Co byste udělali, kdyby jednoho rána u vaší luxusní vily zazvonil bezdomovec, tvrdil, že dobře zná vaší ženu a chtěl se vykoupat? Richard mu pořádně nandá. Jeho ženě Marině je to ale trapné, a bezdomovce, který se představuje jako Borgman, pustí dovnitř. A tak to celé začne. Příběh filmu Borgman je krutý, přímočarý a optimální pro milovníky černého humoru. Jenže kromě toho pokládá i řadu otázek a nechává divákům prostor, aby si ho přebrali po svém. V mnohém připomene postupy české nové vlny, v mnohem zas ironická a přesná severská dramata. (Artcam Films)

PogoJoe

Proč? ptal jsem se asi patnáckrát v průběhu téhle bizarnosti. Bohužel, odpovědi jsem se většinou nedočkal. ()

Mairiel

"Co to jako mělo být? Film nemá smysl a nikdo neví oč vlastně ve filmu jde? Co tím chtěl autor říci? A navíc ani konec nic nevysvětlí! Je to naprostá ztráta času! Dnes už se opravdu točí jen píčov*ny!" (c) LIVINGDEAD, nejlepší komentář tady :))) ()

JohnMiller

Keď podáš neprispôsobivému malíček zoberie si celú ruku. Mňa tento film iba rozhneval! Sledoval som to s úplným sústredením a iba som sa rozčuľoval. Vidieť postup hnusného, dotieravého bezdomovca ako pomaly rozkladá bohatú rodinu a svojim chtíčom po materiálnom uspokojení sa nezdráha pred ničím a dokonca mu vždy všetko prejde ma dokázalo iba vytočiť. Po technickej stránke je to dobré no takéto "západné" uvažovanie ide mimo mňa. Keď hlavná postava vyriekla: Sme šťastný a je nám dobre, preto musíme trpieť skoro ma trafil šľak...Trpieť má ten kto preto, aby sa mal dobre neurobil nič.. Miestami ohromnú nelogiku som si nevšímal, predsa bol to film zabalený do surrealisrického obalu ale to prechádzanie po dome nemuseli tak preháňať až tak surrealistické to zase nebolo. ()

Hamaradža

Sugestívny psychologický teror, ktorý si ma podmanil, zviedol, oklamal, šokoval, rozosmial, rozosmutnil, nechal v polozhulenom stave. VIAC TAKÝCHTO FILMOV! ()

radektejkal

Tento film skutečně volá po hermeneutice; avšak v rámci hermeneutického kruhu, zůstaňme raději v první fázi: předporozumnění. Téma: rozklad a destrukce rodiny. Jaké: bohaté, avšak neukotvené. Čím: zlem. Kde se vzalo: není zcela jasno - z vnitřku (nadjá, ono), z vnějšku (primitivní síly, vesmír). Na kom se zachytilo: na ženě (nejvíc na nejstarší a nejmladší). Jak působilo (jedem, tj. otravou). Bylo možno z jeho dosahu uniknout: ano. Jak: zproštěním se všech předsudků, racionalizací, očekávání atd. Jednalo se o symbolizaci boje dobra se zlem: nikoli, na jedné straně stálo zlo a na druhé ne-dobro. Proč to bylo tak komplexní: protože v komplikovaném životě se snadno ztrácí orientace....... ()

grogodil

Neviem, čo to všetko znamenalo, napr. takú scénu divadelného vystúpenia som stále nerozlúskol, no tentokrát mi bohate stačilo ujasniť si to v takom obšírnejšom hrubšom kontexte a nevŕtať sa v detailoch. Bolo to totiž napriek pomalému tempu a pribehu, ktorý rozhodne neplýtval nejakými jasnými vodítkami, natoľko podivné, podmanivé a znepokojivé, že sa mi o tom snívalo, takže bez debaty, účel film rozhodne splnil, takže pri rozhodovaní zaokrúhľujem nahor. ()

Martpod

Příběhově dost stručný, ale vyprávěním a atmosférou vtahující. S nadhledem a morbidně humorné, výborná hudba, parádně z toho mrazí. Holandský "Robert Knepper" je správně creepy. ()

ibeh

Taky si myslím, že je to dost podivný film. Začátek mě chytl, ale co se potom dělo ve vile a na zahradě, mě moc nebralo. V podstatě všechny postavy mi byly něčím nesympatické. Téměř nikdo tam nejednal tak, jak by se dalo čekat, a bylo toho nějak moc. Černý humor? Párkrát jsem se pousmála. Vadilo mi, že se mnou film emocionálně vůbec nic nedělal, celkově jenom chlad. Zhruba 55% jsem filmu dala za originalitu, techniku a dobré herecké výkony. Podle posledních zhruba 20 min. ( spojila jsem si to s úvodem ) jsem spíše film vnímala jako snahu o podivné scifi o násilí či jeho hrozbě. ()

easaque

Natěšený jsem přicházel do kina na Warmerdamův nejnovější počin a poněkud rozpačitý jsem odcházel, i když v průběhu jsem si ho dost užíval. Sice jsem částečně chápal o co tam jde, ale přece jen z některých situací jsem byl mimo. S odpovědmi na některé nejasnosti mi pomohla režisérova interpretace i některé zdejší názory a proto se těším někdy na reprízu. Je jen škoda, že režisér má často problém se zakončením svých filmů. Přesto dám své 4*, protože tento divnej film své kouzlo má díky slušné kameře, nápaditému provedení, absurdním situacím - zejména těm, kde vlastně o nic nejde - u těch jsem se často pořádně pochechtával. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 2 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Necron

na zaklade urciteho uhlu pohledu se borgman muze jevit jako podivny film. je netradicne originalni a po tech tunach hollywoodskych sablonovitych filmu jsem tuhle zmenu radostne uvital, parada! od zacatku je jasne, ze tady bude neco jinak, jeste v pulce si clovek rika, ze je zvedavy, co se z toho vyklube, tape a moc netusi, kam se to cele muze ubirat. a ono se to neubira vlastne nikam, ale pritom je to silne a zaliza pod kuzi. precizni nenapadne zlo... :-) vice takovych filmu! ()

M.i.k.e

nejbizarnější ujetost,kterou jsem viděl za poslední roky (a dost možná vůbec) a pravděpodobně první film,který jsem absolutně nepobral...na druhou stranu,všechna čest van Warmerdamovi,protože stvořit film,který divák nechápe po celou dobu a přesto ho dokáže vtáhnout a bavit neumí jen tak někdo...70% ()

MartinNDL

Holandská variace na díl Buffy z třetí série "Killed by Death" a Hanekeho Funny Games. Hra se symboly, stereotypy a především vyprávění o podstatě zla, lásce a víře v tom nejbizarnějším divadelním kabátku. Téměř vždy mám při i po filmu zcela jasno, tentokrát to chtělo strávit cca hodinku po promítání na netu, aby mi vše zcela zapadlo a došlo. A stálo to za to. ()

Martin741

Neskutocny filmovy bizar ...... a uz viem, ako vzniklo. To sa raz Frank Capra strasne ozral a prelozil Koran do mandarinskej cinstiny , druhu polku prenechal Hitchcockovi, na pervitine, ktory po huleni travy si urobil prazenicu z lysacov : 85 % ()

honajz2

Položme si otázku - o čem Borgman vlastně je? O tom, že se chudá třída infiltruje pomalu a postupně do té bohaté, kterou pak zabíjí. A celé to vlastně je kritika bohatých. Bez hlubšího uvedení, proč a na základě čeho, prostě proto. A ne, že bych měl něco proti kritice bohatých vrstev, to spíš naopak, tohle vždycky rád ocením, ale tady s tím mám problém, když je celý záměr jasný po úvodní scéně a závěr s každou další minutou stále více průhledný. Warmerdam totiž ani své téma neumí pořádně rozebrat, jen ukáže nefunkční vztah (a opět s tím začne už na začátku) ústředních boháčů a u toho končí. Je to tedy film celkem prázdný obsahově i myšlenkově, ale vše se snaží vyžehlit urputnou snahou o mindfuck, který je ale těžce samoúčelný a i když mám rád podivnosti všeho druhu, tyhle samoúčelnosti jdou mimo mě, pokud nemají silnou atmosféru nebo dost vtipných scén. Obojí třeba skvěle zvládá Miguel Llansó, který taky vlastně točí samoúčelné mindfucky, ale v Crumbs perfektně zvládl to první a u Ježíše ukazujícího cestu k dálnici zase tu druhé. Warmerdamovi se tu nepovedlo ale ani jedno a jeho mindfuckový styl mi spíš připomíná vyprázdněné podivnosti od Lanthimose, jako třeba Špičák nebo Zabití posvátného jelena. Warmerdam tam na rozdíl od něj aspoň nějakou nejústřednější myšlenku má a taky mu Borgman nepůsobí moc zahleděně do sebe, ale pseudoumělecké dojmy z toho mám taky. Nebo jinak - spíš to je podivná a těžce levicová intelektuální komedie, která v sobě má humor tak osobitý, až mě míjí a příběh, který občas přijde s něčím nepředvídatelným, ale zároveň v ústřední zápletce celkem nepodstatným, takže ústřední zápletka zůstává celkem obyčejná, jen je tak trochu sjetá. Ani surrealistické mi to nepřišlo - na to to podle mě dává až moc "smysl" a jediná opravdu surreální scéna podle mě bylo to divadelní představení, které je z celého filmu asi nejzajímavější a nejzvláštnější. Tak jako tak, moc mě to neoslovilo. 2* ()

bourec

Jo jasně,asi někdo potřebuje,aby se točily i takovýhle filmy,nejednoznačný,bizární,a jak tady už někdo napsal,s možností si s někym sednout,a stvořit si v debatě vlastní zdůvodnění toho,co jsme právě viděli.Já ale ne.Prostě mě připadaj tyhle filmy jako fotbalovej zápas na zaoblenym hřišti,a vy jenom vodhadujete,se se děje na druhý půlce,ale hovno vidíte..A co bych udělal s bezdomovcem.Poslal bych ho do píči.10%. ()