Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Dobrodružný / Fantasy

USA, 2016, 128 min

Timu Burtonovi už delší dobu vůbec nevěřím a s nulovým očekáváním jsem šla i na tento film. Možná právě proto jsem v jeho první půlce byla příjemně překvapená. Neříkám, že zrovna uchvácena, ale přišlo mi to jako moc fajn rodinná oddechová zábava. K tomu dopomohla velmi pěkná atmosféra a příjemná hudba. Z filmu pak šla velmi cítit snaha, udělat z toho velkolepou budoucí rodinnou klasiku. Ovšem všechna tahle pozitiva u mě skončila poslední půlhodinou, při které jsem vyloženě trpěla. Ten záporák byl příšerný, nějak to celé přestalo dávat smysl a veškeré kouzlo se vytratilo. Opravdu už dlouho se mi nestalo, že jsem se u nějakého filmu modlila, aby mě někdo vysvobodil a já už to nemusela dál sledovat. Neskutečný propad. Ta třetí hvězda je za tu příjemnou první půlhodinu, ale vím, že film už nikdy nechci znovu vidět.(2.10.2016)

Snad první Burton, který mě vyloženě nebavil. Ten film mi přišel úmorně dlouhý, postavy v něm odříkávají neuvěřitelně debilní repliky, a celé mě to prostě minulo, ačkoli trailer vypadal velmi slibně a objevuje se tam celá řada skvělých herců (jimž podle mě zcela kraluje fantastická Eva Green). Osobně si myslím, že to je prostě proto, že ta předloha bude strašný shit - odjakživa jsem krajně skeptický k filmovým adaptacím celosvětových bestsellerů, a tohle je podle mě přesně ten případ, kdy prostě nemohl vzniknout dobrý film, ani kdyby se všichni rozkrájeli, protože bych takovou knihu zkrátka v životě nevzal do ruky. Za pár let po tomhle filmu i jeho předloze podle mě neštěkne ani pes a sám si už po pár hodinách od projekce nevybavuju, o čem to vlastně bylo - za mě strašné zklamání a nekonečná nuda.(29.9.2016)

• Jinny

Je to škoda, že ale Burton z ingrediencí, které mě papírově měly sedět, nic světoborného neukuchtil. Je to barevné a hýbe se to, ale celý film je jakoby poskládaný z příliš známých ingrediencí. Nevadilo by to, kdyby ty známé motivy byly zpracované originálně, ale i v tomhle Burton hodil ručník do ringu. Zajímavě podaných nápadů je tu opravdu pomálu - určitě málo na dvouhodinový film. Ve výsledku je příběh o dalším výjimečném teenagerovi příliš... plakátový.(11.5.2017)

Příjemná podívaná, která se ke konci lehce zvrhává (ach ty nelogičnosti), ale tak už to občas u Burtona bývá. Já ty jeho podivnosti zkrátka můžu. Přesto jsem do filmu nešla s příliš velkým očekáváním, a odešla jsem mile překvapená. Ne nadšená, ale překvapená. Eva Green válí jako vždycky, vizuálně je to nádhera a atmosférou parádní.(11.11.2016)

• Jericho666

Knihu jsem nečetl. Nicméně fantasy mám rád a Burtona také. Toto bylo ale totálně vedle. Děj víceméně jako přes kopírák, konec předvídatelný. Přitom to nezačalo až tak špatně. Tedy, začátek byl sice takový nijaký, scéna s dědou úvodní zaražení do sedaček nepřinesla, ale první seznámení se sirotčincem, slečnou Peregrinovou a podivnými dětmi trochu dávalo naději v příjemný obrat, či aspoň postupné zlepšování. Byl tam pro mě krásný nádech fantasy, na které jsem se těšil. To se ale nestalo a oním nádechem vše skončilo, leč sem tam zajímavé scény byly, nijak ale v paměti diváka nezůstanou. Naopak film v druhé půlce, jak se divák začal dozvídat více o příčinách a ději samotném, nabíral na nelogičnostech a absurdnostech, které gradovali až do konce, po kterém to nedávalo logiku celé. Snímek pro mě jel pořád ve stejné rovině, rozdíl mezi klidnými a "akčními" scénami nebyl nějak více patrný, takže jsem skoro nepostřehl, že se již odehrává "final fight", který sám o sobě byl pojat formou, která mnohdy je spíše zasazena do příběhu jako "výplň". "Boj" monster s kostrami raději nezmiňovat, jelikož do teď nevím, zda to bylo k smíchu, nebo k pláči. Vzhledem ale k hudbě, která "boj" podkreslovala, tak asi spíše k pláči. Říkal jsem si, že asi sám Burton to pojal schválně jako trolling, jelikož si uvědomoval, jakou kravinu to vlastně točí. Závěr jen podtrhoval většinovou trapnost. O nějakém pracování s postavami, aspoň hlavními, také nemůže být řeč. Žádné tam nebylo a jaký byl Jake na začátku, takový byl i na konci. Škoda, jelikož fantasy prostředí sirotčince se mi líbilo a jednotlivé "podivnosti" dětí nebyli až tak špatné (dvojčata jsem si zamiloval hned, ale to je spíše dáno tím, že by vzhledem pasovala do nějakého hororu). Bylo to ale naprosto nevyužité, splácané nelogicky do nějakého děje, kde "zápletka" se jako zápletka vlastně vůbec nejevila. Když přítelkyně odejde na několik minut na záchod a o nic vlastně nepřijde, tak je něco prostě špatně.(30.9.2016)

• - Dvojčatá vo filme nie sú ústrednými postavami v románe a nikdy nevystupovali so zvyškom detí slečny Peregrinovej (Eva Green). (belinko)

• - V areálu sirotčince lze vidět upravené sochy z keřů (např. dinosaurus, do něhož zakopnou děti míč). Stejnou sochu dinosaura lze spatřit i v dřívějším snímku Tima BurtonaStřihoruký Edward z roku 1990. (Lesnik)

• - Natáčelo se ve Velké Británii a na Floridě. Přístavní scény pak byly nasnímány v belgických Antverpách. (Stoka)