Jeden z historických okamžiků novodobých českých dějin – první přímou volbu hlavy státu v České republice – zachytil režisér Tomáš Kudrna v novém dokumentárním filmu Hledá se prezident v produkci společnosti Negativ a v kinech se objeví dva týdny po inauguraci nového prezidenta. Na pozadí dramatických událostí doprovázejících první prezidentské volby se tvůrcům podařilo zachytit obraz jednotlivých kandidátů tak, jak je nebylo možné poznat prostřednictvím zpravodajských médií. Film přináší řadu pohnutých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel už od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém . Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby. (oficiální text distributora)

viktor.danek

Pěkná sbírka zákulisních fórků, docela příjemně uspořádaná při zachování vnitřní logiky a vývoje, a to vše z neutrální pozice. Vyšší ambice ten dokument neměl, tak asi není fér ho hodnotit za to, co tam být mohlo, a nebylo. Jedna hvězda dolů za to, že natočený materiál nebyl zas tak výživný, aby plnohodnotně naplnil 110 minut. Více střihu a trochu více pozornosti poraženým kandidátům by nezaškodilo. ()

yaqwsx

Na tento dokument jsem šel bez jakýchkoliv očekávání. Byl jsem vesměs příjemně překvapen. Nekomentovanost tohoto dokumentu byla jeho nejsilnější stránkou, avšak i jeho kámenem úrazu. Byl to zajímavý pohled do zákulisí, mnohdy i velmi pěkně nastříhaný (např. narážka na natáčení klipů na Hradčanech) a překvapivě nenudil. Díky absenci komentáře zůstal nestranný, avšak myslím si, že za půl roku, kdy bych volby neměl v živé paměti, by mi nic neřekl. Absence komentáře z tohoto dokumentu tedy dělá spíše jednorázovou záležitost, která velmi rychle upadne v zapomnění. Na závěr snad jen můžu dodat - ta politika je ale fraška. ()

wylda

dokument, který bude pro budoucí generací výpovědí o historickém okamžiku v českých dějinách... pro nás je jen shrnutím toho co jsme sledovali v posledním půlroce v médiích ()

Hjuud

4* davam vlastne proto, ze se zajimam o politiku, takze me to bavilo. Jednu hvezdu ubiram za to, ze bych cekal trosku vic zakulisnich zajimavosti a za ten HROZNEJ POHLED NA TO, KOHO SI CESKY NAROD ZVOLIL!!! ()

miki68cz

Ukázka politického hnoje v téhle republice. Když vidím a hlavně slyším Zemana je mi na zvracení. Z tohoto dokumentu smrdí pot prolhaných politiků. Špína fuj ()

kubilov

Fascinující přehlídka plejády dodnes (2021) často různými způsoby činných publicae populi. Velkou výhodou oproti Spřízněni přímou volbou je, že se Hledá se prezident věnuje z velké části prvnímu kolu, které nabídlo nekonečné studnice bizáru. V hlavních rolích Zemanova cigára, chlasty, urážky a Šlouf. Ke konci již možná mírně roztahaný spektákl, který však tuto podivuhodnou událost české politické historie velmi věrně mapuje. Akurátní 4*, přitom napoprvé to bylo jen za 3. ()

Binne

"Svět chce být klamán" řekl jeden moudrý muž. A je to tak. Abyste byl skutečně přesvědčivý lhář, musíte nejdříve uvěřit vlastní lži - politici věří neustále něčemu jinému a vyplácí se jim to. Každopádně, to nejchytřejší, co ďábel udělal bylo, že přesvědčil lidi, že neexistuje. A je v tom obrovský kus pravdy neboť! ti, kteří skutečně tahají za provázky stojí vždy nenápadně v pozadí, analyzují a na základě svým analýz financují. Tento národ je velmi nemocný, nevím, zda je tomu tak primárně kvůli socialistické minulosti, která srazila našemu národu sebevědomí a jakoukoli schopnost se nezávisle rozhodovat (je to i jeden z důvodů, proč nejsme schopni vyhodnocovat zprávy, které k nám plují z médií - neboť dříve vše, co bylo psáno, to bylo dáno) nebo je to proto, že se stále učíme plavat ve vodách kapitalismu, kde je pro nás příliš velká hloubka, do které se dá ledasco schovat a také spousty vln, před kterými je nutné být ostražitý. Každopádně jsem prožívala známý pocit znechucení mísícího se s opovržením nad chabými charaktery jednotlivců. A čemu věřit, komu věřit? Vždyť vůbec nezáleží na tom, kdo z těch lidí vytváří jakékoli hodnoty pro blaho tohohle národa, když to nakonec vyhraje pan Zeman, který je zainteresován v největších korupčních kauzách, nevýhodných obchodech, opoziční smlouvě či netransparentními obchody ze začátku tisíciletí (s Andrejem Babišem). Také to mohla vyhrát Jana Bobošíková, která by kandidovala i na bordel mámu bavorského hotýlku kdyby jí to dalo nějakou pravomoc ... ()

Blondie83

Cekala jsem, ze v tomto dokumentu najdu neco noveho nebo zajimaveho.. Ale neni v nem nic, co by clovek uz nevidel v televizi nebo jinde. ()

Anarion

Tak nějak nevím, kde je ona dokumentární složka tohoto dokumentu. Vždyť je téměř celý poskládán ze záběrů, které jsme už všichni mohli vidět v médiích a nepřináší ani žádné zajímavé, či snad dokonce šokující, informace ze zákulisí prezidentské volby, neb ten, kdo cirkus okolo oné alespoň částečně sledoval, již vše obsažené ve snímku, dávno ví. Korunu všemu nasazuje fakt, že o nestrannosti filmu nemůžeme vůbec hovořit, tudíž není vhodný ani jako historický záznam pro budoucí generace. ()

Blazis34

Mám rád dokumenty, které nám ukazují i druhé stránky určitých situací i lidí. Občas to i trochu změní náhled diváka na situaci či na určitou osobu. Nemám rád "americký" úsměv ani přetvařování a bohužel na politické scéně je to na denním pořádku. Tento dokument má něco do sebe, oceňuji ho na 65% - tři hvězdy. ()

PamelaJJK

Tento dokument mě velice mile překvapil. Hlavně tím, že "nenadržoval" žádnému z aktérů a nebyl vůči akterům ani nijak urážlivý. Měl jsem obavu, že to zase bude jen další vyzdvihování a chvalozpěvy na osobu pana knížete, jak jsme toho byli všichni svědky v průběhu kampaně i po ní, ale žádné vlezdoprdelkovství se nekoná a dokument je vyvážený a objektivní. Dalším milým překvapením je spád tohoto díla. Při jeho dlouhé stopáži jsem se bál, že se bude opakovat, že bude místy nudný, ale opět se nestalo. Ale i tak mi přijde podobná délka na dokument příliš. Dalo by se také polemizovat o tom, zda neměl jít více do hloubky. Ale to už jsou kecy generálů po bitvě. Autoři to chtěli takhle a mě to takhle vyhovuje... ()

Deadmann

Podtrhuji komentář uživatele johnn333 - "Je smutný, když musí nejzajímavější moment celýho filmu obstarat konkurence, totiž Klusák, který dokázal jít do konfrontace se Šloufem v Tophotelu." ()

t.b.kat

Nějak jsem očekával více, ale to více bylo jen v ukázce, trochu pochybuji o nezaujatosti, přeci jen v té době se většina lidí chovala jako hysterky, a tak na mě působí tento dokument. Většina kandidátů, kteří nebyli bráni za favority jsou naprosto odstrčeni, a jsou zde spíše aby se neřeklo. Ale co ocením, že se jedná o dokument, který ukazuje pohled jednoho člověka, který podlehl oné masáži. ()

ZHODNOTITEL

Skvělý dokument ze zákulisí všech kandidátů na prezidenta České republiky. Konec přišel trochu z nenadání. Myslím si, že dokument mohl ještě snímat reakce lidí po volbě. Ale je tam krásně vidět, co všechno za takovou kampaní stojí, a že tam ještě není zdaleka to, co by mohlo diváky zaskočit, ale k tomu se kamera nedostane. ()

gezper

Ti co sledovali pečlivěji první prezidentskou volbu v historii ČR si připomenou celou několikaměsíční anabázi trochu z druhé strany. Aneb co se do zpráv, debat a novinářských příspěvků nevešlo a ani vejít dost dobře nemohlo. Povětšinu času je to docela vtipné. Smějete se když: Zeman pije, hledá cigaretu a reje do Dienstbiera, Fischer neohrabaně máchá rukama, Okamura podepisuje svůj výtisk Umění vládnout, Zeman pije a ošahává Kačenku, Bobošíková jezdí s buchtou&Buchtou v mikrobuse, Dlouhý vybíhá s panděrem mezi sportovci, Zeman pro změnu nasává a vrací rádoby žoviálně úder před momentem útočivšímu Dienstbierovi, Franz děsí děti, Roithová se neprojevuje, Zeman hledá místo kde si zapálit - u koňaku, Schwarzenberg usíná, Zeman si objednává pivo, Sobotka je nudný, Fisherová je neuvěřitelně milá dáma a Zeman stále ještě nevidí dno sklenky, stěžujíc si na nemožnost kouřit v nekuřáckých prostorách. Atd. atd. pořád dokola, trochu jsem si to pravda zjednodušil, vynechal ty "stěžejnější momenty", ale ty podstatné body stejně každý zná ze zpráv či Blesku. Posbíráný zákulisní materíál zaujme již pro toto téma zaujmuté. S ostatními, do jejichž řad se nepočítám, musí pravděpodobně udělat všechny ty věcy okolo slovíčka nuda. Z dokumentu po prvotním zamyšlení je cítít určitá nepopíratelná tendence opřít se do konečného vítěze a stranit tomu nakonec druhému a ostatní zahrnout tak nějak do počtu. Ale (po zamyšlení druhém a třetím) bych se nedivil, kdyby zkrátka na Karla toho vtipného-hrozného materiálu tolik nebylo k dispozici, zkrátka jen sem tam spí či žvatlá, a Míloš to celé opravdu neprokouřil a neprochlastal. To ať si každý přebere sám. I poměrně dobře jsem se bavil, ač ke konci mě humor dost přešel. Ovšem jelikož mi to nepřišlo jako nějaké velké řemeslo v kategorii dokumenty, tak hodnocení čistý průměr. Viděno na novinářské předpremiéře. [50%] ()

BarkaS

Žádné velké překvapení se nekoná. Jenom se prohlubuje deziluze. První polovina má spád, snaží se v krátké stopáži ukázat maximum možného (tedy toho, u čeho se štábům podařilo být), ve druhé trochu dochází dech (asi i proto, že ne všichni si přáli, aby bylo vše vidět, že). Přesto by to, co se podařilo natočit, měl vidět každý. Už jenom kvůli těm všem lžím. Pravdivé, střihově povedené, jen někdy trochu klouže po povrchu... 70% ()

Mukl007

Spousta lidí si stěžuje, že film nepřináší nic nového. On ale ani nemůže, pokud člověk kampaň trochu sledoval, tak samozřejmě většinu zákulicních věcí tak nějak vycítil. Myslím, že přinášet převratné novinky tento dokument ani nechce, spíš se snaží shrnout celkovou náladu a poskytnout nijak nehodnotící pohled na volby. Tím, že všechny tyto informace jsou na jednom místě, dávají tím vyniknout věcem, které člověk samozřejmě ví, ale už je pozapomněl. Určitě bych vyzvedl překvapení studenta práv ke konci filmu, když zjistí, jak "konzistentní" v názorech jeho kandidát vlastně je- dokonalý příklad manipulace a demagogie, která se okolo voleb vyskytovala. ()

vitruvius

Doporučuji lidem, kteří prošli dlouhou rekonvalescencí z šoku po jmenování našeho současného pana prezidenta, aby se na tento dokument raději nedívali. Mohlo by se totiž přihodit, že vaše beznaděj dosáhne opět kritických hodnot a předešlé smíření bude to tam. Natočeno relativně objektivně a profesionálně (až na přehnané zabírání konfliktů, ale na druhou stranu koho by dokument bez trochy akce bavil :)) a rozhodně se i zasmějete - možná bude efektivnější pustit si tento snímek s ještě větším odstupem času. ()

m.arta

V kině jsem se jednoznačně bavila. Pár lidí dokonce z kina odešlo. V dokumentu je zachycena volba prezidenta, se vším co přinesla. Ke konci je cítit nálada, se kterou se volilo ve druhém kole a jak to pociťovali oba kandidáti. Bylo mi pak opět smutno. Ráda se na to podívám a zopakuji ty pocity třeba za pár let. ()

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz