Jako první se odpoutal od zemské přitažlivosti a otevřel lidstvu dveře do vesmíru... Lidstvo dosáhlo oběžné dráhy země 12. dubna 1961. Z dnešního pohledu je však těžko představitelné, o jak přelomový let šlo. Jurij Gagarin vzlétl do vesmíru jen tři a půl roku po vypuštění umělé družice Sputnik 1 a jen necelý rok poté, co se z oběžné dráhy úspěšně vrátili první živý tvorové, fenky Bělka a Strelka. Lety do vesmíru doprovázela obrovská nejistota a řada vědeckých kapacit navíc pochybovala, zda může člověk pobyt v kosmickém prostoru vůbec přežít. Ruský životopisný film od Pavla Parchomenka se tak vrací právě k atmosféře velkého neznáma během vyostřených vesmírných závodů mezi Sovětským svazem a Spojenými státy. Příběh ovšem ponechává studenoválečné soupeření převážně na pozadí a na první let do vesmíru se dívá jednak očima kosmonautů a jejich rodin s Gagarinem v čele (Jaroslav Žalnin) a pak také skrze postavu Sergeje Koroljova (Michail Filippov), raketového inženýra a faktického otce sovětského vesmírného programu. (Česká televize)

funkyshit

Ruský film o prvním letu do vesmíru pojatý takovým tím epickým hollywoodským stylem. Proč ne? Funguje to poměrně dobře. ()

rigby

Moc pěkně natočeno, všechno je jak má být. Film má spád, ačkoli se neustále vrací do minulosti. Možná Gagarina trochu ikonizuje, ale americké filmy jsou mnohem hrdinštější. Trochu mě zklamala chybějící část po návratu Gagarina na zem, ale to už by bylo asi na další film. Třeba se dočkáme... 5- ()

GzL

Zahozená příležitost. Jedinečné téma rozdrobené do tolika malých kousků, že je to povrchní i nezáživné. ()

brasek

Naozaj nemám rád filmy, kde skáčeme na časovej osi hore a dole, príbeh je potom nesúrodý a nemôže poskytnúť divákovi plnohodnotné emócie a atmosféru. Žiaľ Gagarina snímok ponúka raz ako sa pripravuje na štart, potom vo vojenskom leteckom učilišti, zrazu sa opäť pripravuje na štart, potom je na zábave, o tri minúty je opäť niekde inde a to je zlé. ()

Saxos

Sověti se nám moc nepředvedli. Jedním slovem zoufalé. O tom, že jsem byl jako první v haldě plechu vystřelen mimo atmosféru mohlo vzniknou opravdu něco zajímavějšího. Zápory: skoro stejně zajímavé a poutavé, jak šedesátý osmý díl dokumentu o úderníkovi Nikitovi Nikitičenkovi z Mašinostrojitělnovo zavódu nědaleko ot Leningrada. Závěr: nedoporučuji. ()

Stoupa07

Možná jsem ovlivněn tím, že mám rád vše související s dobýváním kosmu, letectvím a podobně, ale mně se to líbilo. Dokonce jsem ani netušil, že Gagarin nepřistál v modulu na padácích jako později všichni ruští kosmonauti, ale sám na padáku. ()

frenkie

Snímek o prvním letu kosmonauta do vesmíru je natočen naprosto brilantně , s patřičným patosem(rozuměj hrdostí), prostě na klasický ruský způsob. Nemyslím to však ve zlém, po filmařské stránce nemám co vytknout, film se soustředí na samotný let a přípravy kolem něj. Těch několik flashbacků do Gagarinovy minulosti jenom dokreslují jeho osobnost a nijak neobtěžují nebo nezdržují. Celkově bych řekl, že se jedná o velmi koukatelné a zdařilé dílo, které to s glorifikací hlavního hrdiny nijak nepřehání, v podstatě jenom popisuje samotný let a události jemu předchazející. Toto však činí velmi záživnou formou, tím chci říci, že snímek nemá v podstatě žádných hluchých a nudných míst a je velice dobře koukatelný. Vlastě ani nevím, proč nedám plný počet. Možná proto, že mi tam chyběla nějaká ta dramatičtější situace, nějaký zádrhel. Ale i tak , velmi dobrý zážitek. 4*. ()

pesbara

děsuplná přehlídka všech představitelných i nepředstavitených klišé naróda gerója. Nepamatuju si kdy jsem se dobrovolně vystavil takové dávce jazyka, který jsem se nedobrovolně mnoho let učil a který s velkou nelibostí slyším stále častěji ve svém okolí. Způsobilo to myslím docela povedené natočení reálií, jenže čekání na další část letu jsem byl nucen trávit u spousty sladkobolných scén podbarvených nevkusnou hrdinskou hudbou. Nemám ty lidi rád a asi se to hnend tak nezmění. Rozhodně na tom nic nezměnil ten potěmkinovský film:o) ()

Snakefinger

Nádherný film. Takový, jaký umí natočit jenom Rusové, kteří poslední dobou ukazuji Hollywoodu záda. Lidský, napínavý, pravdivý, propagandistický obraz doby, výtečně natočený, špičkové efekty, pompézní. Tohle bylo na více než pět hvězdiček, Klobouk dolů. Hlavní představitel Gagarina jej zahrál naprosto bravurně, atmosféra prvního letu zde dýchala každým coulem a tak jsem jí prožíval. Nádhera. ()

Agent24

Tady je snad úplně všechno super. Herci, hudba, efekty a samozřejmě Gagarin. Rusko se mi začíná nějak líbit. Pro mě jednoznačně nejlepší film roku 2013. Ty americký srágory už jdou pomalu mimo mě. 100% ()

Mates Hradecky

Jo to byly tenkrát časy, dnes už lid chodí na náměstí vítat pouze hokejisty. Není lehké státi se gerojem (hrdinou) ! Jméno Gagarin znal tenkrát každý člověk z obou stran železné opony. Schválně, ví někdo, kdo byl druhý člověk v kosmu? ()

raru

Celkom ma prekvapil,tento film.Bol dobre spracovaný po filmárskej stránke, hereckej aj obsahovej.Ale najviac ma zasiahol po stránke emotívnej.Čakal som ruský blábol o ich hrdinovi,ale dočkal som sa filmu vyzretého po všetkých stránkach.Nejde len o samotného Gagarina,ktorého život je celkom dobre ukázaný(minulosť aj prítomnosť),ale o všetkých,ktorí sa na prvom lete do vesmíru podieľali(hlavne Koroljov),a zasvätili tomu tri roky života.Dnes si už ťažko vieme predstaviť,pod akým tlakom pracovali a čo by sa dialo,keby to všetko zlyhalo-všetci zodpovední by skončili v gulagu. ()

Sa.sa

Gagarin byl, je a bude navždy hrdina... Byl první člověk ve vesmíru... A ano ať si říká kdo chce Sověti byli první...! I když se to většině lidí nelíbí a nedokáže to rozdýchat.. :))) Musela to být neskutečná jízda a šílenost na začátku v "pravěku" kosmického věku... ()