• insurgentes

Kdybych neměl chřipku a nepotřeboval za každou cenu zabít čas, nikdy bych se na tehle film nedokoukal až do konce. Díky tomu, že jsem ji měl, mohu hodnotit zasvěceně: je to nechutná přeslazená mrdka od začátku až do konce. Romantika je tak laciná, až se člověku zastavuje rozum: záběry v předvánoční Praze jsou zásadně koncipovány tak, že na ulicích jsou kromě hlavních postav dva tři komparzisti. Opravdu takhle vypadá město před Vánocema? Karlův most za soumraku (= mezi 3 a 4. hodinou odpoledne) liduprázdný. To je, pane, pohodička, to bych bral. Nebo zase jindy jde celá rodinka postupně ven, fotr jde na "večerní koncert" a dcera se v tu dobu zjeví na věži, kde jí svítí do ksichtu slunce, které se v zimě objevuje tak mezi 10. - 11. hodinou dopoledne. Postránecký a Abrhám klesli v herectví na absolutní dno, to, co tady předvádějí, je k zblití. Scénář je takový paskvil, že člověk neví, jestli se má smát nebo brečet. Vrcholem je romantické piánko, které podkresluje "nejdojemnější" scény, a které bych už dneska s klidem označil za poznávací znamení těch největších filmových sraček současné české filmové produkce.(12.12.2014)

Nestává se to často, ale letos tomu přihodím frčku. A proč? Když úplně pominu tu počáteční schízu a zaměřím se jen na děj, co se odehrává v Praze, pak je to dobře obsazené a i dobře zahrané, dvojice Šafránková a Abrahám je pro mě hodně v pohodě. Záběry na Prahu a vánoční atmosféra, z toho je jeden hned trochu naměkko. Na jeden film je tam až moc postav. V kině bych asi dost trpěl, ale kdyby to autorky trochu roztáhly na 2 televizní díly a rozvinuly děj i kolem dalších postav, bylo by to rázem zajímavější. Postránecký a hlavně Roden tam hrají 2 postavy, jejichž příběhy by mě docela zajímaly. 55%(22.11.2015)

• Luk Skywalker

Do konce jsem to nevydržel a po hodině a pár minutách jsem to vzdal. Příběh není tradiční a myšlenka není špatná, ale způsob, jakým se film vleče a nudí je až zarážející navíc s takovou sestavou herců, kteří tu hrají. Navíc takový druh filmu bych na Vánoce nedal, i když kolonka romantický skryje dost. V tomto případě by bylo lepší, kdyby Ježíšek nepřišel. Ale co mě dostalo, to byla kometa nad Kauflandem, nad tím jsem si řekl Ty vole?! I anglické WTF?! by bylo na místě.(25.12.2014)

• PamelaJJK

Co to jako mělo být???!!! Rádoby vánoční příběh o ničem roztažený na nesnesitelnou stopáž, kdy příchod nudy je samozřejmostí a jen s notnou dávkou sebezapření se dá film dokoukat. Hlavní zápletka je neuvěřitelná a film celkově působí šíleně roztříštěně a nevyrovnaně. Jednotlivé scény na sebe nenavazují, postrádá to logiku a smysl. Vše je průhledné a předem jasné. Zábavnou byla postava kostelníka ztvárněná Pavlem Křížem. To je snad jediné plus tohoto příběhu nepříběhu. Přišlo mi, že ani vynikající herce jako paní Šafránkovou a pány Abrháma, Chmelu, Postráneckého či M. Rodena to nebavilo. A tohle nenadšení je z filmu cítit na sto honů a velice rychle se přenese i na diváka. Tu jednu hvězdičku tomuhle průšvihu vysloužil Pavel Kříž a krásné scenérie zimní Prahy.(25.12.2014)

S ohledem na celkové hodnocení jsem se trošku toho filmu bál, ale když kvůli ničemu jinému, tak aspoň kvůli Šafránkové s Abrahámem jsem jej chtěl vidět. A nakonec jsem byl docela mile překvapený. Tedy ta hlavní dějová linka kolem návštěvy emigranta Joseho a jeho rodinky v Praze trošku pokulhává. Diskutabilní je třeba uvěřitelnost legendy o záměně pražského Jezulátka. Naopak bych ocenil určitou autenticitu filmu postavenou především na tom, že jednotlivé postavy spolu komunikují ve filmu vždy tím jazykem, který nejlépe odpovídá dané situaci. (tj. dočkáme se třeba komunikace J. Abrháma ve španělštině či roztomilým pokusům jeho dcery o češtinu). Díky tomu přitom vznikají někdy i vtipné momenty, resp. roztomilé trapasy (např. když se snaží Jose před svou ženou Doleres předstírat, že se nezná s Květou a začne ji vykat, i když Dolores zjevně neumí česky). Co mě každopádně zaujalo je vedlejší příběhová linka filmu spojena s rodinkou Igora Chmely. Ostatně je to právě hláška jeho malé dcery "A přijde letos Ježíšek," které vděčí film za název. Při těchto scénách má film docela příjemnou vánoční atmosféru, byť ji podbarvují koledy v nikoliv českém ale spíše mezinárodním hábitu. To lze ale asi vzhledem k mexické koprodukci pochopit. Ve svém žánru vánočního rodinného filmu tak jde celkově o stravitelný počin. I když vytěžit se z toho dalo určitě mnohem více.(19.12.2016)

• - V DVD verzi mluví herci a herečky mexické národnosti svým jazykem a jejich dialogy jsou doplněny titulky. Oproti tomu v televizní verzi byly jejich hlasy dodatečně předabovány, ovšem pouze scény odehrávající se v Mexiku.
    (funhouse)

• - Jedná se o první český film, ve kterém Danica Jurčová nebyla při postsynchronech předabována jinou herečkou. Doposud tak činily Andrea Elsnerová a Jitka Ježková. (funhouse)

• - Představitelé hlavních rolí Josef Abrhám a Libuše Šafránková jsou v osobním životě partnery. (M.B)