Hledá se Dory

• Austrálie

• Nový Zéland

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2016, 97 min

Pixar to dokázal! Po 13 letech přinesl pokračování, které si s původním snímkem v ničem nezadá a v určitých ohledech jde možná ještě o i kousek dál (v psychologii postav, hlavně co se týče jisté scény z pohledu první osoby). Finding Dory je naprosto přirozené pokračování, které i přes trochu banální zápletku baví a nepůsobí nijak vynuceně. Tvůrci si byli prozíravě vědomi cílovou a je to na filmu znát.(4.11.2016)

Na to, že to je ryzí marketingové pokračování za účelem rozjetí merchandising tsunami (mimiDory jakožto ta nejlošťomilejší lybiška všech dob si o to přímo říká a až se divím, že synátor při cestě z kina nevznesl požadavek na pořízení rybky) a nikoli pokračování vzešlé z potřeby sdělit o postavách/světě něco nového (a taková pokračování nebyla kdysi Pixaru cizí), tak to vlastně vůbec není špatné. Především z toho důvodu, že to je v podstatě to samé co jednička sakumprdum. Hlavním záporem je samotná "krátkoblbá" Dory, která sice skvěle funguje jako vedlejší postava, ale podstatně hůře jako hlavní, jelikož se její energie a zapomnětlivost rychle přejí. Má však oporu v nových postavách; především chobotnice Hank to v nejedné pasáži táhle na všech svých chapadlech navzdory všem(u). Příjemně překvapí, jak moc to funguje po emoční stránce. Což je vyváženo zbytečnou eskapádní záchranou finální akcí a duem Marlin/Nemo, kteří jsou tu čistě z povinnosti. Je až bolestivé sledovat, jak je tvůrci uměle na sílu roubují do centra dění a zároveň je nechávají po celou stopáž na třetí koleji.(24.6.2016)

Modrá rybka Dory, která trpí krátkodobou ztrátou paměti, si po roce stráveném s Marlinem a Nemem náhle vzpomene, že se vlastně ztratila rodičům... Mezi zajímavé postavy patří chobotnice Hank (Ed O'Neill), která pomáhá Dory s hledáním. Sigourney Weaver mluví sama sebe, ale je pouze hlasem, který promlouvá z rozhlasu v mořském parku.(31.10.2016)

Že by to bylo tolik podobné jedničce, si nemyslím. Celkové vyznění je jiné, ale narozdíl od Aut 2 dává smysl a může být velmi dobrou inspirací pro děti i dospělé. Vtípky jsou v podobném duchu jako v prvním dílu a ani nijak výrazně horší, jak jsem se obával. Ovšem čtyři nedám, protože film až moc referuje na Nema (má i společnou scénu pro propojení děje), což je dost zásadní problém, protože filmy jsou od sebe 13 let. Veškerý příběh závisí na flashbacích, nemá zdaleka takovou oduševnělost jako jednička a stejně jako Auta 2 nemá své mantinely. Ne, žádné výbuchy a vraždy se nekonají, ale doslova se tu pohybuje po souši všemi možnými způsoby a jde místy i do absurdnosti připomínající Tučňáky z roku 2014, hlavně se svým šíleným odkazem na Nolanův Inception na konci. Nuda to není, je to celkem velká zábava, ale nevím, co si o filmu doopravdy myslet. Animace pixarovská špička, ale celkově to připomíná průměrný DreamWorks.(24.7.2017)

"Ahoj, já jsem Dory a trpím ztrátou krátkoblbé paměti." Stejně jako Toy Story 2 je Hledá se Dory úplně přirozeným pokračováním, které si udrželo laťku prvního dílu, zná míru a nic nepřehání, má hromadu nápadů... Je prostě kouzelné. Navíc chobotnice Hank a lachtan Gerald jsou tak fantastické nové postavy!(16.6.2016)

• - Príbeh sa odohráva 6 mesiacov po udalostiach filmu Hľadá sa Nemo (2003) a je situovaný na pobrežie Kalifornie. (figliar)

• - Joe Ranft nemohol znovu nahovoriť postavu Jacquesa, pretože nešťastne zahynul pri autonehode v roku 2005. (stefi7773)

• - V české verzi jsou všechny nápisy ve filmu česky i přes to, že se jedná o americký film. (LindaKola)