Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Dobrodružný / Fantasy

USA, 2016, 128 min

Mistr světa ve filmových omalovánkách je ve formě. Fantazie Tima Burtona jsem si užil, i když vlastnosti některých z postav zůstaly bohužel nevyužity (třeba taková dvojčata mohla z fleku zastavit celou válku). Pasáže v Sirotčinci neměly chybu, moje výtka by směřovala na prolínání s reálným světem, to trochu rušilo moji pohádkovou náladu. Kdyby za mých časů takhle vypadal Dům dětí a mládeže v našem městě, určitě bych do něj chodil častěji, než jen na vlastivědnou poznávačku.(5.11.2016)

Burton takéto veci jednoducho vie. Vytvoriť čarovný svet, z ktorého sa vám nechce odísť. Navzdory všetkému. Mám jeho filmy rada. Eva ako slečna Peregrinová bola úžasná, dokonca ani Asa mi neliezol na nervy, čo som tak nejak očakávala a aj netvory boli také, aké som ich čakala. Nevadilo mi, že hlavnej hrdinke vymenili schopnosti, už viac mi vadilo, že z boja na konci filmu Burton urobil totálnu frašku. V podstate ten príbeh vyrozprával veľmi zrozumiteľne, priamočiaro a myslím si, že aj príťažlivo. Bohužiaľ ale, ako čitateľ predlohy musím konštatovať, že kúzlo príbehu detí slečny Peregrinovej z knihy som v tomto filme hľadala márne. Nenašla som ho. 3,5*(29.12.2016)

Tim Burton je režisér, který měl přestat točit a zůstat v době bez CGI, v době, kdy v jeho filmech vítězila umělecká kreativita. Dnešní doba, kdy máte v případě finančního dostatku neomozené možnosti a můžete na plátně vytvořit úplně cokoliv za pomoci počítačem generovaných obrázků, je pro podobné tvůrce podle mého názoru cesta do pekel, jelikož v takovém prostředí jejich kreativita zákonitě krní a stávájí se jen dalším z řady tvůrců, za které to udělá počítač. Neříkám, že je Sirotčinec úplný průser, ale když si představím, jak by s ním asi naložil Burton o 15 let mladší, je to přeci jen škoda. Navzdory tomu bych asi řekl, že to je Burtonův nejlepší pokus od Sweeneyho Todda. 6/10(15.11.2016)

Tim Burton se zhostil další hororové pohádky, která mu svým příběhem přímo padla do noty. A také je vidět, jak krásně se v tomhle filmu rochní. Například závěrečná scéna v lunaparku je asi ta nejšílenější scéna, kterou Tim Burton kdy připravil v kombinaci obraz a zvuk. Na druhou stranu jsem měl trošku problém s vysvětlením světa. Popravdě jsem se v těch minulostech a přítomnostech trošku ztrácel a ani po několika dnech od shlédnutí jsem si vlastně v hlavě nesrovnal, jak ta dominka Evička ohýbala ten čas. Na druhou stranu jsem dostal přesně to, co jsem chtěl. Tim Burton se v tomto příběhu zase krásně vyřádil se vším všudy a já měl opět možnost si to využít se vší parádou. Začátek filmu v Americe je přesně jak ze světa Střihorukýho Edwarda, jehož narážky se v tomto filmu objeví víc než jen jednou. Stará Anglie je pak přesně tak, jak byste si dokázali z Timova filmu představit. Svízelná, tajuplná, děsopudná. Všechno v jednom. No co víc dodat. Já byl v tomto ohledu náležitě spokojen. Nechápu tu ale zdejší názory evidentně odborných poradců dvorního šaška Ovčáčka, kteří mají pocit, že Tim svými filmy za poslední léta vyčpěl. Rozhodně s tím nesouhlasím. Naopak. Když točí na svoji zodpovědnost a ne na zodpovědnost velkých studií, je stále radost na jeho filmy koukat.(17.10.2016)

Naprosto neškodná fantasy, která v pokusech o horor selhává na laciném CGI a spíš funguje v zajimavém námětu, který zase ale zabíjí hloupý scénář. Eva Green je Burtonova nová múza a to jsem moc rád, jelikož je to ultimátní bábovka a kouká se na ní opravdu dobře. Husein Máslovýpole se stále hrát nenaučil a tak jde jeho hrdina emocema úplně bokem. Jak už jsem zmínil blbé CGI tak příšery jsou o ničem a jak si rád užívám přehrávání velkého Samuela, tak tady už to bylo spíš otravný. Finále zabitý a hloupý. Jako televizní pohádka od HBO pro televizi by to asi fungovalo, jako kino film od Burtona to absolutně nestačí s dechem a místy to není hodné režisérova jména. Za námět a pár úchvatných vizuálních scén si to zaslouží průměrnou známku, ale Burton by měl fofrem vymyslet jak se najít. Bez Deppa začíná chřadnou a z kdysi ojedinělého tvůrce který svojí vnitřní temnotu barvitě přenášel na plátno se z něj stává vyprahlý dělník fabriky Hollywoodského výrobního pásu.60%.(17.10.2017)

• - Spoiler: V knize se smyčka sirotčince nachází v říjnu 1940, ve filmu v říjnu 1943. (dinamit_1)

• - Výroba a autorizovaná distribúcia filmu podporili viac ako 15 000 pracovných miest. (Laslo)

• - Práva na zpracování knižního bestselleru zakoupilo studio 20th Century Fox už v roce 2011. (Stoka)