Český žurnál - Série 2 (2014) (série)

Dělníci bulváru (S02E01)

(epizoda)
  • angličtina Tabloid Workers (festivalový název)

Dokumentární film Víta Klusáka Dělníci bulváru proniká do světa českých celebrit a novinářů. Při práci sleduje především žurnalisty, kteří tyto celebrity vyrábějí i nesnášejí současně. Výsledkem je filmová reflexe, která záměrně není plakátovým odsudkem mediálního světa pomluv, intrik, nevěr a nemocí slavných, ale pozorovatelskou sondou tragikomického fenoménu, který jako jeden z posledních veřejně sdílených zájmů propojuje českou společnost napříč. „Píšu jen to, co moje čtenáře zajímá. A lidi chtěj jen to, co je zabalený mezi kozy a fotbal. Jsem dělník bulváru a jsem jeden z nejlepších," říká Pavel Novotný, šéfredaktor druhého nejčtenějšího bulvárního serveru v Čechách a jeden z protagonistů Klusákova dokumentu. (oficiální text distributora)

Radko

Ušmudľané. Podobne ako trhy plné predražených zbytočností, prepálených cigánskych a bum tac-tac "zábavných" kapiel. Na tej istej vlne, len s rádovo drahšími kulisami, sa vezie prostredie, z ktorého čerpajú obrázkové denníky a weby s nápismi plnými veľkých písmen, výkričníkov a otáznikov. Rovnako narýchlo je pozliepaný i film. Bulvár sledujem často. O jeho vzniku dokument vypovedá chabo a útržkovito.Treba odhodiť mravné zábrany a usilovať sa zaujať čo najviac ľudí. Objavné. Tiež som sa dozvedel o cenníku: Jedna minúta v TV= fajka. Súlož = platidlo v mene vylepšenia mediálneho obrazu. Fakt novinka! Ďalej bol ukázaný novinár pohltený zarábaním. Zisk zvyšuje bombasticky podanými mediálnymi bombami. Základ je ničoho sa neštítiť. Manželstvo novinára škrípe. Je nesené na vlne ignorancie potomka (vulgarizmy a zážitky zo šoubiznisu vyslovované otcom pred dcérou), ohrdnutej ženy a napätej atmosféry domova. Sestra opisuje zmenu charakteru brata po jeho nástupe do bulváru. Do toho zábery novinárky, akoby práve po elektrošokovej terapii. Žiadna sláva. Nejde o zážitok, stojaci za repete. Pretože na jeho opakované pozretie nie je dôvod. Skôr mám pocit, že žurnalista si spravil reklamu na bulvárny server. Pozn. Extra.cz po pozretí filmu navštívené. Čiže: reklamný cieľ splnený, divácke očakávania minimálne. Tak na 35%. ()

Rogue

Neni dulezity kdo je celebrita, ale kdo je krasnej. Spousta zivotnich mouder (vecirek, hrbitov, pout a ples v opere maji neco spolecneho a mohou byt krasne. btw Olga je fenomenálně jebnutá) a ukazka, co s clovekem dlouhodobe udela alkohol zdarma. Klusákova montážní vata a konstantní snaha říkat manipulaci dokument začíná být úsměvná. ()

kulyk

Tlupa bezskrupulózních debílků, částečně s IQ tykve (což si mohu dovolit tvrdit, neb je o mně všeobecně známo, že mám IQ mikve), částečně s morálními zásadami hnoje, vedená koktavým, obtloustlým, exhibicionistickým kokainistou, koná dobro. Každý den vynakládá veliké úsilí a pinoží se v lejnech jen proto, aby lid prostý zůstal i sprostý. Budiž jim sláva! Neboť, jak v dokumentu zaznělo, ovčan se při juchání nad nevhodně vyprsklým hlenem Džambulčiným, či jejího libovolného ekvivalentu, vybouří a nemá tendence stávkovat za zlepšení celospolečenských poměrů, či co to tam vlastně ichtyl Bárta plácal za nechtěné pravdy. Obdivovatel Chomského. Hm. Asi chce jeho objev generativní gramatiky přetlouci gramatikou degenerativní. Symbiotismus sereblit a ,,píšících" zprdukuličkářů, či ještě lépe - jejich vzájemné parazitování, by zajisté zasloužilo hlubší vnor, milý investigativní týme. Zkuste to ještě jednou a drsněji. Odchyťte si třeba pár pozapomenutých nebo zneuznaných z obou stran, najděte, kde ekzaktly v tom jsou prachy, odkud plynou kam, proč, jak a především - za co! Vyplýtvejte troškou času na psychologický rozbor aktérů i čtenářů. Tněte ostřím, toto byla sice hezká rána mečem po hubě, ovšem plochou stranou a bez následného doražení. Postskriptum: Pavlu Novotnému - znám několik zoufalců tvého typu. Mindrák je nejprve pokřivil, aby si jím následně omlouvali svou hranou suverenitu, sobeckost a bezzásadovost. Snad i právě proto, že nejsi úplný blb, trpíš o to více. Ve slabých dnech, spíše pak jen v mučivých vteřinách oněch slabých dní, prostě když již nevím, komu bych svou lásku cpal, jsem blízek tomu tě litovat. Mimojiné - během chvil, které jsem věnoval sledování dělníků, stírala zrovna paní I.B. rosu na kolejích. Haudujůfýl, chlapče? Postpostskriptum: KARLU JANEČKOVI či jiným zájemcům, operujícím jistými zdroji - nabízím know-how, díky kterému lze dostat bulvár na kolena, nebo jej alespoň donutit kvíkat jako čerstvě píchlé prase. Odměnu vážně nepožaduji, ale uskutečnění nebude nejlevnější. Ovšem mohlo by to stát za tu prdel, přísahám na holej pupík. Má pošta jest otevřena. ()

troufalka

Pavla Novotného znám z předchozích projevů. Vzhledem k tomu, že se mi bulvár hnusí ze své podstaty, v rámci klidného zažívání a zachování psychické pohody jsem se rozhodla tento dokument nesledovat. Ukázky stačily. Zdejší komentáře nasvědčují tomu, že mé rozhodnutí bylo správné. ()

PinokKio

Agresivní manipulátor Vít Klusák versus beránek v kůži vlčí Pavel Novotný .. takhle nějak naopak mi tenhle dokument o zlém bulváru vyzněl. Hlavní hvězdou se stává amorální hyena Novotný, který zároveň dokazuje, že to má v hlavě víc v pořádku, než těch milion sedm set tisíc lačnících po bulváru denně. Těšil jsem se, že stejně jako Šmejdi tak i tady se kopne do nějakého vosího hnízda, ale nestalo se .. ()

Spooner

Spíš sonda do života jedné svým způsobem pozoruhodné osobnosti, než do samotného zákulisí bulváru, o kterém se vlastně nedozvíme vůbec nic nového. Klusák ovšem dokumenty prostě točit umí, člověk se díky jeho stylu ani na minutu nenudí a o zábavné scény není nouze. Pavel Novotný je navíc tak směšný i obdivuhodný člověk zároveň, že bych s ním klidně vydržel mnohem delší stopáž. Jen bych k tomu asi potřeboval titulky. 70% ()

Wacoslav1

Hmm tak nám zabili Džambulku! A kdo že? No přeci ti bezskrupulózní parchanti z bulváru. Tak dlouho jí štvali až při úniku před nimi, aby nebyla zachycena z pomočenýma kalhotama zaškobrtla o pražec a ukončila svůj život pod koly jedoucího vlaku. Styďte se hajzlové! ale co už aspoň je o čem psát. Víme?70% ()

Tom_Lachtan

1) Klusák je manipulativní přemoudřelý lumík, který už dávno ztratil soudnost a jeho snaha ptát se ožralého majitele bulvárního plátku, jestli by pro lid nebylo místo čtení bulváru lepší uspořádat nějakou tu vzpouru, není to už ani vtipné, stejně jako záběr na devět zapnutých robertků. 2) Považuju za značně důležité pro správné uchopení filmu vidět díl Hydeparku s Pavlem Novotným, který dost jasně ukazuje, že Klusák už dávno ztratil ambice natáčet dokumenty, místo kterých natáčí dlouhometrážní ekvivalenty reportáží tv nova, jen s rádobyhlubokým výrazem, jaká to škoda, po českém snu sklouznout do takových odpadů, ale alespoň to není tak brutální, jako u Dobrého řidiče smetany. 3) pokud si odmyslím zcela zbytečné scény a mou stupňující se averzi vůči klusákovi, byl by to dobrej dokument se zajímavou osobností, takhle je to prostě jenom smutnej průměr, který je sám MNOHEM větším bulvárem, než většina článků na Extra.cz. ()

Arbiter

Slabé. Vít Klusák poměrně zklamal. Dělníci bulváru sami velice často hovoří bulvárním jazykem (rodinná sonda, důraz na konflikt a emoce, stopáž sestavená prakticky výhradně ze špíčků a bonmotů). Snímek je pečlivě orchestrovaným konstruktem, hrou na pravdu. V tomto ohledu u Klusáka nic nového. Tentokrát ale přichází "s pravidelnou dávkou emocí". Zdá se, že režisér není výhradním konstruktérem a často přistupuje na Novotným protežované (protože pro autora snímku svůdné a pro Novotného hodící se) scény a stylizaci. Snímek tak spolu s Klepetkem zoufale nezvládnutým dílem Hydeparku neposloužili ani tak jako nějaká pseudoreflexe, jsou mnohem víc reklamou na bulvární server a jeho šéfredaktora. Osamělý cynický vlk brodící se bahnem a s hříchem na duši, ach ... Chtěl jsem se něco dozvědět o delfínech a krmičích, dostal jsem egomaniaka, který by bez schopnosti neustále žvanit o sobě neměl nic a se kterým ve válce nervů Klusák prohrál. (třeba se mi to časem v hlavě nějak přeskládá, zatím ale tenhle frustrující exkurz do nikam směřuje spíš ke 2*) EDIT: Nejspíš jsem včera svým hodnocením snímek zbytečně zredukoval v oné konstrukci souboje K VS N. Nemá smysl hledat umělý striktně bipolární konflikt a z jedné strany dělat jasného vítěze. Sám jsem se asi nechal vtáhnout do umělého lesku, kdy Novotný zkrátka umí i ex-post vzbudit dojem, že všechno je tak, jak chtěl on. A nebo je všechno zase úplně jinak. Ono to je tak nějak jedno. ()

KlárkaS

Bulvárně o bulváru. Je to ale točený pod záštitou České Televize, takže je to přece intelektuální, žejo. a Time Lapse od Michaela Nymana a dlouhý intelektuální montáže s running sushi to nezachrání. ()

Big Bear

Tak po dělnících fotbalu, tu máme dělníky bulváru... Vít Klusák položil v dokumentu Pavlu Novotnému otázku: ,,Co to je za metu, vyhovět lidem?'' Chápu ho proč se takto ptal a chápu i morální rozměr té otázky. Novotný mu prakticky odpověděl, že za prachy bude v rámci zákona dělat cokoliv i kdyby to byla žumpa. On to sám tak necítí. Cítí se králem, který pohybuje poddanými na šachovnici showbyznysu... Základním problémem není Novotný a jemu podobní. On je jen supem, který se svým teamem krouží jako v přírodě zdravotní policie a poráží nemocné a staré kusy, nebo kusy které se nechají... Problém je v tom, že lid (lůza jak s oblibou říká Novotný) si to přeje. Lid to chce a lid je za to ochoten platit nemalé sumy. Novotný to ví a z toho pramení pocit jeho síly a moci. Lid je ve většině stále ta stejná krutá lůza, která se tak ráda v houfech tlačila a rvala o místa na náměstích při popravách a mučení odsouzených... Bohužel pro ty dychtivé se popravy z měst a kopců přesunuly za vrata věznic a nakonec se staly neveřejnými zcela. Ale hlad po krvi tu zůstal. Ta samá lůza i dnes se třese na to jak to u toho či tamtoho vypadá doma a pokud tam něco nefunguje, tím lépe, tím je to zajímavější, když už tam koukám... Přeci to je tak vzrušující. Ty celebrity mají prachy, hrají si na hogo fogo a pak je někdo vyfotí či natočí jak brečí, zvrací, krvácí, jak jsou jen také lidmi. Novotný se jen jako surfař veze na stále silné vlně poptávky a pokud mu lid (zákazníci kupující a sledující bulvár) dovoluje aby si on svět boháčů a příběhů o nich vlastně tvořil sám, tak jen využívá příležitosti. Zaplňuje určité místo, které by stejně bylo zaplněno někým jiným. Nehájím ho, jen chápu, že člověk bez páteře se takové práce může pro profit chopit. Jsem si jist, že jej to deformuje a jsem si jist, že on sám nemusí být hloupý člověk (což se ovšem nedá říci o jeho spolupracovnicích). Jen si nejsem jist zda z toho vlaku bude jednou umět vyskočit a zda jej i přes jeho silácké řeči někdy v noci nepálí svědomí... A tady jsme u toho morálního rozměru. Ačkoliv mne asi dlouho bude děsit záběr na hovějícícho si Novotného ve spoďárech doma na gauči s nohama do V, musím ocenit jeho odvahu, že do tohohle dokumentu šel. Bojím se však, že nám nechtěl z blízka ukázat ten bizarní svět serebrit ke kterému má přesto přeze všechno jistý odstup, ale že to bylo svým způsobem vytahování jak se v něm on hýbatel všeho dění pohybuje a jak s ním manipuluje. A tím se stal u tohoto dokumentu jako součást celé té šaškárny skutečnou třešničkou na dortu... Lepšího průvodce si pan Klusák nemohl vybrat. 3 hvězdičky na fotce přejetého sebevraha. * * * ()

Vančura

Fascinující. Už několik dnů jsem nemohl natěšením dospat, abych konečně mohl v telce zhlédnout dokument, k němuž se ještě před jeho televizní premiérou už stihl vyjádřit snad každý. Dělníci bulváru jsou pro mě v první řadě potvrzením toho, co jsem věděl už loni 1. března, když Honza Barta na doméně po Čermákovi spustil Extra.cz a netajil se svými vysokými ambicemi - že tenhle projekt více než rozbouří české stojaté vody. To se stalo a Pavel Novotný, mj. bývalý šéfredaktor Spy, potvrdil svoji pozici krále českého bulváru. Skoro jistě tím týpkem můžete opovrhovat a jeho práci se vysmívat, ale to jediné podstatné na celé věci je, že zítra zůstane vše při starém. Lidi budou dál vyžadovat svou pravidelnou dávku emocí a udržovat v chodu celý ten olbřímí byznys, který je na tom postavený. Klusák do něj nechává decentně nahlédnout, a pro mě osobně je to dechberoucí podívaná, kterou jsem zhlédl vrcholně soustředěný, aby mi neuniklo jediné slovo. Za mě osobně 5 hvězd a vědomí, že tuhle záležitost budu v hlavě převalovat ještě dlouho. ()

mchnk

Také jsem od Vítka čekal preciznější zpracování, ovšem, když se člověk vydrží dívat až do konce, tak ho musí na druhou stranu obdivovat, že to v půlce nezabalil a nešel se za roh vyblejt. Třeste se všichni více či méně veřejně známé osobnosti, je tu jeden záměrně bezpáteřní a nezdravě sebevědomí šťoural, vyzbrojený koksem, nulovou morálkou i bezcharakterním přístupem ke své povinnosti. Zaprodá i svého otce, proč ne, určitý společenský standart je nutné držet. Jestliže za svůj vrchol považuje několika minutovou show na nejamatérštější a nejzaprodanější televizní stanici, není k tomu už nic moc co dodat. Je nutné si také vybrat správné spolupracovníky. Podivné stvoření s květem ve vlasech či všudybílci s fotoaparáty. Skoro dva milióny lidí chtějí denně číst to, co pro ně tito lidé shánějí. Skutečně chtějí? Ano, jsou tak vychováni. I po zhlédnutí tohoto výletu do světa povrchnosti, lží a zákeřností si myslím, že jednou zde bude generace, která bulvár potřebovat nebude. Otázka je, co ho nahradí. Nic dobrého to asi nebude. ()

Peytl

Mnoho povyku pro nic, dokument stejné kvality, jaké asi budou fotografie cvakané mobilem zde vokázané bulvární Carmen. Pavla Novotného nemohu opět posoudit, poněvadž jsem mu opět nerozuměl, ač se úporně snažil artikulárovat a přehrávat roli drsného cynika... ()

Snorlax

Zcela průměrný dokument o podprůměrných lidech, kteří dávno ztratili ambici být lidmi slušnými. Bulvár svoji existenci obhajuje tím, že ho lidé chtějí. Že právě ti, kdož skládají slova pro bulvár (a mnoho jich skládat nemohou, neb jejich vyjadřovací schopnosti výrazně inklinují k vyjadřovacím schopnostem kozy sánské bezrohé) do bezduchých článků, srazili českou žurnalistiku přehluboko do žumpy, si nechtějí připustit. A vychovává-li žumpa, je jasné, co bude produktem její výchovy. Klusák téma pouze ohmatal, ale netroufnul si jej ani obnažit, natož pitvat. ()

dr.horrible

Nyman ma tam teda hodne prekvapil, zároveň dodával svojim scénam, presne to čo chcel (manipulovanie s divákom, aké nečakané..). O sile momentu to nebolo, práve naopak. Novotný kritizuje "stádo" na ktorom zarába, divákov bulvárnych médií; pritom nech Klusáka nahliadať do svojho súkromia, čím sa stáva rovnako námetom konverzácie a bulvárnou postavičkou. Ten film za moc nestojí, teda technicky, navyše Novotnému nie je často nič rozumieť, jeho kvality sú hlavne (pre mňa subjektívne) v nehanebnej kritike verejnosti, priznaniu opovrhovania masou (ako sa asi tvárili Novotného čitatelia?) a nasadením (doslova) predať aj vlastného fotra. Toto máme s Pavlom spoločné, náš názor na obyčajných ľudí :) ()

InJo

Nedotažený (chtěl bych vědět víc o fungování bulváru jako takového i o samotném Novotném, který je poměrně fascinující figurkou), ale přesto výživný dokument, který podle mého názoru nepřímo pokládá jednu stěžejní (i když patrně neřešitelnou) otázku, a sice, kdo že je vlastně ten "největší" póvl - bulvární novináři, "celebrity", o nichž píší (Kristelová se tady předvedla vskutku dokonale), nebo ti, kteří ho pravidelně a s velkým zaujetím čtou a sledují? Btw Novotného opravdu nemám rád, ale jeho image otevřené a "nepokrytecké" amorální cynické hyeny, která vydělává horentní sumy peněz na lidské nízkosti, slabosti a ubohosti (takže vlastně podobně jako to dělají třeba drogoví dealeři, majitelé "výherních" automatů aj.), je pro mě stejnou měrou opovrženíhodná i přitažlivá. 70 % ()

Šakal

„Když to chtějí, tak mi jim to dáme“ aneb všechno je to pouze otázka nabídky a poptávky. Člověk nemusí být zrovna velký myslitel. Stačí zdravý selský rozum, krátké chytlavé komenty s nádechem tragikomična „pohltila je vánoční atmosféra“ a ono si to už své „senzacechtivé“ fanoušky najde, že Pavle. Můžeme si hrát na inteligentní národ, přesto fakta hovoří celkem jasně. Nejsledovanější Tv? Nova. Pokud zpravodajství, stejná volba popř. krimi zprávy u konkurence. Dokonce už existuje i jistý manuál resp. zpravodajská bible. Nejprodávanější noviny? Nikoliv Hospodářské, Právo...., ale deník Blesk. Časopisy jako Architekt, Vesmír, ... narozdíl od společenských plátků, si na sebe jen těžko vydělávají. Diskuzní pořad s předním lékařem má mizivou sledovanost a je odsunut do pozdních hodin na druhý kanál. Naproti tomu, zfetovanou Bartošovou, hltá šestina? národa v prime timu. Nabídneme (vyrobíme) jim k tomu ještě dva frajery (soky), uděláme z toho nekončící seriál na pokračování a zaplácneme s tím celou dlouhou okurkovou sezónu. __ Můžeme si myslet cosi o pokleslé morálce, ale řešení bylo, je a vždy bude, tak jednoduché. Nekupovat, nečíst, neklikat popř. (jak s oblibou říkal doktor Železný) přepnout jinam. (A)nebo ne. Je to pouze na každém z nás a každého věc. Mentorovat, soudit, převychovávat... Proč?! Každej má stejně, bohudík resp. bohužel, svůj rozum. __O tom, že to dělají chytře resp. dobře svědčí i skutečnost, že přestože je ten český rybník, narozdíl od světového oceánu, zatraceně malej a tudíž nabízený „sortiment“ velmi omezený (ne nutně intelektuálně) a tudíž neustále recyklovaný, dá se z toho i tak, stále a více než dobře (vy)žít. Důkazem budiž i tento tendenční pseudodokument, s mizivou výpovědní hodnotou aneb o bulváru bulvárně, vyznívající jako self promo P. Novotného resp. extra.cz. Otázkou tak pouze zůstává, zda-li se tak děje cíleně nebo Klusákovou neschopností konfrontace, omezenými možnostmi, popř. lehké zmanipulovatelnosti. Nechť si každý udělá úsudek resp. rozsudek sám. Já jasno mám. Prohra je to koneckonců v obou případech. Nechci psát, že z toho P.N. vychází jako vítěz (rozhodně ne morální!), ale jako jediný si alespoň zachovává svou (pokřivenou) tvář. Stejně jako si je moc dobře vědom faktu, že není nad pořádnou (byť sebenegativnější) reklamu. Není totiž (v médiích) nic horšího, než když se (o vás) nepíše, nemluví, nečte = nejste. Tak nashle v trafikách, na netu popř. na TV obrazovkách, národe. [Je smutným paradoxem resp. faktem, že tento dokument odvysílala veřejnoprávní Čt. Vypovídá to o mnohém. Třeba o stále se více stírajícím rozdílu, mezi bulvárem a „objektivním“ zpravodajstvím]. ()

Sonnery

Slipy zůstaly čistý i po shlédnutí, ale nehledě na moje koulonosičky jsem spokojený. Vlastně jediný, co mě trochu sere, jsou komentáře degenerovaných všeználkovských uživatelů typu choze: "nic nového jsem se nedozvěděl". Fakt? No tak to byste si měli vytáhnout hlavu z prdele (dobrá rada nad zlato)! Samozřejmě, že dokument ukazuje (spíš dokazuje) známé šuškandy, že to funguje tak a tak - ale vy jste u toho někdy byli? Takhle máte detailně dokreslené prostředí, o kterém se kromě šuškání ví absolutní hovno. Nehledě na to, že rozkrytá psychologie a motivace všech postav (třeba dementní redaktorka Olga, Kristelová) jsou opravdovým přínosem a vlastně hlavním smyslem dokumentu - tohle, že není nic nového? Ta detailní konkretizace? Ty očividné příklady? Novotného otcovsky zanedbávaná dcera? Takže holky a kucí, co tolik kopírujete paní Spáčilovou, hoďte se do klidu a přestaňte pozérsky srát na hlavu těm, co na rozdíl od Vás dělají dobrou práci ;) ()