Pinocchio

Pinocchio

Animovaný / Rodinný / Pohádka / Hudební

USA, 1940, 88 min

Walt Disney

I dnes, 64 let po vzniku, působí tento film velmi svěžím a vtipným dojmem. Disney obohatil příběh spoustou drobných animací (např. detailní vykreslení Geppettovy dílny se spoustou komických kukačkových hodin a roztomilých fíglů) a písničkami, které se dočkaly po velikém ohlasu i soundtrackového vydání. A vůbec přitom nevadí, že Collodiho příběh Disney "zhollywoodštil", či jak se tehdy říkalo, "zdisneyovštil" a z postavy původně zlobivého frackovitého Pinocchia udělal hodného naivního kluka k němu přidal postavy kocoura a rybičky, které původně v knize nebyly.(1.8.2004)

Promítáno dětem 2. ročníku ZŠ v rámci vzdělávacího cyklu "Světová a národní literární díla", tentokrát na motivy pohádky C. Collodiho. Dětem se líbilo (jak by ne), ale většina již tento film znala. Kupodivu jich i velká část knihu četla. Ve srovnání s Knihou džunglí os stejného filmového studia zde lze vystopovat knižní předlohu, lze tedy s filmem dále pracovat ve vyučovacích hodinách.(4.10.2014)

Pinocchio mozna prinesl do animovaneho sveta novou techniku malovani na sklo v nekolika oddelenych vrstvach, ktere ruznym posuvem vytvarely "realnou" perspektivu, ve vsech smerech ale jako druhy celovecerak zaostava za Snehurkou. Primitivne zjednoduseny pribeh, prumerna animace (jen v porovnani prave se Snehurkou, samozrejme) bez spetky atmosfery, otravne a trapne charaktery... atd atd. Je toho hodne, co ulhaneho drevaka srazi dnesnim pohledem az k neskodne detinske zabave. V mnohem neoddiskutovatelna revoluce, ale pribeh prosel obrizkou k posrani.(14.12.2008)

Je to roztomilé, zábavné, originální a na rok vzniku skoro neuvěřitelné. Ale přesto tomu kousek chybí, aby to bylo tak nezapomenutelné, jako třeba Sněhurka. Zhruba v půlce mě Pinocchiovy eskapády nějak přestaly bavit - začalo být totiž jasné, že o kontinuální příběh úplně nepůjde, spíš o taková nesourodá dobrodružství. Možná by se mi víc líbilo, kdyby to byly tři krátké filmy, než jeden celovečerní. No a taky mě zklamalo, že to, co máme s Pinocchiem nejvíc spojeno - to jest zvětšování nosu - se tu objeví jen jednou!(19.10.2013)

Čo sa týka hodnotenia, tak podobne ako u Snehulienky a Dumba tak na 60,70 %, takže tentokrát zaokrúhlim vyšššie. Pozitívum je menej pesničiek ako pri Snehulienke a niekoľko dospelejších scén, napr. fajčenie cigáry. Príbeh je o niečo hutnejší, záverečná časť vo velrybe zvýšila moje hodnotenie na ****. Na druhej strane je tu menej vtipných momentov, skôr úsmevných. Mojim budúcim deťom tento film raz určite pustím. Namiesto návštevy najnovšieho 3D animáku.(13.8.2009)

• - Modrá víla bola vytvorená pomocou rotoskopickej techniky, rovnako ako princ vo filme Snehulienka a sedem trpaslíkov (1937). (Raccoon.city)

• - Kultová scéna, keď Pinocchiovi rastie nos, je vo filme použitá iba jediný raz. (Raccoon.city)

• - V roce 2012 vyhodnotil Americký filmový institut snímek 2. nejlepším animovaným filmem v historii. [Zdroj: afi.com] (vyfuk)