Neon Demon

• Dánsko

Neon Demon

Psychologický / Mysteriózní / Horor / Thriller

Francie / Dánsko / USA, 2016, 118 min

Audiovizuální žranice s fantastickými hereckými výkony (skvělý Desmond Harrington). Vnitřní příběhová linie je docela zajímavá, ale celkový děj nemá dynamiku. Winding Refn jako vždy nikam nepospíchá, bohužel svět modelingu nenabízí žádnou akci, která občas popohnala dopředu Drive (tak i místy Jen Bůh odpouští), pointa je poměrně jednoduchá, ano bizarní, ale pořád jasná a celek se tak nedá obalit do intelektuálních cvičení o významu jednotlivých scén. Hlavní problémem je krom tradiční odtažitosti délka. A protože ten film musíte vidět, už kvůli oblizovačce mrtvoly a vizuálně vytříbenému komponování obrazu, budete muset bojovat s diváckou únavou, protože Neonový démon nemá duši.(24.9.2016)

Jako ano, nebudem si nalhávat, že The Neon Demon dosahuje kvalit předešlých Refnových filmů, jak by jsme si všichni přáli. Ale přece jen mi připadá, že je momentální hodnocení trochu kruté. Téma a prostředí je neotřelé, závěr hororový, elektronícký sountrack našlapaný a výtvarná stránka inovativní. Lepší to být mohlo, ale i tak jsem spokojený. Artová záležitost si pozornost dycky zaslouží. 75%(4.9.2016)

Podľa očakávania sa na to dobre pozerá, režisérov hypnotický audiovizuálny štýl nechýba a malým prekvapením bolo, že modelky hrajú presvedčivejšie než niektorí hereckí „veteráni“ (áno, Keanu Reeves, hovorím o tebe). Necelé 2 roky starý, nenápadný, tematicky spriaznený a obsahovo plnší STARRY EYES sa mi však pozdával oveľa lepšie, nehovoriac o tom, že narozdiel od Neónového démona nebol tým (údajným) hororom iba vo finále.(30.8.2016)

Filmařská orgie nad nepřejícností, závistí, prchavostí, prázdnotou, prokletím a vůbec hnusem co je spojený s krásou. Refn zůstává věrný svému vyzrálému hypnostylu, jen se bohužel po vězení, Valhalle a nočních ulicích LA, což mi všechno sedlo, Bangkok nikoli, opřel do světa modelek což je mi taky cizí. Ten film vlastně znásilňuje "krásu" jako průmysl, celý to povrchní pojetí, připomná to starý artový euro-horory a je to celkem silně abstraktní, posedlý samo sebou, soundtrack opět klíčem. Mno, NWR je prostě výjimečný tvůrce, ale poslední dva filmy se míjíme. "And so I said I want to make a movie about the insanity of beauty."(26.1.2017)

Mladé dievča si prichádza splniť svoj sen o modelingovej kariére do Los Angeles. Samozrejme začína u amatérov, ale svojím šarmom a výzorom zaujme každého, kto sa na ňu pozrie. Jej krása však nemusí byť len výhodou. - The Neon Demon bol velmi očakávaným a hrubo propagovaným hororom v roku 2016. Mňa však témou velmi nezaujal, keďže som človek, ktorý by najradšej nosil tepláky 24/7. Technickému spracovaniu sa toho nedá vela vytknúť. Perfektná hudba s pôsobivým soundtrackom, schopná kamera a parádna práca so svetlom, make upom a neónovými svetlami sú asi najpôsobivejšou zložkou tohto diela. Trochu zaostávajú herecké výkony a mne osobne vôbec nesedel výber hlavnej herečky. Celé je to zamerané na ňu a človek sa o nej takmer nič nedozvie a to nie je jediným problémom v scenári. V móde sa vôbec nevyznám, ale kostýmy mi prišli zaujímavé, takže ako nestranný človek v tejto oblasti prácu kostymérov chválim. Tvorcovia zrejme nevedeli, či sa majú ubrať priamou cestou k divákom hororu alebo si nechať otvorené zadné dvierka pre miernejšie cielové skupiny, takže ako fanúšik hororu som sklamaný, pretože to mohla byť technicky perfektne spracovaná jazda, ktorú si po tom dlhom čakaní a zatracovaní tohto žánru všetci zaslúžime. Velkou škodou je to, že rating R tu je kvôli iným veciam ako poriadnemu gore. + herec z Knock Knock + herečka z The Curse of Downers Grove a Pride and Prejudice and Zombies + herec z Ratter + herec z Wrong Turn(30.8.2016)

• - Do role Jess (Elle Fanning) byla původně obsazena Carey Mulligan. (Dio_Padre)

• - Spoiler: Scéna v márnici měla obsahovat pouze polibek. Jena Malone však ve scéně improvizovala a dotáhla ji na další level. (Hal_Moore)

• - Timeline: 3. listopadu 2014 oznámila produkční společnost Nicolase Windinga Refna Space Rocket Station název a místo natáčení režisérova dalšího filmu. 6. ledna 2015 byla obsazena do hlavní role (první hlavní ženská role ve filmu Nicolase Windinga Refna) Elle Fanning. O tři týdny později byla obsazena Abbey Lee Kershaw, která na filmu pracovala také jako módní poradce. Film byl doobsazen do konce března. Natáčení začalo v Los Angeles 30. března. V listopadu zakoupila společnost Amazon práva na kinodistribuci ve Spojených státech. Film si odbyl světovou premiéru 20. května 2016 na filmovém festivalu v Cannes, kde obdržel cenu za nejlepší hudební doprovod Cliff Martinez. Do kin se snímek podíval 8. června ve Francii a o tři týdny později v USA. (Hal_Moore)