Dcera Norky a německého okupačního vojáka Katrine vyrůstala v Německu a nyní žije v Norsku. Její spokojený rodinný život však zasáhne nečekaná rána v podobě předvolání svědčit o vlastní minulosti "válečného dítěte", což mladá žena odmítá... Katrine je mladá žena, která vyrůstala ve východoněmeckém sirotčinci, kam ji nacisté zavlekli poté, co jí odtrhli od její norské matky. O několik let později se však dívce podařilo z východního Německa utéct. Vydala se po stopách své pravé matky a nyní, v roce 1990, žije spokojeně se svou rozrůstající se rodinou v Norsku. Když ale jednoho dne zavolá mladý právník, který vyšetřuje nacistické zločiny spáchané na "válečných dětech" ve východním Německu a chce ji za každou cenu zapojit do procesu odškodnění od znovusjednoceného Německého státu, Katrine je nucena stanout tváří v tvář své utajované minulosti. Prozrazené tajemství by totiž mohlo zničit její šťastný život, který si v Norsku vybudovala. (HBO Europe)

Johnny.ARN

Film, na ktorý sa treba pripraviť a byť sústredený. Ja som až tak úplne nebol a vlastne do samotného rozkrytia to na mňa pôsobilo veľmi zmätočne. Rozhodne ale námet zedol lála a to sa počíta. Rozpačité 3 z 5 ()

venison

Hodně zajímavé rodinné drama, které je poznamenané okolnostmi II. světové války.. Trocha historie, trocha psychologie, trocha špionážního napětí.. Velmi chytlavé téma, které je skvěle zahráno.. ()

Mishqo

Veľmi dobre spracovaná nemecko-nórska dráma o žene s dvojakou minulosťou, poškvrnená druhou svetovou vojnou v rámci programu "Lebensborn", čo sa následne odzrkadlilo i po vojne. 75-80% ()

DannyBoy80

Není to vůbec špatné. Příběh ženy, která to asi neměla v životě jednoduché. Začla tedy hrát na dvě strany, jednu víceméně jistou a klidnou a druhou nebezpečnější. Až se cesty nepříjemě zkřížily. Herecky to hlavní představitelka zahrále hodně obstojně. ()

MickeyStuma

Velice silný příběh o ženě, kterou dostihla minulost, která zaskočí nejen její rodinu. Námětově snímek velmi připomíná Hřebejkův český film ´Kawasakiho růže´, ale tento německý počin je svým zpracováním o hodně stupínků výš. Příběh zpracovaný na základě skutečných událostí i dnes dokáže šokovat osud lidí, kteří svůj život v těžkých časech nijak nemohli ovlivnit a museli dělat to, co jim stávající režim nařídil. Dokáže to ale současnost vzít v úvahu? Hrdinka tohoto příběhu si to nemyslela a tak změnila své jméno. V době pádu berlínské zdi a snaze vyšetřit nacistické zločiny spáchané na "válečných dětech" ve východním Německu je i přes její snahu nesvědčit prozrazena i její poválečná (nucená) spolupráce s tajnou službou, což byla asi ta největší rozbuška pro okolí než fakt, že je dcerou norské ženy, která byla svého času znásilněna německým vojákem a které byla odebrána a dána do tábora Lebensborn. Snímek po psychologické stránce buduje velmi stísněnou atmosféru, která artovou kamerou a skvělým scénářem dává divákům téma k hlubokému zamyšlení. Jak by jsme v takové situaci reagovali my? Měli bychom pochopení? ()

Hpatrik

První půli jsem tápal a dlouho mi trvalo než jsem se trochu orientoval, se začátkem soudu se to trochu projasnilo, zdramatizovalo, a začalo to být konečně zajímavé. Celkově ale nepříliš strhující, a konec takový mdlý... Každopádně dobrý film se zajímavým tématem. ()

anitae

Pomalý rozjezd, ale o to lepší finále. Kdo je Katrin, a co všechno vlastně skrývá a jak to ovlivní život celé její rodiny. Hodně silně na mě například působilo Katrinino přiznání matce co se stalo s její dcerou. ()

markotter

Minulost Vás dožene, zvlášť když v ní jednu z hlavních rolí hraje východoněmecká tajná služba. Velmi dobrý, a zneklidňující film. Hodně dlouho jsem přemýšlel, jak bych reagoval já jako jakýkoliv člen té norské rodiny. ()

Tosca

Tomu říkám kandidát na Oscara! - Film je za Německo kandidátem na Oscara za nejlepší cizojazyčný film roku 2013. Vynikající, napínavé a působivé drama o vyrovnání se s minulostí, o programu Lebensborn i o mocné východoněmecké Stasi, jejíž chapadla byla opravdu dlouhá... A radost vidět po dlouhé době ve filmu Liv Ullmann. ()

3mates33

Námet super, zo severu prišiel čerstvý chladný vietor v podobe niečoho nového v tejto opozeranej téme. Síce chvíľu trvalo než to do seba zapadlo, o to lepšie však pozerať až do konca. ()

Gertruda.W

Ano, už dávno bylo řečeno: „... hledej pravdu, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdu až do smrti.“ Tak co se pořád divíme? Zajímavý příspěvek k tématu. ()

wege

Natočit to v Americe, má to šest nominací na Oskara, a tak dva by i získal. Protože to netočili, nemá to nic. Nicméně je to zase krásně civilní, takové hodně syrové, s výborným hereckým výkonem hlavní hrdinky. Možná to nemělo být bombastické, ale prostě civilně ukázat na něco, o čem se moc neví a jen to ukazuje na to, jaké svině byli ti co za války stříleli do vzduchu. Kolik podobných věci dělali a nevíme o nich? ()

subic

Dodíval jsem se a stačí. Příběh válečných dětí odtržených od svých matek je do jisté míry deprimující, je to jistě hrozné, co se dělo, ale ně to přesto moc nezaujalo. ()

xpaja

Pozitivní překvapení zpoza našich západních hranic. Tvůrci se dokázali poprat s temnou minulostí obou národů opravdu bravurně a bez zbytečného patosu. Po technické stránce není také co vytknout. Dávám --- ==82 % == --- . PS: Byl jsem překvapen, že v Norsku zavírali po válce ženy, co měli děti s německými vojáky. Něco takového bych nečekal. ()

gezper

Velice slušná koprodukce na neméně zajímavé historické téma. Jsem zvědav, zda se to probije z aktuálně širší nominace na Oscara. Konkurence bude tuhá - např. Donšajni, že. Co mi v sympaticky narvané Lucerně hodně zkazilo film byli rozostřené titulky. Na výslednou funkci rostlináře (hodnocení) si namlouvám, že to nemá vliv. Ovšem němčinu znám akorát z Alles Gute, tak pro mě 1-2 scény v angličtině byly přijemným ostrůvkem odpočinku pro mysl a hlavně oči! [70%] ()