mortak

Kdo je v době psychiatrie, v době prášků na všechno, vlastně bláznem? Vždyť současná věda (nebo jak říká doktorka Raillová současné náboženství) neuznává status proroka. Přijímáme proroky v minulosti, v Bibli, ale odmítáme je v současnosti. Je Cole blázen nebo vědoucí? Když jde o blázna, Raillová skončí uškrcená v lese s netvořeným obličejem, jak hlásí v době únosu televize. Když jde o proroka, příběh pokračuje dál. Francouzský filosof M. Foucault napsal Dějiny šílenství, kde ukazuje jak se měnilo postavení blázna v dějinách lidstva (francouzská předloha, francouzské motivy v hudbě?). Tento film geniálně balancuje na hraně mezi apokalyptickou vizí šílence v psychiatrické léčebně, která je tak rozumově propracovaná a dokonalá, že i psychiatr jí může uvěřit, a myšlenkou, že mezi tisícem bláznů dopovaných prášky se může ocitnout vyvolený vědoucí, vyvolený prorok. ()

WolfR

Možná tenhle postapokalyptický cyberpunkový svět zamořený virem úplně nechápu, ale já v tom prostě nevidím tu genialitu o které všichni tak básní. Pro mě je to prostě solidní sci-fi flák. Ale třeba po další projekci změním názor. Zatím ale 4 hvězdy. UDPATE: Názor jsem změnil, takže teď je to takhle, ten postapokalyptický cyberpunkový svět zamořený virem je úžasně propracované sci-fi dílo. Gilliam stvořil kult! Režijně zvládnuté na jedničku a scénář výborný, ačkoliv značně komplikovaný, pořád si nejsem jist, zda to úplně chápu, nicméně celé 2 hodiny jsem na film plně soustředil a pochopil jsem toho mnohem více než minule. Také jsem si užil bezvadné herecké výkony, zejména Willise v hlavní role a magora Brada Pitta, mimochodem scény s ním mám nejraději. Takže celkově jsem si uvědomil jak perfektní a nadčasové toto dílo je, 5 hvězd. ()

Carrie_3

Zjistila jsem, že v poslední době ráda píšu komentáře k filmům, které hodnotím velmi pozitivně a udělené "hvězdy" tomu napovídají. Všeobecně, když je snímek špatný, obvykle víte, co vám na něm vadilo a zkritizovat jej je v tom případě velice snadné. Ale co říci v případě, že jste z filmu nadšeni a nedostává se vám slov nebo naopak dostává, ale vše již bylo řečeno jinými uživateli? I přesto, že nepatřím k fanouškům sci-fi, ráda jsem v tomto případě zabrousila do jiného žánru, než sleduji obvykle a musím podotknout - nebyla jsem zklamána, možná právě naopak - byla jsem velmi nadšená a pravděpodobně "12 opic" zařadím na vrchol mého imaginárního žebříčku tohoto žánru. Terry Gilliam je režisér, který je dle mého názoru veliký vizionář, vše, co si usmyslí, dokáže zdárně dovést do svého konce, ať už se to týká i například jakýchkoli drobností. Nemyslím si, že je nutné nějakým způsobem hluboce hodnotit tento snímek, jeho relativně vysoké hodnocení mluví za vše. Jednoduše, pokud film stojí na detailně promyšleném scénáři, výborné kameře a hudbě a skvělých hercích - nebude s velkou pravděpodobností špatný, ba co víc - možná bude vynikající - stejně jako v tomto případě. ()

Iwus.ka

Opravdu zvláštní sci-fi nutící k zamyšlení. Navíc přeskakující různé časové roviny, tudíž se může stát, že brzy ztratíte přehled a vůbec se v tom nevyznáte. K tomu vynikající výkon Bradolfa Pittlera coby vyšinutého magora je tak přesvědčivý, že obývat s ním jednu místnost by dozajista poznamenalo každého. Námět je to rozhodně zajímavý a hudební doprovod taky. Určitě je to film stojící za opakované zhlednutí. ()

LasT_Olt

Tohle je přesně ten typ filmu, které naprosto miluji a hrozně moc si jich cením. Mindfuck jak vyšitý. Vynikající Bruce Willis, Brad Pitt i Madeleine Stowe (do které jsem se asi zamiloval). Nechápu jak jsem mohl tento snímek tak dlouho míjet.. ()

TomPrusik1

Po prvním shlédnutí 12 opic jsem si řekl, že tohle je asi jediný film, u kterého mi vysloveně nevadilo, že děj je velmi chaotický a mnohé úseky příběhu nedávají smysl, nebo jsem je třeba nepochopil. Ale o čem vlastně film je? Je to především o nějakém proroctví, které říká, že svět tak jak ho známe skončí a lidé skoro vyhynou. Jasně vedle toho máme téma o cestování v čase a snahu odvrátit hrozící nebezpečí. Ale když si člověk vezme některá proroctví (Nostradamus, Baba Vanga a další), tak skutečně mnohdy nedávají úplně smysl, něco není pravda a něco je. Přesně takový je film 12 opic. Zápletka je hodně zajímavá, ale když chcete složit tuto skládačku dohromady, musíte jednak dávat hodně velký pozor a mnohdy zjistíte, že to, o čem jste si mysleli, že pravda je pravdou není a obráceně. Jindy vám třeba jen určitá ,,bezvýznamná věta" nebo novinový titulek, odkryje nějakou souvislost, která hraje v příběhu důležitou roli. Protože se režie ujal Terry Gilliam není nouze o spoustu bizarních jevů, stvoření a bláznů. A dobře se to sem hodí. 12 opic si budu nejspíš někdy muset pustit znova, abych všechno dobře pochopil. A možná se mi to ani nepodaří. Nebude mi to vůbec vadit, protože tenhle film má skutečně unikátní atmosféru, myšlenku a výborné herce, kteří odvádí dobrou práci. 85% ()

KajusaK

Další z filmů nad kterými si ještě dlouhou dobu lámu hlavu. Skvělý Brad Pitt, perfektně doplňující Bruce Willis a zajímavý závěr. ()

Flyer

Velice zajímavá a poněkud netradičně zpracovaná sci-fi, která předhazuje mnoho otázek na téma osud a lidská duše. Zkrátka parádní záležitost, při které jsem byl sice po prvním zhlédnutí trošku zmaten, vůbec jsem nevěděl, jak mám tento film hodnotit, ovšem po druhém zkouknutí jsem si uvědomil, o jak úžasný a propracovaný snímek se jedná. ()

SeanLSD

Terry Gilliam je jedným z mojich najobľúbenejších režisérov. STRACH A HNUS a BRAZIL považujem za vrcholy filmového umenia. 12 OPÍC je nudný film a nemám ho rád. 12 OPÍC je na ČSFD v prvej stovke najlepších filmov STRACH A HNUS aj BRAZIL majú na ČSFD celkom rozpačité prijatie. 12 OPÍC som videl viackrát a vždy ma neskonale nudili. Vysvetlí mi to niekto ? Snáď len, že 12 OPÍC je Gilliamov najzrozumiteľnejší, najpriamejší a najkomerčnejší film ( až do BRATOV GRIMMOVCOV ) – jeho poetika mi v ňom nevyhovuje. Človek pri ňom nemusí byť idealista ani feťák. Bruce Willis ma rovnako nudil vo všetkých filmoch okrem PASCÍ a SKAUTA. Že by to bolo ním ? Zároveň som si tu prvýkrát uvedomil, ako je Brad Pitt kurevsky, KUREVSKY ! dobrý herec. Dnes je to už pravda totálne smiešne aj spomínať, ale voľakedy som mal dešpekt – podobne ako s Banderasom či DiCapriom, len ďalší poondiaty fešáčik.... ()

tom88

Veľmi zaujímavé a dobré sci-fi. Film má dobrý dej a mohol by byť kľudne o niečo dlhší. Herci sú výborní. Bruce Willis s Bradom Pittom v netradičných úlohách excelujú. Je to trocha zložitý film a mohol byť viacej dotiahnutý. Treba vidieť. 85%. ()

reky

Dokonalost - takto bych jedním slovem hodnotil film 12 opic. Od snímku jsem čekal opravdu hodně, očekávání však byla dokonce překonána, což se nestává příliš často. Film diváka donutí celou dobu přemýšlet - kdo, jak, proč?, aby ve finále nabídl vpravdě grandiózní závěr, kdy do sebe vše krásně zapadne. (Nechci moc SPOILERovat, ale jako unhappy end to nevidím). Herecké výkony jsou výborné, pro Willise je to asi životní role, Pitt je také přesvědčivý. Hudba je místy dost zvláštní, k celkové atmosféře ale sedne skvěle. 100% ()

moviefilm

Davanásť opíc je jednoducho mimoriadny film. Nedokážem ho opísať, proste ho treba vidieť. Aspoň sa o to pokúsim:Je to skvele zrežírovaný film s vynikajúcim koncom, bravúrnym hereckým výkonom Brada Pitta (sorry, ale Brucea Willisa po toľkých akčných rolách nedokážem brať vážne). Geniálny hlavný hudobný doprovod a kamera. Jediné, čo nepochopím, je OSCARová nominácia za kostýmy. Boli síce v pohode, no pri nomináciach fimov ako Rozum a cit, či Statočné srdce, pôsobí táto nominácia, ako zlý žart Akademikov. No to je nepodstatné. Podstatné je to, že tento film je vynikajúci a treba ho vidieť... ()

E=mc2

Netreba žiadne opakované zhliadnutia. Tento film je fantázia :) Zvlášť v časoch prasacej chrípky a nie len kvôli tomu. Nadčasový film s myšlienkou. Záver hovorí o časovej slučke. Oni dvaja sú "odsúdený" na to, aby sa ustavične stretávali a zabúdali na seba, znova a znova. Vlastne budú žiť večne. Aj potom čo je Cole zabitý na letisku, jeho život sa znovu začína v podobe chlapca a tak sa s ňou, so svojou milovanou doktorkou znovu raz stretne. A znovu raz zomrie v jej náručí a znovu sa s ňou stretne. To oni dali zlú informáciu o 12 opiciach. Falošnú stopu. To oni zmenili minulosť. Film s myšlienkovým obsahom a hlavne presahom. ()

MJMilan

Při počtu hodnocení, který tento film má, s obsazením, které má, mi tento film nemohl jen tak utéct. Dovolím si rozlišit dva typy režisérů - jeden je ten, kterým rozumí každý, většinou komerční, někdy i nápadité a druzí, kteří mají potřebu stále zkoušet něco nového a sázejí na štěstí, že se film chytne. Mezi tyto režiséry patří např. Jean Luc Godard, kterého nemůžu ani cítit a kterého já osobně především nechápu a třeba i Monty Pythonovský Terry Gilliam, kterého chápu tak z poloviny. Jediným štěstím je, že film Dvanáct opic jsem pochopil a přišel mi dokonce i zábavný, možná právě proto, že mi přijde, že není zase tak složitý. Bruce Willis je špičkový herec a mistr situace - lepšího asi ani vybrat nemohli, zato Brad Pitt jako vyšinutý úchyl, to byla divoká karta celého filmu. Musím uznat, že i on si se svojí rolí poradil skvěle. Celkově dávám čtyři hvězdy. ()

Noviik

Šílené, bláznivé a uchvacující. Bruce Willise v jedné z jeho nejlepších rolí, kdy mu věříte jeho zmatení, ve kterém roce je vlastně pravda. Nakonec vás jeho výkon zaujme a přesvědčí natolik, že si nebudete jistí, zda je to všechno jen v jeho hlavě či nikoliv. Brad Pitt taktéž skvělý, šílený přesně tak, jak by měl. Největším plusem je však styl režie Terryho Gilliama, který je prostě naprosto originální. Zajímavý filmový zážitek. ()

zombkiler

V postatě vůbec nechápu proč dávám tomuhle filmu tak malé hodnocení ale mě to nějak nesedlo to vyhlazení lidstva a cestovaním v čase, kde jsem nevědel jestli je Willis v budoucnosti nebo v minulosti ale možná nejsem pravý filmový fanoušek a nebo po příštím shlédnutí tento film víc ocením.V této chvíli u mě zůstavá pár slov:,,Dobrý příběh promíchaný jako slátanina´´.60% ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil