Pinocchio

USA, 1940, 88 min

Předloha:

Carlo Collodi (kniha)

Walt Disney

Další klasická disneyovka. Narozdíl od Sněhurky či Bambiho se zde však podstatně více mluví, celý snímek je prošpikován spoustou povedených vtipů a samozřejmě má i docela silný výchovný podtext. Každá postavička tohoto filmu má svůj charakter, takže kromě roztomilosti se divák setká i s násilím, smutkem či radostí. Prostě ideální filmek pro relaxaci ve dvou...či ve třech.(23.1.2016)

Čo sa týka hodnotenia, tak podobne ako u Snehulienky a Dumba tak na 60,70 %, takže tentokrát zaokrúhlim vyšššie. Pozitívum je menej pesničiek ako pri Snehulienke a niekoľko dospelejších scén, napr. fajčenie cigáry. Príbeh je o niečo hutnejší, záverečná časť vo velrybe zvýšila moje hodnotenie na ****. Na druhej strane je tu menej vtipných momentov, skôr úsmevných. Mojim budúcim deťom tento film raz určite pustím. Namiesto návštevy najnovšieho 3D animáku.(13.8.2009)

2. celovečerní Disney Ve srovnání se Sněhurkou je Pinocchio jen slabý odvar. Cesty celovečerních Disney filmů byly vždycky křivolaké. Ano, máme tu literární klasiku jako předlohu, i roztomilou kočičku, rybičku a cvrčka. Ale scénář není tak soudržný jako u Sněhurky, písničky jsou zapomenutelné, personifikovaná zvířata jsou i nejsou na úrovni lidí a příběh o oslících je zbytečně krutý a bez jakéhokoli konce. Carlo Collodi by se asi divil. Krásy rotoskopové kouzelné víly bohužel nejsou všechno.(22.5.2019)

Druhý film od Disneyho a opět je to skvělé. Dokonce si myslím že je to lepší než Sněhurka a sedm trpaslíků. Animace se posunula strašně daleko i když je od Sněhurky 3 roky starší. Animace je zkrátka výborná a je vidět že se to posunulo. Další věc kterou musím vyzdvihnout je scéna na ostrově která by se dnes vůbec nemohla natočit. Kdyby se tahle scéna natočila teď, tak by moralisti pukly hrůzou. Protože v té scéně je jasně vidět jak malé děti pijí alkohol, kouří doutníky a ničí vše kolem sebe. Což by se dnes asi nemohlo natočit. Celkově si myslím že je to výborný kreslený film a doporučuji ho všem shlédnout a dávám filmu 90% (5 hvězd z 5).(21.3.2017)

Společně s o tři roky starší Sněhurkou táta všech animovaných filmů, který nastavil měřítko, podle něhož se v podstatě dodnes daný žánr posuzuje. A to jak po stránce technické, která je na svou dobu neskutečně půvabná, pestrá a přirozená, tak i z pohledu zábavného příběhu o lásce a hrdinství, který se stal nejen pro Disneyho hlavní prioritou. Objektivně musím uznat, že se rozhodně nejedná o vrchol tvorby Disneyho studia a v ději je tolik děr, že je nezalepí ani vědomí nadšeného dětského přijetí, ale pořád je to hotový poklad pro fanoušky žánru a pro každého rodiče, který hledá pro své ratolesti něco originálního, živého a natočeného s neskrývanou láskou. A tohle všechno Pinocchio do puntíku splňuje. 80%(6.8.2013)

• - Scéna, v ktorej Pinocchia naháňa veľryba, je odkazom na grotesku Velrybáři (1938). (francesco)

• - Kultová scéna, keď Pinocchiovi rastie nos, je vo filme použitá iba jediný raz. (Raccoon.city)

• - V roce 2012 vyhodnotil Americký filmový institut snímek 2. nejlepším animovaným filmem v historii. [Zdroj: afi.com] (vyfuk)