Jako první se odpoutal od zemské přitažlivosti a otevřel lidstvu dveře do vesmíru... Lidstvo dosáhlo oběžné dráhy země 12. dubna 1961. Z dnešního pohledu je však těžko představitelné, o jak přelomový let šlo. Jurij Gagarin vzlétl do vesmíru jen tři a půl roku po vypuštění umělé družice Sputnik 1 a jen necelý rok poté, co se z oběžné dráhy úspěšně vrátili první živý tvorové, fenky Bělka a Strelka. Lety do vesmíru doprovázela obrovská nejistota a řada vědeckých kapacit navíc pochybovala, zda může člověk pobyt v kosmickém prostoru vůbec přežít. Ruský životopisný film od Pavla Parchomenka se tak vrací právě k atmosféře velkého neznáma během vyostřených vesmírných závodů mezi Sovětským svazem a Spojenými státy. Příběh ovšem ponechává studenoválečné soupeření převážně na pozadí a na první let do vesmíru se dívá jednak očima kosmonautů a jejich rodin s Gagarinem v čele (Jaroslav Žalnin) a pak také skrze postavu Sergeje Koroljova (Michail Filippov), raketového inženýra a faktického otce sovětského vesmírného programu. (Česká televize)

Joges

Uf, tak tohle jsem si užil. Životopisný film zprvu nenápadně připomněl dokument. Po chvíli se však slušně rozjel, a tak jsem jen se zájmem koukal a hltal okamžik za okamžikem. Jasně, "Gagarin: Pěrvyj v kosmose" zaváněl ruským patosem a pompézností, snažil se ohromit jako vždy, ale já to tomuto historickému snímku spolkl i s navijákem. A proč? Scénář je velmi dobře napsaný a propracovaný, postavy jsou dobře zahrané, závěr pak dramaticky vrcholí. To vše je podbarveno nádhernou instrumentální a sborovou hudbou, námět hudby je hrdinský, jak jinak. ()

Cheeter

Nemůžu si pomoct, ale kosmonautika byla vždycky moje. Po nějaké době, kdy jsem tento film odkládal, jsem se k němu konečně dostal a nelituji. Byl skvělý. Ono jak dobře natočit první let do vesmíru. To je spíš na nějaký hraný dokument. A přesto se to podle mě zdařile podařilo. Gagarin je tu zpodobněn jako obyčejný člověk. Jenom je škoda, že neukázali i to, co bylo po tom. Jenom pár dobových záběrů. A přitom by to bylo neméně zajímavé. ()

C0r0ner

Triky místy slabší, ale to se dá přisoudit roku vzniku, dnes už to s kinematografií v Rusku vypadá o moc lépe, jinak je to pěkně udělaný film o jednom z mnoha vítězství sovětského vesmírného programu a především jeho nejzářnější hvězdě. Biografické filmy úplně nemusím, ale vesmír je vesmír. 70% ()

zette

Gagarin si svuj film bezesporu zaslouzi, mozna by me ale jeste vice zajimal jeho zivot po vyslani do vesmiru... Jaroslav Zalnin se do role Jurije vyborne hodi a chvilemi je temer nerozeznatelny. Zabery z vesmiru a vyraz ve tvari Gagarina me zaujal. Styl vypraveni s prostrihy do minulosti nejsou nijak originalni a filmu spise uskodily. Vyprava je povedena a jde videt, ze si tvurci na filmu dali zalezet, jen mohli trosku krotit nektere dialogy a celkove silny patos, ktery je zvyrazneny az moc dramatickou hudbou. Tematem film ovsem zaujal a bavil. ()

pakobylka

----- "To je dneska den, co hoši ! Takový ještě na planetě Zemi nebyl." ----- Jeden z těch výpravných příběhů, jejichž vnitřní síla se zdá být nevyčerpatelná ... a jejichž elementy jsou poskládány v kompaktní celek, který prakticky nelze nabourat zvenčí, protože veškeré výhrady a připomínky přestojí stejně jako loď Vostok 1 návrat do zemské atmosféry. Získal si mě lehce ... hned v prvních minutách. Nejspíš i proto, že jsem vždycky stála PŘI NĚM, při sedmadvacetiletém nadporučíkovi, který jako první ze všech lidí vzlétl do vesmíru. Snad pro jeho odvahu ... snad pro široký úsměv a upřímný pohled, které jsem vídala na fotografiích ... snad proto, že byl první. Splnil si velký sen - ten největší, bohužel právě proto už nemohl uhnout z předurčené cesty, která uhasila chlapeckou jiskru v jeho očích a všechno nadšení a odhodlání ... poté, co je dobrovolně předal celému světu. Tu nalajnovanou a nesmlouvavou cestu důrazněji připomněl jen jeden telefonát Nikity Sergejeviče Chruščova ... to když ho "potřeboval živého". Protože snímek respektuje realitu, ale zároveň chce především vzdát poctu svému hrdinovi - a zanechat jeho obraz čistý, prostý velmocenských politických hrátek, které mu předčasně zlámaly křídla ... ještě předtím, než tragicky zahynul. Prostřihy do minulosti nenásilně pootevírají dveře do světa, který ho formoval - a přibližují poměry, z nichž pocházel ... než se stal legendou, které patří čestné místo v pozemských dějinách kosmonautiky - a třeba i tam někde nahoře ... v nekonečném vesmírném prostoru mezi zářícími hvězdami - s dobrým výhledem na tu nejkrásnější Modrou planetu. ----- "Na nás zapomenou, ale jeho si budou pamatovat vždycky." ----- ()

Mylouch

Zdařilá varianta velkého příběhu lidí kolem prvních skoků do vesmíru, která se úspěšně vyhýbá velkému patosu a s pestrými i když občas příliš přímočarými scénáristickými (především retrospektivními) postupy sleduje biografii hlavního hrdiny. Ve vizuálně přesvědčivém zpracování (občas snad zadrhne styl) vynikne stav hospodářské situace země a stejně elementární technologické zázemí, v nichž se tyto výkony zrodily. Z jednotlivostí se do paměti vtiskne střípek z Gagarinova asociačního psychotestu, v celkovém pohledu příhodná skromnost autorského přístupu (srovnej Scorseseho Letec). Vedle Jurije a jeho otce se vyskytují i slabší herecké výkony, často ovšem založené už v předepsaných replikách. ()

SeanLSD

P. S. Asi nie je náhoda, že film trvá rovnako dlho, ako Gagarinov let do vesmíru... ___ Súdruhovia prepáčia, ale keby bol Vostok skonštruovaný tak kvalitne ako tento film, rozpadol by sa už na kozmodróme. Prvú hodinu je to tak strašne mdlé a ukecané, že som skoro zhltol televízor. Plné veselých ruských ľudí a bodrej atmosféry ako v nejakom budovateľskom týždenníku. O pretekoch v dobývaní kozmu sa nedozvieme ani ň. Film ale ani celkovo nemá nijaký kontext - spolieha na to, že G. každý pozná. Ale načo sú tam potom tie dve scény s Chruščovom ? Z napätia sprevádzajúceho pioniersky počin dobývania vesmíru sa sem dostane len o mikropascal viac, celá tá vzrušujúca, nervná, súťaživá a paranoidná éra vesmírnych pretekov je tu neviditeľná, prekrytá vysmiatymi rozjuchanými mládencami, ktorých súperenie je až na výnimky priateľské, vedúcimi neveľmi dobre napísané dialógy, ale s dramatickou hudbou znejúcou aj keď netreba. Jediná negatívna postava je Nemčúr z druhej svetovej, ktorý takmer obesil Juriho brata, keď mu chceli ukradnúť vajcia – toť jedna z vecí, ktoré mali ukázať čo – že Rusom bolo ťažko a aj tak dobyli kozmos ? Celú hodinu sa tu vedie nemotorné rozprávanie, ktoré nedokáže vyhmátnuť nejakú zaujímavú linku alebo filmovo zdôrazniť dramatický moment, podobne ako vybudovať sympatie k postavám. Retrospektívne momentky z Gagarinovho života sú zaraďované mechanicky a pravidelne ako reklamy do kozmického letu, ktorý nemá žiadne mimoriadne filmové kúzlo - a keď ho konečne začne chytať, preruší ho ďalšia nesúvisiaca spomienka z kozmonautovho života. Celkovým dôsledkom je nulové napätie (nuda) a len veľmi slabé emocionálne zaangažovaniu diváka (mňa) – a púha sterilná prítomnosť ženušky a detí ako povinného doplnku na tom nič nemôže zmeniť. Herecky jednoznačne vedie Gagarin starší, ale jeho charizma skoro nemá čo hrať. Jedinou zaujímavejšou postavou filmu (vrátane prvého človeka vo vesmíre) je tak inžinier Koroljov – ale aj u neho sa film vyhýba akejkoľvek kontroverzií, ktorá by tento film učinila zaujímavejším. Až pri návrate na Zem sa konečne trochu zdramatizuje (plus zaujímavá scéna rozpravy o tom, prečo letí Gagarin a nie ten druhý), ale celkom zostáva rovnako rozhasený. ()

chelseaman22

Většina zdejších soudruhů s odporem konstatuje, že se jedná o zidealizovaný a propagandistický snímek blahořečící sovětský režim. Naneštěstí se tito Havlovo děti domnívají, že v Ruské federaci panuje jelzinovský režim, jež nevyplácel důchody, demonstroval svou sílu na náměstí Rudém a rozkradl zemi ještě více, než bývalý ministr financí, prezident a parťák kmotrů prof. Klaus. Skutečností je, že ruský lid se má za Putina nesrovnatelně lépe, vojenské přehlídky dále fungují (ale Američané svou sílu rovněž demonstrují napříč světem, to se ale příliš nereflektuje, protože to je pro dobru věc). Nemá cenu popírat, že ataky vůči demonstrujícím jsou stejně jako likvidování movitých Putinových odpůrců ideální. Proto přízvisko propagandistický je úplně mimo, kdyby toto tvrzení mělo platit, tak by propagandistickým filmem byl Hořící keř, Černý jestřáb sestřelen či Argo. Idealizace je vyhnána až do kýče, na stanu druhou se jedná o velké překvapení, jež zjevně muselo být financováno z řad Děripasků či Abramovičů, jelikož na efektech se vůbec nešetřilo. Impozantní hudební doprovod a emotivní konec v kombinaci se zobrazením jednoho z největších úspěchů lidstva vytváří vysoce kvalitní snímek, jež musí ocenit i zahořklý amerikanista. 87% ()

Honzek

Může, jménem Gagarin, by měl dnes znát každý. Pokud se ještě najde někdo, kdo nezná člověka, který byl první ve vesmíru, bude pro něj tento životopisný film tím prvním, co by měl vidět. Proč? Neskutečné herecké výkony, upřímný patriotismus, hrdost, láska, štěstí a vlastně i výborná ukázka historie, by vás měli přesvědčit, když už to neudělá samotný kosmonaut. Vynikající a místy dechberoucí příběh, který takhle skvěle může natočit skutečně jen Rusko, protože Jura je jejich poklad a tohle si prostě zasloužil. 5/5 - pokud máte srdce na pravém místě a nějaké ty city, zajímá vás historie a baví vás životopisy, je to film stvořený pro vás, stejně jako pro mě. ()

Johnny.ARN

Neviem brať ruské filmy a ruskej histórií vážne. Tu si aspoň dovolili dve-tri vetičky proti systému a to chcelo odvahu. Inak je to také výpravné, preskakujúce z jednej dejovej linky na druhú. Našťastie sa to nenesie v nejakých filozofických rovinách rozoberania človeka, čo ide do vesmíru. Dekel mi to nevzalo, ale ani nepobúrilo. 2 z 5 ()

_DAVE_

Mluvit o Ruském filmu jako že je propagandistický je stejně mimo, jako dívat se na jakýkoli podobný Americký film. Jen tam úplně stejně jen MY tu jejich propagandu nevnímáme. Všechno dobré, jen mě hrozně vadilo mělnění děje extrémně dlouhými flashbacky z Gagarinovy minulosti. ()

ghatos

Ruský ambiciózní počin, kde velkolepost Gagarinova úspěchu musí být podpořena zvládnutým filmovým řemeslem a financemi. To se podařilo. Hlavně přistání a obrazy zachycující bídu sovětského venkova v kontrastu s kosmickým programem, který vedl špičkový vědec Sergej Koroljov jsou poutavé. Velmi dobře je ztvárněn také Nikita Chruščov. Ten zmiňuje iracionální stalinistické předsudky, jenž nebude trpět (těmi si prošel nakonec i Koroljov). 72%. ()

Jaro.Krafcik

Ruský veľkofilm na jojke. Raz za čas treba pustiť aj tv. Obcas je tam takéto prekvapenie. Až na tie ruské ksichty sa to dalo pozrieť. Efekty tiež veľmi pekné aj flashbacky z detstva. Gagarin bol a aj bude taký vesmírny hrdina. 4* ()

Autogram

Trochu veľa retrospektív, ale čo s filmom o Gagarinovi, keď sa vo vesmíre nič zaujímavé neudialo a ani si veľmi nemal s kým pokecať. Aspoň tie vesmírne scény sa vydarili a nakoniec aj ten sovietsky pátos k takejto udalsti patrí. –––– Jak se vám spalo? – Jak nás učili. Spalo se nám dobře. –––– Chruščovovi se líbila Gagarinova fotografie.  –––– Naše planéta je kolébkou lidstva. Ale v kolébce se nedá žít vĕčnĕ. ()

Georgex

Točit film o neskutečném hrdinovi z neoblíbené země a z té nejhorší možné doby studené války byl od začátku velmi těžký úkol, ale o to více mě překvapila výsledná kvalita. Pochopitelně točit takovýto film bez jakéhokoliv zmínění režimu, který tam v tu dobu byl nejde, ale k mému překvapení se žádná óda na sovětský lid nekonala, politika šla stranou a režisér se zaměřoval pouze na samotného Gagarina, jeho výcvik a samotný let, proto je film stravitelný i pro diváka, který zrovna v lásce danou zemi nemá, což je dobře, jelikož příběh prvního člověka ve vesmíru si rozhodně kvalitní film zasloužil. Ani se mi nechce věřit, že tento počin režiséra Pavla Parchomenka stál pouze deset milionů dolarů, jelikož je to po téměř všech stránkách dokonalý životopisný film, který bohužel trochu sráží tuctová hudba a urychlený konec. Moje hodnocení 75%. ()

vitekpe

Moderni film s trendy vizualem, pojednava o Gagarinovi. Hudba dramaticka jak z Pana prstenu, misty prilis pateticke, misty prilis mentorske. Mozna se mi vic libil film "Так начиналась легенда" z roku 1976. ()

kenkaku

Film má v sobě mnohem víc, než běžný divák během sledování vstřebá. Tak třeba hned stopáž filmu 1h 48m. To je na minutu přesně délka Gagarinova letu. Dále, do filmu jsou prokládány dobové záběry. Veškeré jeho vzpomínky na dětství, odpovídají realitě (př. pokus německého vojáka oběsit jeho mladšího bratra). Osobně také oceňuji to “skákání v čase” (jakože vzpomínky během letu) víc, než chronologické vyprávění. Lépe to navozuje ten pocit dlouhého letu (proti tomu 15 minutový let Alana Sheparda vypadá jako trapný vtip). Co působí dost děsivě jsou i ty politické argumenty pro… prakticky vše. Nebo “výcvik” (pokud se tak pokusy o to ho zabít dají nazvat). Za sebe tedy musím říct, celkem otevřený a odvážný počin. Samozřejmě zatížených “ruským stylem” vyprávění a občas zbytečně nafouknutých (no potřebovali vyplnit čas… no). ()

DavidS.

Сказка o létání a výstavní skříň sovětského optimismu, uvědomění a soudružské pospolitosti...Hymnus bez opojení a napětí s nesymapatickým představitelem Jurije...I nad historickým a dokumentárním rozměrem převládá "propaganda"...S třicet let starou Správnou posádkou nesrovnatelné... ()

Ještěřák

Myslím si o Gagarinovi zhruba to samé, co napsal Gretzky o Treťjakovi: "Larionov a ostatní teď berou v NHL obrovské peníze, kdežto Treťjak, největší sovětský hokejista všech dob, nikdy nevydělal ani niklák." Čili tu máme filmísek o možná největší sovětské bublině všech dob, kdežto Korolev, skutečný génius a pravý strůjce tamnějších spacerace úspěchů, hrdina veřejně pohřbený do útrob Kremelské zdi, upadá pomalu v zapomenutí. Mimochodem, film je velmi průměrnej - ve všech ohledech. Žádná seznace z Rus se nekoná ani přibližně. ()