Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Dobrodružný / Fantasy

USA, 2016, 128 min

Burton jede ani ne na neutrál a místo okouzlující podivnosti servíruje ucházející, ale ničím výjimečnou rodinnou podívanou. Sice se tu ve velkém baští vytrhané dětské oči, ale chybí tomu atmosféra a slečna Peregrinová a záporák působí jako vyčichlé odvary až karikatury Burtonových excentrických postav.(18.10.2017)

Přijít to muselo. Kdysi ujetý, barvitý, fantazijní a nápaditý režisér je v posledních letech už pouze ujetý. A to nestačí. Možná by to vyřešily delší pauzy, možná obměna tvůrčího týmu, možná lepší výběr látek. Přitom takhle knižní předloha pro odrostlejší děti byla pro Tima Burtona jako stvořená. Jenže najděte mi jeden moment, který by skutečně stál za zapamatování. Přitom tu máme siročinec, ve kterém je neviditelný hoch, dívka lehčí než vzduch nebo jiná se zubatou tlamou na temeni. Celé jej má pod palcem slečna Peregrine s tváří sexy Evy Green (ani ona ovšem nedokáže v uloudaných scénách strhnout), domov je začarovaný v časové smyčce, osazenstvo nestárne, nebezpečí však čelí neustále. Dostává se k nim hrdina ze současnosti, který není nijak zajímavý, ostatně ani schopnosti dětí nejsou nikterak využité a nápadité, časové smyčky jsem ani nechtěl chápat, a když už se v druhé polovině začne něco dít, je to digibordel, který je navíc odfláknutý. Smysl mi to mnohdy nedávalo, postavy mi byly ukradené, když pak přišlo cosi, co se živilo očními bulvami, můj zájem se rovnal takřka záporným hodnotám. Prostě divná nuda bez pravidel.(22.7.2017)

• HoneyBunny

Možná, že knižní předloha je zajímavá a má své kouzlo... ale Burtonova adaptace nemá ani jedno z toho. Technicky je tenhle film v pořádku - lokace, herci, kostýmy, tohle všechno je krásné a povedené. Ale co z toho, když tenhle film je jedno velké nafouknuté nic. Absolutně mě nezajímalo, co se s hrdiny stane, jaké mají schopnosti a kdo koho má rád. Není to chyba herců, ale kapitána za kormidlem: Tima Burtona. Sirotčinec slečny Pelegrinové totiž postrádá živost, zápal, jiskru, zkrátka to, co máme na starším Burtonovi rádi. Tohle je jen další z jeho filmů, který postrádá srdce - zkrátka mi připadá, že Burtona už nebaví točit a strašně to fláká. A když je vypravěči (chápej režisérovi) jedno, co a jak vypráví, proč by to mělo zajímat nás?(10.5.2017)

Po dlhšom čase ma veľmi potešil Burtonov film. Myslím, že to je najmä vďaka scenáru Jane Goldman, zatiaľ nemá na konte film, ktorý by sa mi nepáčil. Je to taký popkultúrny a fantastický mix, videla som v tom Sherlocka Holmesa aj Švankmajerovu estetiku. Ako celok to na mňa dobre fungovalo a pár ráz som sa zasmiala. A zaregistrovala som aj Burtonove cameo, hoci som o ňom dopredu nevedela. (Cinemax Bory - 29.9.2016)(1.10.2016)

Tim Burton je režisér, který měl přestat točit a zůstat v době bez CGI, v době, kdy v jeho filmech vítězila umělecká kreativita. Dnešní doba, kdy máte v případě finančního dostatku neomozené možnosti a můžete na plátně vytvořit úplně cokoliv za pomoci počítačem generovaných obrázků, je pro podobné tvůrce podle mého názoru cesta do pekel, jelikož v takovém prostředí jejich kreativita zákonitě krní a stávájí se jen dalším z řady tvůrců, za které to udělá počítač. Neříkám, že je Sirotčinec úplný průser, ale když si představím, jak by s ním asi naložil Burton o 15 let mladší, je to přeci jen škoda. Navzdory tomu bych asi řekl, že to je Burtonův nejlepší pokus od Sweeneyho Todda. 6/10(15.11.2016)

• - Jedenásta spolupráca medzi Timom Burtonom a kostýmovou dizajnérkou Colleen Atwood. (belinko)

• - Pohyb dvoch bábik, ktoré Enoch (Finlay MacMillan) oživí bol dosiahnutý "stop motion trikom", ktorý Tim Burton často vo svojich filmoch využíva. (belinko)

• - Spoiler: Samuel Jackson v každém filmu, kde hraje, vyslovuje nadávku Motherf***. Neodpoustil si ji ani v tomto filmu. V Cirkusu, když je zasažen židlí, začne nadávat, ale stihne říci pouze Mo. Je cenzorován hned na počátku slova rychlým úderem. (dinamit_1)