Celovečerní dokument Stanley Kubrick: Život s filmem (2001) je zatím nejobsáhlejším portrétem proslulého režiséra. Jeho režisérem a producentem byl Kubrickův švagr Jan Harlan, který měl samozřejmě přístup k jeho rozsáhlému archivu a také vlastní zkušenost z dlouholeté spolupráce. Stanley Kubrick (1928-1999) patří k nejvýše ceněným filmovým režisérům a svým dílem si vydobyl takovou míru tvůrčí svobody, o nichž se většině jeho kolegů mohlo jen zdát. Nad svými filmy uplatňoval důslednou kontrolu, včetně jejich reklamní kampaně a distribučního nasazení. Jako filmař proslul až obsesivním perfekcionismem (při němž neváhal jít daleko za rámec běžně dostupných technických prostředků) a mimořádným vizuálním cítěním. Většina z jeho třinácti celovečerních filmů znamenala ve své době událost, s napětím očekávanou nejen diváckou obcí, ale celou filmařskou komunitou. Harlanův dokument podrobně mapuje jeho život i dílo. Zachycuje nejen jeho tvorbu, již tu reprezentují podstatné úryvky z jeho filmů, ale také jeho pečlivě chráněné soukromí i neúnavnou práci při shromažďování materiálů na další (často nerealizované) projekty. Ve filmu vystupuje Kubrickova manželka Christiane (Harlanova sestra) a řada jeho spolupracovníků, herců i obdivovatelů (mj. Woody Allen, Arthur C. Clarke, Paul Mazursky, Malcolm McDowell, Jack Nicholson, Sydney Pollack, Martin Scorsese, Steven Spielberg). Původní komentář namluvil hlavní představitel jeho posledního snímku Eyes Wide Shut (1999), slavný herec Tom Cruise. Tento dokument zahajuje přehlídku šesti Kubrickových filmů (2001: Vesmírná odysea, Mechanický pomeranč, Barry Lyndon, Osvícení, Olověná vesta, Eyes Wide Shut), jež ČT uvede v rámci pondělního Filmového klubu. (oficiální text distributora)

Falko

Prave vdaka tomuto genialnemu dokumentu som si oblubil S. Kubricka este viac, pretoze mi prezradil, akym clovekom bol. Najviac ma na tomto dokumente tesilo to, ze netrval iba polhodinku alebo hodinku, ako u inych dokumentoch, ale viac nez dve hodiny ( a aj tak mi ten cas ubehol rychlo :-) som sa mohol pokochat v Kubrickovej celej filmografii a to uz od zaciatku az po koniec jeho zivota spolu s komentarmi hercov a reziserov, ktori si ho vazili, napr. S. Spielberg, M. Scorsese, W. Allen, S. Pollack a mnohi dalsi... Odporucam kazdemu, kto sa aspon trochu zaujima o film. ()

castor

Pro někoho podivín, pro jiné filmařský génius. A podle všeho i rodinný typ a milý člověk. Jen prostě tomu, co dělal, přikládal velký důraz a snažil se ze všech dostat maximum. Včetně sebe. Uznávaní filmaři tak vyprávějí a skládají poctu velkému jménu, které střídalo žánry, lpělo na maličkostech, herce svým perfekcionismem dovádělo k šílenství. Dokument je to obsáhlý, nicméně poměrně standardní, rutinní, nijak zvlášť vybočující. Vznikl po tvůrcově smrti, možná měl jeho švagr a dlouholetý producentský kolega nějaké dva tři roky navíc počkat. ()

Dan9K

Ať vás tenhle dokument ani nenapadne sledovat, pokud jste neviděli některý z těchto Kubrickových filmů: The Killing (ten obzvláště), Dr. Strangelove, Space Odyssey, Shining a částešně i Full Metal Jacket. Dokonalé prozrazení nejlepších momentů filmu bych asi nepřekousl, a proto jsem rád, že jsem si tenhle jinak výborný dokument prohlédl až se znalostí všech jeho filmů. Kubrick je sice největší režisér všech dob ( zdravím Apache ) , ale určité kritické očko by se co do objektivnosti hodilo. Jediná prťavá kritička (tušímže) Scorseseho, ohledně filmu Divnoláska a tamějších hereckých výkonů a scénáře, to skutečně nezachrání. Dále je trochu škoda, že nebyl do filmu zařazen žádný rozhovor se samotným Kubrickem, zvláště pak, jak jsem z konce pochopil, jich několik před smrtí udělal. Dokument je to tedy poutavý, jako pocta Stanleymu je to fakt dobré, ale v TOP 200 to nemá co dělat, tam by měla být spíše většina jeho filmů (což není). ()

Xmilden

Pomník vystavěný vyjímečnému uměleckému géniovi, který předběhl svými filmy dobu. Už nikdy nikdo nenatočí film tak jak to uměl jen Stanley Kubrick. ()

kinej

Dokument je natočený tako dobře, že mi místy až naskakovala husí kůže, ve chvílích kdy byly odhalovány střípky Kubrickovi geniality. Oceňuji, že se nejedná o tyický pochlebovačský film, ale o objetkivní sondu do Kubrickovy tvorby. Už předtímto filmem jsem o Kubrickovi věděl, že je umělec, ale tento dokument tento dojem mnohonásobně umocnil v jistotu. ()

lamps

Jakékoli nižší hodnocení je pro mě nemyslitelné. Kubrick byl skutečný génius, jaký se už nikdy nenarodí, a jeho filmy tvoří samostatnou kapitolu v dejinách kinematografie. Jeho snímky byly nejen filmařsky dokonale propracované a přesné, ale každý si nesl i určitou vizi, která často rozdělovala tehdejší společnost na dva válčící tábory. A zatímco jedna strana hledala na každém díle něco špatného a kontroverzního a vlastně dohnala Kubricka až k velmi samotářskému životu, tak většina z těch, co stejně jako on pronikli hluboko do tajů filmařského řemesla a nahlížejí na jeho filmy čistě z hlediska kvality, se jednoznačně shodují- Kubrick byl nejlepší, přes všechen perfektcionalismus a občasnou náladovost to byla jedinečná a silná osobnost, jejíž neduhy byly vždy smazány a překonány úžasným výsledkem jeho enormního pracovního zápalu. Pokud máte jeho filmy alepoň trochu rádi, tento zajímavý a oslavný dokument je pro vás naprostou povinností.. ()

Ruut

Budu se opakovat po ostatních komentářích. život v obrazech je skvělý dokument, který na relativně malé ploše celkem dobře popisuje hlavní okamžiky v tvorbě Stanleyo Kubricka a také perličky z natáčení všecj jeho filmů. Nutnost pro všechny fanoušky mistrových filmů. ()

InJo

Na dokumenty se skoro vůbec nedívám, ale tady jsem udělal výjimku (i když vlastně jen proto, že toho chci o Kubrickovi vědět co nejvíc), a musím říct, že je to vážně super věc. Velice důkladný, precizní a všemi možnými informacemi nabušený dokument, díky kterému poznáte jednu z největších režisérských persón tak dobře, že se Vám na konci bude zdát, že jste toho úžasného podivínského intelektuála (nebo intelektuálního podivína?), jenž pro nás, oddané diváky, stvořil nespočet božských a nadčasových děl, znali celý život. 90 % ()

Vodnářka

Kdybych měla vybrat pouhých deset opravdových osobností naší planety, Stanley Kubrlick by patřil stoprocentně mezi ně. Jeho přístup k práci, režii, filmu celkově, smysl pro detail a schopnost jednání s lidmi jsou doslova fenomenální, jak ostatně vzpomíná každý, kdo s ním aspoň chvíli přišel do styku. Režisér, který byl schopen pro svá díla udělat cokoliv, získat si respekt i těch nejváženějších kameramanů a ve filmech vnést humor do nepříjemných sociálních (The Killing) i politických (Dr Strangelove) situací, přenést na filmové plánto kontroverzní Lolitu, užít si psychologicky náročné násilí Londýna (Clockwork Orange) nebo udělat z Jacka Nicholsna nezapomenutelného psychopata z Shining. Aneb slovy Toma Cruise: 'Už nikdy tu nebude takový film, jaké točil Stanley'. Výborný dokument složený ze vzpomínek Kubrickových blízkých a spolupracovníků na přípravu jeho slavných děl. ()

Frajer42

Stanley Kubrick je téma pro dokument dostatečně zajímavé. Po dokumentární stránce řadím dokument až úplně někam hodně nahoru, protože jsem se dozvěděl skutečně mnoho zajímavostí ze života tohoto filmového experimentátora, introverta a nekonečného perfekcionisty. Kdo lépe ho může veřejnosti představit než samotní herci, kteří s ním pracovali na filmech, kolegové režiséři a v neposlední řadě samozřejmě i rodina, která ho zná ze všech nejlépe. Většinu prezentovaných filmů jsem už měl to štěstí(zdůrazňuji slovo ,,štěstí", protože se jednalo o zážitky převážně příjemné) díky zvýšené zdejší oblíbenosti vidět. Rozhodně mi však nevadilo si filmy zopakovat. Z toho zbytku, co jsem ještě neviděl jsem se rozhodl 2 snímky totálně zatratit (Eyes Wide Shut a Lolita). Nedovedu si představit přebytek času, který by zapříčinil, že bych se na filmy skutečně podíval. Ale vyhlédl jsem si zde i 2 až 3 snímky, na které si někdy čas rozhodně najdu(Stezky slávy, (Spartakus) a Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu.) Asi nelze přehlédnout zvýšený počet závorek kolem Spartakuse, které naznačují, že právě Spartakus je až ta třetí možnost, ačkoliv je psána jako druhá. Jinak jak už jsem naznačoval, tak dokument je skutečně velmi zajímavý a překvapivě i divácky maximálně atraktivní. Momentálně si nevybavuji, že bych u dokumentu pociťoval nějaké negativní emoce až nudu. Samozřejmě, že když se jednalo o filmech, které jsem si dovolil zatratit, tak mě úplně filmy jako takové nezajímaly. Ovšem padalo zde i mnoho informací ze zákulisí kolem těchto snímků a tyhle informace nezajímavé rozhodně nebyly. No posuďte sami. Informace, že se film dělal 2 roky je přece sama o sobě dostatečně zajímavá. Číst to po sobě rozhodně neplánuji už teď, takže to zkrátím. 4* a rest in peace. ()

swamp

To, že Stanley Kubrick byl, je a bude panem režisérem není pochyb. Jaký ale vlastně byl? Částečnou odpovědí nechť vám je tento dokument. "He was originally known as a kind of future threat - a future threat to peace and quiet." ()

nascendi

Aj keď som Stanleyho Kubricka prepašoval do mojej desiatky najobľúbenejších režisérov, nikdy som k nemu nepociťoval nekritický obdiv a iba dvom filmom som dal plný počet hviezdičiek. Dokument, ktorý som práve dopozeral je veľmi kvalitné dielo, ktoré mi poskytlo množstvo kultivovaných a zasvätených názorov na Stanleyho a prispelo k tomu, že môj názor na jeho život a dielo je menej radikálny, než bol predtým. Neznamená to však, že začnem jeho filmom pridávať hviezdičky skôr, než ich budem opakovane vidieť. A možno ani potom. V každom prípade som rád, že o takej významnej režisérskej osobnosti niekto nakrútil dokument, ktorý zvýraznil to, čím sa odlišoval od priemerných a dobrých. ()

Slarque

Stanley Kubrick byl tak významným filmařem, že se jeho portrét nedal odbýt tradičním hodinovým medailonkem. A tvůrce tohoto dokumentu naštěstí nic nepodcenil: dostatečná stopáž mu dovolila věnovat se celému jeho životu, zařadit ukázky ze všech filmů a doplnit je vzpomínkami spolupracovníků, rodinných příslušníků i obdivovatelů z řad režisérských kolegů. Nenapadá mě nic, co by tu chybělo. ()

Tomco

Krásna pocta majstrovi svojho remesla. Je škoda, že toho stihol tak málo, ale každý jeho film má v sebe niečo, čomu sa proste nedá odolať. Dokumenty tohto druhu, keď sa tretím okom nazerá do kuchyne génia, mi dávajú strašne veľa. Preto ani neviem, ako tých 140 minút ubehlo. ()

WANDRWALL

Občas si po čase ten film o životě a díle S.K. očima jiných pustím. A vždy v něm najdu něco, co mi dříve uniklo, za což jsem rád, protože podobně to mám i s dobrými knihami, že mi háží znovu a znovu nové podněty. Vedle tohoto filmu jsou ale i další zajímavé dokumenty o životě S.K., které doplňují poznatky o jeho životě, a kdo si tohoto režiséra z nějakého důvodu oblíbil, tak ten další dokumenty jen uvítá. ()

iamek

Fantastický dokument o fantastickém režisérovi. Konečně jsem se dozvěděl něco o životě Kubricka a hlavně o pozadí natáčení jeho snímků. Asi nejlepší dokument jaký jsem kdy viděl. ()

Chrustyn

Stanley Kubrick byl podivín a některé jeho filmy to jenom dokazují. Na druhou stranu se jedná o jednoho z nejlepších režisérů všech dob a minimálně "Osvícení" nebo "Olověnou vestu" si kdykoliv s chutí znovu dám. ()

Dr.film

Hustý a bohatý dokument unikátního režiséra, který je nabit neobyčejně zajímavými a pro fandu velice cennými informacemi. Chronologicky řazená filmografie s podrobnými komentáři tvůrců - kolegů, kde nechybí ani spousty informací ze soukromí režisérské legendy. Kdo má pro Kubricka slabost a plane v něm nehynoucí obdiv k tomuto neobyčejnému umělci je takřka poviností vidět tento dokument. ()

poz3n

Nevim co vlastně hodnotim. Jestli dokument, nebo celoživotní Kubrickovo dílo a všechny ty filmy, který nám zanechal. Co se týká samotnýho dokumentu, rozhodně jeden z nejlepších co jsem viděl. Ale proč je takovej? Protože Kubrick byl takovej. Takže se dostávám k tomu, že těch 5 hvězdiček je spíš zhodnocením Kubrickova přínosu pro uměleckej svět, než hodnocení samotnýho dokumentu. ()