Pinocchio

USA, 1940, 88 min

Předloha:

Carlo Collodi (kniha)

Walt Disney

Film ze studia Walta Disneyho je jeho druhým animovaným snímkem a vychází z knihy Carla Collodiho ´Le avventure di Pinocchio´. Všem známý příběh je pozměněný, i postavy jsou přidané. Američtí filmoví komentátoři po uvedení filmu v kinech označili Pinocchia za metaforu neposlušných dětí v Americe v polovině 20. století.(7.6.2014)

Dokonalá atmosféra Disneyovských animáčů z přelomu 1. a 2. poloviny 20. století. Hudební provedení rozkošné... ovšem já jako laik jsem si nelibovala v písničkách, které během filmu zazpíval popřípadě pan Cvrček. :) Každopádně nemám nijak extra velké výhrady. Já jsem se bavila a myslím, že nejsem sama, kdo by tento film doporučil na klidná rodinná odpoledne :)(6.5.2012)

Neuvěřitelné, jak po technické stránce snímek vůbec nezestárnul, ta detailnost, preciznost, nápaditost a inovativnost animace bere dech i dnes. Především pohyby, výrazy a mimika postav působí neskutečně živě. Poměrně bizarní děj vychází z předlohy velmi volně, roztomilá zvířátka a písničky dávkuje s mírou a téměř postrádá infantilnost a schematičnost pozdějších disneyovek; navíc vtipné glosy Jémine Cvrčka směrem k divákovi svou mírnou ironií dokážou i překvapit.(3.6.2013)

Jako velký vztyčený ukazováček! Skoro se mi nechtělo věřit, že by toto vyšlo z dílny Disneyho. Sice roztomilá postava Pinocchia i roztomilá zvířátka - kocourek byl k sežrání, jak se ve vteřině dokázal z mazla změnit v prskající naštvanou kouli chlupů.... ale teda ten příběh mě odrovnal. Tohle skoro až mám trochu strach označovat za pohádku. I když je fakt, že dětem neuškodí toto vidět. Je to jedno poučení za druhým, Pinocchio doplácí na svoje chyby, dostává do svého dřevěného frňáčku jednu ránu za druhou, ale nakonec se zmátoří a prohlédne. Nechápu celé to haló kolem jeho rostoucího nosu. Vždyť se mu prodlužoval jen v jedné scénce. Brr, no na osazenstvo do 10 let to musí trochu působit jako horor, ale to, že pokud budou kouřit, pít, rozbíjet věci a celkově budou zlí, že se z nich můžou stát oslové, to se mi líbilo a jelikož jsem trochu škodolibá a opravdu bych tohle pustila svým dětem, kdyby mě zlobili a odkazovala bych se na to, tak už jen pro výchovné účinky dávám 4* :D(9.4.2015)

Promítáno dětem 2. ročníku ZŠ v rámci vzdělávacího cyklu "Světová a národní literární díla", tentokrát na motivy pohádky C. Collodiho. Dětem se líbilo (jak by ne), ale většina již tento film znala. Kupodivu jich i velká část knihu četla. Ve srovnání s Knihou džunglí os stejného filmového studia zde lze vystopovat knižní předlohu, lze tedy s filmem dále pracovat ve vyučovacích hodinách.(4.10.2014)

• - V roce 2012 vyhodnotil Americký filmový institut snímek 2. nejlepším animovaným filmem v historii. [Zdroj: afi.com] (vyfuk)

• - Jiminy Cricket potreboval na film 27 rôznych farieb. (Raccoon.city)

• - Modrá víla bola vytvorená pomocou rotoskopickej techniky, rovnako ako princ vo filme Snehulienka a sedem trpaslíkov (1937). (Raccoon.city)