Vánoční čas umí přinášet podivuhodné příběhy, vtipné historky i nostalgii. Přijde letos Ježíšek? je příběh dvou rodin, které se rozhodly, že Vánoce jsou prostě od toho, aby se konaly dobré skutky, přání se plnila za každou cenu,   a aby na zázraky věřily nejen děti. Šarmantní šedesátník José (Josef Abrhám) se vrací po třiceti letech z emigrace v Mexiku do rodné Prahy. Podlehne totiž naléhání  své mexické manželky Dolores. Ta věří, že pro jejich dceru Penélope, která se marně snaží otěhotnět, je poslední nadějí zázrak, který by v předvánočním čase mohlo splnit slavné Pražské jezulátko. José má z návratu obavy, protože moc dobře ví, že by mu mohl přinést nečekaná překvapení. Ta mají podobu jeho dávného kamaráda Rudy (Václav Postránecký), který všemi rád manipuluje, ale hlavně jeho bývalé lásky Květy (Libuše Šafránková) a její velké, osobité rodiny, v čele s jejím synem Michalem (Igor Chmela). Rodné místo Josému připraví řadu svízelných situací. Bude potřebovat nadhled a všechen svůj smysl pro nápaditá řešení, aby se z malérů všichni dostali. Nakonec se ale ukáže, že i každý z členů Josého rodiny skrývá své tajemství, a že v Praze je kromě legendárního Pražského jezulátka i řada dalších bytostí, které jsou schopné konat zázraky. (Bioscop)

Trailer

Marrdaa odpad!

Tak sem si při tom Českým balastu co mi teď Netflix sype řekl, že si alespoň navodím Vánoční náladičku. Takže jsem jako podmaz k píglování pustil film s příznačným svátečním názvem a musím říct, že sem hned po 5ti minutách začal litovat. Netuším koho to napadlo, ale spojit Mexickou delegaci s babyboxem, zabíjením kapra a reklamou na Kaufland chtělo asi značnou dávku opiátů. Nechápejte mě špatně, Vánoce a všechno okolo nich miluju, ale než abych tohle pustil svým dětem o svátcích, tak to si ho radši ustřihnu. ()

salalala

Seriálový koncept, který se dočkal pouze pilotního dílu - přesně tak na mě nevydařený počin Lenky Kny působil. Je tu tolik postav a tolik motivů, že na ploše sta minut zkrátka nemohou být všichni představeni a jejich problémy vyřešeny. Příběh nedává smysl a postavy se chovají jako hlupáci a vskutku jsem se nestačil divit, co se tu všechno děje. Logika tu absolutně nefunguje, natožpak nějaké vztahy mezi postavami, které by asi měly být mnohdy překvapivé, jenže i ten méně pozorný divák je dokáže záhy odhalit. Herci se snaží, co to jde, ale nemají zkrátka co hrát. I proto je docela smutný pohled na Abrháma se Šafránkovou, kteří musí pronášet stupidní repliky a chovat se jako idioti. Ten film není ani vtipný (vtip je tu snad jeden jediný, který funguje i proto, že padl na vrub Chmelovi), ani vážný a prostě nefunguje z žádného hlediska. Režijně toho tedy až na nevhodně použité a nechtěně směšné zpomalovačky příliš špatně není a hudba je příjemná a atmosférická, jenže to je tak všechno. Jednoznačný průšvih, který nemá podle mého co nabídnout. 30% ()

bohemia_regent

Tak je to červená knihovna, to zas jo, ale na druhou stranu v rámci žánru docela inteligentní, rozhodně to neupadá do nevkusu. Pro mě typický případ filmu, kde šestibodová hodnotící škála je příliš hrubá, protože bych nejradši dal dvě a půl hvězdičky. Jenže se musím někam přiklonit, a tak se přikláním dolů, protože mi vadily anglické texty v písních. Začíná to už tím, že Josef Abrhám v roli Čecha, který žije třicet let v Mexiku, letí navštívit svoji rodnou vlast. A k tomu hraje píseň s refrénem "I'm coming home". Kdyby byl text český, mělo by to logiku, kdyby byl španělský, mělo by to logiku možná trochu menší, ale pořád ještě mělo. Angličtinu jsem nepochopil, stejně jako při pobytu v Praze v nejslavnější vánoční písni Stille Nacht - tady by se dalo kromě češtiny a španělštiny uvažovat i o němčině, jenže divák se musí dojímat při "Holy Night". Jestli měla být důvodem snaha učinit film světovým (španělština je asi málo světový jazyk), tak měli být tvůrci důslednější a s výhledem do budoucnosti vyšperkovat písně čínštinou. Takhle se může stát, že za nějakých 20-30 let začne pozlátko světovosti na jejich filmu ztrácet lesk. ()

Schlierkamp

Český film popisující návrat českého emigranta Josého (J. Abrhám) z Mexika po třiceti letech zpět do vlasti. Snímek může sloužit jako reklama na zimní a předvánoční Prahu, jeho příběh a zpracování však shledávám sotva průměrné. Ústřední linie snímku setkání emigranta s bývalou partnerkou (L. Šafránková) po letech dle mého názoru nesplnila očekávání, navíc snímek je opatřen mnoha nepodstatnými, zbytečně pozornost odvádějícími a plochými odbočkami (úlohu zádumčivého M. Rodena jsem nepochopil, stejně tak výměnu pražského jezulátka). Pokud autorka spatřuje vrchol snímku ve společném večeru obou rodin, tak to se mi zdá na megafilm, jak byl snímek médii prezentován, zoufale málo. Po filmařské stránce režisérka Lenka Kny taktéž nepřesvedčila, neboť ve filmu chybí jakékoliv napětí, vývoj postav se odehrává dle očekávání a závěr se vůbec nepovedl. Jednoznačně zklamání, byť jsem na romantické snímky nikdy nebyl, tento počin hodnotím velmi slabě, mám dojem, že i z Traplových filmů vyzařuje více emocí. ()

ABLABLABLA

Nezvyklý film na české země? No jak se to vezme. Tím, že se v něm 1/4 času mluví španělsky, ano. Ale jinak boužel takový ten český lehký průměr, který ani neurazí, ale ani extrémně nepobaví. SPOILERY. Spousta uvěřitelných faktů: 1. 70letému dědkovi je normální říct, že má ještě čas najít svou půlku nebo chcete-li půlválec. 2. V ČR umí všichni španělsky. Normálně si půjdete v Praze koupit kapra a prodavač vám bude rozumět, když mu řeknete "Quisiera carpa, que tiene 3 kilos más o menos, por favor." 3. Běžně do typicky českého vánočního prostředí od nepaměti patří písničky v anglickém znění. Tichá noc už je nuda, ale Silent night... to je teprve bomba. 4. Český film je expert v používání zpomalených záběrů. Byly tu celkem 3 tuším a všechny vyzněly naprosto normálně a vůbec nepůsobily divně. 5. Ach neotřelá fráze: "Není ti zima? - Jo. - Nezajdem na grog. - Dobře. - Třeba ke mně?" - je jasné, že to znamená podpálím koupelnu svíčkama a ve vaně se mnou otěhotníš, pak mi za to dáš prachy a odjedeš ke svému manželovi do Mexika, aniž bych věděl, že čekáš moje dítě. 6. Nad Kauflandem běžně létá v období Vánoc kometa. 7. Když vypustíte mrtvého kapra do Vltavy, šťournete do něj klacíkem, tak doplave až do moře! 8. Mácha odjel z Rožnova a teď v Praze dělá Brouka Pytlíka aneb práce všeho druhu. Když ho nepotkáte, jak na Mikuláše dělá anděla, určitě na něj narazíte jako na Santu v restauraci, prodejce ryb a když ani tam, tak zkuste zajít večer do kancelářského komplexu, kde uklízí nebo do kostela, kde zpívá a vaše poslední naděje, kde na něj narazíte bude na věži, kde jako zbrojnoš hraje na trubku.... Někdo by rád aspoň jednu brigádu, jenže tenhle skrblík zabral místa 6 dalším. Konec SPOILERŮ. ČR se zařadilo mezi země, které se taky pokusily o Lásku nebeskou, ovšem na rozdíl od Poláků, se nám to moc nepovedlo. To by bylo asi vše vážení... jen že ten konec byl pěkně trapný a ty humusácké červené titulky na začátku a konci už nemám sílu komentovat. ()

• „Květa má svoj vlastný život. To, čo prežila v minulosti, ju vôbec neoslabilo, ale to neznamená, že by sa zdráhala občas uveriť na zázraky. Také typy žien majú moje sympatie," tvrdí Šafránková. „José už zakorenil v novej krajine a v ošemetných situáciách, ktoré mu priniesol návrat do Česka, ho zachraňujú jedine svojský nadhľad a zmysel pre rýchle riešenia," doplnil Abrhám. (kacer4)
  • V záběru, kdy Květa (Libuše Šafránková) vystupuje z auta a přechází silnici, je možné zahlédnout v horním rohu tehdejšího předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. (ricky4)
  • Mexické herečky samozřejmě neuměly česky, představitelka Josého dcery Penélope (Aislinn Derbez) se ale naučila vše nazpaměť. (jenik71)

Související novinky

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

České nebe se rozrostlo o další velkou hvězdu, ve věku dvaaosmdesáti let totiž zemřela jedna z nejvýraznějších postav naší kinematografie, Josef Abrhám. Oblíbený herec se poslední dobou bohužel… (více)