Jako první se odpoutal od zemské přitažlivosti a otevřel lidstvu dveře do vesmíru... Lidstvo dosáhlo oběžné dráhy země 12. dubna 1961. Z dnešního pohledu je však těžko představitelné, o jak přelomový let šlo. Jurij Gagarin vzlétl do vesmíru jen tři a půl roku po vypuštění umělé družice Sputnik 1 a jen necelý rok poté, co se z oběžné dráhy úspěšně vrátili první živý tvorové, fenky Bělka a Strelka. Lety do vesmíru doprovázela obrovská nejistota a řada vědeckých kapacit navíc pochybovala, zda může člověk pobyt v kosmickém prostoru vůbec přežít. Ruský životopisný film od Pavla Parchomenka se tak vrací právě k atmosféře velkého neznáma během vyostřených vesmírných závodů mezi Sovětským svazem a Spojenými státy. Příběh ovšem ponechává studenoválečné soupeření převážně na pozadí a na první let do vesmíru se dívá jednak očima kosmonautů a jejich rodin s Gagarinem v čele (Jaroslav Žalnin) a pak také skrze postavu Sergeje Koroljova (Michail Filippov), raketového inženýra a faktického otce sovětského vesmírného programu. (Česká televize)

futislav

Rusové mají první let člověka ve vesmíru, Američani zase svůj Měsíc. Patos čiší z každého filmu na to či ono téma. Ale je to solidně udělaný životopisný film, kterému se dá vytknout snad jen příliš mnoho scén z osobního života. Za mě poctivých 70%. ()

jerrik7

Gagarinův slavný let jsem zažil jako malý kluk. Byla to veliká sláva. Tenhle film byl sice celkem zajímavý, ale tak nějak sovětský a učebnicově suchopárný. Kdybych nevěděl, že byl natáčen v roce 2013, hádal bych spíš na osmdesátá léta minulého století. Přesto díky za něj. ()

stadler

***** Príjemné prekvapenie. Viac-menej každý pozná oficiálnu verziu letu prvého kozmonauta, toto spracovanie bolo však "po novom". Na jednej strane tvorcovia bez príkras ukázali relatívne jednoduché , hrubo spracované zariadenia ( riadiace stredisko, aj samotná kozmická lod) , na druhej strane nechýbal, a ,priznám sa, trochu mi vadil ten sovietsky pátos, reči o sokolíkoch, priateľské súdružské až otcovské oslovenia vojakov. Palec hore za atmosféru pred štartom aj počas výcviku, zobrazenie rivality medzi G.Titovom aj favorizovaným Gagarinom, samotný let pri ktorom si Gagarin asi vytrpel svoje aj spôsob pristánia. o ktorom asi vedel málokto. Mnohovravná bola aj veta Koroljova že radšej by nechal kozmickú loď vyhodiť do vzduchu len aby tí na druhej strane nevedeli na čom ( rozumej na akom technicky nie dokonalom črepe) to vlastne sovieti lietali. Veľmi dobrý film. ()

Sumichalek

Film, ktorý približuje jednu časť Gagarinovho života, tú časť, ktorá sa odohrávala po jeho let a návrat z vesmíru. Privítal by som síce aj tú časť po návrate rozobratú trošku viac ale nevadí. Aj tak si môžem vytvoriť nejaký obraz o tom, kto bol Gagarin, vytvoriť si približnú predstavu o jeho osobnosti. Po vizuálnej stránke nie je čo kritizovať, je to pekné a pripomína to dobu, v ktorej sa lietalo hore (teda som primladý aby mi ju pripomínalo ale vďaka stvárneniu si ju viem hravo predstaviť). Ale vadilo mi trošku, že to bolo také necelistvé a nie vždy som pochopil prečo sa skáče do minulosti práve v tom ktorom okamihu. 70% :-) ()

JerryPilsen

Velkofilm amerického rázu,plný patosu,ale také zajímavých faktů.Slušně a samozřejmě vykreslen člověk-legenda,i se vším co k tomu patří.Děj je i dobře postaven na flashbacích a dlouho se nečeká na akci.Samotný let je sugestivně natočen a nepostrádá technickou i vizuelní kvalitu.Je tovlastně spíš lidský příběh,než cokoli jiného,politika byla chvílemi upozaděna. ()

JCross

"My v kosmose!" Geniální film s neopakovatelnou atmosférou. Lidé mu vytýkají řadu věcí. Patos? Ano, je tam - ale vzhledem k tomu, že to popisuje podobnou událost jakou byl přechod prvních živočichů z moře na souš, si myslím, že si to špetku oslavného přístupu zaslouží. Málokterý film mě dokázal dovést ke kinematografickému orgasmu více než jednou. Tomuto snímku se to ale povedlo. Škoda, že to nedávali v místních kinech. Tady se totiž musíme dívat pouze na hrdiny, kteří jsou oblečeni v barevních trikotech a mlátí se pěstmi jako malí haranti. ()

Hirogen

Pro mně bylo překvapení, že takovýto film existuje. Moc pěkná práce s kamerou, moc pěkná hudba. Příběhově je to velmi dobře natočené, že nečkáte celý film, jestli odstartuje. Líbilo, pět hvězdiček ale dát nemohu, protože nevím, jak bych potom ohodnotil "Rivalové". Jen si myslím, že na západní polokouli to nebude moc populární film. ()

ondrasimic

Kosmonautika (Sovětská/Ruská i Americká) jsou mým velkým koníčkem, od chvíle, kdy jsem se naučil číst. Proto jsem se na tento film neskutečně těšil a nezklamal. Je z něj sice cítit takový ten ruský patos, ale naprosto zde sedí. Řemeslně nelze filmu vytknout nic a dokázal překrásně až melodramaticky projít celým životem hrdiny planety země. Gagarin byl opravdu takový fajn, nezkažený chlapík, veselý usměvavý. I Americký tisk po jeho prvním letu psal, že okamžitě zaujme Gagarinův úsměv. Herecké výkony fantastické. Kromě hlavního hrdiny je vynikající Koroljov, Něljubov, Velja Gagarinová, ale nadevšemik ční otec hlavního hrdiny. Viktor Proskurin je tady na "oskara". Sovětské kosmonauty i Americké astronauty z let 60. - 70. považuji za opravdové a neskutečné hrdiny. Bez rozdíly národnosti...později se mnozí z nich sblížili a pro své kolegy na druhé straně měli vždy obrovské pochopení. Takže super 5 hvězd a 100%. Nemůžu jinak. Líbilo se mi to dokonce víc, než Apollo 13. (přesto však považuji za vrchol tvorby o vesmíru seriál From Earth to the Moon.) ()

eRGeBe

Gagarin je neuvěřitelný sympaťák (v dobrém slova smyslu). Co se týče částí filmu co se věnují letu do vesmíru a okolo, tak to je dokonalé. Co mě trochu nudilo bylo prolínání příběhu s Gagarinovou minulostí. Na druhou stranu jsem se dozvěděl pár zajímavých faktů o tomto kosmonautovi. Za mě 85%. Vremja pěrvych (2017) se mi líbilo o něco více. ()

StarFsh

Aby sa o lete svojho manžela dozvedela manželka a najbližší príbuzný z rádia, to bolo naozaj možné iba v Sovietskom zväze... Zaslúžené 4*. ()

Kinepa

Během posledních 14 dní jsem postupně shlédl trojici ruských filmů - jednoznačně nejlepší je Vremja pěrvych, Saljut-7 a až poslední Gagarin. Do toho jsem shlédl americký First Man, který se kvalitou rovná Vremja pěrvych. Teď si dám od kosmonautů chvilku klid :). ()

CinemAtec

Rusi sa nikdy neprestanú na niečo hrať. A myslieť si, že si to nikto nevšimne. Čakal som poctivejší prístup, ale táto vymaľovaná, zidealizovaná a propagandistická idylka sa dala pozerať len s veľkým sebazaprením. Chudobné detstvo a zrobení rodičia, potom hups do armády a letectva s rozjasanými patriotickými rebjátami, dokonalí velitelia, otcovský a hĺbavý Koroľov... chýbajú už len balalajky. Nenájdeme ani náznak dusnej politickej situácie, obrovského tlaku Kremľa na vesmírny program, čo zapríčinilo veľké spory v riadení programu, k tomu materiálna a technologická mizéria, šturmovanie a zbytočné nehody. V ZSSR nerozhodovala vláda, ako zaznie vo filme, o všetkom rozhodoval Ústredný výbor KSSZ, lenže o ňom nepadne ani slovko. Zato Chruščova zobrazili ako dobrácku a rozmaznanú komiksovú figúrku, za to by tvorcov iste aspoň zavreli, ak nie rovno popravili. V ZSSR zúril doznievajúci krutý stalinizmus a tvrdá domáca propaganda. Tento film by do nej skvele zapadol. Neľudsky dokonalý Gagarin, schématicky ušliapnutá (zato uvedomelá!) manželka, rozjasaná verejnosť spontánne oslavujúca svetový úspech v uliciach Mosky (to iste!). Takže slabé dve hviezdy za ľahký remeselný nadpriemer a rozprávočku pre zadebnených. P. S. Gagarinov let ma fascinuje od malička. Bývalým Sovietom, teraz Rusom, hrdosť na slávu z prvenstva plne prináleží. Tento film však totálne rezignoval na príležitosť ukázať dianie vo všetkých súvislostiach, nebodaj sa pokúsiť o istú reflexiu (čo by s odstupom rokov a režimov asi nebol problém). Radšej pokrytecky „neperie verejne špinavú bielizeň“ a stáva sa tak plytkou propagandistickou karikatúrou. P.S.2. Ako prebiehali prípravy a samotný Gagarinov let spracúva výborný seriál článkov na technet.cz. ()

Josef.Svejk

Moc dlouhé, nudné. Šlo by z toho vystříhat tak 60 minut a udělat z toho krátky akční film. Navíc je to ruská propaganda, která opomíjí důležité etapy gagarinova života. Jako například alkoholismus, kdy v ozralstvi vyskočil nebo vypadl z balkónu hotelu a těžce se zranil. ()

Dani.K

S realitou to nemá mnoho společného, z filmu odkapává patos. Vážně si Gagarin povídal se psem (Lajka? Strelka? Bělka?), že už byl ve vesmíru a jeho to čeká? S Lajkou to asi nebylo, ta se nedožila přistání, jedna z dvojic Strelka - Bělka byla po přistání na zemi pitvaná... no, mohl to být nějaký jiný pes z té čtyřicítky, co vystřelili do vesmíru...? Jednu hvězdičku za triky a za to, že film nezatajil, že se Gagarin při přistání katapultoval (což se v SSSR dlouho tajilo). ()

von_sudbohme

Snad krom mnohdy nepřehledného střihu je film až překvapivě dobrý a sledovatelný. Abych řekl pravdu, historie letů do vesmír šla vždycky nějak mimo mě, takže historickou správnost filmu objektivně hodnotit nemohu, přesto mi přišel popis událostí uvěřitelný, a dokonce na ruské poměry i nevídaně neutrální, až kritický k některým aspektům sovětského vesmírného programu (ačkoliv Jurij se tyčí nad ostatními postavami jako silný bohatýr, který má srdce na pravém místě). Zatímco skvělá kamera film vyzdvihuje, strádá epos na mnohdy slabších dialozích, které mnohdy byly ve filmu jenom kvůli vyzdvihnutí morálních hodnot, které "Rusům, a zejména Gagarinovi, nejsou cizí". Stejně tak herci nejsou sice vyloženě špatní, ale nemají tolik prostoru, aby mimo své tváře ukázali i talent, který v nich (snad) dřímá. To je právě bod jenž mě zaujal, protože jsem film pouštěl s konkrétní představou o dávkování děje ve filmu o takovém hrdinovi nejen celé Rusi. Očekával jsem průhlednou propagandu ve stylu one man show Jurije Gagarina, ale překvapivě se autoři vydali jinou cestou a poskytli nám film skoro až v dokumentární formě. Sledujeme sice život Jurije, přesto to není ta postava s níž procházíme cestu z vesnice do kosmického střediska. Divák tu z vpovzdálí nesleduje Jurije, spíše jsou mu nezávisle předkládány situace kolem Jurije. Film se snaží prezentovat jako historicky přesný, čemuž nahrává i opatrná občasná kritika režimu, přesto se na formě díla vidět účel pozdvihnutí ruské hrdosti. Stejně jako se stal český film "atentát" oblíbeným díky prezentaci hrdinného češství, slouží "Gagarin: Pěrvyj v kosmose" stejnému účelu. Stejně jako film "atentát" nebyl přijat zahraniční veřejností, kvůli nulovému přínosu pro "nečechy", nebude tak přijat i film o Gagarinovi. Důležité je, že se tento film očividně ani nesnaží dobýt kina na západě, je vidět, že filmaři přesně vědí na koho cílí a to je možná jeden z důvodů proč nám čechům moc nepřináší. ()

Dedincan

Silný výkon jedného skromného chlapa. Narozdiel od niektorých komentujúcich mi vykreslenie príbehu neprišlo prehnane pompézne.. Holt, som už raz odchovaný na hrdinských eposoch spojencov spoza mláky. ()

mikroslar odpad!

Další z Ruských sentimentálně-heroických pseudohistorických exkrementů. Za sovětských dob, býval film alespoň formálně a profesně , ale ve většině případů i obsahově dobře vystavěn. Toto je jen propagandistický blábol, bez jediného nápadu, bez jakéhokoli přesahu, chladný, suchý, prázdny... ()