Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej

• Nizozemsko

Dobrodružný / Fantasy

USA, 2016, 128 min

• AppleCore

Každým rokem a každým novým filmem se z Burtona vytrácí všechno, čím se v osmdesátkách/devadesátkách proslavil. Jeho novinky jsou víc a víc tuctovější, neoriginální a jeho legendární nápaditost, smysl pro stylizaci i schopnost vyprávět prostě uvadá. Miss Peregrine's Home v první polovině diváka úspěšně háčkuje skrze zajímavej příběh a fungující zacyklenej svět, každou další minutou jde ale film do prdele a z hlediska logiky vám ve finále nezbude víc než prázdná láhev Whisky.(8.12.2016)

Bohužel má film svoji vlastní logiku, což znamená, že se v něm může stát cokoliv, aniž by bylo nutné, aby to nějak dávalo smysl. Tohle prostě zkazilo zhruba druhou půlku filmu. Jako divák jsem se sice nenudil, pořád tu byly nějaké zajímavé masky, lokace, triky a dokonce i trocha stop-motion animace, ale od Burtona jsem čekal víc. Je to prostě jen další tuctový trhák, na který si za pár dní nevzpomenu.(29.9.2016)

Burton jede ani ne na neutrál a místo okouzlující podivnosti servíruje ucházející, ale ničím výjimečnou rodinnou podívanou. Sice se tu ve velkém baští vytrhané dětské oči, ale chybí tomu atmosféra a slečna Peregrinová a záporák působí jako vyčichlé odvary až karikatury Burtonových excentrických postav.(18.10.2017)

Sirotčinec slečny Peregrinové pro nadanou mládež:) Tim Burton nikdy nepatřil mezi mé nejoblíbenější režiséry, jeho osobitý, weird-bizarre-dark-colourful styl a přínos kinematografii je však nezpochybnitelný. Zvláště v posledních letech jsem už měla dojem, že se s ním stalo to stejné, co třeba s Tarantinem. Začali být nechutně mainstreamoví a komerční. Jakoby tak trochu přišli o svou vlastní "nezávislou" osobnost, tvůrčí svobodu a nevázanost. Začali dělat víc filmy pro masy, dle Hollywoodu, začali do nich vrážet mega rozpočty a ohromný marketing. Člověk si tak jen povzdechl a zavzpomínal na Tarantinovy Gaunery, Kill Billa a na Burtonova Střihorukého Edwarda. Filmy natřískané prachama a CGI, ale už tak nějak celkově nabubřelé, a prázdné. Proto jsem se trochu obávala i slečny Peregrinové. Už jsem viděla tu pestrobarevnou omalovánku, na pozadí zeleného plátna:) Rozčarování však bylo nečekané a velmi příjemné. Vůbec jsem nepoznávala Burtonův typický rukopis. Nekřičelo na mě zelené plátno z každého záběru, jak jsem čekala. Tento Tim Burton je velmi decentní a umírněný. Překvapil mě. Předlohu jsem nečetla, ale snímek se mi moc líbil. Obsazení je perfektní. Asa (mám slabost pro černovlasé chlapce s blue eyes:), se od Chlapce v pruhovaném pyžamu opravdu hodně vytáhl:) i herecky posunul. A Eva Green je královna temných a podivných rolí. Krásná hudba a nádherné lokace. Člověk si zde může povšimnout několika odkazů ke kultovním filmům. Já našla X-Meny, Harryho Pottera, Armádu temnot a ti děsiví tvorové mi připomínali kreatury z šílené Frankenstein's Army. A Samuel L. Jackson dokonce řekne něco o očích, takže Nick Fury je jasný:) Potěšila mě loutková animace v začátku filmu, jako ze starých dob, Švankmajer by i zaplesal. A kolotočový monster battle je epický:) Sirotčinec slečny Peregrinové je jediný film, který jsem ze všech Burtonových děl zhlédla v kině. A jsem moc ráda, že to byl právě tento.(15.10.2016)

Podle traileru jsem čekal melancholické fantasy. V tomto ohledu jsem byl zklamán - tak jako fanoušci knížek. Výsledek totiž předčil moje očekávání. Tim Burton postupem let opouští přísně stylizované surreálné příběhy a víc se baví, byť u toho nijak neopouští svou poetiku. Hodně je to znát i ze Sirotčince slečny Peregrinové, kde po tři čtvrtiny stopáže film držel v jeho neopakovatelné náladě, aby potom dal naplno průchod svému čirému bláznovství. Vznikl okouzlující film zalidněný nádhernými, především dětskými figurami. Okamžiky, kdy se Jake seznamuje s osazenstvem trochu jiného dětského domova, patří k neopakovatelným, jak jednotlivé děti postupně odhalují svoje zvláštní schopnosti. Potěší také různé filmové odkazy - v zahradě zvláštně sestříhané keře třeba právě na Střihorukého Edwarda. Od začátku je zajímavá plánovaná hra s žánry: chvilku se jedná o fantasy, chvilku sklouzne do hororového ladění, chvilku je to teenagerská romance. A pak přijde nečekaný twist - najednou začne úplně jiný film. Možná slabší, zkarikovanější, infantilnější, ale rozhodně ne méně zábavný.(17.3.2018)

• - O postavu Miss Avocetovej sa uchádzala Vanessa Redgrave. (pancoyote)

• - V záhrade slečny Peregrinovej (Eva Green) si môžeme všimnúť dinosaura zo živého plotu. Jedná sa o narážku na film Tima Burtona, Nožnicovoruký Edward (1990), v ktorom hlavná postava Edward (Johnny Depp) taktiež vystriháva dinosaura zo živého plotu. (belinko)

• - Spoiler: Samuel Jackson v každém filmu, kde hraje, vyslovuje nadávku Motherf***. Neodpoustil si ji ani v tomto filmu. V Cirkusu, když je zasažen židlí, začne nadávat, ale stihne říci pouze Mo. Je cenzorován hned na počátku slova rychlým úderem. (dinamit_1)