Neon Demon

• Francie The Neon Demon (více)
Trailer 4

Jesse je mladá, krásná a má onu tajemnou esenci, která ji vyčleňuje ze zástupu dokonalých krásek ucházejících se o svých pár let slávy na módních molech v Los Angeles. „Kdo by chtěl zkyslý mlíko, když může mít čerstvý maso", utrousí na její adresu jedna ze závistivých kolegyň. Neonový puls fashion světa pohlcuje Jesse natolik, že přehlíží varovné signály. Za marnivými kulisami kultu krásy totiž dříme dávné zlo, které se živí nevinností. (Film Europe)

Trailer 4

silentname

Už dávno som nemal takú silnú potrebu napísať celú slohovú prácu o jednom filme. Ale myslím si, že dnes sa mi to podarí. Takže sa vopred ospravedlňujem ak bude môj komentár príliš dlhý, ale je potreba si povedať nejaké veci o tomto filme. "The Neon Demon" som chcel vidieť ako horor a ako fanúšik Jeny Malone, ktorá je podľa mňa jedna z najtalentovanejších herečiek, ktorú som mal kedy možnosť vidieť. Každopádne to už dávno nie je malá Mary z filmu The Book Of Stars. A rozhodne sa nebráni ukázať aj svoju temnú stránku. A myslím si, že v tomto filme je absolútnym hereckým highlightom. Každú jednu scénku som jej vo filme uveril na sto percent. A myslím si, že už v úvodnej scénke na dámskej toalete, kde sa naše štyri dámy stretnú človek cíti určitý nepokoj, ktorý sa neustále len stupňuje. Elle Fanning v hlavnej role je rovnako vynikajúca. A tiež mám pocit, že prešla určitou transformáciou postavy počas filmu. A je veľmi zaujímavé ju počas tejto premeny sledovať. Modelingový svet podľa mňa akosi zabíja v dievčatách ich nevinnosť a vie z nich stvoriť skutočných démonov. Poďme teraz ale na dva najsilnejšie elementy tohto filmu. V prvom rade hudba. Je tak neskutočne atmosferická, tak silná a tak podmanivá, že počas celej doby človek zabúda dýchať. Pretože umocňuje každú jednu momentku vo filme a výrazne umocňuje atmosféru filmu. Soundtrack si určite musím zohnať do svojej hudobnej zbierky, lebo je to podľa mňa najlepší soundtrack tohto roku. A nemyslím si, že preháňam. A potom je tu vizuálna stránka filmu. A jediné čo môžem povedať je to, že to vyzerá absolútne fantasticky. Každá scénka je tak perfektne vizuálne stvárnená, že človek môže sledovať tieto zábery a mať pocit, že človek za kamerou vie čo robí a vynikajúco zobrazuje každú situáciu. A často sa stáva, že tu máme len vizuálne momentky filmu a málo dialógov. Podľa mňa je to vynikajúce. Problémom filmu je však skutočnosť, že nerozpráva moc príbeh. Nemá žiadnu priamočiaru dejovú líniu, ktorú by bežný divák bol schopný jednoducho sledovať. Pre mňa to robí film trošku zaujímavejším a iným, ale viem si predstaviť, že to mnohých vie odradiť. Plus musím povedať, že napriek tomu, že ide o horor, dlho som z filmu nemal pocit, že by bol veľmi desivý. Atmosferický rozhodne, no nie desivý. To všetko sa nám ale zmení v poslednej polhodine filmu, kedy musím povedať, že ide o jazdu, kde človek môže zhodnotiť, že tento film je absolútne zvrátený. A bude mať pravdu. A keď už máme pocit, že je po všetkom, tak film na nás ešte vytasí jeden záverečný moment, kedy som skutočne nevedel čo povedať a len som pozeral s otvorenými ústami. Tento film si zapamätám ešte na veľmi dlho, pretože skutočne vie čo robí a veľmi dobre využíva vizuálne médium. Dokonca by som si ho pozrel pokojne aj znovu, čiste pre jeho vizuálnu a hudobnú stránku. Chápem všetkých, ktorí film zatratili, no podľa mňa ide o jednu z najkreatívnejších filmových jázd tohto roku. Určite to nie je film, ktorý by som ohodnotil ako jeden z najlepších, ale rozhodne jeden z najzaujímavejších. Odporúčam ale len ľuďom, ktorí majú radšej artové a vizuálne filmy. Ak hľadáte jednoduchý horor s jednoducho povedaným príbehom, tak tu určite narazíte a budete to preklínať. Zhodnoťte si podľa toho sami, či je "The Neon Demon" film, ktorý chcete vidieť. Určite môžem ale povedať, že je to lepší film, než The Model. Hodnotenie: A- () (méně) (více)

Othello

Je to tak strašně prázdný, rezignovaný a vyčerpaný, jak se dalo už dle zadání úlohy čekat. Opět je to fotoromán, znovu tam vše pouze slouží účelu sestavení scény, akorát na rozdíl od předchozího odpouštějícího boha je tohle ještě strašlivě nepůvodní. Tisíckrát olízané aluze na neživost vrcholového modelingu akorát generují hezké záběry bez kontextu a tak zoufale vydřenou snahu o kontroverzi, že jsem poklimbával i když si to Jena Malone rozdávala s mrtvolou. Považte! A mě to mrzí, protože se chci dívat na to, jak přelíčená androidka zvrací oční bulvu. Refn by se měl totiž po vzoru Drive věnovat zasazování svého stylu do nějakého žánrového světa, kde obojí může kvést a vzájemně se obohacovat. Takhle se dočká jenom posměšného chichotání v sále při vypatlaných dialogových scénách a nepodařeném, přetaženém spiritismu. Jak trefně se film popsal scénou, ve které umělá, tisíci plastikami předělaná modelka se pyšně pochlubí, že ji její plastický chirurg říká 'bionická žena', načež se dočká znechucené reakce "A to má být kompliment?" ()

Xmilden

Nejraději bych Refna vzal něčím po hlavě. Snímek jen tak z hlavy nedostanu, protože má dokonalý vizuál, hudbu, scény. Bohužel přestože jsou scény parádně natočeny, nasvíceny a herci obdařeni ideálními dialogy, problém je obsah těchto scén. Prostě film, který je ve své podstatě odlidštěný až na samý okraj únosnosti a umění natolik dokonalé, že mu není rovno. Příběh ovšem sedne asi jednomu člověku z 10. Refn by se měl vyloženě vysrat na filmy s podobnou tématikou a zase jednou natočit něco co by se aspoň trošku příběhem podobalo Drive. V mých očích je to neskutečná škoda, že někdo kdo má největší talent v dnešním filmařském světě vyplivne takovou Lynchovskou podivnost. Minimálně v jedné scéně se mě opravdu neudělalo moc dobře. Jinak o horor se nejedná ani náhodou a písnička Waving Goodbye na konci je neskutečná. 50% ()

gudaulin

Nicolas Refn je ideální režisér pro natáčení efektních podívaných, kdy dokáže diváka rafinovaně bombardovat atraktivními vjemy. Jeho talent by se skvěle uplatnil při natáčení reklam a klipů, ale i určitých kategorií žánrových filmů. Kultivovanou erotiku by zvládl bez mrknutí oka - kdyby ovšem diváka a s největší pravděpodobností i sám sebe nechtěl přesvědčit, že je předurčen pro svět velkého umění. Volí proto pro své cíle neadekvátní filmové prostředky, objevuje banální, všeobecně dostupné pravdy a pokouší se kamuflovat hloubku tam, kde přešlapuje v brouzdališti. Škoda, se svým renomé by neměl problém přemlouvat přední charakterní herečky, aby se v zájmu Múz svlékly. V téhle afektované, protahované póze se ale Refn stává otravným. 30 % mu nadělím za zúčastněné dámy, a to ještě může být rád, že mám vstřícnou chvilku a mhouřím nad tou zoufalostí oči, až to bolí. ()

kingik

Simča Krainová se po zhlédnutí filmu jen ušklíbne a letí se zrekreovat na Kanáry. Takhle fujtablově to přece v modelingu nechodí. Pravda tkví v rektu pana Refna. Ono už to spojení artyčokového masturbátora s modelingem je velký bizár. Tohle je taková Čachtická paní "porefnovsku". Stačí k tomu jedna škaredá panna, po které všichni z mnou nezjištěných důvodů šílí, a je krvavě vymalováno. Kanibalskou hostinu i úklid po ní zacvaká Refn. Hypnotický zážitek je na filmu tím hlavním faktorem. Dlouhé záběry beze slov samozřejmě nemohou chybět. Úchvatný vizuál coby přidaná hodnota. Nejhorším se ukázal výběr herečky do hlavní role. Elle Fanning je útlá a vyzáblá, určitě ne dostatečně hezká, aby z ní šel celý modelingový svět do kolen. Abbey Lee a Bella Heathcote předvedly na menším prostoru mnohem více. Do toho porno muziku tvrdila lesbicky orientovaná Jena Malone. Ta to měla vůbec "nejchutnější", musela vášnivě olizovat mrtvolu. Refn se rozhodně nikdy nespokojí jen s obyčejným filmovým řemeslem. Neodevzdává filmy, které se řídí předem danými vypravěčskými kodexy. Chce být provokatér, uvědomělý artový masturbant, neskonalý rozvraceč a bořič žánrových pravidel. Hororové prvky používá jen jako očistnou formu, nikdy nepřijde s hororem držícím se obvyklých kritérií. Tenhle jeho počin může působit na nepřipraveného diváka krásně ujetě, prázdně, sexuálně. S tou erotikou to mohl ještě vyladit. Neškodilo by přidat více nahoty, herečky ještě nejsou tak profláklé, takže mohly jít k nahotě velmi směle. Nedá se mu upřít úžasná kompozice záběrů, vizuální cítění a přebujelý mix žánrových forem. Nejsem jeho příznivcem, nejsem jeho odpůrcem. Prostě jsem jen viděl ultra bizarní a ultra (experi)mentální film. 7/10 ()

• Film byl natočen chronologicky. (Hal_Moore)
  • Během natáčení režisér Nicolas Winding Refn namísto klasického "Akce!" křičel "Násilí, zkur*****i!". (Hal_Moore)

Související novinky

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

30.09.2016

Festival Be2Can, který se uskuteční v kinech v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci a Zlíně od 6. do 12. října 2016, zveřejňuje kompletní program, jehož ozdobou bude čerstvá držitelka Ceny poroty z Cannes,… (více)

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Dánský režisér Nicolas Winding Refn (Bronson, Barbar) si řádně nakopnul kariéru s Drive. Jeho předloňský film Jen Bůh odpouští ale naopak všude vyhořel, takže Refn o mainstreamovější pozornost opět… (více)

Refn si vyjde s mrtvými

Refn si vyjde s mrtvými

16.06.2014

Nicolas Winding Refn si po rozporuplně přijatém thajském výletu Jen Bůh odpouští vybíral mezi několika projekty a teprve před pár dny došlo k oficiálnímu potvrzení, že jeho následujícím filmem bude I… (více)