Hercules

Hercules: The Thracian Wars

(pracovní název)

Herkules

Akční / Dobrodružný

USA, 2014, 94 min (SE: 101 min)

Hercules je hrdé fantasy béčko, které používá zasazení do mytických kořenů starého Řecka, ale přitom by se hlavní hrdina s trochou snahy mohl klidně jmenovat Conan a výsledek by byl stejný - výborný. Fakt je to už hodně, hodně dlouho, co jsem se u nějakého pravověrného hrdinského fantasy takhle moc bavil, Dwayne Johnson je impozantní a bez problémů uhraje slušnej standart (nebo to odehrajou jeho vousy? Hm), jeho povinná gruppe spoluválečníků šlape podle žánrových pravidel a i když je příběh lehce neoriginální, je podán výborně. Na akci se taky slušně kouká, sice hlavní jmenné postavy pobíhají a odhlavují jako banda bererkrů bez pořádného výcviku (jinými slovy, je to hrozně vzdáleno realitě), ale upřímně, to většina soubojů ze Star Wars taky, filmové vidění takové je, já si ho užil, navíc je tu alespoň fajn využití štítové hradby. Zcela upřímně, hrdinské fantasy je srdcovka jako prase a tohle je přesně takové, jaké bych si dal každej rok jedno a fakt, že je to béčkové mi v tom vůbec nevadí.(9.5.2015)

Fakt se divím, že mě to tak bavilo. Možná je to tím, že jsem viděl hutnější rozšířenou verzi, která má k PG-13 vejšplechtu dost daleko, ale Ratner upekl zábavný přímočarý výplach, za který se rozhodně nemusí stydět. Záplavu klišé tu vyvažuje sympatická a soustavně hlaškující banda hrdinů, mezi kterou se kupodivu nikdo neztrácí. A Rock do toho vyloženě dává všechny svaly (srdeční nevyjímaje), což na prodání takhle svižného materiálu v klidu stačí. (7/10)(27.10.2014)

Dwayne byl jako Herkules boží a jeho parta překvapivě sympatická. U podobnejch filmů je zázrak, že přicmrndávači hlavního hrdiny řeknou aspoň jednu vtipnou hlášku na hodinu, ale Herkulovi přistála celá hromada parádních herců jako McShane a Sewell a nejvíc mě potěšil Aksel Hennie a jeho bojovnej zápal. Akce a triky OK, ale strašně mě zklamalo, že se tak odbylo pověstnejch 12 úkolů. Proč čumět na pár zmalovanejch křováků a nudný tahanice o moc, když jsme mohli mít celej zápas s Hydrou, krádež jablek Hesperidek, vyklízení Augeášova chlívku (to by mohlo bejt obzvlášť šťavnatý) nebo třeba vyvedení psa Kerbera z podsvětí. Ale mohlo to bejt i mnohem horší, hlavní roli mohl dostat třeba Lautner, jeho partu hrát pár nagelovanejch modýlků a o krev bysme nezavadili. Celkově na hraně s mírným převažováním do kladna.(21.12.2014)

Prvních 5 minut perfektně navnadí a připraví diváka na velkolepou podívanou, která se ovšem nekoná. Scénář je až příliš jednoduchý a bohužel překvapivě docela dost ochuzený o veškerou mytologii, kterou byste zde čekali. The Rock zvládá postavu hrdinského Herkula pouze vzhledově, nikoli však herecky. Naopak vedlejší postavy jsou velice sympatické a baví, hlavně v soubojích, které jsou provedené velice profesionálně a poutavě. /55%/(28.10.2014)

Popravde, čakal som to omnoho horšie. Dej síce je jednoduchý, no zato od svojich predchodcov vďaka odľahčeným dialógom zábavnejšie spracovaný. Je to taký "pukanco" snímok pri ktorom divák ani na sekundu nemusí premýšľať. Proste oddychovka, obohatená o mytologicky vizuálne dokonale spracovaný úvod s niekoľko fakt vydarenými hromadnými bitkami. Rozčarovanie prichádza až v závere, ktoré síce je poňaté odlišným spôsobom, ako to doposiaľ bolo v mnoha spracovaných Herculesoch k videniu, no okrem pádu sochy "slobody" nepriniesol nič prevratné.(8.12.2014)

• - Dwayne "The Rock" Johnson držel během natáčení speciální dietu, která se skládala ze 7 jídel za den. Zároveň to pro něj bylo nejdelší a nejvyzývavější natáčení. Vstával ve 4 ráno, aby stihl 2x posilovat před tím, než šel natáčet. Nabral celkem 14 kg svalové hmoty. Před intenzivními 12 hodinami natáčení ho ovšem každý den čekaly ještě 4 hodiny líčení. (RadimX)

• - Spoiler: Ve chvíli, kdy Hercules (Dwayne Johnson) propíchne krále Eurysthea (Joseph Fiennes), je po změně záběru vidět, že dýka není v králi, ale těsně před ním, ikdyž král trpí propíchnutím. (Ace.A.T.L.)

• - Vo filme sa o Trójskej vojne rozpráva v minulom čase, podľa starých gréckych povestí však zomrel Herkules ešte pred vojnou a tvorí dôležitú súčasť jej predohry. Hovorí, že trójsky kráľ Laomedón bol preslávený svojou vierolomnosťou a oklamal aj samotného Herkula - za záchranu dcéry Hésiony mu sľúbil vzácne kone, ktoré mu po splnení úlohy odmietal vydať. Preto sa Herkules nazlostil, pozbieral vojsko, mesto dobyl, kráľa a väčšinu jeho synov povraždil. Ostali len dvaja, Tithón a Podarkes, ktorí sa už pred tým dostali do zajatia. Podarkes bol neskôr vykúpený sestrou Hesionou, zmenil si meno na Priamos, čo znamená "vykúpený" a stal sa kráľom Tróje. Práve za jeho vlády sa spomínaná vojna uskutočnila. (beso74)