Co byste udělali, kdyby jednoho rána u vaší luxusní vily zazvonil bezdomovec, tvrdil, že dobře zná vaší ženu a chtěl se vykoupat? Richard mu pořádně nandá. Jeho ženě Marině je to ale trapné, a bezdomovce, který se představuje jako Borgman, pustí dovnitř. A tak to celé začne. Příběh filmu Borgman je krutý, přímočarý a optimální pro milovníky černého humoru. Jenže kromě toho pokládá i řadu otázek a nechává divákům prostor, aby si ho přebrali po svém. V mnohém připomene postupy české nové vlny, v mnohem zas ironická a přesná severská dramata. (Artcam Films)

Lanark

Horor a pohádka se navrátily ke svým kořenům. Jejich staré příběhy ale už nikdo neposlouchá. Jsme přesvědčeni, že nás ochrání tlusté zdi našich obydlí, ve kterých máme falešný pocit bezpěčí. Nebo už prostě jim nevěříme, přesvědčeni že vše se dá odůvodnit, přemluvit a nebo koupit. Jenže čiré zlo nepotřebuje vysvětlovat, chce si jen hrát. Teď, když ví, že staré dobro spoléhající se na božské světlo je přiliš slabé, aby ho zastavilo ("Ježíš byl sobecký fracek"), bez obav ničí rajskou zahradu k obrazu svému - za všeobecného potlesku těch, ze kterých si postupem času dělá své služebníky a nebo oběti. Ví, že jediné co ho může zastavit, čemu ještě ze starých příběhů rozumíme je láska. Ve chvíli, kdy se mu podaří přetrhat veškerá pouta - rodinná, přátelská i milenecká - není už nic co by mohlo zlo zastavit. Zbydou jen betonové hroby plné vzpomínek, jejichž šepot časem přehlučí šumění lesa, v jehož útrobách se pod zemí nachází království nového vládce lidstva. Bez lásky a důvěry nemohou existovat příběhy se šťastnými konci. ()

dubinak

Borgman je tak strašně moc odlišný film, až jsem si ho téměř musela zamilovat. Dlouho jsem příjemnější projekci nezažila. A to z toho důvodu, že film divákovi nezatěžuje nějak zbytečně hlavu, ale jen tak si sám plyne bez jakýchkoliv nasvětlení situace. Nemá asi žádnou cenu polemizovat nad jeho absurdním a roztodivném příběhu. Tato nizozemsko-belgicko-dánská mimozemská podívaná je jen o tom, jak si jí člověk vychutná a jestli jí dovolí zarýt se mu pod kůži, nebo ji zavrhne jako něco bez hlavy a paty. Nejvíc zarážející věcí je na Borgmanovi asi to, jak si tu každá postava totálně protiřečí. Mně osobně se tento snímek líbil převelice a velké uznání má ode mě hlavní herečka, která byla pro svoji roli jako stvořená a celým dějem mě v podstatě provedla ona a její specifické rysy osobnosti, které byly asi největší záhadou tohoto nezařaditelného díla. Naprosto výborná odpočinková záležitost. ()

Joges odpad!

Hluboce prodchnutý a filozofický film. Jo, to zrovna!! Sory za odpad, ale už dlouho jsem neviděl takovou mysteriózní slátaninu. Pobavil mě pouze pár chrtů, jinak nic, co by stálo za mou pozornost. ()

dresi

Surreální temnota. Zámožná rodina vs. démonické postavy bez jasných úmyslů jako netradiční souboj dobra se zlem s lehce biblickým podtextem, ve kterém si jedna strana ani není ničeho vědoma. Zvrácené, provokativní, unikátní a od začátku do konce zcela neodhadnutelné. ()

dr.fish

Potřeboval bych asi nějakého filmového odborníka, zeptat se, jestli to třeba nebylo plné nějakých symbolů a odkazů, ten by mi vysvětlil, že tam byly ložené nápovědy, a že se vlastně jednalo o Bratrstvo kočičí pracky na výletě v Holandsku. Bohouš s Dlouhým Bidlem jsou tožiž velmi kreativní co se týče osidlování již obydlených domů. Jinak ovšem mne film dokonale překvapil. Na konci jsem nad ním mávl rukou, že to byl jen takový výkřik do tmy a šel spát. 70% ()

Immortal17 odpad!

Nechápu, nechápu, a ještě jednou nechápu, to jsem vážně tak hloupá, že mi nedošel smysl příběhu, nebo byl vážně tak zmatený a zamotaný na který si hrál? A proč vlastně? Od začátku filmu jsem v hlavě měla samé otazníky. To není normální, to byl pro zatím nejpodivnější film, který jsem si kdy pustila až do konce, povím vám, bylo to absolutní utrpení, každou další vteřinou jsem měla největší chuť to utnout, ale říkala jsem a doufala jsem, že by to mohlo nakonec mít nějaké logické vysvětlení a co se nestalo? Nezjistila jsem ani tužku. Nevím proč tohle někdo natočil a zajímají mě jaké s tím měl pohnutky. ()

aniabo

Celej Borgman je obsažen v ÚVODNÍM CITÁTU. Možná je to minispoiler, ale minimálně bych ráda vyfakovala všechny nechapu-co-se-tam-deje komentáře. Film je nejlepší právě už proto, že činí diváka aktivním, že odhalí nejjednoduší způsob jak se zbavit mrtvoly, že předvede hafo absurdního / suchýho / černýho humoru, geniální herecký výkony (miluju, když někde fungujou dětští herci) anebo třeba tím, že ho po zhlédnutí musíte s někym probrat - a vykonstruovat si vlastní Borgmanův příběh. ()

Honzek

Jestli máte rádi nevšední věci a filmy, tak mohu jen doporučit. Od začátku do konce je to velmi zajímavá a kvalitní podívaná u které nebudete místy dýchat, protože atmosféra bude tak hustá, že by se dala krájet. Ke konci už je snímek lehce předvídatelný, ale než k tomu dojde, tak uvidíte co jste dlouho neviděli. Velké překvapení. ()

Tosi

Film začíná zajímavou scénou v lese a se slovy “ pryč, jsme odhaleni!! “…velkou váhu těmto slovům jsem v tu chvíli nedával, ale na konci tohoto napínavého thrilleru bych za vysvětlení kým odhaleni a jak odhaleni, zaplatil snad cokoliv. Každý divák si jistě vytvoří vlastní vysvětlující teorii o tomto podivném, temném a zneklidňujícím příběhu, v němž několik lidí, kteří se postupně v příběhu navrstvili okolo tuláka jenž příběh otvíral, má z nějakého důvodu potřebu ovládnout slušně situovanou rodinu žijící v rozlehlém domě s velkou zahradou. Velká pochvala za vynalézavý scénář, jenž ani na chvilku nezvolnil a hrál si s divákem od začátku do konce a rovněž za příjemnou, neuchopitelnou mystiku filmu… ()

Avathar

Nádhera! Nádhera! Nádhera!!! Úžasná surreálna delikatesa. Atmosférické, okorenené absurdnými situáciami a čiernym humorom, nútiace premýšľať a zapájať vlastnú fantáziu a to tak intenzívne, že by sa ani Lynch nemusel hanbiť. Nemám čo vytknúť. Pre mňa film z iného sveta. ()

Johnny.ARN

Tak to preto v Holandsku nevidím žiadny bezďákov. Všetci sú buď v precíznych zemľankách v lese alebo rozvracajú slušné rodiny, betónujú hlavy ľudí vo vedrách a rozkopávajú záhrady. Desivé, dychberúce, pútavé, bez hluchých miest. Je tam všetko, od precízneho plánu, cez problémy či už rodinné ale spoločnosti, po ukážky brutality bez žiadneho zastierania. Pri režisérovi si len treba zvyknúť na štýl, akým točí. Nie vo všetkých filmoch je to znesitelné, ale tu áno, Asi vďaka scenáru. Preto pozor obyvatelia Holandska, nepúšťajte si len tak niekoho do domu. 4 z 5 ()

lennyd

U dveří jedné luxusní vily se objeví zanedbaný vandrák s prosbou, zda by jej nechali v domě se umýt. Richard jej samozřejmě chce vyhodit, ale vandrák začne tvrdit, že zná jeho ženu Marinu. To si Richard nenechá líbit, a vandrák surově napadne. O pár hodin se vandrák vrátí, a přesvědčí Marinu že je zraněn, a že je nebude žalovat jen pokud jej nechá v domě umýt a přespat. Marina mu udělá ústupek, aniž by tušila, že celou rodinu dovede na cestu, ze které není návratu. Vandrák se nastěhuje do zahradní budky, a přizve si i své přátele a začnou celou rodinu ovládat... Z filmu jsem hodně rozpačitý, buď se mi hodně moc líbil, a nebo hodně moc nelíbil - záleží na úhlu pohledu, ze kterého se to vezme. Na jedné straně velmi znepokojivý (i když oproti hojně zde srovnávaným Funny Games trochu moc naivní). Nicméně jsem s napětím sledoval, kam až to všechno rodina nechá zajít, a přišlo mi divné, že se nikdo Borgmanovi a jeho přátelům nepostavil (možná by to bylo zbytečné, ale aspoň něco by asi člověk zkusil). Vadilo mi, že ve filmu nebylo více vysvětleno "proč", je hezké že se pak v komentáři dá napsat že "Především se ale jedná o dílo široce otevřené divákově interpretaci.(@Febiofest)", ale mně to dost znepříjemnilo závěrečný pocit z celého filmu.. ()

hanagi

Když si pozvete do domu Borgmana, připravte se na to, že jste ve své rodině přivítali nesnášenlivost, podezírání a zlo. Anebo tam bylo už dřív a jen jste o tom nevěděli? Šílená fantasmagorie - znepokojivá a cynická - a neuvěřitelně zábavná! Viděno v rámci Challenge tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. ()

Mishqo

Čierna dráma. Striktne artového rázu. Po konci zostanete len nechápavo čumieť, že čo sa to vlastne stalo a čo to malo znamenať respektíve nech si to vyložíte akokoľvek, môžete mať pravdu. Snímok len surovo ale prirodzene servíruje jednu scénu za druhou a je už len na divákovi aby sa z toho nejako vysomáril. 70-75% ()

zdenny

Velice zajímavý film. A rozhodnĕ ne první dobrý z nizozemské provenience. Zápletka byla zajímavá, nikoli však komplikovaná. Komplikace přišly až v průběhu děje. A musím říct, že se nejednalo o nějakou slaboduchárnu. Film mě držel přikovaného k sedačce a horlivě jsem se dočkával, co bude dál a jaké bude rozuzlení. A právě rozuzlení poslalo celou tu netradiční podívanou do kolen. Prostě žádné nebylo. Zde by mě opravdu zajímal režisérův záměr. PS: Každopádně způsob zbavování se mrtvol byl opravdu unikátní. ()

bizz_mjc

No.. haluze mám vlastně docela rád, ale že bych po filmu musel sedět s převodními tabulkami a hledat, co tím autor asi myslel, to taky ne. V tomhle filmu není nic jednoznačné, nelíbilo se mi, jak postavy z ničeho nic měnily charaktery, nesžil jsem se vlastně ani jednou z nich, ale že po jeho půlce jsem začal pokukovat po zbývající stopáži, proto se ani pídit dál nemíním. Pár myšlenek by bylo, ale prostě nuda. ()

klima777

Camiel. Anděl mnoha tváří. A nebo ne?--------- Krutý, mnohovrstevnatý film, který na diváka posměšně zvedá prostředníky (i na nohou), aby s ním následně vymetl síňku (home invasion ;-)). Alex si hraje, nečiní tak mechanicky a připravuje parádní psycho-kaliště (pár pomerančů se rovněž najde) pro věčné kverulanty, divnoděje a religionisty. ()