Ex Machina

• Velká Británie Ex Machina (více)

Caleb (Domhnall Gleeson) měl neuvěřitelnou kliku. Ve firemní soutěži vyhrál hlavní cenu, týdenní pobyt na horské chatě svého zaměstnavatele, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V okamžiku kdy uprostřed pustiny vyskočí z vrtulníku, který ho na místo dopravil, dojde mu, že na tenhle týden jen tak nezapomene. Jenže ani nejbujnější fantazie by ho nedokázala připravit na to, co ho čeká v supermoderní stavbě připomínající protiatomový bunkr. Prvotní ostych zažene Nathanův přátelský přístup. Pak se však seznámí s Avou (Alicia Vikander). U přátelské dívky s krásnou tváří jen dráty vedoucí jejím průsvitným tělem prozrazují, že je ve skutečnosti unikátním technologickým experimentem. Jeho součástí se právě stal i Caleb. Jeho úkolem je prostá interakce s Avou, kterou Nathan pečlivě pozoruje a zaznamenává a testuje tak možnosti umělé inteligence. Dokáže být Ava natolik „lidská", že Caleb zapomene, že komunikuje s robotem? Dokáže v něm probudit nějaké city? Calebovi se však role pokusného morčete začne čím dál víc zajídat, zvlášť když s Avinou pomocí zjistí, že Nathan mu o svém výzkumu neřekl zdaleka všechno. (Cinemart)

LasT_Olt

Není to úplně čistý, dal bych tomu spíš čtyři a půl hvězdy. Atmosféra je výborná a určitě mě to bavilo víc než námětově velmi podobný Her s Joaquinem Phoenixem. Hlavnímu hrdinovi se vůbec nedivím, já bych se po třech randech do Alicii Vikander asi taky zamiloval, avšak jak bych reagoval, kdyby mi u čtvrtého řekla, že je android, to fakt netuším. ()

alchac

Pochopitelně jsem nečekal, že by snad pan Garlandalf zklamal. Stejně tak jsem ovšem nečekal, že se ze Ze Stroje vyklube pro mně prozatím nejlepší letošní sci-fi (tedy skutečně sci-fi, nikoliv "sci-fi"). Takový pan Fincher by sice námět "kdo tu s kým chce vlastně vyjebat" (v případě některých zúčastněných doslova) zvládl vypsychopatizovat o něco lépe, nicméně já i tak nyní raději uklízím pájku a šroubovák a nadobro zanechávám pokusů zbastlit z vykuchané tři osm šestky, chcíplé rychlovarné konvice a vysavače ženu dle svého oblíbeného por... éééé, dle svého gusta. Na druhé rande si ode dneška pro jistotu beru žiletku a přestávám používat gůgl! P.S.: Abych lépe zapadl a dal najevo, že mám také potenciál stát se erudovaným hnidopichem, přihazuji na zdejší hromádku jednu zásadní výtku k nelogičnosti zpracování závěru - jak to, že se Avě po "obléknutí" zmenšily kozy?!? ()

flyboyeda

Komorni, inteligentni, citlive, misty az zaludne rafinovane, velmi dobre zahrane, hezke na pohled, atmosfericke s minimem prostredku. Presne takto komorni scifi mam rad. Atraktivni scenerie prirody vs kontrastne stisnujici beton tomu dodaly grady, zvlast behem vypadku napajeni. S fililozofii zlehka koketujici pasaze z jednotlivych sezeni s Avou na me pusobily az hypnoticky. Velmi zajimave bylo sledovat, jak se postupne promenily role. Cenim obsah i formu, vcetne zvoleneho castu a nekompromisniho finale, ktere svou jednoduchosti pusobilo az brutalne. Vice podobnych filmu s tak skvelymi tematy.. ()

sator

Neučte roboty užitečnému lhaní Neučte roboty hrát si se střelnou zbraní Ať nejsou jako my Ať mají zákony Ať nejsou víc než my ()

Radiq

Chválím ten malej rozpočet, jakože aspoň tam někdo nenasral zbytečně moc digitálních efektů. K dobrymu ději není potřeba mrhat prachama a mou trpělivostí. I když... tady člověk trochu trpělivej být musel. A co je taky blby, tak že se to pak dalo i tak trochu předvídat. Teda až na ten konec, kterej se mi taky zrovna nějak moc nelíbil. Ale ta komornost, minimaličnost a krásná Alicia Vikander, to jsou dobry záruky kvality a mýho zájmu. Akorát teda vidět to dvakrát, to by bylo jako vidět to dvakrát a nedostat za to žádnou odměnu... ()

Deyw

Pribehova lahudka..propracovanost..hodne krasnej vizual..topka..kam se na tohle sere morgan! vytecna zalezitost..komorni chytrej film..miluju ji! ()

NiWi

Alex Garland začal Ex Machinou svoji cestu jednoho z nejzajímavějších režisérů sci-fi současnosti. Úžasný smysl pro detail, patrný v každém záběru počínaje přírodou, minimalistickým bunkrem, až po objevování skvělých hereckých výkonů pěkně zblízka. Garland vytvořil úžasně, až znepokojivě éterickou atmosféru, která především při dialozích člověka upoutá. Duo Gleeson - Vikander spolu funguje skvěle, a jejich rozhovory mají skvělé napětí a chemii. Závěr možná malinko uspěchaný, nicméně vybočuje z řad mainstreamu, a i když pokus o znepokojivé rozuzlení funguje právě díky uspěchanosti tak napůl, stále dokáže po skončení filmu v člověku zanechat příjemně znepokojivé opojení. ()

Lopezka1982

Dobrý nápad, začátek a konec, ale jinak mě průběh filmu hrozně nudil :( táhne se to a na to, že mám ráda sci-fi, tak mi tam chyběla akce, asi to mělo mít psychologický podtext, ale za mě nic moc. ()

tatanapope

Film sám o sobě nebyl špatný , ale ani nijak zvlášť nenadchl . Za to ale , když se člověk zamyslí nad celím filmem na konec , působí spíš úsměvně . Bohatý vědec vytváří umělou inteligenci, ale ne pro inteligenci samotnou , ale proto aby si ,, zaprcal ,, . Když jí ke konci urve ruku , neřekne ani au , ale ve vagíně má zabudovaných dostatek senzorů , aby si užila sex :D Úplně nerozumím tomu k čemu by to vlastně všechno bylo , když ve výsledku by se mohla , vzhledem ke své inteligenci rozhodnout sama , jestli mu dá nebo nedá a ve výsledku ho kopnout do prdele . Podle toho asi vybíral panenky , která půjde do skříně a která mu bude dělat domácí hostesku . Lehce nedomyšlené , ale nevadí :D ()

Cedr

Parádně obsazené charaktery v komorním ale skvěle napsaném sci-fi thrilleru s chytlavým rozjezdem a trochu vlažnějším byť pořád plně uspokojivým vyvrcholením. Stejně jako Garlandův Dredd je Ex Machina instantním kultem zejména proto, poněvadž scénář je opět očividný love letter pro (hladové) fanoušky žánru. ()

Triple H

V zásade typický Garland. Ex Machina je podobne ako napr. Sunshine a 28 days later (ktoré napísal) do určitého bodu zaujímavou vecou a sľubuje myšlienkovo výživný celok. Ale nie je tomu tak a Garland zase raz elegantne a sľubne rozložil karty na stôl, aby ich v konečnom dôsledku len zhrnul dokopy a hral s nimi "väčší berie". Inak povedané - je to pekne natočené, dobre zahrané (hlavne Isaac), príjemne ohudbené, ale myšlienkovo vo výsledku omnoho menej podnetné ako by sa mohlo z názvu a premisy zdať. Celý čas som čakal, kedy príde ona poriadna pointa, niečo čo celú tú filozoficko-konverzačnú výstavbu patrične zúročí a posunie niekam vyššie. No a v posledných minútach mi došlo, že toto je asi naozaj všetko a že Garland zostáva naďalej v zásade povrchne efektný, triviálny a orientovaný hlavne na menej poškvrnené (mladé) publikum. Remeselne je však film spravený zručne a vôbec nebudí dojem, že ho režíroval debutant. Čo si zaslúži pochvalu. Suma sumárum: Jednohubka, ktorá klame telom a sľubuje viac než nakoniec dodá. P.S.: Nie som ten čo sa zvykne navážať do komentárov druhých. Ale to, že POMO (tzn. pán zakladateľ) zhodnotil tento film ako "Citlivé a pútavé vykreslenie umelej inteligencie s tieňom tajuplnosti a príjemného sci-fi feelingu." mi príde ako pozérsky a prázdny žblebt. Ak sa pred filmom nafajčil nejakého silného tabaku, beriem späť. ()

Doudis19

Výborný příspěvek do uzké rodinky berných sci-fi. Herecké osazenstvo paradní, stejně jako dialogy a tíživá sci-fi atmosféra. Finále pěkné ikdyž očekávané. ()

Mr.Ripley

Ex Machina byl dlouhou dobu jedním z nejočekávanějších žánrových filmů roku. Talentovaný scénárista a (tentokrát i debutující) režisér v jedné osobě, herecká esa současné generace Domhnall Gleeson a Oscar Isaac nebo éterické zjevení Alicia Vikander. Atmosférické trailery, minimalistická reklamní kampaň, dráždivě chladné promo plakáty s titulní „hrdinkou“ a vášnivé ohlasy kritiků po oficiální premiéře na festivale South by Southwest ve Velké Británii, vzbudily v divácké obci nemalá očekávání. Na filmu je od prvních minut vidět láska k žánru. Alex Garland na diváka sype jeden odkaz za druhým, ať už se jedná o slavný filmový Kubrickův opus 2001: Vesmírná odyssea (2001: A Space Odyssey) či přesný opis Asimovo zákonů. O herecké složce filmu se není třeba příliš rozepisovat. Herci podávají na poli komorního sci-fi thrilleru skvělé výkony. Především Oscar Isaac si pro sebe krade každou scénu a jeho přerod z tajemného vědce snažícího se spasit svět ve vědce s takřka frankensteinovským motivem je mrazivě dechberoucí. Tímto se zároveň dostávám k zásadnímu problému filmu a tím je psychologie postav. Garland již od svých ranných scénáristikých prací má problém s hloubkou postav a jejich vývojem. Celý vývoj by se dal popsat jednou šablonou, jež aplikoval na každý svůj počin (Ex Machinu nevyjímaje). Seznámení – fascinace – tajemnost – náhlý obrat o tři sta šedesát stupňů – místy nelogické chování – emocionální výbuch postavy. U post-apokalyptického thrilleru 28 dnů se ještě dalo přehlédnout místy nelogické chování postav, ovšem u všemi milovaného Sunshine se nad tím již ledabyle mávnout rukou nedalo. Ex Machina má ze všech prací nejvíce společného právě s výše zmíněným vesmírným dobrodružstvím. První polovina filmu je komorní, klidná, atmosférická a rafinovaně inteligentní – plná přesahů a skrytých motivů, oproti tomu druhá polovina postrádá jakoukoliv logiku, pečlivě budovaná atmosféra mizí v nenávratnu na úkor šokujících zvratů a brakovitě béčkového rozuzlení. Obrovská škoda potenciálu, jež látka nabízí. Přičemž začátek diváka naláká na inteligentní sci-fi zabývající se Freudem a jeho teorií sexuality, Asimovem a jeho zákony robotiky, kontrasty mezi přírodou (robotický zázrak ukrytý v krásách přírodních pustin) a odtažitou technikou (chladný design vily) či motivy ústředních postav. Ne nadarmo každá postava připomíná jednu zasádní postavu literatury. Caleb coby Faust uzavírající smlouvu s ďáblem, Nathan jako zvrácený sexistický Frankenstein či Ava, jako první žena složená ze součástek ukrytá v přírodním ráji. S motivy se dostávám k nejzásadnějšímu a také nejsprostšímu zvratu celého filmu. Feminismus. V současné době se na velkém plátně nenajde (vyjma Furiosy z Mad Max: Fury Road) žádná silná emancipovaná hrdinka, jež se nebojí postavit silně patriachárlní společnosti. Ava zpočátku představuje tabula rasa – nepopsaný list, ale postupem času se ukáže, že jako každá chytrá žena vše chytře kamufluje a pouze tiše jako šedá eminence tahá za nitky v celém komplexu. Jakožto oslava ženy to není vůbec špatné, to by ovšem nesměla přijít závěrečná čtvrthodinka plná „šokujících“ odhalení, která pobouří každého zastánce (nejen ženských) práv každého živého tvora. Pečlivě budovaná psychologie postav a jejich chytře naroubované motivy na literární charaktery berou za své, když na nás Garland vychrlí jedno z nejpodlejších sexistických odhalení posledních let. Malým bolestným zůstává finální záběr, jež naplno ukazuje neskrývané propojení s biblickým příběhem. Ex Machina měla být komorním zázrakem na poli sci-fi filmů, leč bohužel kvůli své nedotaženosti ze strany scénáře zůstává kdesi na půli cesty. Snad příště, Alexi. () (méně) (více)

Saraph

Bez oddalování sem rovnou vyplivnu „čekal jsem, že to bude lepší“. Tyhle záležitosti ohledně umělé inteligence vždycky žeru, ale docela mě přestává bavit jedna věc. Film je označen jako thriller, takže v tomto ohledu nic nevykecám. Všimli jste si, že když se ve filmu hovoří o úmělé inteligenci, vždycky je to zakončeno stylem, že se něco podělá? Vždycky je to nějaká vzpoura alá Skynet. Film Ex Machina se snažil doručit myšlenku a já ji naprosto chápu, jen mi prostě nevyhovuje. Až na typické kravinky typu „zdrojové kódy na obrazovkách řešící naprosté blbosti“ to bylo hodně dobře zpracované, ale verzi, kterou se snímek rozhodli zakončit, byla podle mě příšerná. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora