poster

Pinocchio

 • USA

  Pinocchio

Animovaný / Rodinný / Pohádka / Hudební

USA, 1940, 88 min

Předloha:

Carlo Collodi (kniha)

Producenti:

Walt Disney

Scénografie:

Ken Anderson
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Lima
  ****

  I dnes, 64 let po vzniku, působí tento film velmi svěžím a vtipným dojmem. Disney obohatil příběh spoustou drobných animací (např. detailní vykreslení Geppettovy dílny se spoustou komických kukačkových hodin a roztomilých fíglů) a písničkami, které se dočkaly po velikém ohlasu i soundtrackového vydání. A vůbec přitom nevadí, že Collodiho příběh Disney "zhollywoodštil", či jak se tehdy říkalo, "zdisneyovštil" a z postavy původně zlobivého frackovitého Pinocchia udělal hodného naivního kluka k němu přidal postavy kocoura a rybičky, které původně v knize nebyly.(1.8.2004)

 • Zagros
  ***

  Příběh Pinocchia jsem vlastně do teď podrobně neznal a tak jsem si s chutí doplnil další mezeru v nejen filmovém vzdělání. Ze začátku se mi film velmi líbil. Animace je opravdu pěkná, postavy sympatické a občasné hravé detaily jsou fajn. Bohužel hodně drhne příběh a to pominu jeho naivnost a pohádkovost, která k žánru patří. Nicméně je hodně děravý a podivně necelistvý. Kde se vzal Pinocchiův otec v žaludku velryby? Nikde žádné vysvětlení a ani sebemenší náznak. Proč se kluci měnili v osly a co se s nimi stalo? Opět žádné vysvětlení. Kdybych film rozdělil na části, tak bych nikdy jednotlivé fragmenty nespojil dohromady. Nic kromě animace a ústřední postavy je nespojovalo, což je škoda. Pinocchio tak dostává na cestu jen průměrné tři hvězdy.(8.4.2019)

 • hanagi
  ****

  Pohádkám už jsem dávno odrostla (a ani je moc nemusím), ale za příběh, který má myšlenku a za animaci, která neuráží a která mě zvláště ve vypjatých, dramatických situacích velice bavila (prvoplánovou líbivost vystřídal modernější, expresivnější tvar), tak za to všechno si Pinocchio ty hvězdičky zaslouží.(20.11.2019)

 • Deschain
  ***

  Pekná rozprávka, len má na začiatku zbytočne pomalé tempo a je rozťahaná. Piesní tu nie je toľko ako v neskorších Disneyovkách, hudba je príjemná. Škoda, že pre mňa tu nie je ani výraznejšia obľúbená postavička. Najlepšia je asi scéna s veľrybou. Je to niekde medzi 3 a 4, ale 4kové animované filmy ma bavili oveľa viac ako tento.(18.12.2010)

 • VanTom
  *****

  Neuvěřitelné, jak po technické stránce snímek vůbec nezestárnul, ta detailnost, preciznost, nápaditost a inovativnost animace bere dech i dnes. Především pohyby, výrazy a mimika postav působí neskutečně živě. Poměrně bizarní děj vychází z předlohy velmi volně, roztomilá zvířátka a písničky dávkuje s mírou a téměř postrádá infantilnost a schematičnost pozdějších disneyovek; navíc vtipné glosy Jémine Cvrčka směrem k divákovi svou mírnou ironií dokážou i překvapit.(3.6.2013)

 • - V roce 2012 vyhodnotil Americký filmový institut snímek 2. nejlepším animovaným filmem v historii. [Zdroj: afi.com] (vyfuk)

 • - Kultová scéna, keď Pinocchiovi rastie nos, je vo filme použitá iba jediný raz. (Raccoon.city)

 • - Scéna, v ktorej Pinocchia naháňa veľryba, je odkazom na grotesku Velrybáři (1938). (francesco)