Otello

Drama / Hudební

Itálie / USA, 1986, 125 min

William Shakespeare (divadelní hra)

Ennio Guarnieri

Oscar 1 nominace: Kostýmy . . . . . . . . . . Zlatá Palma - výběr(13.4.2004)

S postupem času doceňuji operu Tady navíc velice slušný záznam divadelního představení s kvalitním zvukem a pěknou kamerou, to se vždycky nepodaří. Dneska jsem si to vychutnala!!(12.2.2018)

Já vím, někdo to nemá rád, když se opery zfilmovávají, ale tady (zdá se) všichni představitelé skutečně zpívali, minimálně aspoň mistr Domingo, který tu (zdaleka ne poprvé) dokazuje, že je nejen jedinečným pěvcem, ale navrch i velmi talentovaným hercem, což zdaleka není samozřejmostí, stačí vzpomenout, kolik osobností, které se proslavily na poli muzikálním, herecky zcela ztroskotalo...(3.3.2018)

Výpravná podívaná, která si evidentně dává záležet na každém detailu ... až na jednu drobnost, která se týká úvodního Otellova návratu: Jak mohla dopustit nenadálou proměnu hrozivé vodní masy rozbouřeného oceánu v neškodné krotké vlnky vesnického rybníka ? Nicméně i tak se jedná o převelice dramatickou záležitost lahodící zraku i sluchu s očekávaným vyústěním ... třebaže dojemné líbeznosti a opravdovosti Zeffirelliova "Romea a Julie" (1968) nedosahuje".(14.2.2018)

Pokiaľ o Othellovi nič neviete a chcete sa o ňom niečo dozvedieť, napríklad motivácie postáv, tak na Zeffirelliho sfilmovanú operu uabudnite. Jedná sa totiž o "film" určený čisto pre milovníkov ako hry, tak opery všeobecne. Tu sa iba spieva, titulky k dispozícii nie sú. Pokiaľ je film audiovizuálne umenie, tak pri Zeffirelliho Othellovi som si uvedomil, že je to umenie audio-audio-vizuálne, pričom tu chýba to druhé, dialógové audio. Pokiaľ viete, kedy kto čo urobí a prečo, tak si tento film užijete, pretože je natočený presne tak, ako byť natočený má. Je to ale veľmi menšinová záležitosť. Veľmi.(1.5.2014)