Hledá se Dory

Hľadá sa Dory

Finding Dory

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2016, 97 min

Chtěl jsem jít do kina, pak jsem chtěl koukat doma. Obojí se mi nepovedlo. Já totiž prostě miluju Hledá se Nemo (2003). Nakonec teď po dvou letech se k tomu konečně dostávám. Plný obav ze všech recenzí a reakcí, že pokračování od Disney a Pixaru mi nemůže dát to, co hledám. Návrat do oceánu by měl být super, příjemný, vtipný, smutný a roztomilý. Bez jakýkoliv očekávání spouštím bluray a hned v úvodní chvíli jsem zaskočen. On je tam Marlin! Měl jsem celou dobu za to, že se to bude týkat jenom Dory a že Marlin pokud se mihne, tak to bude zázrak. Pixar/Disney ale tuší, co já chci a proto je příběh plnohodnotným pokračováním téměř patnáct let staré animované klasiky. Na jednu stranu tleskám studiu, že se vrací po třinácti letech k filmu, který mám tak rád. Na druhou stranu se sám sebe ptám. "Proč jim to trvalo tak dlouho?" Návrat do oceánu je skvělý. Bavil jsem se, smál jsem se, byl jsem dojatý. Prostě všechno, co má plnit animovaný film, tak tento splňuje. Další plus je, že to nadabovali stejní herci, jako Hledá se Nemo. (Prostě opět skvělý Trojan a další oblíbený čeští herci) Jedinou vadou na kráse je snad příliš pohádkový a (ne)uvěřitelný příběh s dodávkou a natahování konce. Pak je trošku dráždivé, když se ozve hlas Ebena. (Přestože v originále je parádní Sigourney Weaver) Musím pochválit nové charaktery. Především chobotnice Hank má skvělou animaci. No, já jsem byl vskutku spokojený. Jistě si Dory a její paměť pustím někdy znovu. A pokud nás někdy čeká třeba „Hledá se Marlin“, tak já se skutečně zlobit nebudu. Jen ať to není za dalších deset let. (88 %)(10.3.2018)

Rozpočet $200miliónovTržby USA $296,499,994 Tržby Celosvetovo $408,399,994Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ tento rok proste moc nepraje pokračovanie a hlavne tým druhým v poradí, čo je ale prekvapením, že ani pompézny Pixar toto prekliatie nezlomil, už ich predošlí projekt Dobrý dinosaurus dosť strácal na príbehovej kvalite, tu to tiež ale nie je inak, čistý schematický recyklát prvého diela, ktorý stavia samozrejme príbeh na "stratenej" Doris, ktorá je ale postupom času z jej zabúdaním aj dosť otravná, zábavných momentov tiež moc nie je a dobrodružstvá, ktoré tento krát zažívajú tiež toľko neberú, v podstate miestami len sledujete dej takmer bez záujmu, trošku na záver aspoň zabrnká emočná stránka ale ako celok ide skôr o jeden z najslabších projektov, čo vznikol pod menom tohto animátora, škoda /videl v kine 3D verziu: 70%/ __pred týmto animákom beží v kinách roztomilý krátkometrážny film Čvirik(17.6.2016)

Jako jízda na roller coasteru skrz známé atrakce dobré, ale já bych radši film. Pořád je hrozně fajn plavat ve stejných vodách a potkat pár zajímavých nových postav (ač hloubkou charakteru se zřejmě vyznačuje pouze Hank), ale trošku moc z toho čiší ta příběhová šroubovanost a nucenost. Marlin a Nemo jako absolutně nadbytečné postavy a druhá scénaristicky absolutně neukočírovaná polovina krade snímku 'filmovost' a sráží sílu příběhu.(29.12.2016)

• mm13

To Hank nemohol byť napríklad krab? Museli si vymyslieť suchozemskú chobotnicu? Ale aj bez tohto prešľapu, ktorý chce byť buď urážkou alebo pletením detí (a neviem čo je odsúdenia hodnejšie) nie je Dory ničím iným, než len tovarom. Niekde medzi znesiteľnými Príšerkami 2 a otrasnými Autami 2. Najväčšou tragédiou sú v konečnom dôsledku tržby, máme sa veru do budúcnosti na čo tešiť...!!?(29.11.2016)

Je to samozřejmě o dost slabší než skvělá jednička, a to z několika prostých důvodů. Za prvé se v podstatě kopíruje totéž, pouze s tím rozdílem, že se v průběhu neustále hledá každý s každým a že motiv putování skrze bujarý oceán zcela vymizel na úkor plácání se na tom samém místě. Za druhé, Dory je sice funkční vedlejší postavou, která svou přiblblostí vhodně doplňovala zamindrákovaného Marlina, ale jako hlavní tahoun začne po chvíli nudit a po delší chvíli už je, řečeno v nadsázce, na pěst. A za třetí došlo k nebezpečnému úbytku kvalitních vedlejších postav, ze kterých si skutečné sympatie získá pouze chobotničák Hank poslepu řídící nákladní kamión (hodně mě zklamala neúčast akvarijních rybek ze Sydney). I přesto všechno je to ale pořád uspokojivě funny, neustále se něco dějě (až na chvíle povinného moralizování a dojímání) a závěrečná akční vsuvka alá Počátek doplněná What a Wonderful World je dokonce, řečeno bez nadsázky, jednou z nejpovedenějších scén celého roku. Jestli další díl, tak ale jenom se zcela novým konceptem a s nedostižnými veterány původního filmu, který si narozdíl od Dory pamatujeme a nedáme na něj dopustit...(3.2.2017)

• - Joe Ranft nemohol znovu nahovoriť postavu Jacquesa, pretože nešťastne zahynul pri autonehode v roku 2005. (stefi7773)

• - V české verzi jsou všechny nápisy ve filmu česky i přes to, že se jedná o americký film. (LindaKola)

• - Scéna, kde je Dory navigována skrz potrubí za pomocí echolokace, je odkazem na film Vetřelec (1979). (Jedná se o scénu, kde zemře kapitán Dallas.) (MatyasF)