• kingik

Vesnička Babovřesky chce být až moc středisková, nápor Troškova humoru je tam jako v Hošticích a divák překvapivě nezažívá déja vu. Do svérázné vesničky tentokrát zavítal kvintet českých hokejistů z NHL v rámci letního soustředění a hned zavládlo mezi místními babkami hotové pozdvižení. Bohatí sportovci se jim jeví jako velmi výhodná partie pro jejich tři šikovné, avšak zadané vnučky, a tak hned využijí nejrůznějších příležitostí, jak je s nimi seznámit. Do toho na anonymní udání přijíždí nenadálá kontrola z ministerstva prověřit investice starostova úřadu. Vyslaný kontrolor na přepadovku se navíc důvěrně zná se starostovou paní z dob studií. Aby toho nebylo málo, tak se do potíží dostane i mladý farář, kterému po určitých nepřístojnostech, ke kterým došlo na jeho faře, hrozí přeložení na pokyn z vyššího církevního úřadu. Děj či spíše neděj kromě povinného product placementu nejčastěji střídá důvěrně známá místa z prvního dílu, jako je dům starosty Stehlíka a jeho rodiny, fara mladého faráře Šoustala, starostův obecní úřad, anebo letní zahrádka u hospody a samozřejmě "zrychlené" i nezrychlené babky-drbny na návsi i mimo ní a s nimi množství postav, které se představily v jedničce, a k nimž přibyly i některé nové, některé ustoupily do pozadí, což byl dobrý tah. Angažovat toporně hrající hokejisty byl jistě nápad Trošky coby sportovního antifanouška, který shledal jejich přítomnost ve filmu atraktivní. Což o to, mohl angažovat i sportovce z méně atraktivních sportovních odvětví, a výsledek by byl pořád sterilní. Sterilní humor je ve filmu až ve velké konzistenci, a to i přesto, že dvojka usiluje o přehlednější a hlavně bláznivější, absurdnější a originálnější situace, než byly v jedničce. Někdy se to příjemně daří, ale někdy je k tomu potřeba pořádná porce trapnosti. Divák je například svědkem veselých následků požití buchet s přísadou, která do nich rozhodně nepatří. Oproti tomu příliš nevychází snaha postavit proti sobě kultivované hokejisty versus vesnické burany. Z těch scén se dalo vytřískat mnohem víc vtipu. Někdy se čekalo delší dobu dobu, jestli prezentovaný vtip skončí anebo neskončí, jako vypointovaný. Natahování těchto scén, které připadaly humorné jen autorům scénáře, bylo poměrně nepříjemné, zvláště když ukončení této scény v drtivé většině humornou pointou nekončilo. A jsem u scénáře. Ten velmi často působil dojmem, že vznikal až na place, a to ještě na něm s Troškem spolupracovali další dva přispívatelé. Některé scény na tak zkušeného režiséra byly až moc ledabylé a žádný velký posun nenastal v režii, která byla příliš televizní a v nekvalitním zvuku, kdy mnoha hercům, a to i těm profesionálním, nebylo dobře rozumět. Určitou svobodu a pozitivum v Troškově tvoření vidím v jeho oproštění se od "sluncesenovské" trilogie, které je ve druhém díle markantní. Ve stylu humoru už jiný nikdy nebude. Ubylo sice sexuálních narážek, ale některé scény by potřebovaly zkrátit, přidat v nich vtip a dějově to výrazně zahustit. Opět se oproti jeho pověstné vesnické trilogii nepodařilo v tomto případě navázat a obalit jednoduchou dějovou strukturu vynikajícími gagy. Gagy jsou průměrné kvality, stejně jako všechno kolem nich. Do kina určitě nedoporučuji, a to i když došlo ke zlepšení oproti jedničce, tak je stále co zlepšovat. Na dvd je film přijatelnější. U takového osmého dílu Babovřesk to Zdeněk Troška" vypucuje" jedna radost. Nezbývá než do té doby kvílet, úpět, vřískat anebo se chechtat. Otázkou je, jestli radostí, nebo blbostí. 40%(21.6.2014)

• Johny_fork

V prvních Babovřeskách se Zdeněk Troška, když už nic víc, alespoň snažil udržet nějakou dějovou linii. Druhý díl už se ani nedá nazývat slovem film. Je to spíš téměř dvouhodinový teleshoping zkombinovaný s nejzoufalejšími pokusy o humor, jaké jsem za poslední roky viděl. Člověk se opravdu musí stydět za ten milion nadšených diváků, kteří si do kina dobrovolně přišli udělat lobotomii.(30.10.2014)

• lennyd

V Babovřeskách se stále něco děje. Tentokrát vesničku navštívilo pár mladých a úspěšných hokejistů, které zde tráví několik dnů pilným tréninkem. To je přiležitost pro místní babky, aby dostaly své vnučky bohatým hokejistům do chomoutu. Oproti tomu starosta s napětím očekává kontrolu z ministerstva, která se nakonec vyvíjí úplně jinak, než se obával. A místní farář, který je pro svoje mládí a neotřelý přístup k víře trnem v oku svým nadřízeným, nakonec udělá ten krok, na který na biskupství čekají, aby se jej mohli jednou pro vždy zbavit... No tak, co napsat o Troškově filmu, co zde ještě nebylo řečeno? Snad jen, že opět útočí na nejnižší lidské pudy, což znamená, že jsem se (asi tak dvakrát) mírně pousmál. Oproti Kameňákům se ale Babovřesky drží o chloupek výše, neb se jim daří docela vyhýbat velmi trapným scénám, a většinou se upokojí jen s mírně trapnými. Příběhové linie jsou vcelku nezábavné všechny, ale věřím, že u některých sociálních vrstev obyvatelstva mohou fungovat (a věřím, že pokud někam přikvačí pětice známých hokejistů (fotbalistů, zpěváků, ..), místní děvy jim své kalhotky nosí na stříbrném talíři taktéž)...(26.8.2014)

• xxmartinxx

Panenko skákavá! Jejdanánku! Můj ty skutku! Dvě hodiny naprostého vzduchoprázdna, tedy krom scén věnovaným církvi, které si nejspíš odskočily z nějakého propagandistického opusu Otakara Vávry. Jinak film, který neexistuje. Film, který není. Není to sled trapného humoru a nefungujících vtipů, jde o velké "nic" podávané s až exploatační důsledností.(26.2.2014)

• MikO_NR_1909

Fúha, až takúto klientelu (z nhl) som teda nečakal. Málokedy si trúfnem dačo spraviť, v čom nemám dostatočnú kvalifikáciu, ale takúto letnú frašku natočím aj ja. Degenerácia akejkoľvek ľudskej dôstojnosti a povrchné kecy postrádajú dodatočnú poetiku, poéziu, mentalitu národa, tak ako kedysi. Keď film znamenal emócie, inteligenciu, správnu dávku odľahčenia popri poukazovaní na neľahkosti životného údelu.(14.2.2016)