Návrat blbýho a blbějšího

• USA Dumb and Dumber To (více)

Uběhlo přesně 20 let od chvíle, kdy jsme Lloyda s Harrym opustili, a změnilo se toho opravdu hodně – s výjimkou jejich tuposti. Když se Harry, který nutně potřebuje novou ledvinu, dozví, že kdesi, neznámo kde, žije jeho dcera, musí Lloyda probrat z „kómatu", ve kterém se nachází od chvíle, co ho Mary odmítla, a vydat se na cestu, aby svou dceru požádal o pomoc. Křížem krážem celou Amerikou v těch nejbizarnějších dopravních prostředcích je jejich cesta zavádí do ústavu pro duševně nemocné – kam nepochybně patří – i na setkání těch nejinteligentnějších lidí světa. Tedy – původně... (Falcon)

kingik

Návrat sešlého a sešlejšího, tupého a tupějšího, absurdního a absurdnějšího, nebo vtipného a vtipnějšího? Tak či onak, bez ohledu na to, kdo je z těch dvou jen blbý a kdo je ten blbější, se jedná o návrat s prošlou záruční lhůtou, přesto je to ještě stále poživatelný pokrm. Po dvaceti letech se přímo navazuje na předchůdce a zcela se ignoruje existence přes deset let starého prequelu. Dozvídáme se zcela absurdní cestou, jak Lloyd (kdo ví, proč tak dlouho truchlí po své milované lásce) trávil dvacet let v léčebně a přitom jen předstíral svoji apatii vůči okolí i Harrymu, který ho tam chodil po celou tu dobu vytrvale navštěvovat. Vzápětí, bez nějaké výraznější pointy, se přesuneme k zápletce, kterou představuje ledvina, kterou Harry nutně potřebuje, ale potencionálních dárců je pomálu. Nezbývá než si je opatřit, tudíž vypravit se za nimi. Větším šokem pro oba bude zjištění, že má Harry krásnou dceru, o jejíž existenci neměl donedávna tušeni. Všechno nakonec bude jinak. Poslední třetina přichází s vydatnou porcí zvrat(k)ů a v podstatě tak popírá to, co se do té doby řešilo. Ono je to stejně jedno, protože zápletka, dá-li se to tak vůbec nazvat, není ničím objevná, jen jde o to, aby se už eskapády dvou výtečníků naplno rozjely a film nestagnoval. A to se opravdu děje v nečekaně dobrém rytmu, kdy film rychle odsýpá a každou vteřinou baví, i za cenu nesrozumitelných gagů, jejichž intenzita postupně roste. Důležité je, že Jim Carrey je v komediální formě, vrásčitý a velmi zábavný ve svých sto+jedna grimasa na víc. Konečně má po dlouhé době na kontě regulérní kino film, i když dávno není superhvězda, přece jen dokazuje, že coby komik je stále extratřída. Za svůj téměř dvouhodinový pobyt na scéně semele snad všechno, co mu dala i nedala jeho kariéra, včetně nenápadného připomenutí jeho nejslavnější role Ace Ventura, pochopitelně přidá ještě něco neokoukaného navrch a filmu nasadí výborné tempo, které vydrží až do konce. Jeho kolega Jeff Daniels ve velkém stínu, ale s tím jsem počítal. Když se to tak vezme, ve stínu zůstali vlastně všichni herečtí "kolegové", ale jako celku všichni posloužili více než dobře. Rob Riggle ve dvojroli, to už s ním byl v krátké době můj třetí film, kde hrál. Laurie Holden po delší době ve výraznější roli zákeřně intrikující dědičky. Objev Rachel Melvin v roli dcery se uměla dobře popasovat s rolí sympatické blbky. Nejhůře to odnesl někdejší sex symbol osmdesátých let Kathleen Turner, pro níž to byl také návrat na plátna kin, přičemž její vizáž už takový úspěch neslavila. Děj v sobě kloubí road movie, méně výraznější než v jedničce, a groteskní komedii, která kašle na divácké i režijní zásady, a ve své podstatě je mimořádně prostinká. Scénář nahrubo naškábal několik výsledných obrazů scén a dále se výrazně počítalo s Carreyho mimořádnými improvizačními schopnostmi, z kterých často a rád ve svých filmech těží. Dopadlo to přesně tedy podle toho, jak jsem předpokládal. Carrey zhusta baví, ostatní ho adekvátně doplňují, čímž vzniká dojem narychlo natočeného bijáku za nízké finanční náklady. Lacinost z filmu přímo dýchá. Odráží se to i na režijních postupech, které jsou mnohdy až amatérsky vystavěné. Improvizace je někdy až přespříliš, proto některé gagy postrádají smysl i pointu. Nechybí ani takové provařené manévry, jako jsou záměna identit na vědecké konferenci nebo nesmyslné nastrčení postav, které již jednou zemřely (viz dvojrole Roba Riggla). Přes všechny výtky má tahle komedie náboj, jaký jsem třeba u jedničky postrádal. Dokonce nechá na svého předchůdce nejednou vzpomenout, když diváka čeká srovnání jedničky s dvojkou v závěrečných titulcích, nebo se projedeme jejich originálním vozítkem, co už (od minulého dílu) něco pamatuje. Jsou to takové milé drobnosti, které skládají groteskně-nostalgický řetězec, který má velký nárok pobavit ve velkém měřítku. Bratři Farrellyovi jsou stále sympatičtí režijní blázni, kteří dokáží vše dovést až do ad absurdum, do toho jim v jejich pošahanosti pomáhá zábavně šílený Jim Carrey, a aby toho nebylo málo, celé to má švih a spád a originalitou se v detailech nešetří. Je vůbec div, že tvůrci ještě šli po dvaceti letech do pokračování, které svoji kvalitu a současně i nekvalitu jistě má. Nejedná se o žádný sofistikovaný humor, ale ani to příliš nepodléhá vlezlému typu humoru. Zřejmě je to také jedna z mála posledních příležitostí, kdy velkého Jima Carreyho můžeme vidět na plátnech kin, kam bezesporu patří. 80% () (méně) (více)

Wacoslav1

Vážení přátelé ano! Vámi všemi milovaný i nenáviděný CSFD psychopat Wacoslav1 dospěl k dalšímu milníku. Načínám svou třetí tisícovku komentářů, což se určitě sluší zmínit, ale furt jsem neměl šajnu o tom kterej film se dočká této pocty. Nakonec to návštěva kina rozhodla za mě. Po solidních ohlasech jsem na to přeci jenom zašel a vidím to nakonec tak nějak neutrálně. Ústřední duo magorů jsou furt stejný hovada, ale ne vždy to funguje. Podobně jako v jedničce. Něco pobaví něco je trapný, ale první díl je přeci jenom o špetku lepší.60% ()

EvilPhoEniX

Už jsem si myslel, že mě letos po 22 Jump Street a Fakjů pane učiteli žádná komedie nepřekvapí a šup Jim Carrey na scéně po 20 letech ze mě udělal opět sekanou. Neskutečně ulítlá, drzá, zábavná a uchylná komedie, přesně tenhle typ humoru mi sedí, Carreyho xichtíky nikdy neomrzí, je to komediant s velkým K. Super je, že fórky nepolevují a od začátku do konce tihle dva "blbci" jako na běžícím páse vymýšlejí, vše co se dá a já se válel smíchy na zemi. Pár zajímavých zvratů a maskování Roba Rigglyho je nezapomenutelné. 80% ()

*CARNIFEX*

Najvtipnejšie na tomto snímku je jeho zobrazenie v červených políčkach. Keď budem preháňať, neviem či som sa za celý snímok tri krát uškrnul. Nuž, čo zaberalo na skromného diváka pred 20 rokmi, dnes vyjde prinajmenšom márno trápne. Na slovensku máme jedno porekadlo, ktoré ako jedno z mála platí na 100% - Dva krát povedaný vtip prestáva byť smiešny. ()

Jeoffrey

Harry s Lloydem jsou zpátky a už od úvodního vtípku, kdy zjistíte, proč je vlastně Lloyd v blázinci je zřejmé, že i ve skvělé formě. Je to ztřeštěný a šílený road trip plný neuvěřitelných situací a bláznivého humoru, i když co jiného od Blbýho a blbějšího čekat. Navíc Jim Carrey je opět ve své roli dokonalý a dokáže se předvádět a pitvořit, jako nikdo jiný a Jeff Daniels dokazuje, že je snad jediným, kdo s Carrym dokáže držet krok. Pokud se někdo bál, že jsou pánové již staří a že na to nemají, tak za sebe je mohu ujistit, že mě přesvědčili o opaku a povětšinou jsem se báječně bavil, takže nemohu hodnotit jinak, než stejně jako původní kousek, i když jedna z těch * je spíš z čiré nostalgie. ()

• Dňa 15. júna 2017 Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov amerických vznieslo obvinenie, že peniaze použité na výrobu filmu boli ukradnuté z malajzijského vládneho investičného fondu. Red Granite Pictures popreli, že by vedome prijali ukradnuté peniaze. Prokurátori tiež podali na federálnom súde sťažnosť na prepadnutie práv, aby sa zmocnili vlastníckych práv k filmu, ako aj práv k filmu Ocko je doma z roku 2015. Red Granite neskôr zaplatili 60 miliónov dolárov v mimosúdnom vyrovnaní. (Arsenal83)
  • Bratia Farrellyoví sa nemohli skontaktovať s Bradym Bluhmom, aby znova stvárnil rolu Billyho. Nakoniec ho našli na Facebooku, avšak kvôli príkazom štúdia musel aj tak prejsť konkurzom. (Da_reba)

Modrá ocel vrací úder

Modrá ocel vrací úder

21.11.2014

O pokračování kultovní komedie Zoolander se mluví už pár let. Až nyní se ale začíná hýbat kupředu, což může i nemusí souviset s úspěchem Návratu blbýho a blbějšího. Jim Carrey a Jeff Daniels ovládli… (více)

Vrátí se Táta v sukni?

Vrátí se Táta v sukni?

18.04.2014

Ještě jsme ani neviděli Blbý a blbější 2 a už se začíná rýsovat další pokračování devadesátkové komediální klasiky. Tentokrát jde o one man show Robina Williamse Mrs. Doubtfire - Táta v sukni, která… (více)