Major

(festivalový název)
  • Rusko Major (více)

Expresivně natočené strhující drama o tragických důsledcích mravně pochybeného a zbabělého jednání. Policista, který přejede dítě, se obrátí na své kolegy, aby zakamuflovali jeho vinu. Tento krok uvede do pohybu mašinerii temného bezpráví, jež si vyžádá nevinné oběti. (MFF Karlovy Vary)

Chrustyn

Úvod je super, dokumentární styl kamery také, ale to co se na začátku reálně rozjede, se časem mění do mnohokrát viděného tématu "já jsem policajt a můžu vše a nic se mi nestane". Překvapivý konec toho moc nezmění. Po slušném úvodu docela zklamání. ()

giblma

Jen tak naokraj k uvěřitelnosti zápletky nad kterou tu mnozí polemizují - vzhledem k politickému režimu a zkostnatělosti struktury ruské byrokracie, vzhledem k příběhům co jsem slyšela od mých v Čechách žijících ruských známých, rozhodně bych Majora neřadila po bok komixových adaptací co se týče uvěřitelnosti. Pokud máš moc, projde ti všechno. To by prošlo i vedoucímu krajské policie, který spěchá za ženou, která právě rodí vymodlené dítě. Srazí ale jiné dítě a tím spouští sérii zahlazovacích stop, než si alibisticky uvědomí, že vlastně takhle to nechce a všechno ještě zkomplikuje. Být policistou ale není úplná švanda. Po tom co jste riskovali život ve válkách, chytáte agresivní opilce a zavíráte šlapky. Vytváří se svébytný kodex morálních pravidel, která pro komunitu platí (projeví se ve scéně, kdy na stanici naběhne naštvaný manžel a sbor nechce majora vydat na jistou smrt), ale kdokoliv trošičku kafkovsky odosobnělý stroj zadrhává, je bez milosti odstraněn. Je největší sviňák starý šéf dost pravděpodobně odkojený KGBáckými praktikami, co chce na svém teplém místečku v klidu dožít? Je největší sviňák podřízený, který začne hlavního hrdinu tahat z maléru a později svědomitě plní (byť krvavé, ale) rozkazy? Nebo je na tom nejhůř ten, kvůli kterému se celý kolotoč spustí a dost pravděpodobně by ani necekl, kdyby si nechtěl ulevit od svědomí? Je lépe zabít jednoho nevinného, aby se zabránilo dalším mrvým? Nejlepší film Varů o zle a o tom, jak si ho pěkně omluvit. (MFF KV 2013) ()

Flego

Nevľúdne prostredie medzi šedými panelákmi a dej v ponurých chodbách policajnej stanice v malom mestečku akoby naznačovali chlad tohto filmu. Strhujúca dráma o prekvitajúcej policajnej moci, ktorá zneužíva situáciu len vo vlastný prospech. Nielen ak urobí chybu vysokopostavený major a zrazí autom dieťa. Polícia je v tomto ruskom príspevku zobrazená ako mafiánska skupina prepojená na finančné a hospodárske záujmy. Je to veľmi studený pohľad, natočený bez štipky ohľaduplnosti. To sa mi veľmi páčilo. Možno chýbal údernejší ťah na bránku, niektoré scény trošku vypilovať, ale aj tak som príjemne prekvapený a spokojný. ()

ledzepfan

Prvních 30minut, až cca polovina je strhující, syrová výpověď o stavu ruské společnosti dnešních dní.. Mám podezření, že aby to Bykov mohl pustit do distribuce, tak to musel rozmělnit nějakým tím akčním a absurdně působícím balastem aby to divák přecejen mohl pokládat za neškodné fantasy... A to je prostě škoda... Jde vidět, že se tady Bykov přecejenom pořád ještě rozehřívá a zkouší co si může dovolit.. Jeho "Durak" už je o poznání jinačí kafe.... ()

NinonL

Celkem dobrá ruská krimi z prostředí jedné policejní jednotky. Vzájemná spolupráce, ale i soupeření policistů, jejich navázání na mafii, vydírání a spousta mrtvých. ()

MartinezZ

Neskutečně zmotanej nesmysl. Všichni mluvili o průseru, ale že by to nějak prožívali, to mi nepřišlo. Jen to hráli a bylo to znát. ()

nirvanafan

Majorovi asi nejvíce škodí reálie, ve kterých se odehrává. Je to totiž taková našlapaná kovbojka, ve které o zvraty není nouze. Na to, aby film působil realisticky, je většina toho, co se v něm děje, až příliš přitažená za vlasy. Nudit se ale rozhodně nebudete. Dynamický střih, parádní soundtrack a atmosféra si rozhodně zaslouží pochvalu. Možná by ale neškodilo někdy v průběhu snímku zvolnit. Událost, ke které dojde hned na začátku, je natolik silná, že už není příliš kam dále gradovat. Přesně o to se však tvůrci snaží a ve výsledku díky frekvenci zvratů působí Major poněkud přeplácaně. ()

Maq

Tak jak se to má s tou legendou o laskavé, široké ruské duší? --- Že Rusko není zrovna ideálem svobody, to víme. Média tancují jak Vladimír píská. A přesto se tam najde nejen bumážka, ale i peníze, které umožní natočení filmu tak kritického. Ruská realita je tkaná z hrubšího plátna, a tak i záplaty jsou hrubší než u nás, ale bordelu a svinstva máme i tak až až. Jmenovitě u policie, když už jsme u toho. Kdypak se konečně dočkáme tvůrců, bumážek a peněz, které dohromady vydají na film podobně (sebe)kritický? Vypadá to, že naše věrchuška to má nakonec posichrované lépe než ten zatracený Putin. Jsme holt velmi krotké stádečko, takové vesnické střediskové... ()

radektejkal

Má-li režisér nějakou ideu, nebo lépe řečeno, má-li idea nějakého režiséra, pak se jí bude snažit zviditelnit v prostředí, které se k ní váže co nejúžeji. V tomto případě je to Rusko. Ale není to pouze Rusko... A na nás nejspíš chce vynutit doznání: ne, tohle se nám nemůže stát, tady se tohle nemůže stát! Ale pokud se vážně zaymyslíme, zjistíme, že to takhle odbýt nemůžeme. Možná stačí jen nešťastná shoda nešťastných náhod, špatně rozdané karty a mezi nimi pár falešných a pak celá kůže někoho jiného je méně než kousek vlastní. Major Sobolev (Denis Švedov) to ví od samého začátku (nehody) a kůže někoho jiného se postupně stává kůží vlastní - ne však docela, v závěru se jeho vědomí vrací opět na začátek. Film je postaven na bázi trojuhelníku, ne však milostného. Základnu tvoří interakce mezi Sobolevem a Pašou (nechme ho tu beze jména - Jurij Bykov, autor a jeho představitel, vrcholem je Irina Gutorova (Ирина Низина, matka zabitého Kolji); v závěru oba dva rekapitulují svůj vztah k ní: Sobolev ji zabíjí, Paša lituje, že se to nestalo hned na začátku (po nehodě). Vyvraždění rodiny Gutorovy je akční záležitost bojácných lidí; Sacco a Vanzetti, Milada Horáková, Nikolaj Bucharin (hrozili mu, že zabijí jeho ženu a právě narozeného syna, toto schéma je použito i v tomto filmu) a pod. jsou justičními vraždami stejně bojácných svědků a soudců. Co je méně odporné? - dal bych přednost akci před justicí, možná je při ní větší šance uniknout. Pozn.: Teprve teď jsem se podíval na plakát, a ten trojúhelník tam je, i když je složen z více trojúhelníků, poskládaných do hvězdy. ()

dyfur

.......slušný ruský thriller za ktorý by sa nemusel hanbiť ani Holywood.Surové ruské počasie,dobre zvolená typologia postáv,hudba dobre doplnajúca dianie.Námet síce nie extra objavný"zrazenie nevinného človeka- v tomto prípade dieťaťa a ku všetkém ešte pred očami matky.....vykreslené v úvode mafianske praktiky policajtov a....a neviem ako by to malo ďalej inak pokračovať ,aby to nebolo klišé...dobrý koniec toto mať nemohlo......ALE: ten prerod vinníka a jeho spytovanie sa svedomia...chýbal mi ten dôvod...prečo takto sa zmenil.....a itiež ak na policajnej stanici - hocikde na svete -zastrelia policajta pred očami druhých policajtov...logicky zvykne nasledovať niečo iné a nie zatknutie....ale slušné dielo.Prekvapilo v pozitívnom smere. ()

Martin741

Ja som rusofobny, ja sa Rusov bojim /uz len preto, ze ta sracka Leninovo Mauzoleum este nevyletela do vzduchu/. To vzdy bola v Rusku taka zima a ekonomicka devastacia ? 65 % ()

Mefistofelle

Vím, že v Rusku je možné opravdu leccos a že korupcí a humusem je jejich policie neskutečně prolezlá, ale až tak vyhrocenou situaci jsem nečekala. Zkrátka jim to tak docela nežeru. A nežeru jim ani myšlenkové pochody hlavních postav, které se předhánějí v tom kdo je větší kokot, ale opět tím trpí realističnost. Přitom začátek se zdá velmi slibným. Vysloveně pochválit se dá snad jenom kamera a hudební doprovod, ale to je vše. ()

zette

Zaver filmu bohuzel nenavazuje na velice slibny zacatek. Film je natolik absurdni, ze pokud je neco takoveho vubec mozne, tak jedine v Rusku. Konec uz me zacal nudit, ale atmosferu to ma dobrou. Libila se mi hudba. S primhourenym okem nechavam ctvrtou hvezdicku. ()

danliofer

Druhý Bykovův film, který jsem zhltla během týdne jako malinu, a stejně jako Zvjagincevovy filmy mě nenechávají tyto dva Bykovovy klidnou. Není to jen krimi pro krimi, je to výpověď o stavu ruské duše. Je jasné, že jako podobeství je to dovedeno opět do extrémního napětí a gradující závěr je tu hlavně k zamyšlení nad věcmi všehomíra, kam až jsou lidé schopní zajít (ať už donucení okolnostmi či z vlastní vůle). Jeden by řekl obyčejná autonehoda a kolika lidských osudů se to dotkne. Ruská kinematografie vždy byla dobrá, a pokud Bykovovy filmy, stejně jako Zvjagincevovy, Michalkovovy, Bodrovovy, Rogožkinovy aj., odrážejí její současný stav, tak si stále stojí velmi dobře. Chtělo by to pomalu festival ruské kinematografie vedle úspěšných festivalů íránské, německé, japonské apod. provenience. Myslím, že by mezi nimi současný ruský film určitě nezapadl. ()

Honzek

Film chladný a nevlídný jako Rusko samo, ve kterém se děj nachází. Příběh o muži, který ve spěchu do porodnice, kde právě vzniká život, jeden vezme. Ukázka toho, co je vlastně svědomí a jak je potřeba s ním nakládat. Doba je zlá, co si budeme povídat a tohle je jen bolestný příklad toho, jak to někde opravdu funguje a jak se lidé v kritické situaci dokáží zachovat. Vcelku slušná podívaná, která ke konci začne trošku klopýtat o vlastní nohy, ale i tak si myslím, že si zaslouží doporučení. ()

Tosi

"Pomáhat a chránit" dostává v Majorovi naprosto jiný rozměr. Žalostné činy policistů, v doprodu s kvílivým elekronickým podmazem, vytváří napínavý a bezútěšný policejní thriller o vymahatelnosti práva v Rusku. Klobouk dolů před Bykovem, který si sám střihl režii, scénář, hudbu i jednu z hlavních rolí. ()

Narya89

Po zhlédnutí tří snímků Jurije Bykova mohu říct, že skutečně umí natočit (a i odehrát) depresivní psychologické drama, ve kterém jsou lidi vystavovány nejrůznějším morálním dilematům a ocitají se v relativně bezvýchodných situacích. Jak byste se zachovali vy a kde skutečně začíná a končí svobodná volba? Co je přesně morálka? Především v chladném ruském prostředí plném korupce můžeme pozorovat rozklad společenských hodnot, vágnost a subjektivnost etických voleb a také určitou pohodlnost, sobectví a snahu udržet status quo minimálně ve svém osobní životě za každou cenu. Hard to resist, hard not to get you down. ()

cpt.Lynch

Drsný syrový thriller opřený o slušné herecké výkony. Jak znám Rusko osobně tak je tam možné skoro všechno, ale až takhle... Problém mám v tom, že jsem od určité chvíle (cca 2. půle) příběhu moc nevěřil a vše mi přišlo ušité na efekt. SPOILER: Každý další (brutální) krok postav, který měl vést k vyhnutí se stíhání inspekce a zahlazení případu, postavy jen přibližoval vězení. Závěr který měl být v duchu "všechno je vyřešené, zmrdi vyhráli" mi přišel chatrný, protože pokud by inspekce měla přijít, zavřela by snad celé město. Matka začne bez většího odporu spolupracovat s vrahem svého dítěte??? Jak známo, organizovaný zločin se málokdy mstí na rodinných příslušnících, tak si nemyslím, že by major měl dostatečný důvod zastřelit matku dítěte na konci. Celkově tedy několik neseriózních okamžiků, které film v mích očích posouvají ze 4 na 3 hvězdy. ()

ghatos

Systém a jeho hořké plody. Zločin, trest, svědomí a země, která není pro nikoho. Vyhrocenost jinde nepřirozená je u východních Slovanů běžnou součástí jejich existence. Devastující chladný zmar za 76%. ()

venca163

Это Россия, сука! Dynamicky natočené, expresivně podané. Zase taková partička ničeho se neštítících zmrdů a jedna kladně/záporná postava. Možná malinko přiostřené, ale i tak mi přišlo jednání postav (a jejich v průběhu se měnící motivace) vcelku autentické. Nejednou jsem si při tom vzpomněl na všechna ta videa z Ruska na rozzlobenejch. Plusové body i za tu pachuť, která po tom zůstala. Doporučuji. (85%) ()