Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Dobrodružný / Fantasy

USA, 2016, 128 min

Beetlejuice, Batman, Střihoruký Edward, Ospalá díra, a potom sa to nejako zvrtlo. Prišla Alenka v říši divů, Temné stíny a teraz Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Burtonovky ste predtým spoznali aj predávkovaný vianočnou dávkou cukru. Spoznali ste ich aj rozbitý vítajúci Nový rok. Jednoducho to bol samostatný žáner. Teraz pokiaľ zmeškáte úvodné titulky a predčasne vypnete záverečné, tak o prítomnosti veľkého béčka ani neviete. SSPPPD nie je špatná rozprávka. Príbeh mi prišiel zaujímavý, ale žiadna postava u mňa nedokázala zabodovať. Dojem by do nadpriemeru nestrhlo ani lepšie finále.(31.12.2016)

Bohužel má film svoji vlastní logiku, což znamená, že se v něm může stát cokoliv, aniž by bylo nutné, aby to nějak dávalo smysl. Tohle prostě zkazilo zhruba druhou půlku filmu. Jako divák jsem se sice nenudil, pořád tu byly nějaké zajímavé masky, lokace, triky a dokonce i trocha stop-motion animace, ale od Burtona jsem čekal víc. Je to prostě jen další tuctový trhák, na který si za pár dní nevzpomenu.(29.9.2016)

• Asia_Power

Podivuhodní fakani, co jim monstra, co jako by z prdele vypadly Slendermanovi, strach nahání. A že je to sebranka tragédů - Jedna má pořád hlavu v oblacích, druhej sní o oblecích a rozhodně i plastické operaci nosu, další borka si může nechat narůst mrkev či třeba okurku dle své aktuální potřeby (ehm) , psychouš co robí panenky co se kuchaj, věčně nažhavená holka, steroidová liliputka, dvojčátka jak z Ku-klux-klanu, holka s hubou na temeni, neviditelnej co určo šmíruje ve sprchách...no fakt jsou podivní. A k nim se přidá náš HERO. Vychrtlej přizdisráč, kterýho má rád dědeček a pak už nikdo a kterej jako jedinej dokáže vidět Slendermany. Na všechny dohlíží Eva Zelená, které je z nich dle všeho špatně, jelikož se celej film tváří až extrémně nasraně a v hlavě má ptáka. No a Slendermanům velí Samuel Jackson, kterej zde vypadá jako černej Amadeus a spolu s pár podobně hnusnejma kámošema chce dětem žrát očička. Tak se smičkuje, prchá, bojuje a pak když naskočí titulky tak se The Enduje. Do chuje s tím, já čekala od Tima víc, daleko víc.(9.1.2017)

Přijít to muselo. Kdysi ujetý, barvitý, fantazijní a nápaditý režisér je v posledních letech už pouze ujetý. A to nestačí. Možná by to vyřešily delší pauzy, možná obměna tvůrčího týmu, možná lepší výběr látek. Přitom takhle knižní předloha pro odrostlejší děti byla pro Tima Burtona jako stvořená. Jenže najděte mi jeden moment, který by skutečně stál za zapamatování. Přitom tu máme siročinec, ve kterém je neviditelný hoch, dívka lehčí než vzduch nebo jiná se zubatou tlamou na temeni. Celé jej má pod palcem slečna Peregrine s tváří sexy Evy Green (ani ona ovšem nedokáže v uloudaných scénách strhnout), domov je začarovaný v časové smyčce, osazenstvo nestárne, nebezpečí však čelí neustále. Dostává se k nim hrdina ze současnosti, který není nijak zajímavý, ostatně ani schopnosti dětí nejsou nikterak využité a nápadité, časové smyčky jsem ani nechtěl chápat, a když už se v druhé polovině začne něco dít, je to digibordel, který je navíc odfláknutý. Smysl mi to mnohdy nedávalo, postavy mi byly ukradené, když pak přišlo cosi, co se živilo očními bulvami, můj zájem se rovnal takřka záporným hodnotám. Prostě divná nuda bez pravidel.(22.7.2017)

• Jinny

Je to škoda, že ale Burton z ingrediencí, které mě papírově měly sedět, nic světoborného neukuchtil. Je to barevné a hýbe se to, ale celý film je jakoby poskládaný z příliš známých ingrediencí. Nevadilo by to, kdyby ty známé motivy byly zpracované originálně, ale i v tomhle Burton hodil ručník do ringu. Zajímavě podaných nápadů je tu opravdu pomálu - určitě málo na dvouhodinový film. Ve výsledku je příběh o dalším výjimečném teenagerovi příliš... plakátový.(11.5.2017)

• - V areálu sirotčince lze vidět upravené sochy z keřů (např. dinosaurus, do něhož zakopnou děti míč). Stejnou sochu dinosaura lze spatřit i v dřívějším snímku Tima BurtonaStřihoruký Edward z roku 1990. (Lesnik)

• - Tim Burton popísal postavu slečny Peregrinovej (Eva Green) ako "strašidelnú Mary Poppins", ktorá mala tiež schopnosť premeniť sa na vtáka. (belinko)

• - V knižnej predlohe postavu Dr. Golana stvárňuje muž, avšak vo filme to bola herečka Allison Janney. (figliar)