Hercules

Hercules: The Thracian Wars

(pracovní název)

Herkules

Akční / Dobrodružný

USA, 2014, 94 min (SE: 101 min)

Líbí se mi myšlenka demytizování Herkula, příběh vycházející z komiksové předlohy je fajn. Předvídatelný a jednoduchý, ale fajn. Tempo je v pohodě (zpomalí jen po úvodní akci), triky slušné a Dwayne se snaží. Hlášky odsýpají (kraluje věštěc Iana McShanea) a všechno je prostě ok. Bohužel je to "ok" ten problém. Ratner není schopný vykřesat cokoliv zajímavého nebo neviděného. Děj si plyne a končí v plamenech a stylu Krále Škorpiona, to se The Rock za ty roky nic nenaučil?(22.10.2014)

Hercules je hrdé fantasy béčko, které používá zasazení do mytických kořenů starého Řecka, ale přitom by se hlavní hrdina s trochou snahy mohl klidně jmenovat Conan a výsledek by byl stejný - výborný. Fakt je to už hodně, hodně dlouho, co jsem se u nějakého pravověrného hrdinského fantasy takhle moc bavil, Dwayne Johnson je impozantní a bez problémů uhraje slušnej standart (nebo to odehrajou jeho vousy? Hm), jeho povinná gruppe spoluválečníků šlape podle žánrových pravidel a i když je příběh lehce neoriginální, je podán výborně. Na akci se taky slušně kouká, sice hlavní jmenné postavy pobíhají a odhlavují jako banda bererkrů bez pořádného výcviku (jinými slovy, je to hrozně vzdáleno realitě), ale upřímně, to většina soubojů ze Star Wars taky, filmové vidění takové je, já si ho užil, navíc je tu alespoň fajn využití štítové hradby. Zcela upřímně, hrdinské fantasy je srdcovka jako prase a tohle je přesně takové, jaké bych si dal každej rok jedno a fakt, že je to béčkové mi v tom vůbec nevadí.(9.5.2015)

Musela jsem slevit z původního očekávání (mytologické příšery, do detailu propracované plnění bájných úkolů..) a smířit se s tím, že tuhle legendu tvůrci pojali spíš jako bitvu u Thermopyl. Nechalo by se to shrnout do kaleidoskopu: rvačky, Dvejnova pompézně vysteroidovaná musculatura, Herculova soudržně bojující družina, Dvejnovy megatrapézy, sem tam forek, Dvejnovy stehna, další rvačky, bitky, souboje a intriky, Dvejnovy žilnatý bicáky. A tak jsem si v tom našla to své, prostě takové to vikingské krvavé mrdání a tudíž oddechový bijáček se sympatickýma trikama. Johnson se poctivě naposiloval a už jen za tu odvahu do sebe v dvaačtyřiceti nasypat vagon anabolik dávám palec nahoru. Podobný srdcař byl snad jedině Arnie, ale narozdíl od něj se Dwayne v té roli dokázal místy i "nějak" tvářit.(27.7.2014)

• TheDarKnig

Jj, nějaké hlášky tam byly, jj, nějaká sehranost asi taky, ale to je fakt málo, když na tebe demence příběhové linie vyskakuje každých pět minut, ty bitevní scény 10 mužů proti dvaceti (hyperbola, ale ne až tak velká) jsou hrozně směšné a herecké výkony (Fiennes se mi sem opravdu nehodil) jsou přinejlepším průměrné. A Dwayne Johnson je určitě bijec a má pár nejlepších momentů filmu, ale když začne v ději drama a on má předvést jako žal nebo zuřivost nebo vrcholné emoční vypětí, tak to jsem se už málem povalil i ze židle, která má zvlášť pružnou opěrku. To už byl lepší i v těch otřesných komediích. Tohle fakt ne. A viděl jsem tu eRkovou verzi, přidá to trochu šťávy do bitevních scén, ale žádné slavné vylepšení to není (na rozdíl od Wolverine)(1.1.2015)

Úvod bol perfektný. Škoda, že to nezostalo viac v tej mytologickej rovine. Potom sa príbeh vydá typickým smerom tak príznačným pre mnohé filmy tohto žánru, ktorým predobrazom môže byť napr. Kráľ Škorpión, Barbar Conan a pod. The Rockovi však takáto pozícia veľmi pristane, postave dá vždy svoj osobitý šmrnc, preto sa mi ani nikdy neopozerá a vždy dokážem nad lacnejším príbehom prižmúriť jedno oko. Tiež tu máme kráľa, ktorému treba pomôcť v boji proti mocibažnému uzurpátorovi, pričom legendárnemu silákovi stoja v ceste mnohé prekážky a intrigy. Dejová linka je preto nabitá akciou, ktorá je navyše zabalená do veľmi pekného obrazu. Preto sa na snímok veľmi dobre pozerá, čo je snáď to najväčšie plus. Koniec akoby sa opäť vracal k lahôdkovej mytologickej pozícii, pričom sa snaží pohrať s divákom aj po duševnej stránke. Síce veľmi neohrabane a naivne, ale potešilo aj to málo. Ide o takú mierne nadpriemernú, akčnú fantasy jednohubku. 70/100(24.10.2014)

• - Spoiler: Podle pověstí to nebyl Herkules, kdo zabil krále Eurystheuse, nýbrž jeho matka Alkména, která neunesla tehdejší urážky a ponižování jejího syna, a tak mu vyškrábala oči a probodla ho dýkou. Ve filmu je to však Herkules, kdo jej zabije. (Sancoo)

• - Na začiatku filmu je zmienka o tom, že udalosti sa odohrávajú v roku 358 pred n.l.. Architektúra a historické artefakty sú však typické pre obdobie o približne 1000 rokov staršie. Navyše, Eurystheus je oslovovaný ako kráľ Atén. Minimálne 400 rokov pred tým sa však v Aténach ujala moci demokracia. (beso74)

• - Napriek mnohopočetným scénam s koňmi (vrátane bojových) neutrpelo žiadnu ujmu ani jedno zviera. (Laslo)