Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Dobrodružný / Fantasy

USA, 2016, 128 min

"If I show you the rest you have to promise not to run away." Timovu tvorbu mám rád a na jeho nový film jsem se těšil. Skepse opadla, jakmile jsem viděl první trailer. Musím přiznat, že i mě chybělo dobré fantasy jak pro děti, tak i pro dospělé. Burton svojí lehce děsivou tvorbou dokáže pobavit dospělé a lehce zastraší ty mladší. Od prvních chvil jsem vnímal film velmi pohodlně a užíval si každou scénu. Obludu v lese, ponuré počasí a hlavně příchod Jakea do sirotčince. Pak nechybí odkaz na velmi osobní film Tima Burtona a "podivné" děti se mohou začít představovat. Bez toho aniž bych urazil něžné pohlaví, tak mi moc sedí, jak tvůrce napsal knihu pro děti i dospělé. Je to zkrátka tajemné a zároveň hravé. Burton je si toho vědom a proto nechybí lehký humor, děsivé prostředí a hlavně nějaké ty bizardnosti. Jako kostlivci a vytrhané oči. Nejlepší na filmu je obsazení, které mi velmi lahodí oku. Eva Green je prostě čarovně krásná a její Miss Peregrin je tajemná a zároveň sympatická postava. Ella co hraje Emmu, je stejný případ. Herečku si z jiných filmů nepamatuji, ale jak ona, tak její postava je svým způsobem roztomilá a provází vás filmem od začátku do konce. Určitě mě potěšil i Samuel L. Jackson, který dokazuje, že záporné postavy mu jdou a jeho Baron je správně humorný i krvežíznivý zároveň. A hlavní Asa Butterfield mi nepřijde taky nejhorší. V příběhu se mi líbí hrátky s časovou osou a bojování proti monstrům ve tmě. Sirotčinec někdy leckomu může připomínat First Class (2011), ale film nepřestává být pohádkou ani na okamžik. Finále možná trošku přehnané, ale díky podivnostem v tomto filmu se dá lecco prominout a odpustit. Tim Burton opět dokazuje, že točit umí a hlavně, že zvládá mistrně vyprávět příběhy. Pohádky, ve kterých je dětská fantazie docela zmizeli z filmového trhu a tento Sirotčinec se je tam snaží vrátit. Líbí se mi jeho fantazie. Líbí se mi dětský svět plný podivnosti a hlavně se mi líbí, když dobro porazí zlo. Na konci bych mohl i uronit slzu. Děkuji pane Burtone! (91 %)(9.10.2016)

• HoneyBunny

Možná, že knižní předloha je zajímavá a má své kouzlo... ale Burtonova adaptace nemá ani jedno z toho. Technicky je tenhle film v pořádku - lokace, herci, kostýmy, tohle všechno je krásné a povedené. Ale co z toho, když tenhle film je jedno velké nafouknuté nic. Absolutně mě nezajímalo, co se s hrdiny stane, jaké mají schopnosti a kdo koho má rád. Není to chyba herců, ale kapitána za kormidlem: Tima Burtona. Sirotčinec slečny Pelegrinové totiž postrádá živost, zápal, jiskru, zkrátka to, co máme na starším Burtonovi rádi. Tohle je jen další z jeho filmů, který postrádá srdce - zkrátka mi připadá, že Burtona už nebaví točit a strašně to fláká. A když je vypravěči (chápej režisérovi) jedno, co a jak vypráví, proč by to mělo zajímat nás?(10.5.2017)

• AppleCore

Každým rokem a každým novým filmem se z Burtona vytrácí všechno, čím se v osmdesátkách/devadesátkách proslavil. Jeho novinky jsou víc a víc tuctovější, neoriginální a jeho legendární nápaditost, smysl pro stylizaci i schopnost vyprávět prostě uvadá. Miss Peregrine's Home v první polovině diváka úspěšně háčkuje skrze zajímavej příběh a fungující zacyklenej svět, každou další minutou jde ale film do prdele a z hlediska logiky vám ve finále nezbude víc než prázdná láhev Whisky.(8.12.2016)

Bohužel má film svoji vlastní logiku, což znamená, že se v něm může stát cokoliv, aniž by bylo nutné, aby to nějak dávalo smysl. Tohle prostě zkazilo zhruba druhou půlku filmu. Jako divák jsem se sice nenudil, pořád tu byly nějaké zajímavé masky, lokace, triky a dokonce i trocha stop-motion animace, ale od Burtona jsem čekal víc. Je to prostě jen další tuctový trhák, na který si za pár dní nevzpomenu.(29.9.2016)

Mistr světa ve filmových omalovánkách je ve formě. Fantazie Tima Burtona jsem si užil, i když vlastnosti některých z postav zůstaly bohužel nevyužity (třeba taková dvojčata mohla z fleku zastavit celou válku). Pasáže v Sirotčinci neměly chybu, moje výtka by směřovala na prolínání s reálným světem, to trochu rušilo moji pohádkovou náladu. Kdyby za mých časů takhle vypadal Dům dětí a mládeže v našem městě, určitě bych do něj chodil častěji, než jen na vlastivědnou poznávačku.(5.11.2016)

• - V knižnej predlohe postavu Dr. Golana stvárňuje muž, avšak vo filme to bola herečka Allison Janney. (figliar)

• - Franklin (Chris O'Dowd) sa v bare pozerá na PDC World Matchplay 2014 (profesionálne majstrovstvá v šípkach) medzi Philom Taylorom a Michaelom van Gerwenom. (belinko)

• - O postavu Miss Avocetovej sa uchádzala Vanessa Redgrave. (pancoyote)