dílko spadlo do kategorie odpad. ()

Jankocour

Konspirační levicová ptákovina. Ovšem skvělí herci i dabing zpočátku 90.let. Jen nechápu, že porevoluční ČT tuhle sračku zařadila. ()

FormerSkyblu

„Hokej pomalu umírá. Kanaďané hrají jen pro peníze a Čechoslováci mají strach, že by se im družstvo už nevrátilo...“ Trefný koment Michela Piccoliho (rok 1982) ma ako fanúšika športu dostal do kolien. Vypočuli sme si ho na zimáku, kde prišiel konšpirovať s Venturom, zatiaľčo dolu po ľadovej plochy lietal akože modrý Zürich proti červenému Bernu (V skutočnosti sa táto sekvencia natáčala na štadióne Allmend v Berne, kde súperom domácich bol EHC Grundewald. Bol to zápas druhej ligy a Zürich v tom čase hokejový tím v dvoch najvyšších súťažiach vôbec nemal...).  Inak klasická špionážka, v ktorej od začiatku až do konca ničomu nerozumiete a zbytočne si kladiete aj na záver otázku, prečo bolo nutné zaktívniť pána v rokoch, ktorý kontroloval výnosy v banke a už dávno zabudol, že bol špiónom... Lino v dobrej forme, hlavne v závere mu to odsýpa. Aj keď jeho finálne entré pri cintoríne proti Cremerovi mi prišlo úplne naivné. Ale pri tomto type filmov (a asi aj v reálnom živote) platí, že agenti neodchádzajú do dôchodku, ani neumierajú na starobu v posteli... Výborná lanovková scénka a celkove slušných 80 %. ()

Feacher

Hezký a elegantní francouzský film se skvělými herci, táta sice prohlásil, že by tohle napsal taky a že to bylo o ničem... ale tak to je úhel pohledu. Není to vyloženě 100% záležitost, navíc mně tyhle typy filmů vždycky pomaleji dochází... ale i tak nevidím důvod nedat 5*, příjemnost! ()

Cesty timem

Podepisuji komentář kolegy "Enšpígl", jen zaokrouhluji na 4*, protože musím tento odlišit od svých favoritů s 5*. Ale tenhle soundtrack EM je jeden z mých nejoblíbenějších. Už jen za ten bych dal jednu hvězdu. Někdy bych uvítal 10ti hvězdné hodnocení pro jemnější "ladění" :-) ()

bertrand

Velmi jsem se těšilo (navnaděno komentáři zde) a velmi jsem se zklamalo. Předvídatelné a co víc, nudné. Chytrý scénář? Každý má o něm zřejmě jiné představy... velké potíže tento film dodívat. Inu, začátek osmdesátých let = kvalitativní ústup francouzské kinematografie, který v podstatě trvá dodnes. Pan Bertrand: raději znovu pustíme "Špijóna, který přišel z chladu", ne? Promiň, Lino, máme tě rádi, ale tohle tě není hodno. ()