Poklad na Stříbrném jezeře

• Československo Poklad na Stříbrném jezeře (více)

Vinnetou a Old Shatterhand v souboji s bandity o mapu k bájnému pokladu... Ve filmu ožívají známé postavy proslulých indiánek v čele s neporazitelným Old Shatterhandem a jeho rudým bratrem, ušlechtilým náčelníkem Apačů Vinnetouem, kteří doprovázejí mladého Freda Engela a jeho snoubenku Ellen Pattersonovou na cestě za starým indiánským pokladem. Společně se postarají, aby spravedlnost zvítězila a zločinci, kteří chtějí poklad uloupit, byli potrestáni... Nápad adaptovat knižní předlohu z pera Karla Maye se zrodil v hlavě producenta Horsta Wendlandta, který začátkem šedesátých let patřil mezi přední tvůrce komerčně orientovaných snímků. Po sérii kasovně úspěšných adaptací kriminálních románů z pera Edgara Wallace pojal troufalý plán natočit v německé produkci velkolepý dobrodružný western ve stylu klasických hollywoodských snímků, který by do kin přilákal mladé diváky. Ke spolufinancování projektu, jenž svého času byl nejnákladnější německou produkcí, se mu podařilo přesvědčit šéfa distribuční firmy Constantin Waldfrieda Barthela. S ohledem na úsporu tvůrci upustili od původního plánu natáčet v autentických lokalitách v Americe. Namísto toho se produkce přesunula do úchvatných scenérií Plitvických jezer a Grobničko polje v Jugoslávii. Ikonických rolí Olda Shatterhanda a Vinnetoua se zhostili americká hvězda nižší svítivosti Lex Barker a francouzský herec Pierre Brice. Barker sice v USA na přelomu čtyřicátých a padesátých let získal relativní popularitu coby představitel Tarzana, ale nad úroveň béčkových snímků zde nikdy neprorazil. Koncem padesátých let přesídlil profesně do Itálie, kde se objevoval v dobrodružných snímcích, ale můžeme ho vidět také ve Felliniho Sladkém životě. Ještě před přijetím role Old Shatterhanda, která mu alespoň v části světa vynesla ohromnou slávu, již v Německu přijal role v sérii mysteriózních kriminálek o geniálním padouchovi Dr. Mabusem, které režíroval Harald Reinl. Brice po začátcích ve vedlejších partech ve francouzských filmech také přesídlil do Itálie, kde získal relativní popularitu. Díky hlavní roli ve španělském filmu Los Atracadores se dostal v roce 1962 na berlínský filmový festival, kde se s ním náhodou setkal Horst Wendlandt. Ten v něm spatřil ideálního představitele Vinnetoua, jenž se navzdory počátečním hercovým rozpakům stal jeho životní rolí. Stejně jako v ostatních snímcích režírovaných Reinlem byla do ústřední ženské role obsazena jeho manželka, pohledná Karin Dorová. Poklad na Stříbrném jezeře se stal ohromným hitem, dokonce nejnavštěvovanějším německým filmem svého roku. Vedle toho, že svým úspěchem v Německu inicioval natáčení dalších mayovek, byl prodán do desítek dalších zemí a lze ho vidět jako jeden z iniciačních bodů pro celý boom evropských westernových produkcí šedesátých let, včetně věhlasných spaghetti westernů. (Česká televize)

the_weaver

Legendární western našeho mládí↵  V mladosti bol totiž oveľa uveriteľnejší a vzrušujúcejší. Vzletné hlášky pomáhali cibriť morálku detí. V dospelosti už skôr len vyvolávajú úsmev na tvári či nostalgické spomienky. Dieťa (neznalé perspektívy vysokého človeka) ľahšie zhltlo Vinnetoua ukrývajúceho sa za polmetrovým stromčekom. Tiež vďačne prijalo záchrancov, ktorí sa objavili zásadne na sekundu presne pred smrťou. A tie naivnejšie by sa možno aj nechali nalákať Vinnetouom do zjavnej pasce v rokline, ako všetci tí dutí Utahovia.↵  Našťastie, i v dospelosti stále pôsobí parádna hudba, podmanivé scenérie, i na dnešnú dobu poriadny drsňák Cornel či zábavné výstupy Lorda Castlepoola. A na konci sa podarilo vybudovať aj slušné napätie. ()

kodwin

V roce 2016 má tento film neuvěřitelných 54 let. Nadčasový dobrodružný snímek natáčený v krásném prostředí je mojí nejoblíbenější mayovkou. Když jsme na tom byli se školou, tak ve chvíli když Vinnetou přijel zachraňovat farmu, prvňáci vyskakovali a jásali ... Dnes jásám, že to moje děti baví jako mě. ()

zeromen

Nestárnoucí klasika s poctivým dabingem. I bez trapných a ubohých američanů, se dá natočit skvělý western. ()

w.w.

Knihy nečítam, ale zvedavosť mi nedala a v 38 rokoch som si prečítal prvú knihu - Poklad v Striebornom jazere a musím povedať, že filmové spracovanie teraz vnímam z pôvodných 5 hviezdičiek na 5 +. Kniha je rozťahaná s množstvom postáv a aj akcia sa mi páči viac vo filme. Napr. taký boj na Buttlerovej farme je vo filme fantastický. Klobúk dole ako dokázali z knihy vybrať to najlepšie, dobre to pomiešať a pretaviť do krásneho farebného akčného dobrodružstva pri ceste za pokladom. ()

Captain_Tom

|Nejlepší dabing co jsem kdy slyšel. Kdo máte rádi Mayovky tak jste narazili na ten nejlepší film co kdy natočili jako jeho předlohu. ()

soukyd33

Dokonalé po všech stránkách! Kdo by neznal dva hrdiny divokého západu, Vinnetoua, Old Shatterhanda. Scénář, herecké výkony, příběh, scény i kostýmy. První a asi nejlepší díl ze všech. Doporučuji shlédnout po filmu Vinnetou (1963). Hvězdiček 5***** ()

Gamine

I díky krásným scenériím, hudbě a celkovém pojetí ve mně film po shlédnutí zanechal zvláštně optimistický pocit.. taková pohádka (nejen) pro dospělé ()

Nataniel73

Klasika, ktorú si rád pozriem aj opakovane. Množstvo sympatických postáv (Vinnetou, Old Shatterhand, Sam Hawkens, Elen, Fred či chytač motýľov) plus krásna hudba a výborný scenár. Prvý film o Vinnetouovi sa vydaril aj keď z dnešného pohľadu už pôsobí trocha zastaralo. Zatiaľ čo prvá polovica filmu odsýpa tak tá druhá sa už trocha vlečie, ale záver je štandardne výborný. Plitvické jazerá krásne, bitky obstojne natočené (hlavne tá Old Shatterhand verzus Veľký vlk) a celé to pôsobí veľmi kompaktným dojmom. Aj keď všeobecne westerny moc nemusím tak Poklad na striebornom jazere je rozhodne jedným z najlepších. "Jaké jsou zbraně? Tomahawk a núž. To je unfair. Jako bych já žádal aby mně porazil v kuželkách. Bledá tvář ať si dá pozor na jazyk." 75% ()

Bogrant

Keďže ide v podstate o prvé bratské spojenie medzi Winnetuom a Old Shattehandom, musí ísť jednoznačne aj o bratské spojenie všetkých tunajších hviezdičiek. Tento poklad sa nenachádza iba na Striebornom jazere, ale v i celej kinematografii. ()

motyka52

Bezezbytku platí můj komentář k prvnímu dílu Vinnetoua. Ani tady mi nijak nevadí ta kvanta chyb, nijak neřeším, že pokud by banditi skutečně ze sedu zpoza zabalených dek dohodili hořící loučí nějakých 30 metrů na střechu farmy, pak by byli do jednoho olympijští šampioni, už vůbec mi nevadí, že zásobu loučí si zřejmě tahají z trenýrek, nevadí mi, že jednoho banditu zastřelíš a dva další se objeví, úplně ignoruju to, že na konci u pokladu "mrtvoly" dýchají a v každém záběru leží jinak ... nic z toho mi nijak nevadí. Vždyť je to celé tak krásné. Jak se střídají hudební motivy při příjezdu na Butlerovu farmu, jak krásně to celé vypadá, jak modrá jsou Plitvická jezera ... ()

Peky

Ne, westerny zkrátka nejsou můj šálek čaje. Zde si čas navíc vybral obrovským způsobem svoji daň a tento snímek už v dnešní době náročného diváka - a to čistě z objektivního hlediska - jednoduše neobstojí. Některé dialogy jsou opravdu hloupé, většina akčních scén zase působí dost komicky. Zpočátku pěkná ústřední melodie se opakuje tak často, že na konci filmu už ji nesnášíte. Neoslovil mě pak moc ani samotný příběh. Chápu nadšení a obecně vyšší hodnocení celé řady uživatelů díky nostalgii či lásce ke knižní předloze, ale můj případ to není, a proto prostě nemohu jít s hodnocením výše. Howgh. ()

Frood

Film mého dětství a pořád hodně dobrý. Nemůžu jinak než 5*. Výborné a výstižné hodnocení napsal Douglas. ()

Hombre8

Za mne nejlepší indiánka z Winnetuem. Krásné prostředí Plitvických jezer, které kvůli tomu i navštíveno, Herbert Lom, Šimanski... ()

Bohdy67

Klasika... Jedna ze tří nejlepších Májovek, která i přes vedlejší roli udělala z Vinnetua legendu a dostala jej do popředí pro další sérii filmů... Dějove, je to prostě klasická kovbojka kde je poklad, smrt a nakonec dobro zvítězí nad zlem... Na to ze je to 60 let staré, to stále má své kouzlo.... 78% ()

gerry007

Ale tak jako tohle opravdu jo... Je to sice děsně naivní a s realitou Divokého západu to má prdlajs společného... Ale je to nádherný dobrodružný snímek, k tomu skvěle natočený. A ta muzika! :-) A když padoucha k tomu hraje ještě Herbert Lom - tak to není co řešit:-) Kdyby ty ostatní filmy o náčelníkovi Apačů a jeho pokrevním bratru Charliem byly alespoň zpoloviny tak dobré! (snad s čestnou výjimkou filmů Vinnetou I-III a možná ještě Old Shatterhanda) ()

EricNor

Na všech mayovkách co šli v obnovemé premiéře v 80. letech jsem byl minimálně 4x - byli to moje absolutně nejoblíbenější filmy ještě s Dobyvali ztracené archy. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015