Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Dobrodružný / Fantasy

USA, 2016, 128 min

Burtona v lásce příliš nemám. Miss Peregrínová je jeho první film, kde za posledních 16 let uděluji nadprůměrné hodnocení. Film má takovou tu správnou kouzelnou, tajemnou a pohádkovou auru, která je postupem času čím dál víc temnější. Eva Green je k sežrání, Jackson úžasný a mladý Asa Butterfield má zaděláno na herce budoucnosti. Líbil se mi námět i monstra, možná by neuškodilo film lehce zkrátit, ale čert to vem spokojenost. Další díly jsou vítány. Jediná výtka snad jen k tomu Time Loopu, který je poslední dobou téměř všude. 80%(5.11.2016)

"If I show you the rest you have to promise not to run away." Timovu tvorbu mám rád a na jeho nový film jsem se těšil. Skepse opadla, jakmile jsem viděl první trailer. Musím přiznat, že i mě chybělo dobré fantasy jak pro děti, tak i pro dospělé. Burton svojí lehce děsivou tvorbou dokáže pobavit dospělé a lehce zastraší ty mladší. Od prvních chvil jsem vnímal film velmi pohodlně a užíval si každou scénu. Obludu v lese, ponuré počasí a hlavně příchod Jakea do sirotčince. Pak nechybí odkaz na velmi osobní film Tima Burtona a "podivné" děti se mohou začít představovat. Bez toho aniž bych urazil něžné pohlaví, tak mi moc sedí, jak tvůrce napsal knihu pro děti i dospělé. Je to zkrátka tajemné a zároveň hravé. Burton je si toho vědom a proto nechybí lehký humor, děsivé prostředí a hlavně nějaké ty bizardnosti. Jako kostlivci a vytrhané oči. Nejlepší na filmu je obsazení, které mi velmi lahodí oku. Eva Green je prostě čarovně krásná a její Miss Peregrin je tajemná a zároveň sympatická postava. Ella co hraje Emmu, je stejný případ. Herečku si z jiných filmů nepamatuji, ale jak ona, tak její postava je svým způsobem roztomilá a provází vás filmem od začátku do konce. Určitě mě potěšil i Samuel L. Jackson, který dokazuje, že záporné postavy mu jdou a jeho Baron je správně humorný i krvežíznivý zároveň. A hlavní Asa Butterfield mi nepřijde taky nejhorší. V příběhu se mi líbí hrátky s časovou osou a bojování proti monstrům ve tmě. Sirotčinec někdy leckomu může připomínat First Class (2011), ale film nepřestává být pohádkou ani na okamžik. Finále možná trošku přehnané, ale díky podivnostem v tomto filmu se dá lecco prominout a odpustit. Tim Burton opět dokazuje, že točit umí a hlavně, že zvládá mistrně vyprávět příběhy. Pohádky, ve kterých je dětská fantazie docela zmizeli z filmového trhu a tento Sirotčinec se je tam snaží vrátit. Líbí se mi jeho fantazie. Líbí se mi dětský svět plný podivnosti a hlavně se mi líbí, když dobro porazí zlo. Na konci bych mohl i uronit slzu. Děkuji pane Burtone! (91 %)(9.10.2016)

• Jericho666

Knihu jsem nečetl. Nicméně fantasy mám rád a Burtona také. Toto bylo ale totálně vedle. Děj víceméně jako přes kopírák, konec předvídatelný. Přitom to nezačalo až tak špatně. Tedy, začátek byl sice takový nijaký, scéna s dědou úvodní zaražení do sedaček nepřinesla, ale první seznámení se sirotčincem, slečnou Peregrinovou a podivnými dětmi trochu dávalo naději v příjemný obrat, či aspoň postupné zlepšování. Byl tam pro mě krásný nádech fantasy, na které jsem se těšil. To se ale nestalo a oním nádechem vše skončilo, leč sem tam zajímavé scény byly, nijak ale v paměti diváka nezůstanou. Naopak film v druhé půlce, jak se divák začal dozvídat více o příčinách a ději samotném, nabíral na nelogičnostech a absurdnostech, které gradovali až do konce, po kterém to nedávalo logiku celé. Snímek pro mě jel pořád ve stejné rovině, rozdíl mezi klidnými a "akčními" scénami nebyl nějak více patrný, takže jsem skoro nepostřehl, že se již odehrává "final fight", který sám o sobě byl pojat formou, která mnohdy je spíše zasazena do příběhu jako "výplň". "Boj" monster s kostrami raději nezmiňovat, jelikož do teď nevím, zda to bylo k smíchu, nebo k pláči. Vzhledem ale k hudbě, která "boj" podkreslovala, tak asi spíše k pláči. Říkal jsem si, že asi sám Burton to pojal schválně jako trolling, jelikož si uvědomoval, jakou kravinu to vlastně točí. Závěr jen podtrhoval většinovou trapnost. O nějakém pracování s postavami, aspoň hlavními, také nemůže být řeč. Žádné tam nebylo a jaký byl Jake na začátku, takový byl i na konci. Škoda, jelikož fantasy prostředí sirotčince se mi líbilo a jednotlivé "podivnosti" dětí nebyli až tak špatné (dvojčata jsem si zamiloval hned, ale to je spíše dáno tím, že by vzhledem pasovala do nějakého hororu). Bylo to ale naprosto nevyužité, splácané nelogicky do nějakého děje, kde "zápletka" se jako zápletka vlastně vůbec nejevila. Když přítelkyně odejde na několik minut na záchod a o nic vlastně nepřijde, tak je něco prostě špatně.(30.9.2016)

Dobrá Burtonovka o cestování časem? Dá se to tak říct? Tak či onak, byl film skvěle obsazen, protože tolik specifický smích, jaký má Jackson nelze napodobit. Příběh velice poutavý a co se mi opravdu líbilo, byla nečitelnost jednotlivých prvků. Nevím jak u vás, ale proč se dělají smyčky a jak to vlastně celé funguje bylo docela originální. Za mě 4 hvězdy s velkým likem.(8.2.2017)

Hodně zvláštní film a nevím, co si o tom myslet. Nebudu brát ani v potaz záležitosti kolem časových smyček, které mi přišly dost banální a trošku nesmyslně nedomyšlené. Měl jsem pocit, že sleduji slepenec vizuálního vyřádění Burtona, ve které se skoro nic neděje a nedokáže něčím pořádným zaujmout. Akce se dočkáme až na závěr, funguje velmi dobře, ale celé je to strašně málo na to, abych si řekl wouuu. Hlavní hrdina mi moc nesedl, Eva Green toho nemá moc co hrát a všechny postavičky nedostávají tolik prostoru. Docela mě překvapuje, že film je pro děti, neboť některé věci jsou ve filmu hodně nechutné a docela zralé na noční můry pro menší publikum. Hodně dojem vylepšuje vitzuál, který je hodně vyhraný a drží celý film svou nápaditostí.......5/10(5.10.2016)

• - V areálu sirotčince lze vidět upravené sochy z keřů (např. dinosaurus, do něhož zakopnou děti míč). Stejnou sochu dinosaura lze spatřit i v dřívějším snímku Tima BurtonaStřihoruký Edward z roku 1990. (Lesnik)

• - Grafici nechali na plakátu skrytý vtip. Jde o přidané vikýřové okno sirotčince (ve filmu má jen dvě). Díky tomu a vlasům Evy Green (slečna Peregrinová) to vypadá, jako by se dům usmíval. (SLOTH)

• - Danny Elfman, dvorný skladateľ Tima Burtona, bol nútený odmietnuť prácu na filme z dôvodu záväzkov voči inému veľkofilmu Alica v Krajine za zrkadlom (2016). (belinko)