Návrat blbýho a blbějšího

• Nový Zéland

Komedie

USA, 2014, 109 min

• ScarPoul

Opakovanie rovnakých motívov ako v jednotke. Bez nápaditosti, alebo kultovej scény. Nechcem to hneď dávať do kolónky zbytočný film, ale keď sa to za 20 rokov nebolo schopné nikde posunúť a doslova to cituje tie isté scény z jednotky, tak je niečo zle. Hlavná blbka veľmi pekná a Daniels znova vtipnejší ako Carrey. Ale čo z toho. Nemôžem uveriť, že pod scenár sa podpísali 4 ľudia.(4.1.2015)

„Doprdele, to je tá najnudnejšia vec, akú som kedy počul.“ Hoci som bol na jednotke v kine a dobre si pamätám, že v temných 90. rokoch bolo len málo väčších hviezd než Jim Carrey, na dvojku som sa netešil. Nešlo o mizerný prequel. Dokonca nešlo ani o to, že podobný typ humoru mi už v tridsiatke nepripadá taký vtipný, ako v trinástke. Išlo o to, že Carrey a Daniels mi pripadali z fotiek z nakrúcania ako psychopatické hororové kreatúry a nie ako komické postavičky. Vo filme to ale prekvapivo funguje a väčšinu času som sa nezamýšľal nad tým, že obidvaja sú duševne chorí jedinci, ktorí by sa mali liečiť. Veľmi ma prekvapivo, že (napriek dvojhodinovej stopáži, blbému scenáru a desivým fotkám z nakrúcania) film obsahuje množstvo scén, ktoré ma rozosmiali (bicykel, tornádo, spievajúci nanorobot liečiaci rakovinu, adresa odosielateľa verzus prijímateľa, prebaľovanie, babička, syn zabitý na motorke, arašidové maslo, pes, vlak, takmer-upálenie, Harry v päťdesiatke so šokom zisťuje, že jeho japonskí rodičia nie sú jeho biologickí rodičia). Niektoré fóry sú zastarané a nevtipné (bitka s nindžami), ale nie je ich veľa. Najlepší film bratov Farrellyovcov od Niečo na tej Mary je.(7.12.2016)

• schizmo

Chtít po více, jak dvaceti letech navázat na předchozí a všeobecně velmi dobře přijímanou jedničku, je kousek více, než odvážný. Nejen proto, že pokračování svých slavných předchůdců mají vždy stíženou situaci kvůli srovnávání, ale především proto, že vkus a všeobecné poměry se za dvě desítky let, chtě nechtě, změnily. Proto mají osmdesátkové filmy takové kouzlo, protože jsme je viděli ve své osmdesátkové době. Chci tím říct, že kdo ví, jak by byl dnes Blbý a blbější přijat, když doba je tak zlá a moderní fanoušek konstantně zahlcován a neustále tlačen k čím dál větším očekáváním. I tak jsem B&B dával celkem fér šance. A hned narovinu říkám, že film není ani průměrný. Místy bych se nebál sáhnout po výrazu trapný, ale většinu času jsem si říkal, že je to prostě jen jedna velká a nevtipná nuda, která v těch nejlepších momentech může vyvolat lehoučký úsměv na tváři. Kostra celého příběhu je plus mínus podobná jedničce, na ni jsou nabalovány gagy nejrůznějšího druhu, v podání Carreyho a Danielse často pak nechutné až vyloženě dementní. A přitom extrémní a vyhrocený humor se dá udělat i tak, že se mu i zasmějete, viz třeba Movie 43. Když se ale koukám na všeobecné hodnocení, film není přijat úplně špatně, takže je dost možné, že to nesedlo jenom mě nebo jsem měl zkrátka přehnané očekávání. Každopádně komedii si přestavuji trochu jinak, nota bene pokud staví na slavném a povedeném předchůdci nebo na osvědčených jménech.(11.5.2015)

Nejblbější je zde to, že solidně nastavená kadence humoru vydrží cca do poloviny filmu. Poté už si musí divák vystačit s celkem nudným děním, které ke konci oživí cca 3 gagy a toť vše. Je znát snaha posunout demenci Harryho a Lloyda dál, což se v rámci vtipu místy daří, ovšem někdy rejža zajde moc daleko( viz scéna, kdy duo svítí v důsledku radioaktivního ozáření). Celkově je Návrat blbýho a blbějšího zhruba na stejné úrovni jako první díl. 70%(1.4.2015)

Je to prosté. Když mi bylo 9 let, svlíkal jsem se u jedničky smíchem z kůže. Komu je dnes 9 let, bude se u Návratu taky smíchem svlíkat z kůže. Bohužel mně je dneska 30 a na vytáhanej xicht Jima Carreyho už prostě nejsem moc zvědavej, stejně jako na všechny vtípky fekálního typu. Ale abych jen nenadával, pobavila mě tragická rašple Turnerka (lucky bastard Micheal Douglas) a série opravdu povedených gagů, mezi které patří například parodická scéna na komiksáky. PS: Na začátku jsem si na fotce spletl Rachel Melvin s Emmou Stone, na jejíž šišlání jsem se pak ve filmu o dementech patřičně těšil. Suma sumárům nemůžu říct, že se Návrat nepovedl, jen můj mozek se jaksi za 20 let trochu posunul, což nelze říct o tvůrcích tohoto filmu. I tak je ale jednička o kus lepší. 65%(29.12.2014)

• - Vo filme sa opäť objavil nahnevaný kamionista Sea Bass. (figliar)

• - Po záverečných titulkoch nasleduje ešte jedna scéna. (Johnny.ARN)

• - Pri scéne, kedy je kapitán Lippincott (Rob Riggle) zamaskovaný za predajný automat, neboli použité žiadne CGI efekty. Trvalo 6 hodín, pokým ho maskéri namaľovali presne podľa vzoru automatu. (Da_reba)