Hledá se Dory

• Austrálie

• Nový Zéland

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2016, 97 min

Ne, tohle ne. Pixar nemá koule už pěknou řádku let a pokračování největšího animovaného dobrodrůža je toho smutným důkazem. Těšil jsem se zase na parádní mořskou jízdu, jenže bohužel se nám děj zasekne v naprosto nezáživném mořském světě, chybí výraznější postavy, protože kromě chobotničáka si stěží udržíte v hlavě jinou. Humor se dá, ale nějak to celé místy drhne, nesedí, skřípe. Jednoznačně o dvě třídy sešup dolů, takže 3/5.(12.11.2016)

Tak já z toho Nema nebyl nikdy úplně na větvi. Beru ho jako dokonalou rodinnou pixarovku, která skvěle vypadá a učebnicově cpe publiku ty správné hodnoty kombinované s humorem a napětím. Dobré řemeslo. Ale mám prostě raději ty odvážnější, drzejší a vychytralejší filmy s krysami, co vaří v restauraci, nebo důchodci, kteří si na barák přidělají milion balónků a odletí do Argentiny s tlustým asijským skautem. Dory pro mě tedy nebyl extra očekávaný film, takže nemůžu mluvit o zklamání, faktem ale je, že jde o další naprosto zbytečný animák od studia, které bylo ještě před pár lety považované za absolutní špičku ve svém oboru. Nejsou to slabá Auta 2, ale je to až příliš podobné jedničce, jen s méně zajímavými vedlejšími postavičkami a v hlavní roli s ukecanou hrdinkou, která je spíš otravná než zábavná. Vypadá to skvěle, vtipy fungují tak, jak mají, a na těch správných místech to je dojemné. Ale to je všechno. Hledá se Dory jakoby jela na neutrál a spoléhala na to, že lidi stejně přijdou, protože mají rádi Nema a chtějí nejspíš vidět to samé, jen s modrou rybkou místo oranžové. Já bych ale chtěl víc. Od téhle bandy jsem zvyklý na trošku vyšší úroveň a ambice.(15.5.2017)

Po dlouhých třinácti letech spatřuje světlo světa pokračování dnes již klasického animáku, ve kterém tentokráte dostává více prostoru nejvtipnější charakter prvního dílu - Dory, velice sympatická modrá rybka s krátkodobou pamětí, která si ráda povídá, plave a zpívá. Měl jsem trochu obavy z toho, jak film dopadne, protože je to přece jenom už delší doba od Hledá se Nemo, nicméně jsem byl opravdu velice a mile překvapen, a z kina jsem odcházel spokojený. Příběh je doplněn o nové charaktery, které pobaví a nejsou ploché - viz chobotnice a velrybí žralok. Děj je celkově naplněn jak akcí, tak i humorem, tudíž nebylo ani moc příležitostí pro hluchá místa. A co se animace týká, tak opět nádhera plná barev a nápadů. Zkrátka solidní následovník, který svému předchůdci nezůstává nic dlužen.(16.6.2016)

• tron

Napadlo vám niekedy, čo sa stalo s Dorinými rodičmi? Ani vám nie? Ale Pixar o tom nakrútil film. 13 rokov (!) po jednotke. A odohrávajúci sa v podstate „hneď“ po udalostiach z nej (čo ostatne asi bolo logické, tento typ rýb sa zrovna vysokého veku dožívať nezvykne...). Na prvý diel mám pekné spomienky, užil som si ho v kine a bol som dojatý, pobavený a v neposlednom rade uchvátený vizuálnou stránkou. Nuž a tá je najväčšou prednosťou dvojky. Lenže vizuálna stránka nestačí, navyše v dnešnej dobe už podmorský svet z jednotky neohúri až tak, ako v roku 2003. V tomto Pixar zaspal dobu. Príbeh je strašný, nech sa nikto nehnevá, ale toto v podstate ani nie je scenár, ale skôr počítačová hra alebo čo. Musíte sa dostať z bodu A do bodu F cez body B, C, D a E a všade číha nebezpečenstvo. Bol som otrávený už po polhodine a to ma čakala ešte viac ako hodina toho istého. Staré postavy ma nudili, v horšom prípade rozčuľovali a otravovali. Dobrý dojem zanechala len hŕstka vtipných a dojemných scénok a pár nových postáv (z nich však najviac bodovali vydry, ktoré mali len cameo). Ak chcete vedieť, čo sa stalo s hrdinami z jednotky, počkajte si až na koniec záverečných titulkov.(29.11.2017)

Vzhledem k faktu, že trvalo celých 13 let než tohle pokračování vzniklo a tedy měli autoři dost času nad tím řádně přemýšlet, jsem nepočítal, že by to mohl být průšvih. Na druhou stranu jsem čekal, že když se zaměří příběh na Dory, jakožto hlavní postavu příběhu, že to bude mnohem větší blázinec. Nakonec je výsledek povedený a Pixaru se podařilo udržet laťku této série pořád hodně vysoko. Animace je samozřejmě perfektní, postavy ať už ty staré, nebo i ty nové jsou také skvěle zvládnuté. Příběh sice má pár svých drobných much, ale nic velkého, co by mi jakkoli vadilo jsem nenašel. Líbil se mi konec, ten moment s Dory a Marlinem mi přišel takový zajímavě hluboký. Takže ve výsledku to Dory prostě zvládla na výbornou i když nevím proč, ale čekal jsem ještě trošku víc...8/10(19.6.2016)

• - Scenár pôvodne patril, v súčasnosti už zaniknutému, štúdiu Circle 7 Animation, ktoré má na svedomí filmy ako Hľadá sa Nemo (2003), Toy Story (1995) či Toy Story 2 (1999). (figliar)

• - Pracovným označením filmu bol názov Untitled Pixar Animation Project. (MikaelSVK)

• - Po titulcích následuje ještě jedna scéna. (rikitiki)