Pinocchio

Carlo Collodi (kniha)

Walt Disney

Scénografie:

Ken Anderson

I dnes, 64 let po vzniku, působí tento film velmi svěžím a vtipným dojmem. Disney obohatil příběh spoustou drobných animací (např. detailní vykreslení Geppettovy dílny se spoustou komických kukačkových hodin a roztomilých fíglů) a písničkami, které se dočkaly po velikém ohlasu i soundtrackového vydání. A vůbec přitom nevadí, že Collodiho příběh Disney "zhollywoodštil", či jak se tehdy říkalo, "zdisneyovštil" a z postavy původně zlobivého frackovitého Pinocchia udělal hodného naivního kluka k němu přidal postavy kocoura a rybičky, které původně v knize nebyly.(1.8.2004)

Příběh Pinocchia jsem vlastně do teď podrobně neznal a tak jsem si s chutí doplnil další mezeru v nejen filmovém vzdělání. Ze začátku se mi film velmi líbil. Animace je opravdu pěkná, postavy sympatické a občasné hravé detaily jsou fajn. Bohužel hodně drhne příběh a to pominu jeho naivnost a pohádkovost, která k žánru patří. Nicméně je hodně děravý a podivně necelistvý. Kde se vzal Pinocchiův otec v žaludku velryby? Nikde žádné vysvětlení a ani sebemenší náznak. Proč se kluci měnili v osly a co se s nimi stalo? Opět žádné vysvětlení. Kdybych film rozdělil na části, tak bych nikdy jednotlivé fragmenty nespojil dohromady. Nic kromě animace a ústřední postavy je nespojovalo, což je škoda. Pinocchio tak dostává na cestu jen průměrné tři hvězdy.(8.4.2019)

Pohádkám už jsem dávno odrostla (a ani je moc nemusím), ale za příběh, který má myšlenku a za animaci, která neuráží a která mě zvláště ve vypjatých, dramatických situacích velice bavila (prvoplánovou líbivost vystřídal modernější, expresivnější tvar), tak za to všechno si Pinocchio ty hvězdičky zaslouží.(20.11.2019)

Pekná rozprávka, len má na začiatku zbytočne pomalé tempo a je rozťahaná. Piesní tu nie je toľko ako v neskorších Disneyovkách, hudba je príjemná. Škoda, že pre mňa tu nie je ani výraznejšia obľúbená postavička. Najlepšia je asi scéna s veľrybou. Je to niekde medzi 3 a 4, ale 4kové animované filmy ma bavili oveľa viac ako tento.(18.12.2010)

Neuvěřitelné, jak po technické stránce snímek vůbec nezestárnul, ta detailnost, preciznost, nápaditost a inovativnost animace bere dech i dnes. Především pohyby, výrazy a mimika postav působí neskutečně živě. Poměrně bizarní děj vychází z předlohy velmi volně, roztomilá zvířátka a písničky dávkuje s mírou a téměř postrádá infantilnost a schematičnost pozdějších disneyovek; navíc vtipné glosy Jémine Cvrčka směrem k divákovi svou mírnou ironií dokážou i překvapit.(3.6.2013)

• - V roce 2012 vyhodnotil Americký filmový institut snímek 2. nejlepším animovaným filmem v historii. [Zdroj: afi.com] (vyfuk)

• - Kultová scéna, keď Pinocchiovi rastie nos, je vo filme použitá iba jediný raz. (Raccoon.city)

• - Scéna, v ktorej Pinocchia naháňa veľryba, je odkazom na grotesku Velrybáři (1938). (francesco)