Major

(festivalový název)
  • Rusko Major (více)

Expresivně natočené strhující drama o tragických důsledcích mravně pochybeného a zbabělého jednání. Policista, který přejede dítě, se obrátí na své kolegy, aby zakamuflovali jeho vinu. Tento krok uvede do pohybu mašinerii temného bezpráví, jež si vyžádá nevinné oběti. (MFF Karlovy Vary)

lofa

Rusové skvěle rozjeli příběh, kterému zpočátku nic nechybí. Výborná kamera spolu se střihem a do toho mrazivé ruské prosředí dodává ještě více na napětí. Postupně ale filmu filmu dochází dech. I tak se jedná o velmi příjemné překvapení. Jen bych závěrečných 30min. směroval jiným směrem.. Hodnocení 75% ()

Forsberg11

Veľmi depresívna, do krajností dohnaná ruská záležitosť, ktorá vám náladu rozhodne nezdvihne. Z tohto filmu temnota a beznádej doslova sálajú. Neviem, či je to tvrdá ruská realita alebo len zámer tvorcov, každopádne (v nejakom zvrátenom slova zmysle), klobúk dole. Takto to vyzerá keď sa ocitnete v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Sám so postupom času stále menej a menej chápal a len s otvorenými ústami sledoval kam až môže zájsť sled udalostí po jednom urgentnom telefonáte. No a rozpadnutá policajná stanica s čiernymi stenami, zastaralým nábytkom, vyzerajúca ako potkania diera ma zaklincovala úplne. Ako filmový someliér musím túto filmovú tragédiu kladne oceniť, ale pre bežné publikum to bude nestráviteľná pilulka... 70 %!! ()

klukluka

Hodně se tavarišči báli o svůj pašalik. Rusové používají často a rádi úsloví "nas mnogo". Z toho plyne, že si nějak extra moc neváží lidského života. Podobný scénář proto v žádném případě nepovažuju za nějaké sci-fi. Na české poměry to ale měli ještě pořád hodně složitý. My si sice teoreticky lidského života vážíme mnohem víc, odehrálo by se to ale takhle: šílenej policajt by srazil dítě. Nejenom že jel jako hovado, ale ještě byl nalitej. Kámoši z dopravky protokol zašolichali, přece nepotopí svýho kámoše. Rychlost předpisová, chlast nula, děcko mu vlítlo přímo pod auto, matka obviněná z nedbalosti. Matka v šoku, pouští se do soudní bitvy, obstará si znalecký posudek, ten jasně hovoří v její prospěch. Ovšem pozor - u soudce na stole i posudek zpracovaný pro řidiče, podle něj je vina jednoznačně na straně matky (znalecký posudky u nás bývají zvlášť vypečený). Soudce studoval práva asi s pěti policajtovými kolegy, takže ho v plném rozsahu očistí. Matku od odvolání k dalším instancím odradí nařízením o úhradě soudních výloh. Pokud do toho přece jen půjde, nedosáhne vůbec ničeho, jen jí při odvolačce podmínkou připomenou tu nedbalost. Žádní mrtví, všichni spokojení. Zatímco to hrozný Rusko je zřejmě tak necivilizovaný, že tam ani soudci nefungujou tak, jak by policajti nebo politici potřebovali. Nikdo se pak nemůže divit, že si svoje potřeby řeší sami a vystřílí kvůli tomu půl města. Ještě jeden postřeh k filmu - v poslední době se o nás furt přetahujou Amíci s Rusákama - minimálně mám ten pocit. Když jsem viděl tu jejich služebnu, tak beru Amíky. Ti by si takový prostředí museli vyrobit. Něco mi říká, že v Rusku to nebude až taková vzácnost. Děkuji, nechci. ()

Disease

I když Durak má propracovanější scénář, Major není o nic horší. Navíc parádní vizuál a soundtrack. Docela chápu, že většině rusáků nezbývá než apatie a samohonka. ()

Brylin

Každý rok mě ve Varech alespoň jeden ruský film dostane, a letos to byl Major. Mrazivě ostré drama drží vysoké tempo až do konce, kamera i střih jsou výborné, stejně jako soundtrack, jehož autorem je scénárista a režisér Jurij Bykov, který si ve filmu mimochodem i zahrál jednu z hlavních postav. Pokus o zakrytí viny roztočí tornádo bezpráví, které požírá více a více zainteresovaných osob a s každou další z nich sílí. Každý zúčastněný sleduje trochu jiný cíl, bohužel nikdo nechce odhalit pravdu. A když už je tlak svědomí nesnesitelný a hlavní hrdina se chce situaci postavit čelem, tornádo se stejně nedá zastavit a každý další čin celou situaci jen zhoršuje. Morální dilemata hlavních postav jsou strašlivá a dobré řešení po prvním pochybení už prostě neexistuje. Velmi silné čtyři hvězdičky. ()

warrenur

Fuu...hodne hutny film. Zhodnem sa s mnohymi, ze prva polovica je silne depresivna a kazdemu normalnemu divakovi kypi zlc z tolkej nepravosti. Bez ohladu na to, ako film skoncil jedna sa o velmi dobru dramu. Jurij zabodoval. Ostava len dufat, ze takto v skutocnosti policajny rusky stat nefunguje. Smutne piano v zaverecnych titulkoch vyborne podtrhlo moje rozpolozenie. ()

yvona

Film mě zklamal ve druhé polovině. Řada nelogičností a vzájemně se popírajících skutečností. I tak velmi slušné drama. Policejní složky fungují po celé zeměkouli stejně. Snad si někdo nemyslí, že toto může zažít jen v Rusku? Z taková naivity by mě asi bylo teskno. ()

Ben Nevis

Doufám, že tohle není běžné Rusko 21. století, ale jenom ukázka městečka, které zaspalo a nevšimlo si, že bolševik je pryč. Všechno je opotřebované, špinavé, ale policajtů na stanici jako malých myší. Před zvůlí policejní moci nemá běžná rodinka šanci. Zajímavější je však sledovat chování jednotlivých policajtů, zvláště hlavního hrdiny. Na konci bych čekala, že se děj začne vyvíjet jinak, ale závěr musel vyznít stejně depresivně jako ladění celého filmu. Herecké výkony stály akorát na hlavní protagonistce. Major se taky snažil, ale samotný rejža celý film dělal smutné kukuče a do role netečného zabijáka se moc nehodil. ()

TomStrom

Těmhle policajtům je lépe nekřížit cestu, ať už úmyslně či neúmyslně. Škoda jen, že scénář nebyl dotaženější a lépe napsaný, takhle film zaujme jenom zajímavým prostředím. Ale na jedno zkouknutí, proč ne. ()

desade

Skoro ako u nás. Akurát s tým rozdielom, že naši filmári by natočenie takéhoto reálu vyhodnotili ako rizikové (veď čo ak by sa niekto vysokopostavený vo filme spoznal). Zatiaľ najbližšie k tomu bola séria dokumentov s názvom "Mafiáni", pričom "hrdinom" posledného dielu bol sám policajný prezident (názov: Jaroslav Svěchota - Ten, čo ťahal nitky). Takže u nás sa mafia nemusela obávať zásahu z "vnútra", keďže prepojenie bolo na na všetkých úrovniach, vertikálne aj horizontálne. ()

flu

Za celou hodinu a půl jsem nepřišel na to, proč major Sobolev po přejetí rebjonka nezařadil zpátečku a nepokračoval směr Rjazaň. Možná proto, aby mohl pan režisér po tu dobu sám exhibovat v roli jeho kolegy Pašy Krošunova. Kdyby tohle ruské exploatační drama režíroval gospodin Balabanov, mohlo z toho možná i něco být. Takhle je to nudný a nezáživný průměr. Takže 2,5* ()

pushover

Bykov je multitalent a mj. soundtrack se mu hodně povedl. Do scénáře se mu sice vloudilo pár nelogičností, ale atmosféra funguje skvěle. Výborně si našlápl k povedenějšímu Durakovi. ()

Mamlas

Reklama na 'ruský sen'. Chytlavý film plný dilemat, která jsou tak 50 na 50 a volba je víceméně rozhodnutím. Čas však ukazuje důsledky. ()

ervina

Moje čtvrtá deprese od Bykova. Žádný pomalý rozjezd, rovnou do pekla. Jak nemáš funkci a moc, tak jsi v prdeli. A když se v tobě náhodou probudí svědomí, tak ho z tebe zase rychle dostanou. Skvělá hudba. ()

Zed70

Zpočátku se to vyvíjí slibně. S přibývajícím časem se to začíná překombinovávat až se to na konci úplně zauzluje a stává se z toho takový blábol. Jednání zejména toho hlavního hrdiny (antihrdiny) začíná ztrácet hlavu i patu. Škoda, protože první půlka vypadala docela dobře. Kdyby ten konec nebyl tak překombinovaný, bylo by to i na 4. ()

CrazymanM

Velmi syrové drama,takhle nějak si představuju,že to v Rusku zřejmě funguje.Ty oprýskané zdi na služebně,ten bordel všude,to bylo horší,než za nás na vojně na útvaru!Konec už poněkud slabší,ale jinak jsem rád za pohled na ruskou filmovou scénu! ()

WUTEN

Ruka ruku myje, to je hlavní zásada policie v Rusku. Když budeš donášet, budeš za krysu a krysy nikdo nemá rád, takže se radši kousnout do jazyku, zavřít oči a pokračovat dál. Toto byl odkaz jak může policie zajít do extrému. Samozřejmě bylo to dost přehnané, samotný příběh a hlavní postava filmu major kdy mu v půlce filmu docvakne že zašli moc daleko a je třeba spravedlnosti. Všechno se stejně nedá ututlat, vždy se najde někdo kdo promluví, najde se důkaz, stopa, nějaký odkaz a tady mi přišlo že se na nic nepřijde, moc přehnané, to co dělali policisté ve filmu je typická práce mafie. Nečekal jsem tak hustou depresivní atmosféru, spolu s tím Ruským mrazem, depresivními budovami a obzvlášť policejní stanicí která vypadala spíše jako překladiště drog u mě přidalo na hodnocení. Za herecké výkony, atmosféru, prostředí, a poukázání na problém v dnešních složkách policie dávám 4*. ()

contreras

Ten, kdo někdy potřeboval něco zamrdat a začalo se mu to srát pod rukama, tento film shlédne a nestrčí si do huby ani jednu brambůrku, protože si zase vzpomene na tu emoci, kterou prožíval. Tak to bylo u mě a musím říci, že jsem z tohoto filmu nadšen! Geniální, surové a hlavně realné!! Rusko je země, kde lze za určitých podmínek opravdu vše. Dívejme se na tento film jako na obraz současného i minulého stavu ruské policie ve vztahu k obyvatelstvu. Samozřejmě chápu, že blbeček s batohem co chodí smradlavej po varech a mezi promítáním pije krabicové víno a pičuje do politiky nedokáže pochopit o co vlastně v tom filmu jde. i když je sdělení polopatické. ()